„Polak potrafi” – to hasło najlepiej obrazuje zaradność Polaków do których zapukał komornik sądowy. Istnieje wiele metod na ominięcie komornika, przedstawiamy te najpopularniejsze:
1. Minimalne wynagrodzenie
Po wszczęciu egzekucji Dłużnik dogaduje się z pracodawcą, który od tej pory oficjalnie będzie mu wypłacała minimalne wynagrodzenie – w całości wolne od egzekucji. Resztę pracownik dostaje „pod stołem”, a komornik nic z tym faktem nie może zrobić.
2. Praca na czarno
Część Dłużników po wszczęciu egzekucji od razu rezygnuje ze stałego zatrudnienia. Jeżeli dołożymy do tego bezskuteczność egzekucji z ruchomości, nieruchomości i rachunku bakowego, postępowanie może zostać szybko umorzone z uwagi na brak majątku Dłużnika.
3. Wyjazd za granicę
Częsta metoda wykorzystywana zwłaszcza przez samotnych Dłużników. W teorii wierzyciel może się starać o europejski tytuł wykonawczy, w praktyce „nikt się w to nie bawi”. W rezultacie – komornik po uzyskaniu informacji o wyjeździe za granicę Dłużnika – najczęściej umarza postępowanie z uwagi na jego bezskuteczność.
4. Przepisanie majątku na członka rodziny
Ten sposób wymaga już większego sprytu i zaangażowania Dłużnika. Przypomnijmy, że uszczuplanie swojego majątku w czasie trwania egzekucji to przestępstwo określone w kodeksie karnym. Dodatkowo wierzyciel po uzyskaniu informacji o takiej czynności – może domagać się jej unieważnienia w ramach tzw. „skargi pauliańskiej. W praktyce żaden bank czy firma pożyczkowa nie korzysta z możliwości jakie mu daje wspomniana skarga pauliańska.
5. Konto w SKOKu, banku spółdzielczym z dala od domu
Popularna metoda stosowana przez wielu Dłużników. Po co trzymać pieniądze w dużym komercyjnym banku, skoro szybko ustali je komornik korzystając z systemu OGNIVO. Lepiej założyć rachunek w SKOKu (nie figurują w systemie OGNIVO) lub banku spółdzielczym (większość również nie figuruje w systemie OGNIVO). Dłużnicy przeważnie otwierają konta w odległych miejscowościach – trudniej namierzyć je komornikowi.
6. Fikcyjne umowy sprzedaży
Komornik zajął samochód lub inną ruchomość ? Część dłużników twierdzi wówczas, że nie są już właścicielami na dowód czego przedstawiają umowę sprzedaży z datą sprzed zajęcia. To oczywiście nie wyklucza samego zajęcia (komornik zajmuje bowiem rzeczy znajdujące się we władaniu Dłużnika), ale daje możliwość „nowemu właścicielowi” złożenia skutecznego wniosku o wyłączenie ruchomości spod egzekucji.
7. Anonimowe karty płatnicze
Kiedyś robiły furorę w polskim systemie finansowym, dziś są prawie niedostępne z uwagi na wytyczne KNF. Co to są „karty anonimowe” ? To po prostu karty płatnicze typu prepaid. Karta nie jest rejestrowana, więc nie można ustalić do kogo należą pieniądze znajdujące się na koncie powiązanym z kartą.
8. Fałszywe rozwody i alimenty
Zdecydowanie najbardziej zaawansowany sposób na ominięcie komornika. Część dłużników w czasie postępowania egzekucyjnego rozwodzi się z mężem/żoną, a następnie przed notariuszem zawierają umowę dotyczącą płacenia alimentów. Alimenty oczywiście nie są spłacane, sprawa trafia do komornika, który wszystkie wyegzekwowane środki musi w pierwszej kolejności przekazywać na poczet zaległych alimentów. Sprytne, ale ryzykowne.
9. Upłynnienie majątku
Kolejna zagrywka „va banque” Dłużnika. Niektórzy z nich od razu po wszczęciu egzekucji komorniczej, sprzedają cały swój majątek (nieruchomości, ruchomości, akcje) a zdobytą w ten sposób gotówkę lokują na zagranicznym koncie, koncie członka rodziny lub po prostu skrytce bankowej.
10. „Pieniactwo procesowe”
Metoda stosowana zwłaszcza przez starszych Dłużników. Polega na notorycznym składaniu: skarg na czynności komornika sądowego, pism do komornika i wierzyciela oraz pozwów do sądu. Takie działania potrafią skutecznie zablokować egzekucję na wiele miesięcy/lat.
Najlepszym sposobem jest oczywiście spłata długu. Pożyczkę na spłatę komornika oferuje między innymi:
– Rapida Money: do 25 000 zł, spłata do 4 lat, RRSO 49,6%
– Fundusz Korona: do 10 000 zł, spłata do 33 miesięcy, RRSO 133,69%