Na czym polega preautoryzacja karty płatniczej?

Na czym polega preautoryzacja karty płatniczej?

author
Dominika Byczek
07 marca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Często, kiedy rezerwujemy nocleg w hotelu lub wynajem samochodu, jesteśmy proszeni o preautoryzację karty płatniczej w celu ukończenia procesu rezerwacji. Co kryje się pod tą nazwą i czy powinnyśmy uważać na oferty stawiające za warunek skorzystania preautoryzację karty?

Spis treści:

  1. Czym jest preautoryzacja karty?
  2. Jak przebiega proces preautoryzacji karty?
  3. Kiedy następuje preautoryzacja karty?
  4. Brak karty a preautoryzacja
  5. Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Czym jest preautoryzacja karty?

Preautoryzacja karty płatniczej to zwyczajne zabezpieczenie – jeżeli dokonujemy rezerwacji w hotelu, a właściciel nie chce narazić się na straty z powodu odwołania przez nas przyjazdu, musi w razie czego mieć potwierdzenie, że opłata zostanie uiszczona.

Preautoryzacja to zatem nic innego, jak blokada środków na naszym koncie.

Są one odblokowywane w tym momencie, w którym skorzystamy z usługi, która podlegała preautoryzacji albo kiedy z niej zrezygnujemy (wtedy zazwyczaj kwota zablokowana przepada). Na podobnej zasadzie działa preautoryzacja Uber.

Jak przebiega proces preautoryzacji karty?

Jeżeli usługa, z której chcemy skorzystać, wymaga preautoryzacji, musimy podać dane dotyczące naszej karty.

Jeżeli podamy dane, firma jest w stanie sprawdzić:

  • czy na naszym koncie są środki wystarczające do pokrycia usługi,
  • czy nasze konto jest ważne.

Jeżeli oba te warunki są spełnione, firma za naszą zgodą może dokonać preautoryzacji, czyli blokady określonej kwoty z naszego konta. Pieniądze nie są pobierane z konta do momentu, w którym zdecydujemy się ostatecznie skorzystać lub nie skorzystać z usługi. Jeśli jednak nie posiadamy środków na koncie, możemy skorzystać z szybkich pożyczek w 15 minut.

Jeżeli skorzystamy z usługi, zazwyczaj mamy dwie opcje:

  • zapłacić za pomocą wykorzystania zablokowanej wcześniej kwoty,
  • zapłacić gotówką lub inną kartą (otrzymam wtedy wydruk potwierdzający unieważnienie preautoryzacji).

Jeżeli nie skorzystamy z usługi, zazwyczaj spotkamy się:

  • z pobraniem kwoty za anulowanie (może to być część lub całość kwoty preautoryzowanej).

Kiedy następuje preautoryzacja karty?

Z preautoryzacją spotkamy się na wszystkich stronach zajmujących się rezerwacją.

Tylko taki sposób stanowi stuprocentowe zabezpieczenie dla firmy rezerwującej, że na naszej rezerwacji nie stracą. Rezerwując zatem nocleg na Bookingu zazwyczaj poproszeni o preautoryzację kwoty zabezpieczającej nasz wyjazd – w przypadku niedojechania do hotelu, kwota ta zostanie zatrzymana przez właścicieli na poczet poniesionej straty.

Kolejną sytuacją, w której nastąpi preautoryzacja naszej karty płatniczej jest wypożyczenie samochodu. Może być to pojazd z wypożyczalni lub samochód udostępniony na zasadzie car-sharingu. Dzięki blokadzie środków, wypożyczalnia zyskuje gwarancję bezpieczeństwa na wypadek niespodziewanych zdarzeń na drodze. Preautoryzacja pozwala także na przedłużenie wypożyczenia bez potrzeby powrotu do siedziby wypożyczalni pojazdów.

Oferty objęte bezpłatną rezygnacją są zawsze oznaczone – jeżeli nie widzimy takiej informacji, możemy się spodziewać, że kwota za rezerwację zostanie zablokowana.

Oznacza to, iż przy dokonywaniu różnego rodzaju rezerwacji musimy mieć na uwadze możliwość preautoryzacji naszej karty płatniczej. Jeśli jednak zaskoczy nas brak środków na koncie, możemy skorzystać z pożyczek na raty.

Brak karty a preautoryzacja

Jeśli nie posiadamy karty płatniczej, niestety nie będziemy mogli skorzystać z wielu udogodnień i usług. Większość rezerwacji hotelowych, a także samochodowych odbywa się właśnie za jej pomocą, czyli poprzez preautoryzację.

W takiej sytuacji dostępne są dwa rozwiązania:

  • skorzystanie z usług firm, które nie wymagają preautoryzacji,
  • założenie karty płatniczej.

