Jak sprawdzić, czy mam komornika sądowego?

Jak sprawdzić, czy mam komornika sądowego?

author
Dominika Byczek
22 lutego 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Istnieje kilka skutecznych sposobów na to, jak sprawdzić, czy toczy się wobec nas egzekucja komornicza. Wskazujemy najlepsze i najpewniejsze z nich.

Spis treści:

  1. Kiedy trafiamy do komornika?
  2. Jak sprawdzić, czy mam komornika sądowego?
  3. Warto kontrolować zadłużenie
  4. Zbieg egzekucji – na czym polega?
  5. Bazy dłużników a komornik
Zwiń spis treści

Kiedy trafiamy do komornika?

Do komornika na pewno nie trafimy z dnia na dzień. Komornik sądowy z zasady odpowiedzialny jest za ściąganie długów, niespłaconych zobowiązań finansowych. Jeżeli kiedykolwiek w życiu zalegaliśmy nawet z najmniejszą opłatą (np.: za rachunki, mandat czy niespłacana pożyczka na raty), prędzej czy później komornik będzie dochodził od nas należności, które jesteśmy komuś winni.

Wiele osób wykorzystuje sytuację, że nikt nie upomina się o pieniądze, które mieli oddać i np.: przestają spłacać kredyt czy nie odpowiadają na wezwanie do zapłaty opłaty dodatkowej za brak biletu parkingowego. Przez kilka tygodni czy miesięcy rzeczywiście można liczyć na to, że nikt się nie odezwie w sprawie naszego długu. Dług ten jednak pozostaje, a co gorsza – mogą rosnąć od niego odsetki. Osobą, która taki dług będzie próbowała z nas ściągnąć, będzie właśnie komornik sądowy. O jego obecności w naszym życiu dowiadujemy się z reguły, kiedy dojdzie już do zajęcia składników naszego majątku (np.: naszego konta bankowego lub wypłaty).

Jak sprawdzić, czy mam komornika sądowego?

Oczywiście nie musimy czekać do momentu, w którym komornik zajmie nasz majątek, by dowiedzieć się, że toczy się wobec nas postępowanie komornicze. Możemy w każdym momencie samodzielnie sprawdzić, czy aktualnie mamy komornika sądowego. Warto skorzystać z następujących sposobów.

Sposoby na sprawdzenie czy mamy komornika:

  • kontakt z wierzycielem,
  • kontakt z firmą windykacyjną,
  • zawiadomienie o wszczęciu egzekucji,
  • telefon do kancelarii komorniczej,
  • pismo do komornika,
  • wizyta w kancelarii komornika,
  • informacja od pracodawcy,
  • mniejsza wypłata,
  • mniejsza renta,
  • mniejsza emerytura,
  • zajęcie środków na rachunku bankowym,
  • sprawdzenie baz dłużników.

1) Telefon do kancelarii komorniczej

Kiedy chcemy się czegokolwiek dowiedzieć, z reguły chwytamy za telefon i… po prostu dzwonimy. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku chęci zweryfikowania, czy toczy się wobec nas egzekucja komornicza. Telefon do każdej kancelarii komorniczej w Polsce bez problemu znajdziemy w Internecie. Jeżeli przez telefon podamy swoje dane osobie, komornik będzie mógł sprawdzić, czy jego kancelaria prowadzi wobec nas postępowanie.

To dobry i pewny sposób, ale… nieco czasochłonny, o ile nie podejrzewamy konkretnie, u jakiego komornika może toczyć się nasza sprawa. Jeżeli na przykład znamy tylko region, z którego jest nasz komornik, musimy obdzwonić wszystkie kancelarie, by dowiedzieć się, czy w którejś z nich prowadzone jest postępowanie wobec naszej osoby.

2) Wizyta w kancelarii komornika

Po informację, czy dany komornik prowadzi wobec nas postępowanie, możemy udać się również osobiście. Do kancelarii komorniczej możemy zgłosić się zawsze w godzinach przyjmowania interesantów. Wykaz godzin znajdziemy na stronie internetowej każdej kancelarii komorniczej.

Sprawdź także najlepsze pożyczki z komornikiem.

3) Pismo do komornika

W każdej chwili możemy również wysłać pismo do komornika z zapytaniem, czy prowadzą egzekucję przeciwko nam. Możemy też napisać wniosek o podanie stanu zadłużenia – jeżeli będzie ono zerowe, będzie to oznaczało, że dany komornik nie prowadzi wobec nas postępowania.

Komornik ma obowiązek odpowiedzieć na takie pismo. Pamiętajmy tylko, by wysłać je pocztą – koniecznie listem poleconym i z opcją potwierdzenia odbioru. Pismo wysłane e-mailem może zaginąć w skrzynce odbiorczej komornika lub nawet trafić do spamu. Gwarancję otrzymania odpowiedzi na pismo daje nam jedynie wysłanie go pocztą lub osobiste doręczenie.

4) Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji

Informację o naszym zadłużeniu i postępowaniu komorniczym możemy również uzyskać z zawiadomienia o wszczęciu egzekucji komorniczej. Pismo takie przychodzi z reguły listem poleconym na nasz adres zameldowania. Wysyła je komornik prowadzący wobec nas postępowanie.

5) Kontakt z wierzycielem

Jeżeli wiemy, gdzie jesteśmy zadłużeni (np.: w jakim banku czy firmie pożyczkowej), możemy również skontaktować się bezpośrednio z tym miejscem. Tam powinniśmy móc ustalić, jak duży jest nasz dług i czy egzekwuje go obecnie windykator czy komornik sądowy. Z reguły takie informacje są podawane nawet podczas rozmowy telefonicznej.

6) Kontakt z firmą windykacyjną

Jeżeli przy kontakcie z wierzycielem okaże się, że dług został sprzedany firmie windykacyjnej, możemy również skontaktować się bezpośrednio z tą firmą. Może bowiem okazać się, że to firma windykacyjna powiadomi nas, że skierowała sprawę do komornika sądowego.

7) Informacja od pracodawcy

Często o tym, że mamy komornika, dowiadujemy się także od naszego pracodawcy. Jeżeli jest wobec nas prowadzona egzekucja i komornik podejmie decyzję, że dług będzie ściągany z naszej wypłaty, to nasz pracodawca dostaje od komornika pismo z wezwaniem do dokonywania potrąceń z wynagrodzenia. To pracodawca na polecenie komornika dzieli wypłatę pracownika na dwie części – tę, która trafia do komornika i tę, która trafia do pracownika.

8) Otrzymanie mniejszego wynagrodzenia

Jest również możliwość, że pracodawca nie poinformuje nas o otrzymanym od komornika piśmie o egzekucji (szczególnie, jeżeli w naszym miejscu pracy zatrudnionych jest dużo osób). Wtedy sami zorientujemy się, że potrącono nam z wynagrodzenia pewną kwotę, jeżeli otrzymamy niższą wypłatę.

9) Otrzymanie niższej emerytury lub renty

Egzekucja może być również prowadzona ze świadczenia emerytalnego i rentowego. W tym przypadku o prowadzonym wobec nas postępowaniu komorniczym w momencie, kiedy świadczenie nam wypłacone będzie niższe niż wcześniej.

10) Zajęcie środków na rachunku bankowym

O tym, że mamy komornika, możemy dowiedzieć się również wtedy, kiedy po wejściu na swoje konto zobaczymy informację o potrąceniu, organie egzekucyjnym i sygnaturze akt sprawy. Jeżeli po takim zajęciu mamy zbyt mało środków, by opłacić podstawowe rachunki i kupić żywność, możemy wnioskować o kredyt dla zadłużonych. Typowy kredyt bankowy jest bowiem niedostępny dla osób, które mają komornika.

11) Sprawdzenie bazy Biura Informacji Kredytowej (BIK)

W Biurze Informacji Kredytowej znajdziemy swoją całą historię kredytową. Nie będzie tam wprost informacji o egzekucji, ale będzie można dowiedzieć się, czy mamy jakieś zaległości finansowe i jak wysokie one są.

