Na czym polega preautoryzacja karty płatniczej?

Na czym polega preautoryzacja karty płatniczej?

author
Dominika Sobieraj
07 marca 2018
Często, kiedy rezerwujemy nocleg w hotelu lub wynajem samochodu, jesteśmy proszeni o preautoryzację karty płatniczej w celu ukończenia procesu rezerwacji. Co kryje się pod tą nazwą i czy powinnyśmy uważać na oferty stawiające za warunek skorzystania preautoryzację karty? 

Preautoryzacja to zwyczajne zabezpieczenie – jeżeli dokonujemy rezerwacji w hotelu, a właściciel nie chce narazić się na straty z powodu odwołania przez nas przyjazdu, musi w razie czego mieć potwierdzenie, że opłata zostanie uiszczona. Preautoryzacja to zatem nic innego, jak blokada środków na naszym koncie. Są one odblokowywane w tym momencie, w którym skorzystamy z usługi, która podlegała preautoryzacji albo kiedy z niej zrezygnujemy (wtedy zazwyczaj kwota zablokowana przepada). 

Jak przebiega proces preautoryzacji? 

Jeżeli usługa, z której chcemy skorzystać, wymaga preautoryzacji, musimy podać dane dotyczące naszej karty. Jeżeli podamy dane, firma jest w stanie sprawdzić:
– czy na naszym koncie są środki wystarczające do pokrycia usługi,
– czy nasze konto jest ważne. 

Jeżeli oba te warunki są spełnione, firma za naszą zgodą może dokonać preautoryzacji, czyli blokady określonej kwoty z naszego konta. Pieniądze nie są pobierane z konta do momentu, w którym zdecydujemy się ostatecznie skorzystać lub nie skorzystać z usługi.

Jeżeli skorzystamy z usługi, zazywczaj mamy dwie opcje:
 

  • zapłacić za pomocą wykorzystania zablokowanej wcześniej kwoty
  • zapłacić gotówką lub inną kartą (otrzymam wtedy wydruk potwierdzający unieważnienie preautoryzacji). 

Jeżeli nie skorzystamy z usługi, zazwyczaj spotkamy się:
 

  • z pobraniem kwoty za anulowanie (może to być część lub całość kwoty preautoryzowanej).

Preautoryzacja obowiązkowa przy rezerwacji hotelu i wynajmie samochodu

Z preautoryzacją spotkamy się na wszystkich stronach zajmujących się rezerwacją. Tylko taki sposób stanowi stuprocentowe zabezpieczenie dla firmy rezerwującej, że na naszej rezerwacji nie stracą. Rezerwując zatem nocleg na Bookingu zazwyczaj poproszeni o preautoryzację kwoty zabezpieczającej nasz wyjazd – w przypadku niedojechania do hotelu, kwota ta zostanie zatrzymana przez właścicieli na poczet poniesionej straty. Oferty objęte bezpłatną rezygnacją są zawsze oznaczone – jeżeli nie widzimy takiej informacji, możemy się spodziewać, że kwota za rezerwację zostanie zablokowana. 


 

CZĘSTE PYTANIA

Na jaki czas środki mogą być zablokowane? 

Pieniądze mogą być zablokowane na 7 lub 14 dni. Zawsze przed wyrażeniem zgody na preautoryzację możemy zapytać, jaki będzie czas oczekiwania na odblokowanie środków. 

Czy kwota preautoryzowana może być wykorzystana jako płatność?

Może, ale nie musi. Jeżeli wyrazimy taką wolę, możemy dokonać płatności w zupełnie inny sposób, a środki preautoryzowane otrzymać z powrotem na konto. Musimy jednak liczyć się z tym, że zwolnienie blokady nie jest natychmiastowe i możemy jeszcze przez kilka dni nie mieć dostępu do zablokowanej kwoty.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Michal Mucha
Michal Mucha
2019-09-29 20:07:43

Znalazlem na Amazonie taniego laptopa, nawet bardzo. Kliknalem ze chce kupic podalem karte PLN z mbanku. Poszlo 1075 PLN widze (bo to naprawde tani lap byl ). Po 2 dniach dostaje z Amazona emaila ze anuluja zamowienie i ze nigdy do zawarcia umowy kupna tego lapa nie doszlo bo oni by musieliby potwierdzenie wyslac. No ok czekam na zwrot kasy. Niestety po "odblokowaniu" w PLN dostalem juz tylko 950 zl. I kto tu jest winny ? Amazon sie nie poczuwa i twierdzi ze moglem sobie uzywac lepszego bank i innych usulug i to moja wina. Ja zastanawiam sie po co oni blokowali mi kase na koncie skoro zadnej umowy ze mna jak sami twierdza na zakup nie mieli. I jak zawsze szaraczka z kasy odwirowano.

2019-08-12 14:32:54

Co jeśli Hotel pobrał moje środki "kare" jak to oni nazwali Bez mojej wiedzy i autoryzacji. Nie mieli kodu karty zgody kopii . Ściągneli sobie moje dane z terminala z operacji którą wykonałam . Nie informując mnie o zaistniałej sytuacji . dopiero po mojej interwencji po 2 godzinach od zabrania kwoty dostałam email o karze

Podobne artykuły

BNP Paribas organizuje finansowe warsztaty dla dzieci
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
28 kwietnia 2021

BNP Paribas organizuje finansowe warsztaty dla dzieci

Bank Pekao w Białobrzegach
Oddziały
author
Patryk Byczek
13 lipca 2019

Bank Pekao w Białobrzegach

Alior Bank – kody SWIFT/BIC oraz IBAN
Banki
author
Dominika Sobieraj
28 listopada 2022

Alior Bank – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

Czy austriacka Erste Group kupi mBank?
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
03 listopada 2019

Czy austriacka Erste Group kupi mBank?

Empik Premium za darmo na 60 dni
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
20 marca 2020

Empik Premium za darmo na 60 dni

Inspektorat ZUS w Stalowej Woli
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Stalowej Woli

Porównaj