RRSO a RSO

author
Dorota Grycko
25 lipca 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Wielu z nas wciąż zastanawia się, jak to jest, że pożyczki, które według oferty miały nic nas nie kosztować, nagle wymagają uiszczenia kolejnych opłat. Postanowiliśmy raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości i sprawdzić, jak eksperci branży bankowej manipulują Konsumentami.

Spis treści:

  1. RRSO a RSO – jaka jest różnica?
  2. Duża różnica między RRSO a RSO
  3. Kiedy warto obliczyć RRSO?
  4. RRSO a RSO - najważniejsze pytania
  5. Podsumowanie
Zwiń spis treści

RRSO a RSO – jaka jest różnica?

Z oprocentowaniem ściśle związana jest wartość tzw. RRSO, którą banki mają obowiązek podać wraz z ofertą każdego kredytu konsumenckiego. RRSO często jest jednak mylone z RSO, a dwie te wartości znacznie się od siebie różnią.

Jaka jest różnica między tymi dwoma wskaźnikami? Jak zniknięcie jednego „R” z nazwy skróconej wpływa na rzeczywisty koszt kredytu? I w końcu – jak finansiści manipulują Konsumentami, by zachęcić ich do skorzystania z nie do końca korzystnej oferty?

RRSO – co to znaczy?

Jednym z najważniejszych wskaźników, który procentowo wyraża całkowity koszt danego kredytu, jest RRSO – czyli wartość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania.

RRSO wyraża procentowy stosunek całkowitego kosztu kredytu wobec jego kwoty, czyli sumy pieniędzy, jaką pożyczyliśmy od banku. Jeśli więc zaciągniemy kredyt na 100 000 zł, a za wszelkie koszty kredytu zapłacimy 10 000 złotych, RRSO wyniesie: 10 000 zł / 100 000 zł x 100% = 10%.

W odróżnieniu od oprocentowania nominalnego, którym banki zwykle promują swe oferty kredytowe, RRSO uwzględnia niemal wszystkie opłaty związane z udzieleniem kredytu, a nie tylko marżę oraz stawkę referencyjną. W jego skład wchodzi więc także prowizja czy usługi dodatkowe i cross-selling. W ofercie firm pozabankowych znajdziemy również darmowe pożyczki, których RRSO wynosi 0%.

RSO – co to znaczy?

Choć skrót RSO brzmi niezwykle podobnie do RRSO, wartość, która kryje się pod nim, skrajnie różni się od omówionej wyżej Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania.
Cała tajemnica kryje się w braku słowa „Rzeczywista” w nazwie „Roczna Stopa Oprocentowania”. Jak łatwo się więc domyślić, wartość RSO nie ma nic wspólnego z – rzeczywistymi – kosztami danego produktu bankowego.

Roczna stopa oprocentowania jest po prostu wartością oprocentowania kredytu, czyli sumą marży, jaką na danym produkcie zarobi bank, oraz ustalonej rynkowo dla każdego kredytu stawki referencyjnej. RSO nie uwzględnia żadnych innych kosztów – prowizji, obsługi kredytu i rachunku osobistego czy podatków dla kredytów walutowych.

RSO (Roczna Stopa Oprocentowania) to wyłącznie oprocentowanie, w którego skład nie wchodzą żadne dodatkowe koszty. RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) to oprocentowanie, powiększone o wszystkie dodatkowe opłaty – odsetki, marżę, prowizję, koszty manipulacyjne, ubezpieczenie finansowania, spotkanie z doradcą, opłaty za rozpatrzenie wniosku kredytowego. W praktyce Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest dużo wyższa niż Roczna Stopa Oprocentowania. 

Duża różnica między RRSO a RSO

Różnica między RRSO a RSO może, w zależności od kwoty kredytu, jaki zaciągniemy, wynosić dziesiątki tysięcy złotych. Nawet jeśli dana instytucja finansowa chwali się roczną stopą oprocentowania równą 0%, dana oferta może wziąć się z ogromnymi kosztami dodatkowymi.

Bank bowiem zawsze chce zarobić na udzieleniu kredytu. Jeśli nie uczyni tego poprzez oprocentowanie, a dokładniej sumującą się na nie marżę, zrobi to dzięki odpowiednio wysokiej prowizji lub innym kosztom dodatkowym – a te, jak wiemy, nie są uwzględnione w RSO, lecz RRSO. Warto mieć na uwadze, że kredyty gotówkowe mają niższe RRSO niż na przykład pożyczki na dowód.

Choć promocja zakłada zerowe odsetki od pożyczonej sumy, RRSO dla danego produktu wynosi aż 66,75%. Oznacza to, że przy pożyczce na kwotę 1 000 złotych Konsument będzie musiał oddać aż 1 667,50 zł.