W tej bazie sprawdzimy głównie informacje o niespłaconych kredytach i pożyczkach. Musimy jednak mieć na uwadze, że jednorazowa weryfikacja będzie nas kosztowała 39 zł. Przygotowaliśmy obszerny artykuł poradnikowy o tym, jak sprawdzić, czy jestem w BIK.

12) Sprawdzenie baz dłużników

Swoje zaległości finansowe oraz wskazanie, kto dokładnie jest naszym wierzycielem, możemy także sprawdzić w bazach:

  • KRD (Krajowy Rejestr Dłużników),
  • BIG InfoMonitor (Biuro Informacji Gospodarczej)
  • ERIF (Biuro Informacji Gospodarczej).

W każdej z tych baz znajdziemy inne informacje. Inne będą również koszty weryfikacji. Długi pochodzące z ubezpieczalni, firm leasingowych oraz administracji rządowej znajdziemy w bazie KRD (zobacz, jak sprawdzić, czy jestem w KRD). W bazie ERIF są natomiast zgromadzone nasze długi z firm telekomunikacyjnych, multimedialnych i finansowych.

Uwaga! W żadnej z tych baz (BIK, BIG, ERIF, KRD) nie znajdziemy informacji o zaległościach wynikających z długu alimentacyjnego, postępowania komorniczego oraz postępowania sądowego. Sprawdź, czy jesteś w bazie dłużników ERIF.

Warto kontrolować zadłużenie

Monitorowanie swojego zadłużenia jest bardzo istotne – warto zdawać sobie sprawę z tego, jak duże są nasze długi oraz w jakim tempie rosną. Może się bowiem zdarzyć, że różne nasze długi rosną w różnym tempie i okaże się, że spłacenie jednego z nich (tego, który rośnie najszybciej) będzie dużą ulgą dla naszego budżetu.

Zobacz obszerny poradnik, jak sprawdzić zadłużenie u komornika.

Swoje długi warto też kontrolować dlatego, że dopóki mamy “status zadłużonego”, wiele rzeczy jest dla nas niedostępnych lub dostęp do nich jest ograniczony. Nie możemy na przykład swobodnie zaciągać zobowiązań finansowych. Jeżeli trudno nam spłacać swoje kredyty i pożyczki, zawsze możemy sięgnąć po kredyt oddłużeniowy, który pozwala rozłożyć spłatę tak, by była mniejszym obciążeniem dla naszych comiesięcznych wydatków.

Zbieg egzekucji – na czym polega?

Zbieg egzekucji to sytuacja, w której wobec jednego dłużnika toczy się jednocześnie kilka postępowań komorniczych. Potocznie mówimy, że “podczas zbiegu egzekucji mamy kilku komorników“.

Oczywiście nie może być tak, że każdy z tych komorników dochodzi spłaty tego samego długu, ale może zdarzyć się tak, że do jednego dłużnika o odzyskanie pieniędzy zgłosi się jednocześnie więcej niż jeden komornik. Komornicy nie kontaktują się bowiem między sobą i nie ustalają, czy wobec “ich dłużnika” jakiś inny komornik prowadzi już egzekucję.

Zbieg egzekucji może być:

  • jednolity – jeżeli zbiegają się jedynie takie same egzekucje, czyli same egzekucje sądowe lub same egzekucje administracyjne,
  • niejednolity – jeżeli zbiera się egzekucja sądowa z administracyjną.

Pierwszeństwo ściągnięcia długu ustala się z reguły w odniesieniu do dwóch podstawowych zasad. Pierwsza z nich to zasada pierwszeństwa, która mówi o tym, że najpierw egzekucję prowadzi ten komornik, który wobec danego dłużnika rozpoczął ją jako pierwszy. Druga to natomiast zasada wyższej kwoty, zgodnie z którą pierwszy egzekucję prowadzi ten komornik, który dokonał zajęcia w wyższej kwocie. Obie te zasady uregulowane są w kodeksie postępowania cywilnego.

