Często, kiedy rezerwujemy nocleg w hotelu lub wynajem samochodu, jesteśmy proszeni o preautoryzację karty płatniczej w celu ukończenia procesu rezerwacji. Co kryje się pod tą nazwą i czy powinnyśmy uważać na oferty stawiające za warunek skorzystania preautoryzację karty? 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 07.03.2018
Udostępnij:

Preautoryzacja to zwyczajne zabezpieczenie – jeżeli dokonujemy rezerwacji w hotelu, a właściciel nie chce narazić się na straty z powodu odwołania przez nas przyjazdu, musi w razie czego mieć potwierdzenie, że opłata zostanie uiszczona. Preautoryzacja to zatem nic innego, jak blokada środków na naszym koncie. Są one odblokowywane w tym momencie, w którym skorzystamy z usługi, która podlegała preautoryzacji albo kiedy z niej zrezygnujemy (wtedy zazwyczaj kwota zablokowana przepada). 
 

Jak przebiega proces preautoryzacji? 

Jeżeli usługa, z której chcemy skorzystać, wymaga preautoryzacji, musimy podać dane dotyczące naszej karty. Jeżeli podamy dane, firma jest w stanie sprawdzić:
– czy na naszym koncie są środki wystarczające do pokrycia usługi,
– czy nasze konto jest ważne. 

Jeżeli oba te warunki są spełnione, firma za naszą zgodą może dokonać preautoryzacji, czyli blokady określonej kwoty z naszego konta. Pieniądze nie są pobierane z konta do momentu, w którym zdecydujemy się ostatecznie skorzystać lub nie skorzystać z usługi.

Jeżeli skorzystamy z usługi, zazywczaj mamy dwie opcje:
 

  • zapłacić za pomocą wykorzystania zablokowanej wcześniej kwoty
  • zapłacić gotówką lub inną kartą (otrzymam wtedy wydruk potwierdzający unieważnienie preautoryzacji). 

Jeżeli nie skorzystamy z usługi, zazwyczaj spotkamy się:
 

  • z pobraniem kwoty za anulowanie (może to być część lub całość kwoty preautoryzowanej).

Preautoryzacja obowiązkowa przy rezerwacji hotelu i wynajmie samochodu

Z preautoryzacją spotkamy się na wszystkich stronach zajmujących się rezerwacją. Tylko taki sposób stanowi stuprocentowe zabezpieczenie dla firmy rezerwującej, że na naszej rezerwacji nie stracą. Rezerwując zatem nocleg na Bookingu zazwyczaj poproszeni o preautoryzację kwoty zabezpieczającej nasz wyjazd – w przypadku niedojechania do hotelu, kwota ta zostanie zatrzymana przez właścicieli na poczet poniesionej straty. Oferty objęte bezpłatną rezygnacją są zawsze oznaczone – jeżeli nie widzimy takiej informacji, możemy się spodziewać, że kwota za rezerwację zostanie zablokowana. 


 

CZĘSTE PYTANIA

Na jaki czas środki mogą być zablokowane? 

Pieniądze mogą być zablokowane na 7 lub 14 dni. Zawsze przed wyrażeniem zgody na preautoryzację możemy zapytać, jaki będzie czas oczekiwania na odblokowanie środków. 

Czy kwota preautoryzowana może być wykorzystana jako płatność?

Może, ale nie musi. Jeżeli wyrazimy taką wolę, możemy dokonać płatności w zupełnie inny sposób, a środki preautoryzowane otrzymać z powrotem na konto. Musimy jednak liczyć się z tym, że zwolnienie blokady nie jest natychmiastowe i możemy jeszcze przez kilka dni nie mieć dostępu do zablokowanej kwoty.
 

Komentarze (2)

Uważam takie podejście za bardzo szkodliwe dla posiadacza karty ponieważ nigdy nie wiadomo co dany właściciel jest w stanie z danymi karty zrobić. Nie wszystkie Hotele tak robią jak Booking.com Dodam że poniżej ktoś już opublikowała cwaniactwo owej blokady i zacinania się terminalu. Tak już miałam

czyli normalne wymuszenie darmowej pożyczki, najgorsze jest to, że kupujesz samochód, płacisz kartą, terminal się zacina, kasa na koncie zablokowana, i na koncie nie masz już kasy, aby zapłacić za niego drugi raz, możesz przyjść dopiero za dwa tygodnie, jeśli będziesz miał szczęście, bo jeśli oni to potwierdzą, to musisz zgłosić ociążenie zwrotne, i wtedy czekasz jeszcze z dwa miesiące.