Czy komornik może zająć świadczenie i zasiłek pielęgnacyjny?

Czy komornik może zająć świadczenie i zasiłek pielęgnacyjny?

author
Dominika Byczek
26 lutego 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Co może, a czego nie może zająć komornik – to pytanie, na które codziennie wielu Polaków szuka odpowiedzi. Jedną z wątpliwych kwestii jest to, czy zajęciu podlegają różnego rodzaju kwoty wypłacane przez państwo. Postaraliśmy się odnaleźć odpowiedź na pytanie, czy komornik może zająć zasiłek pielęgnacyjny.

Komornik a zasiłek pielęgnacyjny

Zgodnie z prawem zasiłek pielęgnacyjny traktowany jest jako jedno z wypłacanych przez Państwo świadczeń rodzinnych, a dokładniej mówiąc – świadczeń opiekuńczych. W skrócie odpowiadamy na kluczowe pytanie:

Czy komornik może zająć zasiłek pielęgnacyjny?

nasza odpowiedź:
NIE – w egzekucji niealimentacyjej
NIE – w egzekucji alimentów

Zajęcie komornicze zasiłku pielęgnacyjnego – podstawa prawna

W trakcie egzekucji komorniczej zasiłku pielęgnacyjnego obowiązują przepisy zawarte w Kodeksie Postępowania Cywilnego. W artykule 833. wszystkie świadczenia rodzinne – w tym zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne – określone są jako całkowicie wyłączone z egzekucji. Komornik nie może więc zająć zasiłku pielęgnacyjnego. Nie może również zająć świadczenia pielęgnacyjnego.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 833. Ograniczenie egzekucji z innych świadczeń pieniężnych

§ 1. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy.
§ 1(1). Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do zasiłków dla bezrobotnych, dodatków aktywizacyjnych, stypendiów oraz dodatków szkoleniowych, wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze oraz jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. poz. 1860 oraz z 2018 r. poz. 1076).
Dz.U.2018.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego

Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty oddłużeniowe – nawet do 200 000 zł

Kredyty dla zadłużonych – bez wychodzenia z domu

Pożyczki bez baz – do 50 000 zł online

Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem wypłacanym przez Państwo dla osób niepełnosprawnych i stanowi formę pomocy w koniecznych wydatkach, które muszą one pokryć w związku z koniecznością zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy wynikającej z niezdolności do samodzielnej egzystencji. Słusznie zdecydowano więc o tym, że świadczenie i zasiłek pielęgnacyjny nie podlegają zajęciu.

Podsumowując możemy jeszcze raz stwierdzić, że – zgodnie z przepisami z Kodeksu prawa cywilnego – zasiłek pielęgnacyjny nie może zostać przez komornika zajęty ani na poczet spłaty zadłużenia alimentacyjnego, ani na poczet innych należności.

Ile komornik zajmie z zasiłku pielęgnacyjnego?

Komornik z zasiłku pielęgnacyjnego nie zajmie ani grosza. Są to środki chronione przed egzekucją komorniczą. Jeżeli natomiast stanie się tak, że komornik zajmie pieniądze pochodzące z zasiłku albo świadczenia pielęgnacyjnego, niezwłocznie możemy złożyć skargę na czynności komornicze. Efektem takiej skargi będzie zwrot nienależnie zajętych środków.

W trudnej sytuacji finansowej, nawet będąc w trakcie egzekucji komorniczej, możemy zawnioskować o pożyczki z komornikiem. To produkt dla osób z problemami finansowymi.

Konto socjalne a zajęcie zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego

Jeżeli obawiamy się, że komornik omyłkowo może zająć nam zasiłek lub świadczenie pielęgnacyjne, przez co przez pewien czas będziemy odcięci od środków, możemy założyć tzw. konto socjalne, na które będą wpływać tylko środki ze świadczeń i zasiłków niepodlegających zajęciu. To bardzo dobra opcja, tylko musimy pamiętać, by takich działań nie wykonywać w tajemnicy przed komornikiem. Dla osób z problemami finansowymi przygotowaliśmy ranking pożyczek bez BIK.

Założenie konta socjalnego powinno odbywać się w takich okolicznościach, by komornik wiedział, że nagła zmiana numeru konta do wpłat pewnych środków nie służy uniknięciu egzekucji komorniczej, a że jest działaniem w pełni zgodnym z prawem. Konto socjalne można bowiem posiadać, ale ważne jest to, by wpływały na nie tylko środki pochodzące ze świadczeń niepodlegających zajęciu. Nie możemy za to podać numeru konta socjalnego np.: naszemu pracodawcy.

