Pekao ostrzega przed oszustami
Mamy ważną wiadomość dla Klientów Banku Pekao S.A. Jak wynika z oficjalnego komunikatu instytucji, w ostatnich dniach zaobserwowano wysyłkę fałszywych wiadomości e-mailowych podszywających się pod Bank Pekao. Konsumenci powinni zachować szczególną ostrożność, otwierając i reagując na nadsyłane e-maile z banku.
Na stronie internetowej Banku Pekao S.A. pojawił się oficjalny komunikat na temat fałszywych wiadomości e-mailowych. Instytucja ostrzega, by z rozwagą odczytywać i reagować na e-maile nadsyłane z podszywającej się pod bank skrzynki pocztowej Pekao24Makler. Odbiorcy w szczególności nie powinni klikać w jakiekolwiek linki umieszczone w treści wiadomości. Co zaleca bank? W komunikacie czytamy:
W przypadku otrzymania takiej korespondencji, rekomendujemy nie odpowiadać na nią, nie wysyłać potwierdzenia jej dostarczenia/otwarcia oraz nie otwierać zamieszczonego w niej załącznika. Korespondencję należy skasować.
Co może się stać, jeśli nieświadomy zagrożenia odbiorca kliknie w nadesłany mailowo link? Bank Pekao S.A. nie odpowiada na to pytanie, jednak z praktyki podejrzewać można dwa potencjalne scenariusze: na komputer pobrane zostanie złośliwe oprogramowanie lub odbiorca przekierowany zostanie na fałszywą stronę logowania, przez co narazi się na utratę wrażliwych danych konta i posiadanych nań środków pieniężnych.
Bank Pekao S.A. – najważniejsze informacje
Opinie Klientów o Banku Pekao S.A.
Sesje wchodzące i wychodzące przelewów w Pekao
Kod SWIFT, BIC i IBAN Banku Pekao S.A.
Kontakt i infolinia do Banku Pekao S.A.
Jak rozpoznać fałszywą wiadomość z banku?
Jak sam Bank Pekao S.A. zaznacza w swym komunikacie, władze instytucji dbają o najwyższy poziom bezpieczeństwa oferowanych usług i produktów. Dlatego też, troszcząc się o bezpieczeństwo Klientów, na stronie internetowej bankowości elektronicznej Pekao każdorazowo zamieszczane są komunikaty informujące o nowo pojawiających się zagrożeniach ze strony cyberprzestępców. Wraz z informacją bank prezentuje także przykłady niebezpiecznych treści.
Nie inaczej było w tym przypadku. Na stronie Banku Pekao S.A. znaleźliśmy następujący przykład fałszywego e-maila:
Przykład fałszywej wiadomości – komunikat Pekao
Poniższa wiadomość stanowi przykład fałszywej wiadomości od Banku Pekao S.A., przez której otwieraniem lub jakimkolwiek reagowaniem na nią ostrzegają władze instytucji.
Wiadomość napisana przez Pekao24Makler <[email protected]> w dniu 24.09.2019, o godz. 11:51:
Dołączyliśmy dokument dotyczący środków przekazanych na Twoje konto za pomocą Pekao24Makler. Twoje dane osobowe traktujemy jako poufne.
Pekao24Makler
** Dzięki bankowości internetowej i mobilnej Pekao24 przelew jest szybki i bezpieczny, a pieniądze trafiają natychmiast z konta Pekao24 do dowolnego innego banku.
Miłego dnia z Pekao24!
Nieograniczone operacje w sieci Pekao
Załącznik : <Pekao24Makler.r11>
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszych środków zdeponowanych na koncie bankowym, powinniśmy zawsze i bezwzględnie stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa bankowości elektronicznej. Mowa o kilku prostych i przejrzystych wskazówkach, dzięki którym nasza bankowość internetowa zdoła uchronić się przed potencjalnym atakiem cyberoszustów.
Temat ten obszernie poruszyliśmy w naszym artykule dotyczącym zasad bezpieczeństwa bankowości mobilnej. Poniżej przedstawiamy jednak kilka najważniejszych zasad, dzięki którym klienci banków mogą znacząco obniżyć ryzyko utraty wrażliwych danych i środków pieniężnych.
Najważniejsze zasady bezpiecznej bankowości internetowej
- Nie loguj się do banków z cudzych urządzeń elektronicznych, a tym bardziej ze sprzętu ogólnodostępnego (kafejki internetowe, komputery biblioteczne, urządzanie firmowe).
- Twórz skomplikowane „silne” hasła. Imię psa, chłopaka czy dziecka nie będzie dobrym pomysłem. Lepiej utworzyć takie hasło, które zawierać będzie litery małe i wielkie, a także cyfry.
- Nie loguj się do bankowości poprzez linki przesłane SMS-em czy e-mailem. Jeśli korzystasz z płatności pay-by-link, nie zapomnij sprawdzić, czy połączenie sieciowe jest „bezpieczne” (zielona kłódka przy adresie linku).
- Nie powtarzaj haseł dostępu. Kod do aplikacji mobilnej powinien być inny niż hasło do skrzynki pocztowej czy PIN odblokowujący telefon.
- Nie loguj się do bankowości mobilnej lub elektronicznej, korzystając z publicznej sieci internetowej. Bezpieczniejsze jest połączenie mobilne lub prywatne.
Źródła:
https://www.pekao.com.pl/o-banku/aktualnosci/a2b32845-c5b5-414e-a847-6f9fd57954e5/ostrzegamy-przed-faszywymi-wiadomosciami-e-mail-wysyanymi-z-podszywajacej-sie-pod-bank-skrzynki-pocztowej-pekao24makler.html
Dodaj komentarz