Co zrobić, jak znajdziemy paszport?

Co zrobić, jak znajdziemy paszport?

author
Dominika Sobieraj
04 października 2018
Znalezienie dokumentów to sytuacja niby codzienna, ale w praktyce mało kto wie, jak zachować się w obliczu takiego zdarzenia. Najpopularniejszym kierunkiem zwrotu wszystkich znalezionych rzeczy są komisariaty policji lub Biura Rzeczy Znalezionych. Czy właśnie tam powinniśmy się udać, jeżeli znajdziemy paszport? Sprawdzamy. 

Po znalezieniu dokumentów często podejmujemy niewłaściwą decyzję co to tego, co z nimi zrobić – najczęstszym błędem jest umieszczanie zdjęć dokumentów w portalach społecznościowych. Dane z dokumentów mogą zostać wykorzystane przez oszustów na przykład w celu wzięcia na kogoś pożyczki chwilówki

Dlatego zawsze w przypadku znalezienia cudzych dokumentów warto sprawdzić, co należy zrobić, by postąpić zgodnie z prawem. W przeciwnym razie sami możemy zostać potraktowani za oszustów lub złodziei. Jeżeli znalazłeś inne cudze dokumenty lub rzeczy, sprawdź:

Co zrobić, jak znajdziemy dowód osobisty?
Co zrobić, gdy znajdziemy portfel?
Co zrobić, gdy znajdziemy pieniądze?

Co zrobić, gdy znajdziemy kartę płatniczą? 

ZNALAZŁEM CUDZY PASZPORT – CO ROBIĆ?

Najważniejsze informacje:

dokąd się zwracamy:

– najbliższy organ paszportowy

– Policja 

– organ administracji publicznej

kiedy: niezwłocznie po znalezieniu dokumentu

koszt zgłoszenia: 0 zł 

obowiązek zgłoszenia: tak

Po znalezieniu cudzego paszportu musimy niezwłocznie zgłosić się z tym dokumentem do instytucji, która zajmuje się przyjmowaniem takich dokumentów. Możemy udać się:

– do najbliższego organu paszportowego,

– na policję,

– do dowolnego organu administracji publicznej.

Niezależnie od tego, jakie miejsce wybierzemy, dokument i tak zostanie przekazany temu organowi paszportowemu, który go wydał. Zgłoszenie znalezienia nie będzie nas nic kosztowało, jednakże musimy liczyć się z tym, że urzędnik poprosi o dane osoby znalazcy i zapyta nas o miejsce oraz okoliczności znalezienia dokumentu. 

Nie miejmy jednak złudzeń, że dokument ten wróci do właściciela – niestety choćby był to nasz bliski sąsiad, dokument zgłoszony jako znaleziony, zostanie niezwłocznie unieważniony. Jeżeli zatem chcemy, by dokument wrócił do właściciela, a jest on bliską nam osobą (taką, którą znamy osobiście, ponieważ łączy nas np.: fakt sąsiedztwa, stosunek pracy lub pokrewieństwo), możemy oddać mu paszport osobiście.

W przeciwnym wypadku, choć dokument nie zostanie zwrócony właścicielowi, mamy obowiązek przekazać go odpowiedniej instytucji. Pomoże to w jednoznacznym ustaleniu, że paszport nie został na przykład skradziony i da też osobie poszukującej dokumentu jednoznaczną pewność, że nie zgubiła go np.: we własnym domu. 

ZNALAZŁEM WŁASNY PASZPORT – CO ROBIĆ?

 

Najważniejsze informacje:

dokąd się zwracamy: najbliższa instytucja zajmująca się wydawaniem paszportów

kiedy: niezwłocznie po znalezieniu dokumentu
koszt zgłoszenia: 0 zł 
obowiązek zgłoszenia: tak

Niestety zdarza się także, że zgubimy swój paszport, zgłosimy jego zaginięcie, zostanie on unieważniony, a my… jednak go odnajdziemy. W takiej sytuacji musimy dopełnić wszelkich formalności i zwrócić znaleziony dokument. 

Z własnym paszportem, wcześniej zgłoszonym jako utracony, musimy zgłosić się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania organu paszportowego (instytucji, która w naszym okręgu jest odpowiedzialna za wydawanie paszportów). 

Obowiązek zwrotu jest na nas nałożony odgórnie, bez względu na to, czy zgłosiliśmy się już z wnioskiem o wydanie nowego dokumentu, czy też zgłosiliśmy jedynie jego utratę. 

Co ważne – znaleziony dokument paszportowy, który wcześniej zgłosiliśmy jako utracony (skradziony lub zgubiony), nie może być powtórnie uznany za ważny. Oznacza to, że takim dokumentem i tak nie będziemy mogli się już posłużyć. 

Jeżeli osoba odnalazła własny dokument paszportowy wcześniej zgłoszony jako utracony, jest obowiązana do jego zwrotu właściwemu miejscowo organowi paszportowemu. Obowiązek zwrotu dokumentu paszportowego następuje bez względu na to, czy osoba posiada już nowy dokument wydany w miejsce utraconego, czy też o wydanie nowego dokumentu nie występowała.

PODSTAWA PRAWNA
Art. 36. Obowiązki osób w razie utraty, zniszczenia lub znalezienia dokumentu paszportowego
1. Osoba, która utraciła dokument paszportowy lub której dokument paszportowy uległ zniszczeniu, jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym organ paszportowy, który dokument wydał lub organ paszportowy właściwy ze względu na miejsce pobytu tej osoby.
2. Odnaleziony dokument paszportowy nie podlega zwrotowi osobie, której został uprzednio wydany.
3. Osoba, która znalazła dokument paszportowy innej osoby, jest obowiązana do przekazania tego dokumentu do najbliższego organu paszportowego, Policji lub innego organu administracji publicznej. Organy te przekazują dokument organowi paszportowemu, który go wydał.
4. Jeżeli osoba odnalazła własny dokument paszportowy wcześniej zgłoszony jako utracony, jest obowiązana do jego zwrotu właściwemu miejscowo organowi paszportowemu. Obowiązek zwrotu dokumentu paszportowego następuje bez względu na to, czy osoba posiada już nowy dokument wydany w miejsce utraconego, czy też o wydanie nowego dokumentu nie występowała.
Dz.U.2016.0.758 t.j. – Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

milosz
milosz
2018-10-11 11:17:09

raczej wątpię ze komuś zechce się pofatygować do biura paszportowego

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Goleniowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 maja 2019

Santander Bank Polska w Goleniowie

Inspektorat ZUS w Krakowie – Podgórze
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Krakowie – Podgórze

Kolekcja Sztuki w banku PKO BP
Aktualności
author
Halszka Gronek
27 sierpnia 2018

Kolekcja Sztuki w banku PKO BP

Alior Bank w Myszkowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
07 lipca 2019

Alior Bank w Myszkowie

Ponowne skazanie komornika ze Szczytna
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
13 grudnia 2012

Ponowne skazanie komornika ze Szczytna

Costa Cofee z nowym programem lojalnościowym
Aktualności
author
Patryk Byczek
23 października 2018

Costa Cofee z nowym programem lojalnościowym

Porównaj