zadluzenia.com
zamknij

Czy komornik może zająć zasiłek chorobowy ?

Przepisów ograniczających egzekucję z wierzytelności pieniężnych jest wiele. Jako podstawowe przykłady można wskazać art. 831 par. 1 oraz art. 833 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego. Żaden jednak z przepisów kodeksu postępowania cywilnego nie zawiera zakazu dokonywania zajęcia zasiłku chorobowego.

 

Komornicy często korzystają z tego sposobu egzekucji. Samo zajęcie zasiłku chorobowego (również macierzyńskiego, wyrównawczego, opiekuńczego) dokonywane jest w oparciu o przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa przewiduje również granice procentowe tych potrąceń, a mianowicie:

 

1) na zaspokojenie należności alimentacyjnych potrąceniu podlega 60 % zasiłku,

 

2) na zaspokojenie należności innych niż alimentacyjne potrąceniu podlega 25 % zasiłku (wolna od potrąceń i egzekucji jest kwota zasiłku w części odpowiadającej 50% kwoty najniższej emerytury) 

 

Pamiętajmy, że to Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza kwotę do potrącenia, a nie komornik sądowy. Kwota zasiłku możliwa do egzekucji określana jest przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

 

Komornik dokonując zajęcia zasiłku chorobowego zobowiązuje właściwy Oddział ZUS do powiadomienia komornika o wysokości wypłacanych Dłużnikowi świadczeń, w jakiej kwocie i terminach zajęte świadczenie będzie przekazywane, o istnieniu i rodzajach przeszkód uniemożliwiających realizację zajęcia. Niewykonanie powyższych obowiązków może skutkować nałożeniem na osobę winną zaniedbania grzywnę do 2000 zł. Komornik informuje jednocześnie, że Dłużnik nie może odebrać świadczenia poza częścią wolną od zajęcia.

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
5 / 5 z 1 oceny
~agnes

Witam,w dniu dzisiejszym komornik zabrał mi z konta 1,570 zł ( cała kwote ktora przlewa mi ZUS )czy ma takie prawo?dodam ze jestem na zasiłku chorobowym -Depresja od 24 lipca 2017 do chwili obecnej,zajecie powstało na koncie jakos we wrzesniu tego roku.Dodam jeszcze ze mąz niepracuje od 31.08.2017 dostał wypowiedzenie,ja tez juz jestem po rozwiazaniu umowy o prace ,niemamy środkow do zycia i on ot tak sobie zabier a mi wszystko ???????z czego ja mam zyc ,opłacac wynajem mieszkania,?   Odpowiedź

~Zulu

Jesli masz konto osobiste to kwota wolna od zajec wynosi 1500 na miesiac kalendazowy.Dodam że licza sie wszystkie wplywy w sumie na dany miesiac z wyjatkiem zasiłki rodzinne .Jesli konto firmowe to ma prawo zabrac całość.   Odpowiedź

~Viola

Trochę, a nawet bardzo niesprawiedliwe jest to, że komornicy muszą wszędzie wsadzić swoje łapy nie znając sytuacji. Bylam chora, ale pracowalam i komornik zabierał mi kasę z renty. Pytam się jakim prawem zabierają chorym ludziom i tak nędzne grosze, a więcej zarobić nie mogę, bo tyrala bym na komornika. Dlaczego nie zapytano mnie skąd u mnie dlugi? Po co im to lepiej od razu zabrać i zniszczyć rodaka, oby oni się tego nie doczekali, bo wrogów mają wszędzie i nikt im ręki nie poda. Ja zachorowalam na amnezje i nic nie moglam sobie przypomnieć. Trwało to kilka lat zanim pomału dochodzilam do siebie, ale długi powstały, bo ja wyrzucalam rachunki bezmyślnie. Mąż byl za granicą i o niczym nie wiedział. Kiedy się zjawił dlugi już narosly i teraz trzeba płacić, ale nie da się od razu wszystkiego. Podjęłam pracę i ponad rok tyralam bez wolnego aż w końcu ręka nie wytrzymała i trzeba operować. Wiadomo jakie są kolejki na zabiegi i do połowy sierpnia nie mogę pracować, a co potem powie chirurg w szpitalu tego nie wiem, ile będę czekała na zabieg. Teraz denerwuje się bardzo, bo mam 2 tys brutto wyplaty i chorobowe dostanę pomniejszone przez zus to wiem doskonale, a ile z tego zabierze mi komornik? Muszę wykupywac ze dwa razy w m-cu leki, bo przeszłam dwie operacje kręgosłupa, mam nerwice, depresję i przeszłam zawał serca. Jak mam dalej żyć i co robić jak komornik zostawi mi 20 procent chorobowego, nie wiem, chyba najlepiej popełnić samobójstwo i sprawić, aby mieli powód do radości. Nie da się żyć w naszym kraju i niech mlodzi wyjeżdżają hurtowo, bo nic dobrego na nich tutaj nie czeka. Nigdy bym się nie spodziewała, że doczekam się takiej tragedii i nie tylko ja, ale mnóstwo osób żyjących na granicy ubóstwa, pozdrawiam i proszę o odpowiedz   Odpowiedź

~ania

dzięki za info, chociaż dla mnie wiadomości nie są dobre... pozdrawiam wszystkich   Odpowiedź