Oczywiście sytuacja zbiegu egzekucji nigdy nie jest przyjemna, ale nie musimy martwić się, że kilku komorników niezależnie od siebie jednocześnie będzie zajmować nasze wynagrodzenie czy rachunek bankowy. Droga do tego, jak wyjść z długów, nie jest łatwa, ale zbieg egzekucji nie komplikuje jej w dużym stopniu.

Bazy dłużników a komornik

Przy sprawdzaniu, czy mamy komornika sądowego, pamiętajmy, że bazy dłużników nigdy nie odpowiedzą nam na to pytanie wprost. Jak bowiem nazwa wskazuje – bazy dłużników rejestrują dłużników, a nie osoby, wobec których toczy się postępowanie komornicze. W praktyce dług nie zawsze równa się komornik.

Sprawdź informacje o zwrocie podatku.

Sprawdzenie w bazach swojego nazwiska może być jednak dobrym początkiem poszukiwań, gdzie i czy jest prowadzone wobec nas postępowanie komornicze. Bazy pokażą nam bowiem pełną listę naszych niespłaconych zobowiązań finansowych. Pamiętajmy, że obecność naszego nazwiska w bazach może utrudniać nam wzięcie kredytu bankowego. Zawsze możemy jednak skorzystać z ofert pożyczek bez baz, dostępnych także dla tych, którzy widnieją w bazach (i to niekoniecznie z powodu spłaconego pomyślnie kredytu).

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

mariusz
mariusz
2023-07-18 12:34:58

Jeżeli nie wiemy CZY mamy komornika, to pomysł nr. 1 "telefon do kancelarii komorniczej" chyba nie jest trafiony za czym błędny jest cały artykuł, który raczej odpowiada na pytanie: Jeżeli nie wiemy ILE mamy u komornika?

Podobne artykuły

Umowy o dzieło będą rejestrowane

Już 1. stycznia 2021 roku w życie wchodzi przepis zobowiązujący przedsiębiorców do rejestracji w ZUS wszystkich umów o dzieło. Od momentu zawarcia umowy przedsiębiorca będzie miał 7 dni na zgłoszenie umowy.

author
Dominika Byczek
23 grudnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

BNP Paribas zawiesza spłatę rat kapitałowych kredytów inwestycyjnych

BNP Paribas poinformował swoich Klientów w komunikacie prasowym o możliwości zawieszenia spłaty rat kapitałowych kredytów inwestycyjnych na trzy miesiące. Celem nowo wprowadzonej oferty jest zminimalizowanie negatywnych skutków jakie niesie za sobą epidemia koronawirusa w Polsce.

author
Patryk Byczek
03 kwietnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Visa Debit Gold do Konta Przekorzystnego Pekao S.A.

Jak udało się odkryć redaktorom portalu cashless.pl, Bank Pekao S.A. proponuje złotą kartę płatniczą Visa Debit Gold również do Konta Przekorzystnego. Dotychczas okazję skorzystania z oferty mieli tylko posiadacze Konta Świat Premium. Jakie bonusy wiążą się z ofertą i jak rozpocząć korzystanie ze złotej karty?

author
Alicja Hirsekorn
31 grudnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Alior Bank z promocją dla posiadaczy kart Mastercard Business

Alior Bank poinformował w komunikacie prasowym o wprowadzeniu promocji skierowanej do Klientów biznesowych, którzy zdecydują się dołączyć do programu Mastercard® Bezcenne® Chwile. Promocja ruszyła 20 maja i skończy się wraz z końcem października 2021 roku. Sprawdź szczegóły.

author
Patryk Byczek
27 maja 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Biłgoraju

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Biłgoraju – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
08 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

JP Morgan zatrudni w Polsce 5000 osób ?

Około pięć tysięcy osób może zyskać nową pracę. Największy bank świata, JP Morgan, planuje zatrudniać po koło stu pięćdziesięciu Polaków miesięcznie. To znacznie więcej, niż w początkowych załóżeniach banku z USA.

author
Patryk Byczek
19 lutego 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj