Natychmiastowe przelewy bankowe

Natychmiastowe przelewy bankowe

author
Patryk Byczek
19 stycznia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Przelew natychmiastowy, czyli inaczej przelew Express Elixir to typ przelewu, który trafia na konto odbiorcy w kilka lub kilkanaście minut, niezależnie od tego, w jakim banku konto ma odbiorca oraz w jaki dzień przelew został zrealizowany. Wszystko dlatego, że przelewy natychmiastowe nie są rozliczane w oparciu o standardowe sesje przelewów Krajowej Izby Rozliczeniowej. Sprawdzamy.

Przelew natychmiastowy - w każdym banku?

KIR dąży do tego, aby przepływ pieniędzy pomiędzy każdym jednym bankiem trwał maksymalnie kilkanaście minut. Przelewy natychmiastowe to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego Użytkownika konta bankowego, ponieważ ten może zlecić przelew dowolnego dnia i o dowolnej porze mając pewność, że trafi od na konto odbiorcy w zaledwie kilka chwil – oczywiście pod warunkiem, że oba banki obsługują usługę przelewów Express Elixir.

Aktualnie przelewy natychmiastowe obsługuje taki bank, jak:

 • Aion Bank,
 • Alior Bank,
 • Bank BPS,
 • Bank Millennium,
 • Bank Nowy,
 • BOŚ Bank,
 • Bank Pekao,
 • Bank Pocztowy,
 • BNP Paribas,
 • Citi Handlowy,
 • Credit Agricole,
 • ING Bank Śląski,
 • mBank,
 • Narodowy Bank Polski,
 • neoBANK,
 • PKO Bank Polski,
 • Santander Bank Polska,
 • SGB Bank,
 • Velo Bank.

Czy jednak na pewno jest tak, że usługa Express Elixir działa niemalże idealnie i faktycznie pieniądze trafią tam gdzie chcemy w momencie, w którym, chcemy? Nie do końca. Niektóre banki co prawda odbierają przelewy natychmiastowe 24 godziny na dobę, lecz wysyłanie przelewów Express Elixir może odbywać się wyłącznie w określonych godzinach. Dla przykładu W BNP Paribas przelewy natychmiastowe można wysyłać pomiędzy 6:00 a 20:00, a odbierać przez całą dobę. Banki, które stosują ograniczenia godzinowe to jeszcze (oprócz BNP Paribas):

 • Alior Bank,
 • Bank Pekao,
 • Bank Pocztowy,
 • Citi Handlowy,
 • Credit Agricole,
 • mBank (bankowość korporacyjna),
 • Narodowy Bank Polski,
 • Velo Bank.

Przelew natychmiastowy - czy jest darmowy?

Niestety nie. Musimy liczyć się z tym, że usługa premium będzie kosztowała. Nie są to oczywiście wysokie opłaty. Ceny przelewów natychmiastowych (zleconych online) wahają się od 1 do 5 zł. Realizacja przelewów natychmiastowych o wiele droższa jest w placówce bankowej. Tutaj ceny dochodzą nawet do 15 zł za przelew. Wiadomo, że w tej kwocie zawarta jest również praca osoby pracującej w banku. Warto jednak wiedzieć, że niektóre banki w swojej ofercie posiadają zapis, że np. 3 pierwsze przelewy natychmiastowe w miesiącu są zupełnie darmowe, a dopiero za każdy następny zapłacimy prowizję. Jeżeli wykonamy przelew Express Elixir to z naszego konta zostanie po prostu pobrana opłata zgodna z Tabelą Opłat i Prowizji naszego banku.

Chcesz dowiedzieć się, kiedy dojdzie przelew? Sprawdź:

Kiedy przelewy – kalkulator sesji Elixir

Rodzaje przelewów natychmiastowych

Niegdyś przelew natychmiastowy był po prostu zwykłym przelewem, przy którym zaznaczało się opcję natychmiastowego wysyłania pieniędzy. Na chwilę obecną wyróżniamy kilka rodzajów przelewów natychmiastowych lub takich, które można właśnie w taki sposób traktować. Jest to przelew:

 • Express Elixir,
 • BlueCash,
 • BLIK (przelew na telefon).

Express Elixir to „tradycyjny” przelew natychmiastowy, zlecany z poziomu bankowości elektronicznej naszego konta bankowego. BlueCash to osobny system, za pośrednictwem którego wykonuje się przelew.

Najnowszym, choć wcale nie takim nowym, jest przelew na telefon BLIK. Jednakże aby go wykonać musimy mieć przy sobie telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją bankową, a nasz bank i bank odbiorcy muszą obsługiwać usługę przelewu na telefon. Przelew na telefon BLIK trafia do odbiorcy znacznie szybciej niż przelew Express Elixir, lecz w przelewie BLIK można przesłać znacznie mniejszą kwotę, niż zwykłym przelewem natychmiastowym. Ważne jest również to, że przelew na telefon BLIK można wykonać każdego dnia, o każdej porze i jest absolutnie darmowy. Pieniądze trafiają na konto odbiorcy niemalże w czasie rzeczywistym, a z naszego konta nie jest pobierana jakakolwiek opłata. Przelew na telefon BLIK jest obsługiwany w ramach przelewów Express Elixir.

Jak wykonać przelew natychmiastowy?

Express Elixir

Aby wykonać „tradycyjny” przelew natychmiastowy, należy przede wszystkim musimy zalogować się do swojego banku. Następnym krokiem jest wybranie okna z realizacją przelewu, a cały formularz uzupełnić o konieczne do przelewu dane (osobowe, tytuł przelewu oraz kwotę przelewu). Ostatnim krokiem, jeszcze przed wysłaniem przelewu, jest zaznaczenie opcji przelewu natychmiastowego. Jeżeli spełnimy wszystkie te warunki, przelew z naszego konta wyjdzie jako „natychmiastowy”, z konta zostanie pobrana opłata, a odbiorca otrzyma pieniądze w kilka chwil.

BlueCash

BlueCash jest to topowy pośrednik przelewowy, w którym należy założyć konto, aby zlecić realizację przelewu. Warto wiedzieć, że z tego rozwiązania możemy korzystać także wtedy, kiedy chcemy wysłać pieniądze zagranicę. BlueCash sam wybierze najlepszy dla nas kurs danej waluty. Pieniądze zostaną pobrane z naszej karty, a następnie system prześle je na wskazany przez nas rachunek bankowy (lub numer telefonu, który z takim kontem jest powiązany).

Przelew na telefon BLIK

Aby wykonać przelew na telefon BLIK, musimy posiadać aplikację bankową. Wówczas, najczęściej, należy przejść do okna BLIK, tapnać opcję „przelew na telefon”, wybrać odbiorcę, wpisać kwotę oraz potwierdzić przelew kodęm PIN przypisanym do naszej aplikacji.

Natychmiastowe przelewy bankowe - pytania i odpowiedzi

Przelew natychmiastowy Express Elixir trafi na konto odbiorcy w maksymalnie kilkanaście minut.

Na ten moment przelewy Express Elixir obsługuje 19 głównych banków w Polsce.

Najszybciej na konto odbiorcy trafi przelew na telefon BLIK. Przelew Express Elixir dotrze na konto odbiorcy w kilka lub kilkanaście minut.

Ceny zależą oczywiście od oferty banku, ale wahają się od 1 do 5 zł (za przelew zlecony przez Internet).

Obecnie przelewem natychmiastowym można przelać 100 000 zł.

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Dofinansowania dla firm „Badania na rynek”

Nawet 20 mln zł dotacji mogą otrzymać małe i średnie firmy w programie “Badania na rynek”. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) dofinansuje innowacyjne projekty. Łączna pula dotacji wynosi ponad 1 mld zł.

author
Aneta Jankowska
03 października 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Alior Bank w Cieszynie

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w naszym kraju. Sprawdzamy oddziały i placówki w Cieszynie – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
07 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Jak sprawdzić, czy jestem w ERIF?

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. to jedna z najpopularniejszych baz dłużników. Negatywny wpis do rejestru obniża wiarygodność finansową danej osoby i w efekcie zmniejsza szanse uzyskania pożyczki lub kredytu. Sprawdź, jak możesz dowiedzieć się, czy – w sposób pozytywny lub negatywny – figurujesz w ERIF.

author
Dominika Byczek
20 lipca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Co dziesiąta firma kurierska ma problemy z płatnościami

Polacy coraz chętniej kupują online i korzystają z przesyłek kurierskich. Zwłaszcza w okresie przedświątecznym zauważalnie wzrasta aktywność dostawców. Jak zauważają analitycy BIG InfoMonitor oraz Bisnode nie przekłada się to na lepszą kondycję finansową firm kurierskich. Co dziesiąta firma z branży pocztowej i kurierskiej ma zaległości w płaceniu, średnio 41,3 tysiące złotych.

author
Natalia Narloch
16 grudnia 2018
Absolwentka International Business na SGH w Warszawie z dodatkowym wykształceniem na francuskich uczelniach biznesowych, SKEMA Business School oraz EDHEC Business School. Specjalistka w Deloitte.

Santander Bank Polska partnerem 3. edycji Digital Festivalu

Santander Bank Polska poinformował w komunikacie prasowym, że został partnerem trzeciej edycji Digital Festivalu – największego tego typu wydarzenia w Polsce. Cały event trwa od 1 do 10 października 2021 roku. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
04 października 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Finansoaktywni 2020 – kolejna odsłona rządowego konkursu

W swoim najnowszym komunikacie Ministerstwo Finansów poinformowało o rozpoczęcie 6. edycji konkursu Finansoaktywni. Podczas zmagań uczniowie wraz z nauczycielami klas V-VIII szkół podstawowych mogą nauczyć się wiele na temat planowania domowego budżetu. Nigdy nie jest za wcześnie na naukę podstaw o finansach.

author
Alicja Hirsekorn
10 marca 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj