Czy poręczyciel może się wycofać?

Czy poręczyciel może się wycofać?

author
Halszka Gronek
17 stycznia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Wielu poręczycieli zastanawia się nad tym, czy istnieje możliwość wycofania się z pełnionej przez siebie funkcji. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czy można zrezygnować z poręczania kredytu, a jeśli tak – to w jaki sposób. 

Spis treści:

  1. Kiedy poręczyciel może się wycofać?
  2. Po co zabezpieczać kredyt po wycofaniu się poręczyciela?
  3. Wycofanie się poręczyciela - jak zabezpieczyć kredyt?
Zwiń spis treści

Kiedy poręczyciel może się wycofać?

Rola poręczyciela bywa niekiedy trudna i stresująca. Bo choć w większości przypadków poręczyciel nie musi wykonywać żadnych specjalnie obciążających czynności, w sytuacji niespłacenia przez Kredytobiorcę zobowiązania będzie on zobligowany do natychmiastowego uregulowania zadłużenia – i to pod groźbą wszczęcia sądowej egzekucji komorniczej. Ku zadowoleniu wszystkich tych, którzy chcieliby się wycofać z podjętej roli poręczyciela, w polskim prawie wprowadzono możliwość rezygnacji z żyrowania. By z niej skorzystać i na dobre wycofać się z poręczenia, trzeba jednak spełnić kilka niezbędnych warunków. 

Po pierwsze – wycofanie się z roli żyranta może nastąpić tylko wtedy, gdy właściwy kredytobiorca sumiennie spłacał zobowiązanie przez cały czas trwania umowy. Można powiedzieć, że jest to swoistą formą nagrodzenia konsumenta. Jeśli kredytobiorca sam świetnie radzi sobie ze spłatą kredytu i nie dopuszcza do jakichkolwiek opóźnień, bank przychylniej spojrzy na wniosek o wyłączenie poręczenia.  Co równie ważne, na rezygnację poręczyciela pozwolenia udzielić muszą wszystkie zaangażowane strony umowy – zarówno bank, jak i kredytobiorca i sam żyrant. Jeśli którakolwiek ze stron nie wyrazi zgody na takowe rozwiązanie, nie będzie możliwości wyłączenia poręczyciela z umowy kredytowej. Warto o tym pamiętać zawczasu – jeszcze przed podpisaniem wiążących formularzy bankowych. Po trzecie – zwykle w przypadku wycofania poręczenia kredytobiorca zmuszony będzie wnieść na poczet kredytu inne zabezpieczenie. Stanie się tak przede wszystkim wtedy, gdy do końca spłaty kredytu pozostanie jeszcze wiele lat. Właśnie wtedy bowiem bank będzie zmagał się z największym ryzykiem zachwiania własnej płynności finansowej.

Po co zabezpieczać kredyt po wycofaniu się poręczyciela?

Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie artykułu, droga do wyłączenia poręczenia jest jedna:

1) Bank, zwykle na wniosek zainteresowanego żyranta, musi wyrazić zgodę na zmianę zapisu umowy kredytowej. Przychylną decyzję może przybliżyć rzetelne i terminowe spłacanie dotychczasowych rat przez kredytobiorcę. 

2) Oprócz zgody banku potrzebne są także zgody pozostałych stron umowy kredytowej (wszystkich czynnych kredytobiorców i poręczycieli).

3) Należy znaleźć odpowiednie zabezpieczenie kredytu, jakie zmniejszy ryzyko przekształcenia się danego zobowiązania w kredyt zagrożony.

Owe zabezpieczenie kredytu to nic innego, jak forma materialnego zapewnienia bankowi rekompensaty lub zwrotu należności z tytułu udzielonego przez tę instytucję kredytu w sytuacji niewypłacalności ich klienta. Zabezpieczenie kredytu ma zagwarantować bankom utrzymanie płynności finansowej, wypłacalności i stabilnej pozycji na rynku.

Jak zabezpieczyć kredyt?

  1. Znaleźć innego poręczyciela.
  2. Zabezpieczyć go w postaci hipoteki.
  3. Zastosować zastaw.
  4. Wpłacić w banku kaucję.

 

Wycofanie się poręczyciela - jak zabezpieczyć kredyt?

Banki przewidują kilka możliwych sposobów zabezpieczenia kredytu – także w sytuacji wycofania z umowy poręczyciela. Do najczęściej stosowanych w praktyce należy:

  • Znalezienie innego poręczyciela

Czasami zdarza się tak, iż poręczyciel pragnie zrezygnować z pełnionej przez siebie funkcji, bowiem sam chce zwiększyć swą zdolność kredytową. Więcej pisaliśmy o tym w artykule pt. Czy poręczyciel może wziąć kredyt?W takiej sytuacji warto pomyśleć o tym, by na miejsce wycofującego się żyranta znaleźć inną osobę. Może to być członek rodziny, przyjaciel, współpracownik – polskie przepisy nie regulują sztywnych wytycznych w tej kwestii. Ważne, by nowy poręczyciel miał odpowiednią zdolność kredytową, pozytywną historię kredytową i odpowiedni wiek (zwykle od 25 do 55 lat).

  • Hipoteka

Zabezpieczenie w postaci hipoteki stosowane jest zwykle w przypadku kredytów hipotecznych, które zaciągane w celu budowy, kupna lub remontu nieruchomości. Jeśli zaciągasz kredyt konsumencki (czyli taki, jakim zwykle jest kredyt hipoteczny), cel Twojego kredytowanie stanowił będzie jednocześnie zabezpieczenie całego zobowiązania.

Niezależnie od tego, czy kredyt, z którego wycofuje się poręczyciel, był hipotecznym, czy nie, istnieje możliwość zabezpieczenia go (być może kolejną) hipoteką. Warto jednak pamiętać, że jeśli przestaniesz spłacać owy kredyt, bank odbierze Ci hipotekę – jako właściwą dla danej umowy formę zabezpieczenia.

  • Zastaw

Kolejną często stosowaną formą zabezpieczenia kredytu jest zastaw, czyli ograniczone prawo rzeczowe. Może być on stosowany przede wszystkim na rzeczach (np. zastaw samochodu czy maszyn), lecz czasami także na zwierzętach czy prawach zbywalnych (np. obligacjach czy akcjach). Zastaw funkcjonuje tylko wtedy, gdy istnieje wierzytelność. Oznacza to, że jeśli dany kredytobiorca regularnie spłaca swe zobowiązanie i nie ma żadnego długu wobec banku, nie musi się on martwić o los dóbr, jakimi ustanowił swój zastaw. Jeśli jednak Konsument nie wywiąże się ze swego zobowiązania względem banku, wierzyciel będzie miał prawo odebrać mu to, czym zabezpieczył swój kredyt jako zastawem. Warto więc dokładnie zastanowić się, czy na pewno warto skorzystać z zastawu w zamian za wycofane poręczenie.

  • Kaucja

Figura bankowej kaucji polega na wpłaceniu pewnej (określonej w umowie kredytowej) sumie pieniędzy na rzecz banku. Czasami w zamian pieniędzy stosowane są książeczki lub bony oszczędnościowe. Niezależnie jednak od istoty kaucji ważne jest to, iż owe zabezpieczenie przepadnie na rzecz banku w przypadku niewywiązania się kredytobiorcy z warunków umowy. Oznacza to, że jeśli wpłacimy kaucję na rzecz ustanowienia nowego zabezpieczenia kredytu, możemy ją odebrać tylko wtedy, gdy kredyt zostanie przez nas całkowicie, terminowo i bezproblemowo spłacony. W innym wypadku nasza kaucja nieodwracalnie przepadnie i stanie się własnością banku – każda kaucja bowiem jest bezzwrotna. Jeśli raz zostanie nam potrącona, niemal niemożliwym jest jej ponowne odzyskanie.

Pożyczki z gwarantem

Listę najlepszych ofert pożyczek z gwarantem znajdziesz tutaj.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/finanse/poreczenia-i-gwarancje

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

663270107
663270107
2022-02-03 19:44:50

Większość młodych ludzi bierze kredyt po ty by założyć rodzinę i wielu nie ma możliwości zabezpieczenia bonami kaucja czy innym zobowiazaniem

adamkal
adamkal
2019-02-01 19:37:03

niby mozna, ale nie jest latwo... dlatego nikomu nie polecam!

Podobne artykuły

Łukasz Fabiański twarzą BZ WBK

„Takie konto broni się samo” – tak Łukasz Fabiański reklamuje Konto Godne Polecenia w BZ WBK. Dzisiaj wystartowała kampania reklamowa z bramkarzem reprezentacji Polski.

author
Patryk Byczek
03 października 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile kosztuje akademik w Lublinie?

Pytanie o cenę akademika nurtuje chyba wszystkich przyszłych studentów, a tym bardziej ich rodziców, na których często spada konieczność opłacania lokum swoich dzieci. Sprawdziliśmy, ile kosztuje mieszkanie w lubelskich akademikach w trakcie roku akademickiego 2019/2020.

author
Dominika Byczek
06 września 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Zysk BNP Paribas w III kwartale 2019

BNP Paribas wypracował w trzecim kwartale bieżącego roku zysk na poziomie 114 800 000 złotych. Rok wcześniej wynik z tego tytułu wynosił 130 900 000 złotych. Sprawdź wyniki swojego banku.

author
Patryk Byczek
10 listopada 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Expander w Ciechanowie

EXPANDER CIECHANÓW

author
Dominika Byczek
28 stycznia 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP w Niepołomicach

W Polsce największym bankiem jest PKO BP. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Niepołomicach – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
12 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Index hapipraktyk, czyli jak Polacy pożyczają pieniądze

Każdy z nas zna osobę mającą długi albo sam posiada jakieś kredyty lub pożyczki do spłaty. Dlaczego coraz chętniej decydujemy się na zadłużenie i na co właściwie pożyczamy pieniądze? Problem ten zdiagnozował w badaniu Indeks hapipraktyk lider pożyczek konsumenckich – firma hapipożyczki.

author
Dominika Byczek
19 grudnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj