Jak pozbyć się komornika? Sprawdź najlepsze sposoby na komornika

Jak pozbyć się komornika? Sprawdź najlepsze sposoby na komornika

author
29 czerwca 2022

Pozbycie się komornika to marzenie chyba każdej osoby będącej w trakcie egzekucji komorniczej. Dla większości osób komornik to ogromny stres i niepokój – czy dziś zadzwoni, czy znowu przyśle list, może odwiedzi mnie w pracy… W naszym artykule zebraliśmy sposoby, które najczęściej stosuje się po to, by pozbyć się komornika.

Jak pozbyć się komornika? Najlepsze sposoby

Oczywiście nikogo z naszych Czytelników nie zachęcamy do niespłacania długów. Przedstawiamy jedynie najczęstsze sposoby, jakimi dłużnicy unikają komornika sądowego.

1. Spłata zadłużenia

To w zasadzie bardzo prozaiczny i banalny sposób, ale tak naprawdę dopiero spłata zaległych długów daje nam pełną swobodę i szansę na pozbycie się komornika na zawsze. Dlatego to ten sposób znajduje się u nas na pierwszym miejscu. Jeżeli nie mamy gotówki, zazwyczaj korzystniej wziąć nawet kredyt oddłużeniowy, spłacić w całości swoje zobowiązania i żyć bez komornika, z jedną ratą do spłaty, niż w dalszym ciągu stresować się tym, czy tego dnia komornik znów zadzwoni lub wyśle list. Pieniądze na spłatę możemy pozyskać również z pożyczek i kredytów.

1
bancovo_logo

Bancovo

9933 osób wybrało tę ofertę

KWOTA POŻYCZKI

1000 - 200 000

OKRES SPŁATY

3 - 120 miesięcy

RRSO

9,59%

WNIOSEK PRZEZ INTERNET

TAK

9933 osób wybrało tę ofertę

Złóż wniosek
2
skok chmielewskiego logo

SKOK Chmielewskiego

9043 osób wybrało tę ofertę

KWOTA POŻYCZKI

1000 - 100 000

OKRES SPŁATY

3 - 120 miesięcy

RRSO

od 9,59%

WNIOSEK PRZEZ INTERNET

Tak

9043 osób wybrało tę ofertę

Złóż wniosek
3
2

Provident

5517 osób wybrało tę ofertę

KWOTA POŻYCZKI

300 - 20 000

OKRES SPŁATY

3 - 48 miesięcy

RRSO

9,87%

WNIOSEK PRZEZ INTERNET

TAK

5517 osób wybrało tę ofertę

Złóż wniosek

2. Minimalne wynagrodzenie

Bardzo często po wszczęciu egzekucji dłużnik dogaduje się z pracodawcą, który od tej pory oficjalnie będzie mu wypłacać tylko minimalne wynagrodzenie (w całości wolne od egzekucji). Resztę pracownik dostaje „pod stołem”, a komornik nic z tym faktem nie może zrobić. Komornik nie ma bowiem żadnego sposobu, by zająć pieniądze zarobione poza umową (czyli “nieoficjalnie”).

Ten sposób nieprzypadkowo zajmuje drugie miejsce w naszej klasyfikacji. Polacy korzystają z niego bardzo często, choć de facto jest on nielegalny, ponieważ polega na oszustwie podatkowym. Wiele osób liczy jednak na to, że ten proceder potrwa krótko i sprawa w tym czasie się nie wyda. W wielu przypadkach rzeczywiście tak się dzieje, ponieważ takie oszustwo jest bardzo trudne do wyśledzenia.

3. Praca na czarno

Część dłużników po wszczęciu egzekucji od razu rezygnuje ze stałego zatrudnienia. Doskonale wiedzą, że komornik może zająć jedynie pieniądze zarobione w wyniku umów o pracę, zlecenia lub o dzieło. Jeżeli będziemy pracować bez umowy, komornik nie będzie mógł zająć środków uzyskanych w ten sposób.

A jeżeli dołoży się do tego bezskuteczność egzekucji z ruchomości, nieruchomości (bo nic nie będziemy posiadać) i rachunku bankowego (bo tam też nie będziemy przechowywać oszczędności), to postępowanie może zostać szybko umorzone z uwagi na brak majątku dłużnika. Żaden komornik nie poszukuje majątku dłużnika codziennie, więc jeżeli już na początku pokaże się komornikowi, że nie ma się żadnego majątku i żadnych dochodów, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że komornik umorzy postępowanie.

4. Wyjazd za granicę

Częsta metoda wykorzystywana zwłaszcza przez samotnych dłużników. Dla osób bez zobowiązań bardzo prosta do wykonania. Raczej nie ma możliwości, by komornik “złapał” kogoś za granicą. W teorii wierzyciel może się starać o europejski tytuł wykonawczy, ale w praktyce „nikt się w to nie bawi”. W rezultacie komornik po uzyskaniu informacji o wyjeździe za granicę dłużnika najczęściej po prostu umarza postępowanie z uwagi na jego bezskuteczność.

5. Przepisanie majątku na członka rodziny

Ten sposób wymaga już większego sprytu i zaangażowania dłużnika. Przypomnijmy, że uszczuplanie swojego majątku w czasie trwania egzekucji to przestępstwo określone w kodeksie karnym. Dodatkowo wierzyciel po uzyskaniu informacji o takiej czynności – może domagać się jej unieważnienia w ramach tzw. skargi pauliańskiej. W praktyce mało który bank czy firma pożyczkowa korzysta z możliwości, jakie im daje wspomniana skarga pauliańska.

6. Konto w banku niepodłączonym do systemu OGNIVO

Popularna metoda stosowana przez wielu dłużników. Jeżeli będziemy trzymać pieniądze na koncie w dużym komercyjnym banku, komornik szybko ustali to, które konta należą do nas. Sprawdzi to na liście banków w systemie OGNIVO, do którego należą prawie wszystkie banki w Polsce. Prawie – czyli nie wszystkie.

W systemie OGNIVO nie figuruje natomiast większość banków spółdzielczych, dlatego to w nich zakładają konta dłużnicy, jeżeli chcą “ukryć się” przed komornikiem. Co więcej, dłużnicy przeważnie otwierają konta w odległych miejscowościach – znacznie trudniej jest namierzyć je komornikowi.

7. Fikcyjne umowy sprzedaży

Komornik zajął samochód lub inną ruchomość? Część dłużników twierdzi wówczas, że nie są już właścicielami na dowód czego przedstawiają umowę sprzedaży z datą sprzed zajęcia. To oczywiście nie wyklucza samego zajęcia (komornik zajmuje bowiem rzeczy znajdujące się we władaniu Dłużnika), ale daje możliwość „nowemu właścicielowi” złożenia skutecznego wniosku o wyłączenie ruchomości spod egzekucji. Wtedy samochód lub inna ruchomość nie mogą być już sprzedane na poczet spłaty długów.

8. Anonimowe karty płatnicze

Kiedyś robiły furorę w polskim systemie finansowym, dziś są prawie niedostępne z uwagi na wytyczne KNF. Co to są „karty anonimowe” ? To po prostu karty płatnicze typu prepaid. Karta nie jest rejestrowana, więc nie można ustalić do kogo należą pieniądze znajdujące się na koncie powiązanym z kartą.

9. Fałszywe rozwody i alimenty

Zdecydowanie najbardziej zaawansowany sposób na ominięcie komornika. Część dłużników w czasie postępowania egzekucyjnego rozwodzi się z mężem/żoną, a następnie przed notariuszem zawierają umowę dotyczącą płacenia alimentów. Alimenty oczywiście nie są spłacane, sprawa trafia do komornika, który wszystkie wyegzekwowane środki musi w pierwszej kolejności przekazywać na poczet zaległych alimentów. Sprytne, ale ryzykowne.

10. Upłynnienie majątku

Kolejna zagrywka „va banque” ze strony dłużnika. Niektórzy z nich od razu po wszczęciu egzekucji komorniczej, sprzedają cały swój majątek (nieruchomości, ruchomości, akcje), a zdobytą w ten sposób gotówkę lokują na zagranicznym koncie lub koncie członka rodziny. Warto wiedzieć, że działanie takie wykracza poza prawo – dłużnik nie może pozbywać się swojego majątku w obliczu rozpoczynającej się egzekucji komorniczej.

11. Ukrycie w skrytce bankowej

Oszczędności czy wartościowe ruchomości można również ukryć przed komornikiem w skrytce bankowej. Komornik może oczywiście ją zająć, ale najpierw musi ustalić, czy dłużnik w ogóle ją posiada. W praktyce mało który komornik sądowy zdobywa informacje o takich skrzynkach bankowych. Poza tym skytkę bankową dłużnicy mogą zakładać za pośrednictwem bliskiej osoby, a wtedy jest to dla komornika praktycznie niewykrywalne.

