Strona główna Porady 10 sposobów na przechytrzenie komornika

10 sposobów na przechytrzenie komornika

tadeusz_miziak
Tadeusz_Miziak
25 czerwca 2016
Nikogo z naszych Czytelników nie zachęcamy do niespłacania długów. Przedstawiamy jedynie najczęstsze sposoby, jakimi Dłużnicy unikają komornika sądowego.

„Polak potrafi” – to hasło najlepiej obrazuje zaradność Polaków do których zapukał komornik sądowy. Istnieje wiele metod na ominięcie komornika, przedstawiamy te najpopularniejsze:

1. Minimalne wynagrodzenie

Po wszczęciu egzekucji Dłużnik dogaduje się z pracodawcą, który od tej pory oficjalnie będzie mu wypłacała minimalne wynagrodzenie – w całości wolne od egzekucji. Resztę pracownik dostaje „pod stołem”, a komornik nic z tym faktem nie może zrobić.

2. Praca na czarno

Część Dłużników po wszczęciu egzekucji od razu rezygnuje ze stałego zatrudnienia. Jeżeli dołożymy do tego bezskuteczność egzekucji z ruchomości, nieruchomości i rachunku bakowego, postępowanie może zostać szybko umorzone z uwagi na brak majątku Dłużnika.

3. Wyjazd za granicę

Częsta metoda wykorzystywana zwłaszcza przez samotnych Dłużników. W teorii wierzyciel może się starać o europejski tytuł wykonawczy, w praktyce „nikt się w to nie bawi”. W rezultacie – komornik po uzyskaniu informacji o wyjeździe za granicę Dłużnika – najczęściej umarza postępowanie z uwagi na jego bezskuteczność.

4. Przepisanie majątku na członka rodziny

Ten sposób wymaga już większego sprytu i zaangażowania Dłużnika. Przypomnijmy, że uszczuplanie swojego majątku w czasie trwania egzekucji to przestępstwo określone w kodeksie karnym. Dodatkowo wierzyciel po uzyskaniu informacji o takiej czynności – może domagać się jej unieważnienia w ramach tzw. „skargi pauliańskiej. W praktyce żaden bank czy firma pożyczkowa nie korzysta z możliwości jakie mu daje wspomniana skarga pauliańska.

5. Konto w SKOKu, banku spółdzielczym z dala od domu

Popularna metoda stosowana przez wielu Dłużników. Po co trzymać pieniądze w dużym komercyjnym banku, skoro szybko ustali je komornik korzystając z systemu OGNIVO. Lepiej założyć rachunek w SKOKu (nie figurują w systemie OGNIVO) lub banku spółdzielczym (większość również nie figuruje w systemie OGNIVO). Dłużnicy przeważnie otwierają konta w odległych miejscowościach – trudniej namierzyć je komornikowi.

6. Fikcyjne umowy sprzedaży

Komornik zajął samochód lub inną ruchomość ? Część dłużników twierdzi wówczas, że nie są już właścicielami na dowód czego przedstawiają umowę sprzedaży z datą sprzed zajęcia. To oczywiście nie wyklucza samego zajęcia (komornik zajmuje bowiem rzeczy znajdujące się we władaniu Dłużnika), ale daje możliwość „nowemu właścicielowi” złożenia skutecznego wniosku o wyłączenie ruchomości spod egzekucji.

7. Anonimowe karty płatnicze

Kiedyś robiły furorę w polskim systemie finansowym, dziś są prawie niedostępne z uwagi na wytyczne KNF. Co to są „karty anonimowe” ? To po prostu karty płatnicze typu prepaid. Karta nie jest rejestrowana, więc nie można ustalić do kogo należą pieniądze znajdujące się na koncie powiązanym z kartą.

8. Fałszywe rozwody i alimenty

Zdecydowanie najbardziej zaawansowany sposób na ominięcie komornika. Część dłużników w czasie postępowania egzekucyjnego rozwodzi się z mężem/żoną, a następnie przed notariuszem zawierają umowę dotyczącą płacenia alimentów. Alimenty oczywiście nie są spłacane, sprawa trafia do komornika, który wszystkie wyegzekwowane środki musi w pierwszej kolejności przekazywać na poczet zaległych alimentów. Sprytne, ale ryzykowne.

9. Upłynnienie majątku

Kolejna zagrywka „va banque” Dłużnika. Niektórzy z nich od razu po wszczęciu egzekucji komorniczej, sprzedają cały swój majątek (nieruchomości, ruchomości, akcje) a zdobytą w ten sposób gotówkę lokują na zagranicznym koncie, koncie członka rodziny lub po prostu skrytce bankowej.

10. „Pieniactwo procesowe”

Metoda stosowana zwłaszcza przez starszych Dłużników. Polega na notorycznym składaniu: skarg na czynności komornika sądowego, pism do komornika i wierzyciela oraz pozwów do sądu. Takie działania potrafią skutecznie zablokować egzekucję na wiele miesięcy/lat.

Najlepszym sposobem jest oczywiście spłata długu. Pożyczkę na spłatę komornika oferuje między innymi:

Rapida Money: do 25 000 zł, spłata do 4 lat, RRSO 49,6%

Fundusz Korona: do 10 000 zł, spłata do 33 miesięcy, RRSO 133,69%

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

2021-05-11 20:01:27

Windykacja to jak hadel zywym towarem jak handel niewolnikiem Gdzie windyjator ma umowe co odkupuja dlugi umowe i dalej sprzedany nastepnemu to jest jak niewolnictwo Podpos umowa jest z Bankiem z kim zawieral umowe i zobowiazania i to jego gestja jak sciagnoc winno sie sprawdzic czy byl wyplacalny ich ryzyko a sprzedaz przestepstwo gdzie podpis od odkupywacy dlugow

Cwaniak
Cwaniak
2021-03-31 01:11:04

Masz długi, wystarczy założyć sp. z o.o na słupa i sprzedać cały majątek spółce. Ja tak już się bujam 6 lat, a komornicy chodzą i chodzą, zapraszam ich na kawusię i mogą mnie cmoknąć. Paru zajęło mi samochód, którym jeżdzę bo warty pół miliona, no ale cóż jak jest własnością firmy, musieli grzecznie oddać spod zajęcia.

Art
Art
2020-12-20 22:14:57

Proponuje zapoznac sie z materiałem na YT ponizej zamieszczam link. Żaden z komorników nie poniósł odpowiedzielnosci karnej pomimo że obowiązuje RODO. Ty;lko jeden komornik sie zwolnił z zawodu. https://www.youtube.com/watch?v=GBwhAWu2kS8&t=1309s

Kuszyński Tomasz
Kuszyński Tomasz
2020-12-18 14:00:14

miałem duże problemy finansowe sprawa trafiła do Komornik w http://www.torunkomornik.pl .Na szczęście Pani komornik podeszła do mnie jak do człowieka ...obecnie spłacam ostatnia rate zadłużenia -więc są i normalni komornicy

Ale jaja
Ale jaja
2020-12-14 01:10:21

Komornik tylko umie stradzyc i nachodzic Bogu ducha winnych rodziców. Ja pracuje na czarno nikt nie zna mojego adresu. Zony oficjalnie nie mam więc nawet nie jest w stanie sprawdzić z kim naprawdę zyje. Od 3 lat ten idiota co jakiś czas przyjesdza do domu rodzinnego i mówi rodzicom że i tak mnie znajdzie. Nie zrobił tego mimo że mieszkam zaledwie 7 km od, rodzinnego domu i odwiedzam ich nawet się z tym nie kryjąc . Nie pomogła mu w tym nawet policja bo oni tylko przyjdą spytają czy zamieszkuje odp brzmi nie. Sąsiedzi wiedzą że się wyprowadziłem ale nie wiedzą gdzie i tak się z tym baranem bawię. Nawet wpisałem w banku jakieś zmyślone adresy 500 km stąd żeby ten cep pojechał i to sprawdzil. Obecnie jestem na, etapie pisania wniosku o upadłość i wtedy się dopiero zdziwi jak nie dostanie ani grosza bo upadłość blokuję wszelkie egzekucję komornicze a kasę ściąga syndyk zazwyczaj j marne grosze w porównaniu z długami.

Podobne artykuły

Jak zastrzec kartę w Banku Ochrony Środowiska?
Wpisy Inne
patryk
Patryk Byczek
12 października 2017

Jak zastrzec kartę w Banku Ochrony Środowiska?

Provident w Kielcach
Oddziały
marta-bogacka-nowak
Marta-Bogacka-Nowak
12 sierpnia 2016

Provident w Kielcach

Bank Pekao w Swarzędzu
Oddziały
patryk
Patryk Byczek
06 sierpnia 2019

Bank Pekao w Swarzędzu

Credit Agricole w Strzegomiu
Oddziały
patryk
Patryk Byczek
04 sierpnia 2019

Credit Agricole w Strzegomiu

Prezydent Wrocławia docenił wolontariuszy Credit Agricole
Bez kategorii
zadluzenia
Aleksandra Gościnna
11 czerwca 2021

Prezydent Wrocławia docenił wolontariuszy Credit Agricole