Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP
bezpieczny kredyt 2% pko bp

Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP

author
Dominika Sobieraj
21 czerwca 2023

Bezpieczny kredyt 2% to nowy rządowy program, mający umożliwić zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego na preferencyjnych warunkach. Program rusza 1 lipca 2023 roku. Wniosek o bezpieczny kredyt można złożyć w siedmiu bankach w Polsce. Sprawdź, jakie są warunki uzyskania “bezpiecznego kredytu 2%” w PKO BP.

Bezpieczny kredyt 2% - na czym polega?

“Program Pierwsze Mieszkanie” to nowy program mieszkaniowy, mający polegać na udostępnianiu bankowych kredytów hipotecznych na preferencyjnych warunkach, z okresowymi dopłatami do rat z budżetu państwa. Dopłata do kredytu będzie przysługiwała kredytobiorcy przez 10 lat, a kredyt spłacany będzie w formie stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). To właśnie w okresie dopłat oprocentowanie kredytu dla kredytobiorcy ma wynieść 2% – powiększone jednak o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli takie będą pobierane).

Bezpieczny kredyt 2% – najważniejsze informacje

 • tylko dla osób do 45. roku życia
 • na pierwsze mieszkanie
 • do kwoty 500 000 zł przy kredycie dla jednej osoby
 • do kwoty 600 000 zł przy kredycie dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem
 • wkład własny maksymalnie 200 000 zł
 • dopłata państwa do rat przez 10 lat kredytu (pierwsze 120 rat kredytu)
 • na mieszkanie z rynku pierwotnego i wtórnego
 • okres kredytowania: 15-35 lat

“Dzisiaj już mamy siedem banków, które deklarują udział, to jest ponad 2 tys. placówek, co powoduje, że na powiat mamy kilkanaście placówek, w których będzie można starać się o ten kredyt. (…) Po drugie są jeszcze pośrednicy, więc mamy już w zasadzie zbudowaną siatkę dostępności do tych kredytów” – zapowiadał w RMF FM Waldemar Buda. Wśród tych placówek są oczywiście placówki banku PKO BP.

Wniosek o bezpieczny kredyt 2% w PKO BP

Wniosek o “bezpieczny kredyt 2%” składa się tak samo, jak wniosek o tradycyjny komercyjny kredyt bankowy. “Kredyty mieszkaniowe z prawem dopłaty będą udzielane przez banki komercyjne, które podpiszą odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Poza niższym oprocentowaniem, kredyty nie będą odbiegały od oferty rynkowej” – czytamy w oficjalnej publikacji rządowej.

Wniosek o bezpieczny kredyt 2% w PKO BP złożyć będzie można w oddziałach obsługujących kredyty hipoteczne od dnia 3 lipca 2023 roku.

“Propozycja preferencyjnego kredytu daje realną szansę młodym ludziom oraz osobom w średnim wieku na kupno pierwszego mieszkania. Będziemy gotowi na to, by klienci PKO Banku Polskiego mogli skorzystać z tej propozycji już od początku trwania programu. A już od 21 czerwca zapraszamy do naszych placówek, w których doradcy hipoteczni będą informować klientów o ofercie oraz pomogą zaplanować kolejne kroki w procesie pozyskania finansowania – wskazuje Dariusz Szwed, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego, kierujący pracami Zarządu.

Co ważne, w ramach programu wnioskować można nie tylko o pieniądze na zakup mieszkania, a także na zakup działki budowlanej i budowę domu. “Możliwe będzie przeznaczenie środków na wydatki ponoszone w związku z budową domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem, oraz nabyciem prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej tego domu” – czytamy na rządowej stronie.

Kto może otrzymać bezpieczny kredyt 2% w PKO BP?

1) Osoba, która ma maksymalnie 45 lat

“Bezpieczny kredyt 2%” dostępny będzie jedynie dla osób do 45. roku życia. Wyjątkiem będzie sytuacja, w której do kredytu przystąpi więcej niż jedna osoba, np.: mąż i żona, wtedy warunek wieku będzie musiała spełnić co najmniej jedna z tych osób (druga może być starsza).

2) Osoba, która dotychczas nie miała żadnego mieszkania/domu

Kredyt na preferencyjnych warunkach udzielany będzie tylko osobom, które dotychczas (przez całe życie!) nie miały żadnego:

 • mieszkania,
 • domu,
 • spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Będzie to więc kredyt jedynie dla osób, które będą nabywać swój pierwszy lokal mieszkalny. Najemcy/partycypanci lokali w TBS/SIM prawnie nie są właścicielami nieruchomości, więc mogą skorzystać z “bezpiecznego kredytu 2%”.

3) Osoba, która będzie miała zdolność kredytową

Mimo tego, że “bezpieczny kredyt 2%” udzielany będzie na preferencyjnych warunkach, to nadal trzeba będzie przejść standardowe bankowe procedury dotyczące badania zdolności kredytowej. Przy ocenie będzie brana pod uwagę nasza historia kredytowa oraz nasza aktualna sytuacja zawodowa (rodzaj zatrudnienia, uzyskiwane w wyniku pracy wynagrodzenie i jego stabilność).

Jeżeli przed przystąpieniem do wnioskowania o kredyt chcesz zadbać o swoją zdolność kredytową, sprawdź najlepsze sposoby na to, jak zwiększyć zdolność kredytową.

4) Osoba, która będzie miała wkład własny

Jak przy każdym kredycie hipotecznym, tak i przy “bezpiecznym kredycie 2%” wymagane będzie posiadanie wkładu własnego. Standardem w bankach jest oczekiwanie od Klienta wkładu w wysokości 10-20% wartości lokalu. Program nie zakłada minimalnej wartości wkładu własnego, ale wskazuje kwotę maksymalną – wkład własny nie będzie mógł przekroczyć kwoty 200 000 zł. Jeżeli dana osoba nie będzie miała wkładu własnego w odpowiedniej wysokości, będzie mogła skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. “Bezpieczny kredyt 2%” można także połączyć z programem „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Z myślą o osobach nie posiadających zdolności kredytowej powstaje również drugi instrument – Konto Mieszkaniowe.

5) Osoba, która będzie chciała kupić lokal o wartości do 500 000 zł lub 600 000 zł 

Wartość lokalu w programie nie będzie niestety dowolna. Kredytowaniu na warunkach “bezpiecznego kredytu 2%” będzie mógł podlegać jedynie lokal o wartości:

 • do 500 000 zł – dla osoby samodzielnie prowadzącej gospodarstwo domowe,
 • do 600 000 zł – dla osoby prowadzącej gospodarstwo domowe ze współmałżonkiem,
 • do 600 000 zł – dla osoby mającej do najmniej jedno dziecko.

Nie ma natomiast zastrzeżenia co do tego, jaki ma być maksymalny metraż kupowanego lokalu lub jaka ma być jego cena za m2. Tak więc kwotę przewidzianą w programie można spożytkować tak naprawdę na różnorodne lokale – ich metraż zależny będzie głównie od lokalizacji. W Warszawie czy lokalizacjach wojewódzkich, gdzie cena za m2 sięga obecnie kilkunastu tysięcy za m2, w programie uda nam się zakupić co najwyżej kawalerkę. W mniejszych miastach w Polsce natomiast nadal można znaleźć lokale w cenie 5-6 tysięcy złotych za m2 – wtedy można myśleć o zakupie nawet mieszkania kilkupokojowego.

Najważniejsze informacje dla Klientów PKO BP

PKO BP przelewy przychodzące

PKO BP kod IBAN

PKO BP infolinia

Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP - opinie

Wprowadzenie programu “Bezpieczny kredyt 2%” spotkało się z różnymi opiniami. Zwolennicy programu wskazują przede wszystkim na to, że nowy program może udostępnić kredyty hipoteczne osobom, które na warunkach komercyjnych nie mogą uzyskać zdolności kredytowej lub obawiają się, że nie poradzą sobie ze spłatą.

Przeciwnicy natomiast wskazują, że program – zamiast pomóc – może zaszkodzić. Nie tyle samym kredytobiorcom, co sytuacji gospodarczej kraju. Wiele osób wskazuje, że wraz z zapowiedziami o wprowadzeniu programu ceny nieruchomości znacząco wzrosły, w związku z czym w kwocie maksymalnej kredytu kupić można w większości miast jedynie kawalerki lub mieszkania dwupokojowe, niewystarczające na potrzeby większości rodzin.

Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Podziel się nim z nami w komentarzu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Biura paszportowe w Polsce
Biura paszportowe
author
Dominika Sobieraj
25 listopada 2021

Biura paszportowe w Polsce

Ekologiczne akcesoria od ING Banku Śląskiego
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
25 sierpnia 2019

Ekologiczne akcesoria od ING Banku Śląskiego

Odwrócony kredyt hipoteczny
Kredyty
author
Dominika Sobieraj
13 września 2023

Odwrócony kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny Oświęcim
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
21 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Oświęcim

PKO BP w Czechowicach-Dziedzicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
04 sierpnia 2019

PKO BP w Czechowicach-Dziedzicach

Kredyt hipoteczny Strzelin
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
20 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Strzelin

Porównaj