Jak pozbyć się komornika? Sprawdź najlepsze sposoby na komornika

Jak pozbyć się komornika? Sprawdź najlepsze sposoby na komornika

author
Dominika Byczek
15 listopada 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Pozbycie się komornika to marzenie chyba każdej osoby będącej w trakcie egzekucji komorniczej. Dla większości osób komornik to ogromny stres i niepokój – czy dziś zadzwoni, czy znowu przyśle list, może odwiedzi mnie w pracy… W naszym artykule zebraliśmy sposoby, które najczęściej stosuje się po to, by pozbyć się komornika.

Jak pozbyć się komornika? Najlepsze sposoby

Oczywiście nikogo z naszych Czytelników nie zachęcamy do niespłacania długów. Przedstawiamy jedynie najczęstsze sposoby, jakimi dłużnicy unikają komornika sądowego.

1. Spłata zadłużenia

To w zasadzie bardzo prozaiczny i banalny sposób, ale tak naprawdę dopiero spłata zaległych długów daje nam pełną swobodę i szansę na pozbycie się komornika na zawsze. Dlatego to ten sposób znajduje się u nas na pierwszym miejscu. Jeżeli nie mamy gotówki, zazwyczaj korzystniej wziąć nawet kredyt oddłużeniowy, spłacić w całości swoje zobowiązania i żyć bez komornika, z jedną ratą do spłaty, niż w dalszym ciągu stresować się tym, czy tego dnia komornik znów zadzwoni lub wyśle list. Pieniądze na spłatę możemy pozyskać również z pożyczek i kredytów.

2. Minimalne wynagrodzenie

Bardzo często po rozpoczęciu egzekucji dłużnik dogaduje się z pracodawcą, który od tej pory oficjalnie będzie mu wypłacać tylko minimalne wynagrodzenie (w całości wolne od egzekucji). Resztę pracownik dostaje „pod stołem”, a komornik nic z tym faktem nie może zrobić. Komornik nie ma bowiem żadnego sposobu, by zająć pieniądze zarobione poza umową (czyli “nieoficjalnie”).

Ten sposób nieprzypadkowo zajmuje drugie miejsce w naszej klasyfikacji. Polacy korzystają z niego bardzo często, choć de facto jest on nielegalny, ponieważ polega na oszustwie podatkowym. Wiele osób liczy jednak na to, że ten proceder potrwa krótko i sprawa w tym czasie się nie wyda. W wielu przypadkach rzeczywiście tak się dzieje, ponieważ takie oszustwo jest bardzo trudne do wyśledzenia.

3. Praca na czarno

Część dłużników po wszczęciu egzekucji od razu rezygnuje ze stałego zatrudnienia. Doskonale wiedzą, że komornik może zająć jedynie pieniądze zarobione w wyniku umów o pracę, zlecenia lub o dzieło. Jeżeli będziemy pracować bez umowy, komornik nie będzie mógł zająć środków uzyskanych w ten sposób.

A jeżeli dołoży się do tego bezskuteczność egzekucji z ruchomości, nieruchomości (bo nic nie będziemy posiadać) i rachunku bankowego (bo tam też nie będziemy przechowywać oszczędności), to postępowanie może zostać szybko umorzone z uwagi na brak majątku dłużnika. Żaden komornik nie poszukuje majątku dłużnika codziennie, więc jeżeli już na początku pokaże się komornikowi, że nie ma się żadnego majątku i żadnych dochodów, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że komornik umorzy postępowanie komornicze.

4. Wyjazd za granicę

Częsta metoda wykorzystywana zwłaszcza przez samotnych dłużników. Dla osób bez zobowiązań bardzo prosta do wykonania. Raczej nie ma możliwości, by komornik “złapał” kogoś za granicą. W teorii wierzyciel może się starać o europejski tytuł wykonawczy, ale w praktyce „nikt się w to nie bawi”. W rezultacie komornik po uzyskaniu informacji o wyjeździe za granicę dłużnika najczęściej po prostu umarza postępowanie z uwagi na jego bezskuteczność.

5. Przepisanie majątku na członka rodziny

Ten sposób wymaga już większego sprytu i zaangażowania dłużnika. Przypomnijmy, że uszczuplanie swojego majątku w czasie trwania egzekucji to przestępstwo określone w kodeksie karnym. Dodatkowo wierzyciel po uzyskaniu informacji o takiej czynności – może domagać się jej unieważnienia w ramach tzw. skargi pauliańskiej. W praktyce mało który bank czy firma pożyczkowa korzysta z możliwości, jakie im daje wspomniana skarga pauliańska.

6. Konto w banku niepodłączonym do systemu OGNIVO

Popularna metoda stosowana przez wielu dłużników. Jeżeli będziemy trzymać pieniądze na koncie w dużym komercyjnym banku, komornik szybko ustali to, które konta należą do nas. Sprawdzi to na liście banków w systemie OGNIVO, do którego należą prawie wszystkie banki w Polsce. Prawie – czyli nie wszystkie.

W systemie OGNIVO nie figuruje natomiast większość banków spółdzielczych, dlatego to w nich zakładają konta dłużnicy, jeżeli chcą “ukryć się” przed komornikiem. Co więcej, dłużnicy przeważnie otwierają konta w odległych miejscowościach – znacznie trudniej jest namierzyć je komornikowi.

7. Fikcyjne umowy sprzedaży

Komornik zajął samochód lub inną ruchomość? Część dłużników twierdzi wówczas, że nie są już właścicielami na dowód czego przedstawiają umowę sprzedaży z datą sprzed zajęcia. To oczywiście nie wyklucza samego zajęcia (komornik zajmuje bowiem rzeczy znajdujące się we władaniu Dłużnika), ale daje możliwość „nowemu właścicielowi” złożenia skutecznego wniosku o wyłączenie ruchomości spod egzekucji. Wtedy samochód lub inna ruchomość nie mogą być już sprzedane na poczet spłaty długów.

8. Anonimowe karty płatnicze

Kiedyś robiły furorę w polskim systemie finansowym, dziś są prawie niedostępne z uwagi na wytyczne KNF. Co to są „karty anonimowe” ? To po prostu karty płatnicze typu prepaid. Karta nie jest rejestrowana, więc nie można ustalić do kogo należą pieniądze znajdujące się na koncie powiązanym z kartą.

9. Fałszywe rozwody i alimenty

Zdecydowanie najbardziej zaawansowany sposób na ominięcie komornika. Część dłużników w czasie postępowania egzekucyjnego rozwodzi się z mężem/żoną, a następnie przed notariuszem zawierają umowę dotyczącą płacenia alimentów. Alimenty oczywiście nie są spłacane, sprawa trafia do komornika, który wszystkie wyegzekwowane środki musi w pierwszej kolejności przekazywać na poczet zaległych alimentów. Sprytne, ale ryzykowne.

10. Upłynnienie majątku

Kolejna zagrywka „va banque” ze strony dłużnika. Niektórzy z nich od razu po wszczęciu sprawy komorniczej, sprzedają cały swój majątek (nieruchomości, ruchomości, akcje), a zdobytą w ten sposób gotówkę lokują na zagranicznym koncie lub koncie członka rodziny. Warto wiedzieć, że działanie takie wykracza poza prawo – dłużnik nie może pozbywać się swojego majątku w obliczu rozpoczynającej się sprawy komorniczej.

11. Ukrycie w skrytce bankowej

Oszczędności czy wartościowe ruchomości można również ukryć przed komornikiem w skrytce bankowej. Komornik może oczywiście ją zająć, ale najpierw musi ustalić, czy dłużnik w ogóle ją posiada. W praktyce mało który komornik sądowy zdobywa informacje o takich skrzynkach bankowych. Poza tym skytkę bankową dłużnicy mogą zakładać za pośrednictwem bliskiej osoby, a wtedy jest to dla komornika praktycznie niewykrywalne.

12. „Pieniactwo procesowe”

Metoda stosowana zwłaszcza przez starszych dłużników. Polega na notorycznym składaniu skarg na czynności komornika sądowego, pism do komornika i wierzyciela oraz pozwów do sądu. Takie działania potrafią skutecznie zablokować egzekucję na wiele miesięcy, a nawet lat.

13. Polubowne załatwienie sprawy długu

Na sam koniec musimy natomiast powiedzieć, że – choć wydaje się to niemożliwe – to z wierzycielem naprawdę można się dogadać. Po ciężkiej, trwającej długo i stresującej windykacji i egzekucji komorniczej, wiele osób po prostu szuka drogi porozumienia w wierzycielem i często udaje się ją znaleźć.

Jak się pozbyć komornika? – informacje ogólne

Posiadając jakiekolwiek zobowiązanie finansowe trzeba szczególnie dbać o spłatę zadłużenia. W przypadku długotrwałego unikania spłaty swoich długów musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później dotknie nas postępowanie komornicze, a nawet egzekucja komornicza. Zarówno postępowanie komornicze, jak i egzekucja komornicza nie jest czymś, z czym ktokolwiek chciałby mieć do czynienia.

Zablokowane środku na własnym rachunku bankowym to również nie jest sytuacja w jakikolwiek sposób sprzyjająca. Jeżeli posiadasz zobowiązanie finansowe, a nie posiadasz gotówki na spłatę długu – negocjuj warunki spłaty z pożyczkodawcą. Czasami zdarza się, że firmy pożyczkowe podejmą się bezpłatnej analizy sprawy i przedstawią rozwiązanie opłacalne dla obydwu stron.