Podsumowanie

  1. Komornik nie może zająć zasiłku pielęgnacyjnego zarówno w egzekucji alimentacyjnej, jak i w egzekucji niealimentacyjnej.
  2. Zwolnienie z egzekucji świadczenia i zasiłku pielęgnacyjnego gwarantuje art. 833 kodeksu postępowania cywilnego.
  3. Komornik ze świadczenia pielęgnacyjnego i zasiłku pielęgnacyjnego nie może zabrać ani grosza.
  4. Jeżeli komornik zajmie świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek pielęgnacyjny, możemy złożyć skargę na czynności komornicze i odzyskać środki.
  5. Świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny można wpłacać na specjalne konto socjalne, do którego komornik nie ma dostępu.
author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Bogusław Myśliwiec
Bogusław Myśliwiec
2020-05-13 18:32:22

witam dziś dowiedziałem się że pani komornik z Siemianowic sląskich zajeła mi konto bez powiadomienia mnie o egzekucji jakiś kwoty ... z tego co wiem powinna mnie zawiadomić o sytułacjii a tego nie zrobiła ... Bardzo podobno jestem winny 1000 zł Pani komornik wie gdzie mieszkam na terenie zachodnio pomorskim wojewuctwie anie na śląsku .. Kiedyś miałem komornika panią to powinna wiedzieć gdzie mieszkam .A nie bez moi wiedzy ani telefonu ani pisma tylko zajeła konto bankowe ... Napisałem skargę na panią komornik do sądu komorniczego do Katowic jak postępują .. Jutro dnia 14 maja 2020 r będę czekał od pani komornik na telefon lub mejl dla czego z jakiej sprawy zajeła mi konto iż jestem komuś winny ?? Od 2015 go roku do dziś mieszkam w Koszalinie anie na śląsku .Podejrzywam iż ktoś na mnie coś wziął i podrobił podpisy ..

Robert gierczynski
Robert gierczynski
2020-03-28 09:04:25

Jestem zadluzony

Nizianty Tadeusz Krosno 38-400 ul.Boh.Westerplatte28/10
Nizianty Tadeusz Krosno 38-400 ul.Boh.Westerplatte28/10
2019-01-25 13:34:08

Komornikowi przedstawiłem decyzję że pobieram zasilek pielęgnacyjny z MOPR mimo to zabrał 184zl założyłem wniosek o podniesieniu zarzutu przedawnienia powiedziałem mu że złoże skargę na niego to chce mi zabrać samochód inwalidzki nie wiem co mam robić dalej

marylkatoja
marylkatoja
2018-08-02 19:13:44

dwa razy nie to mi sie podoba haha

Podobne artykuły

Credit Agricole w Gdańsku

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówek w Gdańsku.

author
Dominika Byczek
13 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

W 2019 tylko 15 niedziel handlowych

Zgodnie z ustawą, która zaczęła obowiązywać w 2019 roku, Polacy będą mogli robić zakupy wyłącznie w jedną niedzielę w miesiącu. Wyjątkiem może być okres bezpośrednio przed świętami.

author
Patryk Byczek
02 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

eParagon na stacjach Orlen – usługa dla klientów PKO BP

Ruszył kolejny etap pilotażu projektu eParagon. Z usługi skorzystać mogą klienci bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego na wszystkich stacjach własnych Polskiego Koncernu Naftowego Orlen. Partnerem technologicznych programu eParagon jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

author
Halszka Gronek
24 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Mieszkanie Plus w Skawinie

Mieszkanie Plus to rządowy program skierowany do średniozamożnych Polaków. Mieszkania na wynajem mają być ratunkiem dla osób, które nie mogą załapać się na mieszkanie komunalne i nie mogą dostać w banku kredytu hipotecznego. Sprawdziliśmy, jak wygląda realizacja programu Mieszkanie Plus w Skawinie.

author
Julia Wierciło
12 lutego 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

18 miesięcy darmowego terminala POS od Pekao

Darmowa dzierżawa terminala w Banku Pekao SA została wydłużona. Opierając się o Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego, bank proponuje swoim Klientom sześć dodatkowych miesięcy bez opłat. Oznacza to, że łącznie z dofinansowaniem ze strony Fundacji Polska Bezgotówkowa, które trwa dwanaście miesięcy, Klienci dostają osiemnaście miesięcy z terminalem zupełnie za darmo.

author
Patryk Byczek
16 kwietnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Citi Handlowy – NIP, REGON, KRS i dane adresowe

W dzisiejszych czasach dostęp do informacji o przedsiębiorstwach z różnych względów staje się kluczowy dla osób prywatnych lub firm. Sprawdź zatem najważniejsze informacje o Citi Handlowym, takie jak: NIP, REGON, KRS oraz dane kontaktowe.

author
Dorota Grycko
05 lutego 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Porównaj