Nie istnieje inne wyjście z tej sytuacji niż ewentualne posługiwanie się gotówką w miejscach, które akceptują tego typu płatności. Jeśli jednak nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy, możemy skorzystać z pożyczki na dowód.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Preautoryzacja karty płatniczej to po prostu rezerwacja (blokada) środków na naszym koncie.

Pieniądze mogą być zablokowane na 7 lub 14 dni. Zawsze przed wyrażeniem zgody na preautoryzację możemy zapytać, jaki będzie czas oczekiwania na odblokowanie środków.

Może, ale nie musi. Jeżeli wyrazimy taką wolę, możemy dokonać płatności w zupełnie inny sposób, a środki preautoryzowane otrzymać z powrotem na konto. Musimy jednak liczyć się z tym, że zwolnienie blokady nie jest natychmiastowe i możemy jeszcze przez kilka dni nie mieć dostępu do zablokowanej kwoty.

Preautoryzacja karty polega na tymczasowej blokadzie środków na naszym koncie. Konto nie jest obciążane, a weryfikowane czy dostępne środki są wystarczające do pokrycia opłaty.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Michal Mucha
Michal Mucha
2019-09-29 20:07:43

Znalazlem na Amazonie taniego laptopa, nawet bardzo. Kliknalem ze chce kupic podalem karte PLN z mbanku. Poszlo 1075 PLN widze (bo to naprawde tani lap byl ). Po 2 dniach dostaje z Amazona emaila ze anuluja zamowienie i ze nigdy do zawarcia umowy kupna tego lapa nie doszlo bo oni by musieliby potwierdzenie wyslac. No ok czekam na zwrot kasy. Niestety po "odblokowaniu" w PLN dostalem juz tylko 950 zl. I kto tu jest winny ? Amazon sie nie poczuwa i twierdzi ze moglem sobie uzywac lepszego bank i innych usulug i to moja wina. Ja zastanawiam sie po co oni blokowali mi kase na koncie skoro zadnej umowy ze mna jak sami twierdza na zakup nie mieli. I jak zawsze szaraczka z kasy odwirowano.

2019-08-12 14:32:54

Co jeśli Hotel pobrał moje środki "kare" jak to oni nazwali Bez mojej wiedzy i autoryzacji. Nie mieli kodu karty zgody kopii . Ściągneli sobie moje dane z terminala z operacji którą wykonałam . Nie informując mnie o zaistniałej sytuacji . dopiero po mojej interwencji po 2 godzinach od zabrania kwoty dostałam email o karze

Podobne artykuły

Inbank zwiększa oprocentowanie lokat

Od 20 lipca Klienci Inbanku mogą liczyć na wyższe oprocentowanie lokat. Zwiększa się również kwota maksymalnej lokaty. Wszystkie środki zabezpieczone są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny z Estonii.

author
Patryk Byczek
26 lipca 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Wielka promocja z okazji 20. urodzin Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych z okazji 20. urodzin swojej działalności przygotował specjalną, rozszerzoną wersję członkostwa, a dla swoich członków przygotowano jeszcze lepszą ofertę.

author
Patryk Byczek
07 czerwca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Śląski z wyróżnieniami

ING Bank Śląski został wyróżniony w prestiżowym konkursie Best Digital Bank organizowanym przez magazyn Global Finance. Wyróżnienie przyznano w kategorii Best Consumer Digital Banks in CEE 2019.

author
Dominika Byczek
19 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Credit Agricole z nową ofertą kredytów hipotecznych

W swoim najnowszym komunikacie Bank Credit Agricole poinformował o wdrożeniu nowej oferty kredytów hipotecznych. Klienci banku będą mogli liczyć na elastyczne a jednocześnie proste rozwiązania, które niewątpliwie spotkają się z ich aprobatą. Jakie nowości czekają w banku?

author
Alicja Hirsekorn
12 sierpnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Kasa Stefczyka Jaworzno

Poszukujesz danych dotyczących oddziałów Kasy Stefczyka w Jaworznie? Sprawdź u nas informacje na temat placówki: adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
11 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

BRICS – jakie państwa należą?

Światem nie rządzą jedynie najbogatsze i najpotężniejsze mocarstwa. Ogromną rolę w kształtowaniu współczesnej geopolityki odgrywają także tak zwane „kraje rozwijające się”, których ze względu na stan gospodarki wciąż jeszcze nie można nazwać najbogatszymi. Niektóre z nich wchodzą w skład grupy BRICS. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, czym jest owa grupa i jakimi zadaniami się zajmuje. Zapraszamy do lektury!

author
Halszka Gronek
09 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj