Czy komornik może zająć zasiłek rodzinny?

Czy komornik może zająć zasiłek rodzinny?

author
08 lutego 2022

Co może, a czego nie może zająć komornik – to pytanie, na które codziennie wielu Polaków szuka odpowiedzi. Jedną z wątpliwych kwestii jest to, czy zajęciu podlegają różnego rodzaju kwoty wypłacane przez państwo. Postaraliśmy się odnaleźć odpowiedź na pytanie, czy komornik może zająć zasiłek rodzinny.

Komornik a zasiłek rodzinny

Zgodnie z prawem zasiłek rodzinny jest jednym ze świadczeń, które określane są w świetle prawa jako świadczenia rodzinne. W skrócie odpowiadamy najpierw na kluczowe pytanie:

Czy komornik może zająć zasiłek rodzinny?

nasza odpowiedź:

NIE – w egzekucji niealimentacyjej
NIE – w egzekucji alimentów

W dalszej części wpisu znajdziesz szczegółowe wyjaśnienie powyższych odpowiedzi. Dowiesz się, jaka jest podstawa prawna dotycząca zajęcia komorniczego w przypadku tego zasiłku.

Zajęcie zasiłku rodzinnego – podstawa prawna

W trakcie egzekucji komorniczej zasiłek rodzinny podlega przepisom zawartym w kodeksie prawa cywilnego. Paragraf szósty zacytowanego poniżej artykułu jednoznacznie stwierdza, że wszystkie świadczenia rodzinne – w tym zasiłek rodzinny – są całkowicie wyłączone z egzekucji.

Art. 833. Ograniczenie egzekucji z innych świadczeń pieniężnych

§ 1. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy.
§ 1(1). Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do zasiłków dla bezrobotnych, dodatków aktywizacyjnych, stypendiów oraz dodatków szkoleniowych, wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze oraz jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. poz. 1860 oraz z 2018 r. poz. 1076).
Dz.U.2018.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego

Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty oddłużeniowe – nawet do 200 000 zł

Kredyty dla zadłużonych – bez wychodzenia z domu

Pożyczki bez baz – do 50 000 zł online

Zasiłek rodzinny jest świadczeniem wypłacanym przez Państwo w celu wsparcia rodziny w opiece nad nowonarodzonym dzieckiem. Zasiłek rodzinny to pomoc finansowa mająca pokryć część wydatków na utrzymanie dziecka.

Podsumowując możemy jeszcze raz wskazać, że – zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu prawa cywilnego – zasiłek rodzinny nie może być  zajęty przez komornika ani na poczet spłaty zadłużenia alimentacyjnego, ani na poczet innych należności.

Osoby z problemami finansowymi, będące w trakcie egzekucji, mogą skorzystać z pożyczek z komornikiem – dostępnych od ręki i z szybką wypłatą.

Dlaczego komornik nie zajmie zasiłku rodzinnego?

Komornik nie może zająć zasiłku rodzinnego, ponieważ nie pozwalają mu na to przepisy. Komornik sądowy to natomiast funkcjonariusz publiczny, który musi działać zgodnie z przepisami – za ich złamanie grozi mu kara nie tylko finansowa, ale nawet kara ograniczenia wolności. Komornik dochodzi własności wierzyciela w drodze przymusu egzekucyjnego tylko w granicach prawa. Nie ma więc miejsca na wolną wolę komornika.

Nie ma też miejsca na jego łaskę. Komornik nie może zlitować się nad dłużnikiem i nie zająć mu środków. Dlaczego? Ponieważ działałby wtedy na szkodę osoby, dla której pracuje. Egzekucja komornicza nie bierze się przecież znikąd – wynika z tego, że dłużnik nie oddał komuś pieniędzy. Wyobraźmy sobie, że to nam ktoś nie oddał pieniędzy. Zrobilibyśmy wszystko, żeby je odzyskać, prawda? Właśnie w imieniu naszego wierzyciela, który kiedyś pożyczył nam pieniądze, działa komornik. Musi on doprowadzić do tego, by wierzyciel otrzymał swoje pieniądze z powrotem, dlatego nie będzie litował się nad dłużnikiem.

Podsumowanie

  1. Komornik nie zajmie zasiłku rodzinnego w egzekucji niealimentacyjnej i alimentacyjnej.
  2. Zasiłek rodzinny jest całkowicie chroniony przed egzekucją komorniczą.
  3. Komornik nie może uznaniowo zająć zasiłku rodzinnego – musi działać zgodnie z prawem, które zabrania takiego zajęcia.
  4. O zakazie zajęcia zasiłku rodzinnego mówi art. 833 kodeksu prawa cywilnego (Ograniczenie egzekucji z innych świadczeń pieniężnych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Andrzej Łabaj
Andrzej Łabaj
2019-03-08 20:30:52

Wszystko Pięknie na papierze!!! A rzeczywistość Swoje!!! Niestety Komornik Stawia się Ponad Prawem. Ja od 06.06.2018 r walcze o Bezprawne zajęcie Pieniędzy z zasiłu rodzinnego wypłacanego z Zagranicy. Wszyscy Oprócz Komornika i Banku Zgodnie Potwierdzają Art.833 paragraf 6 I Jak to się ma w Swietle Prawa?

mariuszbielan
mariuszbielan
2018-08-02 19:12:55

zadne swiadczenia nie powinny byc przyznawane komornikom toz to kradziez !!!!111

Podobne artykuły

Co to jest bot rekrutacyjny Emplobot?
Bez kategorii
author
25 stycznia 2019

Co to jest bot rekrutacyjny Emplobot?

Pożyczka Wynajmowana w Provident
Pożyczki
author
04 października 2017

Pożyczka Wynajmowana w Provident

Biuro paszportowe w Białej Podlaskiej
Biura paszportowe
author
11 lipca 2022

Biuro paszportowe w Białej Podlaskiej

Bank Pekao w Legnicy
Oddziały
author
09 lipca 2019

Bank Pekao w Legnicy

Bank Pekao w Skoczowie
Oddziały
author
03 lipca 2019

Bank Pekao w Skoczowie