Pamiętaj jednak, że nie warto brać pożyczki na spłatę pożyczki, ponieważ bardzo łatwo wpaść wówczas w spiralę zadłużenia.

Polubowne załatwienie naszej sprawy związanej z długiem może nastąpić na przykład poprzez odpracowanie długu w formie prac społecznych. Będzie to możliwe wtedy, kiedy nasz wierzyciel będzie w stanie zaproponować takie rozwiązanie. Stawka godzinowa za takie prace jest dość niska, ale – jeżeli naprawdę chcemy pozbyć się długu – nie powinno nam to przeszkadzać.

Dobrym rozwiązaniem jest także sprzedaż części majątku na rzecz wierzyciela. Nie dochodzi wtedy do licytacji komorniczej danego przedmiotu, tylko pieniądze ze sprzedaży danej rzeczy przeznaczane są bezpośrednio na spłatę długu u wierzyciela. Często taki zabieg pozwala na uzyskanie wyższej kwoty na spłatę – sprzedaż może odbyć się bowiem na warunkach rynkowych, a przy licytacji komorniczej zdarza się, że rzeczy są sprzedawane po prostu za bezcen.

Poza tym pieniądze na spłatę możemy także pozyskać z kredytu dla zadłużonych. Dzięki pożyczeniu pieniędzy na spłatę długów zyskamy spokój oraz czas na spłatę rat dostosowanych dla naszych możliwości. Skończy się obawa przed egzekucją, która zabierze nam tyle środków, że pozostawiona reszta nie starczy nam na życie.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Seb
Seb
2023-06-18 09:18:51

Ja miałem paru komorników w Polsce, wszystkie egzekucje niealimentacyjne zawieszone, mój sposób to założenie konta w niemieckim banku online N26 z niemieckim Iban 49 bez niemieckiego meldunku, praca za granicą z zagranicznym pracodawca bez ZUS, majątek został przepisany lub sprzedany na długo przed egzekucją, WAŻNE KOMORNIK NIE MOŻE WIEDZIEĆ DO JAKIEGO KRAJU UE WYJECHALIŚCIE, JA POJECHAŁEM BUSEM OPŁACONYM GOTÓWKĄ.POZDRAWIAM.

Anka
Anka
2023-05-31 14:47:06

A ja pracuje legalnie na umowę o pracę w Polsce, mam ponad 85 tysięcy długu, a komornik nie ma możliwości ściągnąć mi nic pensji. Skorzystałam z pomocy ludzi zajmujących się pomaganiem dłużnikom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, którzy wszystko załatwili.Kontakt po pomoc pod nr telefonu 502 036 890.

Podobne artykuły

Paliwo tańsze o 15 gr z aplikacją Goodie

Wszyscy użytkownicy smartfonów, którzy mają zainstalowaną aplikację zakupową Goodie, mogą liczyć na zniżki na stacjach paliwowych Circle K. Każdy, kto przy płatności okaże telefon z odpowiednio uruchomioną aplikacją, może liczyć na 15 groszy zniżki na litrze. Promocja trwa do 25 sierpnia bieżącego roku.

author
Patryk Byczek
16 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Tata w reklamie mBanku

Jeden z najpopularniejszych banków w Polsce ruszył z nową kampanią reklamową. mBank promuje „konto, które samo oszczędza”. Bohaterem reklamy jest jedna osoba w dwóch postaciach: dumny tata z teraźniejszości i tata z przyszłości.

author
Patryk Byczek
20 czerwca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Infolinia Credit Agricole na podium rankingu ARC Rynek i Opinia

Bank Credit Agricole poinformował w komunikacie prasowym, że Contact Center instytucji zajął miejsce na podium wśród najlepszych bankowych serwisów telefonicznych. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia, który każdego roku tworzy ranking najlepszych infolinii. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
21 stycznia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Lombardy w Opolu

W Bełchatowie aktywnie działa jedynie kilka lombardów. Sprawdź aktualne informacje na temat tych punktów zlokalizowanych w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
04 stycznia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Nowa bankowość internetowa w Nest Banku

Nest Bank przeprowadził migrację Klientów do całkiem nowej odsłony bankowości internetowej. Instytucja rozpoczęła pracę w piątek 25 stycznia i zakończyła w poniedziałek 28 stycznia 2019 roku. Tym samym bank udostępnił nową stronę wszystkim dotychczasowym Klientom.

author
Patryk Byczek
28 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Citi Handlowy rozwija bankowość internetową

Jeszcze w tym roku, Citi Handlowy zamierza rozwinąć bankowość internetową. Zmiany mają przynieść ogromne korzyści dla Klientów chcących otrzymać kredyt online. Bank chce wprowadzić między innymi zautomatyzowaną weryfikację biometryczną Klienta. Rozwiązanie ma zostać wdrożone w trzech ostatnich miesiącach roku.

author
Patryk Byczek
14 maja 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj