Czy komornik może zająć skrytkę bankową?

Czy komornik może zająć skrytkę bankową?

author
Dominika Sobieraj
15 lutego 2022

Pytania o to, co komornik może zająć, a czego nie, to jedne z najczęstszych pytań, które kierują do nas dłużnicy. Prawo jednoznacznie precyzuje zakres działań komornika, ale przepisy napisane są takim językiem, że często trudno je samemu zrozumieć. Tym razem sprawdzamy, czy komornik może zająć skrytkę bankową, a raczej to, co się w niej znajduje.

Komornik a skrytka bankowa

Zgodnie z prawem komornik ma prawo do egzekucji wszystkiego, co wchodzi w skład majątku dłużnika, poza tym, co ustawa wskazuje jako wyłączone spod egzekucji. W tym wypisie nie znajdują się jednak skrytki bankowe. W skrócie odpowiadamy zatem na podstawowe pytanie:

Czy komornik może zająć skrytkę bankową?

nasza odpowiedź:
TAK – w egzekucji niealimentacyjnej
TAK – w egzekucji alimentów

W dalszej części wpisu znajdziesz wyjaśnienie powyższych odpowiedzi. Możesz również przejść bezpośrednio do podsumowania, by poznać najważniejsze tezy artykułu. 

Zajęcie skrytki bankowej przez komornika

Skrytka bankowa nie jest chroniona przed komornikiem w żaden sposób. Nie oznacza to jednak, że każdy komornik będzie pamiętał o tym, by spytać nas, czy wynajmujemy jakąś skrytkę. Przeciwnie – posiadanie skrytki bankowej jest w Polsce tak rzadkie, że komornicy rzadko pamiętają o tym, żeby w ogóle o to zapytać.

Podkreślmy zatem, że jest naprawdę duża szansa, że komornik nie sprawdzi skrytki bankowej dłużnika. 

Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy egzekucja komornicza prowadzona jest wobec osoby bardzo zamożnej, która nagle wpadła w długi. Przyjęło się, że posiadanie skrytek bankowych jest domeną ludzi najbogatszych, dlatego taką osobę na pewno komornik szybciej będzie podejrzewał o posiadanie drogocennych przedmiotów w skrytce bankowej.

Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty oddłużeniowe – nawet do 200 000 zł

Kredyty dla zadłużonych – bez wychodzenia z domu

Pożyczki bez baz – do 50 000 zł online

Czy komornik zajmie skrytkę bankową za granicą?

Nie jest już tajemnicą, że skrytka za granicą jest bezpieczniejsza, ale tylko wtedy, kiedy my mieszkamy w Polsce. Komornik raczej nie będzie wybierał się za granicę w celu otwarcia skrytki, tym bardziej, jeżeli nie będzie miał pewności, że znajdują się w niej przedmioty, których sprzedaż przyspieszy proces egzekucyjny.

Jeżeli natomiast mieszkamy za granicą i posiadamy skrytkę również za granicą (w innym kraju lub w Polsce), komornik dużo łatwiej dotrze do skrytki bankowej. W większości krajów egzekucja komornicza ze skrytek bankowych działa dużo sprawniej, niż w Polsce (co wynika także z tego, że w innych krajach zdecydowanie więcej osób posiada takie skrytki).

Niezależnie od kraju przebywania, możemy również zawsze zawnioskować o pożyczkę z komornikiem – warunkiem jest jedynie posiadanie adresu zamieszkania na terytorium Polski.

Jak komornik sądowy dostanie się do skrytki bankowej?

Prawomocny wyrok sądowy uprawnia komornika do poszukiwania majątku dłużnika. Jeżeli podejrzewa on, że posiadamy skrytkę bankową, może wystąpić do banku o potwierdzenie takiej informacji (bank nie może odmówić odpowiedzi). Trudniej będzie jednak komornikowi znaleźć naszą skrytkę, jeżeli mamy ją w innym banku niż konto.

Z pewnością komornik nie dotrze do naszej skrytki w tajemnicy przed nami. Może jednak spowodować, byśmy utracili dostęp do własnej skrytki na czas trwania egzekucji. Jeżeli bank otrzyma pismo z sądu, prokuratury albo Generalnego Inspektoratu Kontroli Skarbowej dotyczące nałożenia blokady na Klienta, który posiada skrytkę bankową, nie będzie mógł już takiej osoby wpuścić do sejfu aż do czasu zdjęcia blokady.

Skąd komornik wie o skrytce bankowej dłużnika?

Wiele osób zastanawia się, skąd tak naprawdę komornik dowiaduje się o skrytce bankowej dłużnika. Pocieszeniem dla wielu osób jest fakt, że komornik nie dowiaduje się o ich skrytce bankowej „z automatu”, czyli po wysłaniu do banku zapytania o to, czy dana osoba posiada w nim konto bankowe. Bank sam z siebie nie ujawnia informacji na temat posiadanych przez dłużnika skrytek bankowych.

Jeżeli komornik wyśle do banku zapytanie o konta bankowe Klienta, to otrzyma tylko informację na temat jego kont. Jeżeli komornik chciałby dowiedzieć się, czy dłużnik posiada również skrytki bankowe, musi złożyć do banku konkretnie takie zapytanie. Większość komorników nie korzysta z tej opcji.

Czy komornik zajmie skrytkę za alimenty?

W przypadku zajęcia skrytki bankowej nie ma żadnego znaczenia, z jakiego powodu powstały długi danej osoby. Skrytka bankowa może zostać zajęta zarówno dłużnikom alimentacyjnym, jak i niealimentacyjnym.

Komornik będzie więc poszukiwał skrytki bankowej każdego dłużnika, ale zapewne bardziej przyjrzy się majątkowi dłużnika alimentacyjnego niż niealimentacyjnego,  ponieważ wobec wszystkich dłużników alimentacyjnych komornicy są bardziej surowi niż wobec pozostałych.

Kto może mieć dostęp do skrytki bankowej?

Do skrytki bankowej może zajrzeć komornik, jeżeli działa na podstawie sądowego tytułu egzekucyjnego. Do sejfu będą miały dostęp także policja, prokuratura, Straż Graniczna oraz CBA i ABW, ale tylko jeżeli prowadzą przeciwko najemcy skrytki postępowanie karne. Podczas egzekucji komorniczej osobą otwierającą sejf (oczywiście w towarzystwie pracownika banku) będzie sam komornik.

Podsumowanie

  1. Komornik ma pełne prawo do zajęcia skrytki bankowej dłużnika.
  2. Skrytki bankowe zlokalizowane za granicą są bezpieczniejsze pod względem egzekucji komorniczej – komornik w pierwszej kolejności poszukuje skrytek bankowych w kraju dłużnika.
  3. Komornik może uzyskać dostęp do skrytki bankowej dłużnika jedynie na podstawie sądowego tytułu egzekucyjnego.
Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Podobne artykuły

Promocja: Zwrot wydatków do 10 000 zł w Mastercard
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
16 sierpnia 2018

Promocja: Zwrot wydatków do 10 000 zł w Mastercard

ING Bank Śląski w Pyskowicach
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
11 sierpnia 2019

ING Bank Śląski w Pyskowicach

Pożyczki bez BIK Bydgoszcz
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
18 listopada 2021

Pożyczki bez BIK Bydgoszcz

LOT – opinie
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
17 marca 2020

LOT – opinie

Ile kosztuje wiza do Indii?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
25 maja 2019

Ile kosztuje wiza do Indii?

Santander Bank Polska w Zgorzelcu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
20 maja 2019

Santander Bank Polska w Zgorzelcu