12. „Pieniactwo procesowe”

Metoda stosowana zwłaszcza przez starszych dłużników. Polega na notorycznym składaniu skarg na czynności komornika sądowego, pism do komornika i wierzyciela oraz pozwów do sądu. Takie działania potrafią skutecznie zablokować egzekucję na wiele miesięcy, a nawet lat.

13. Polubowne załatwienie sprawy długu

Na sam koniec musimy natomiast powiedzieć, że – choć wydaje się to niemożliwe – to z wierzycielem naprawdę można się dogadać. Po ciężkiej, trwającej długo i stresującej windykacji i egzekucji komorniczej, wiele osób po prostu szuka drogi porozumienia w wierzycielem i często udaje się ją znaleźć.

Polubowne załatwienie naszej sprawy związanej z długiem może nastąpić na przykład poprzez odpracowanie długu w formie prac społecznych. Będzie to możliwe wtedy, kiedy nasz wierzyciel będzie w stanie zaproponować takie rozwiązanie. Stawka godzinowa za takie prace jest dość niska, ale – jeżeli naprawdę chcemy pozbyć się długu – nie powinno nam to przeszkadzać.

Dobrym rozwiązaniem jest także sprzedaż części majątku na rzecz wierzyciela. Nie dochodzi wtedy do licytacji komorniczej danego przedmiotu, tylko pieniądze ze sprzedaży danej rzeczy przeznaczane są bezpośrednio na spłatę długu u wierzyciela. Często taki zabieg pozwala na uzyskanie wyższej kwoty na spłatę – sprzedaż może odbyć się bowiem na warunkach rynkowych, a przy licytacji komorniczej zdarza się, że rzeczy są sprzedawane po prostu za bezcen.

Poza tym pieniądze na spłatę możemy także pozyskać z kredytu dla zadłużonych. Dzięki pożyczeniu pieniędzy na spłatę długów zyskamy spokój oraz czas na spłatę rat dostosowanych dla naszych możliwości. Skończy się obawa przed egzekucją, która zabierze nam tyle środków, że pozostawiona reszta nie starczy nam na życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

teoretycznie
teoretycznie
2016-07-02 22:45:51

a w kwestii wyjazdu za granice jakis jest okres przedawnienia? ze np po 5 czy 10 czy 20 latach juz mozna by ewentualnie wrocic do polski? i niktnie bedzie scigal?

    bajzel
    bajzel
    2016-09-21 16:27:28

    Po 10 latach za alimenty jesli nikt nie wznowi ,ale jesli dzieci dostaja od panstwa to do konca zycia beda cie scigac,,,,, bo dzieci czy matki to nie ludzie w panstwie tylko podmioty .

milionKalorii
milionKalorii
2016-07-01 00:52:05

Thomas spokojnie, komornik to cwana bestia i on sam doskonale zna te wszystkie numery, Brunner. To raczej tekst na zasadzie drogi niewinny obywatelu, sprawdź jak inni próbują oszukiwać komorników, krajoznawczo

thomas
thomas
2016-06-28 19:50:04

wydaje mi sie ze nie powinniscie podsuwac takich pomyslow. jak ktos ma dlug to niech go splaci a jak sobie nie radzi to sa inne metody - ogloszenie bankructwa i tyle, z golego nikt nie sciagnie niczego

newlife
newlife
2016-06-27 15:43:41

Najlepiej wszystko spłacić i mieć temat w d..

ełka
ełka
2016-06-27 04:30:46

no czasami to faktycznie są szachy z komornikiem - kto kogo

Podobne artykuły

Chatbot w Banku Millennium
Bez kategorii
author
17 grudnia 2018

Chatbot w Banku Millennium

Loteria promocyjna: „ Tysiące nagród z Visa 2021”
Bez kategorii
author
31 maja 2021

Loteria promocyjna: „ Tysiące nagród z Visa 2021”

Akcja pomocy hospicjum z udziałem BOŚ Banku
Bez kategorii
author
31 marca 2020

Akcja pomocy hospicjum z udziałem BOŚ Banku

Ile zarabia prezydent Polski?
Bez kategorii
author
28 stycznia 2019

Ile zarabia prezydent Polski?

Chwilówki Pleszew
Chwilówki miasta
author
27 stycznia 2022

Chwilówki Pleszew

Szybkie pożyczki Mogilno
Pożyczki miasta
author
21 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Mogilno