Kiedy warto obliczyć RRSO?

RRSO jest jednym z najważniejszych czynników, na który powinniśmy zwracać uwagę, decydując się na pożyczenie pieniędzy. Ma on ogromny wpływ na atrakcyjność danego finansowania, ponieważ wskazuje na całkowite koszty, które będziemy musieli zapłacić wybierając daną ofertę. Bez względu na to, czy interesuje nas pożyczka online czy kredyt gotówkowy, powinniśmy w pierwszej kolejności zapoznać się z RRSO.

Wszystkie firmy finansowe muszą informować o wysokości RRSO w swoich ofertach, ponieważ w Ustawie o kredycie konsumenckim znajduje się zapis, który do tego obliguje. Pamiętajmy jednak, że możemy sprawdzić czy podane informacje są prawdziwe – najprościej użyć internetowego kalkulatora RRSO.

RRSO a RSO - najważniejsze pytania

RSO – Roczna Stopa Oprocentowania. Jest wartością oprocentowania kredytu, czyli sumą marży, jaką na danym produkcie zarobi bank, oraz ustalonej rynkowo dla każdego kredytu stawki referencyjnej.

RRSO wyraża procentowy stosunek całkowitego kosztu kredytu wobec jego kwoty, czyli sumy pieniędzy, jaką pożyczyliśmy od banku. Przykładowe RRSO wynoszące 120% oznacza, że każde pożyczone 1000 zł na rok, przy racie tygodniowej, wygeneruje koszty w wysokości 476, 50 zł. Łącznie będziemy musieli oddać 1476,50 zł.

RRSO wyraża procentowy stosunek całkowitego kosztu kredytu wobec jego kwoty, czyli sumy pieniędzy, jaką pożyczyliśmy od banku. Jeśli więc zaciągniemy kredyt na 100 000 zł, a za wszelkie koszty kredytu zapłacimy 12 000 złotych, RRSO wyniesie: 12 000 zł / 100 000 zł x 100% = 12%.

RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) uwzględnia niemal wszystkie opłaty związane z udzieleniem kredytu, a nie tylko marżę oraz stawkę referencyjną. W jego skład wchodzi więc także prowizja czy usługi dodatkowe i cross-selling.

Podsumowanie

  1. RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania.
  2. RSO to Roczna Stopa Oprocentowania.
  3. RRSO wyraża procentowy stosunek całkowitego kosztu kredytu wobec jego kwoty, czyli sumy pieniędzy, jaką pożyczyliśmy od banku.
  4. RSO jest wartością oprocentowania kredytu, czyli sumą marży, jaką na danym produkcie zarobi bank, oraz ustalonej rynkowo dla każdego kredytu stawki referencyjnej.
  5. RSO nie uwzględnia żadnych innych kosztów – prowizji, obsługi kredytu i rachunku osobistego czy podatków dla kredytów walutowych.

 

 

 

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Biuro Rzecznika MŚP na Forum Ekonomicznym w Krynicy

W swoim najnowszym komunikacie Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców poinformowało o tym, iż będzie jednym z partnerów Forum Ekonomicznego w Krynicy. W trakcie trwającego od 3 – 5 września bieżącego roku wydarzenia Biuro Rzecznika MŚP przygotuje dwa panele dyskusyjne dla uczestników.

author
Alicja Hirsekorn
30 sierpnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Na Poczcie Polskiej złożysz wniosek o świadczenie „Dobry Strat”

Poczta Polska poinformowała w komunikacie prasowym, że w 938 placówkach Poczty Polskiej rodzice będą mogli znaleźć pomoc w złożeniu wniosku o świadczenie 300+ w ramach programu „Dobry Start” z poziomu Internetu. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
07 lipca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Szybkie pożyczki Goleniów

Poszukujesz świetnej oferty pożyczkowej w Goleniowie? Sprawdź ranking z pożyczkami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Aleksandra Gościnna
15 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

UE wprowadza wolny handel z Singapurem

W czwartek 21 listopada w życie weszła umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Singapurem. Zdaniem ekspertów największą szansą dla europejskich firm, jaka wynika z tegoż porozumienia, jest wysoka rola Singapuru jako pośrednika w handlu usługami i towarami w całej Azji Południowo Wschodniej.

author
Halszka Gronek
24 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Polacy nie chcą udostępniać informacji o swoim koncie ?

Polacy są raczej nieufni - tak wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Banku Millennium. Okazuje się, że aż 76% z nas nie udostępniłoby informacji o swoim koncie firmie, która nie jest bankiem.

author
Aneta Jankowska
24 marca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

PKO BP w Białogardzie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Białogardzie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
09 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj