zadluzenia.com
zamknij

Pod lupą Zadluzenia.com - "Biznes Pożyczka" w Meritum Banku

W dzisiejszym wpisie z serii „Pod lupą Zadluzenia.com” przyjrzymy się bliżej pożyczce dla przedsiębiorców dostępnej w Meritum Bank.

 

1. Ogólne informacje

 

Meritum Bank działa w Polsce od roku 1990 (do 2009 jako Bank Współpracy Europejskiej S.A.). Obecnie akcjonariuszami banku są m.in.: fundusz inwestycyjny Innova/4 L.P., Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Siedziba Banku mieści się w Gdańsku.

 

Bank specjalizuje się w obsłudze małych i mikro firm oraz osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą. Do tej ostatniej grupy dedykowana jest „Biznes pożyczka”, reklamowana jako „Szybka gotówka dla Twojej Firmy”.  Jak w praktyce wygląda ten produkt bankowy ?

 

Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że Meritum Bank prowadzi bardzo oszczędną politykę informacyjną w zakresie produktów kredytowych. Na stronie banku na próżno szukać szczegółowych informacji o oprocentowaniu kredytu czy wysokości rat. O wszelkich istotnych warunkach umowy, przedsiębiorca dowiaduje się dopiero w czasie spotkanie z doradcą Banku lub podczas wizyty w oddziale.

 

2. Oferta „Biznes Pożyczki” w Meritum Bank

 

Kwota kredytu – do 500 000 zł

 

Okres spłaty – do 10 lat

 

„Biznes Pożyczka” przeznaczona jest wyłącznie dla osób prowadzących nieprzerwanie od 12 miesięcy jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną.

 

Osoby ubiegające się o pożyczkę powinny dodatkowo:

 

  • mieć ukończone 21 lat
  • posiadać polskie obywatelstwo
  • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.

 

 

 

 

 

Przeznaczenie kredytu – dowolny cel w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

 

Kredyt dostępny jest bez dodatkowych zabezpieczeń majątkowych i poręczycieli.

 

Jak informuje Bank, pożyczka cechuje się „atrakcyjnym oprocentowaniem”. W dzisiejszych czasach to zdecydowanie zbyt lakoniczna informacja. Klienci oczekują precyzyjnych i czytelnych danych dotyczących kredytu, jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego.

 

Czas otrzymania pożyczki: w przeciągu kilku minut od złożenia wniosku kredytowego, Bank przedstawia Klientowi indywidualną ofertę. Środki na koncie przelewane są w ciągu 48 godzin.

 

Wymagane dokumenty:

 

Wniosek o pożyczkę w Meritum Bank można złożyć na zasadach uproszczonych lub zwykłych.

 

a) zasady uproszczone

 

- osoby wykonujące wolne zawód, wnioskując o pożyczkę na zasadach uproszczonych, powinny  okazać dowód osobisty oraz złożyć oświadczenie o wysokości średniomiesięcznego przychodu i dochodu z ostatnich 3 miesięcy.

 

- pozostali przedsiębiorcy powinni przedstawić dowód osobisty oraz deklarację podatkową PIT28/36/36L wraz z PIT/B.

 

b) zasady standardowe

 

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólnicy spółki cywilnej, przy ubieganiu się o pożyczkę na warunkach standardowych, powinni okazać dowód osobisty właściciela/wspólnika spółki, deklarację podatkową PIT28/36/36L wraz z PIT/B za poprzedni rok podatkowy, wydruk z KPiR lub RZIS za bieżący okres, 2 ostatnie dowody wpłat zaliczki na podatek dochodowy właściciela/ każdego ze wspólników spółki cywilnej oraz umowę spółki (w przypadku spółki cywilnej).

 

Osoby prowadzące gospodarstwo rolne powinny okazać dowód osobisty właściciela/dzierżawcy, dokument potwierdzający fakt prowadzenia gospodarstwa oraz niezalegania z opłatami podatku rolnego np. zaświadczenia z UG o dochodowości gospodarstwa rolnego oraz zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach (podatek rolny).

 

 

3. Procedura otrzymania „Biznes Pożyczka” w Meritum Bank

 

Bank nie umożliwia niestety zaciągnięcia pożyczki online. Każdorazowo niezbędny jest kontakt z Doradcą lub wizyta w oddziale Banku. Wniosek o kontakt można złożyć w tym miejscu:

 

 
Złóż wniosek

 

Podsumowanie

 

Pożyczka dla przedsiębiorców w Meritum Bank nie jest produktem szytym „na miarę”. Z oferty mogą skorzystać wyłącznie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną. To automatycznie zmniejsza liczbę potencjalnych Klientów.

 

Dodatkowo na stronie internetowej Bank nie informuje szczegółowo o podstawowych parametrach kredytu: oprocentowaniu czy opłatach. W czasach nowoczesnej bankowości, gdy o atrakcyjności danej oferty decyduje przede wszystkim jej prostota i czytelność - to zdecydowanie za mało.

 

 

Mocne strony:

 

- stosunkowo wysoka kwota maksymalnego kredytu

- uproszczona procedura kredytowa dla osób wykonujących wolny zawód

- szybka decyzja kredytowa i przelew środków na konto

- brak wymaganych zabezpieczeń majątkowych i poręczycieli

- możliwość przeznaczenia środków z pożyczki na dowolny cel

 

Wady:

 

- brak możliwości zaciągnięcia kredytu online

- pożyczka dostępna wyłącznie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną

- brak podstawowych informacji o pożyczce na stronie internetowej banku.

 

Nasza Ocena: 6/10

Złóż wniosek

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
~maro

bardzo niekorzystna. Pożyczasz 11tys, oddajesz 2xtyle!   Odpowiedź

~tiereszkowa

szkoda, że nie jest to pożyczka dla spółek z o.o.; teraz trzeba kombinować ze wspólnikami w postaci spółek cywilnych, ehhh co zrobić   Odpowiedź