Bezpieczny kredyt 2% w Alior Banku

Bezpieczny kredyt 2% w Alior Banku

author
Patryk Byczek
03 lipca 2023

Rusza nowy program rządowy o nazwie “Bezpieczny kredyt 2%”, który ma na celu umożliwienie zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego na preferencyjnych warunkach. Program startuje 3 lipca 2023 roku. W celu uzyskania nowo udostępnionego produktu, można złożyć wniosek w jednym z siedmiu banków działających w Polsce. Jeśli jesteś zainteresowany, sprawdź warunki dotyczące uzyskania tego kredytu w Alior Banku.

Bezpieczny kredyt 2% - na czym polega?

Wprowadzony został nowy program mieszkaniowy o nazwie “Pierwsze Mieszkanie”, którego celem jest udostępnianie bankowych kredytów hipotecznych na korzystnych warunkach, wraz z okresowymi dopłatami do rat z budżetu państwa. Przez okres 10 lat, kredytobiorca będzie uprawniony do otrzymywania dopłaty do kredytu, a spłata kredytu będzie odbywać się poprzez stałe raty kapitałowe (malejące raty kapitałowo-odsetkowe). W okresie, gdy dopłaty są udzielane, oprocentowanie kredytu dla kredytobiorcy wyniesie 2%, jednak zostanie zwiększone o marżę, prowizję oraz inne opłaty bankowe (jeśli takie są pobierane).

Bezpieczny kredyt 2% – najważniejsze informacje

 • tylko dla osób do 45. roku życia
 • na pierwsze mieszkanie
 • do kwoty 500 000 zł przy kredycie dla jednej osoby
 • do kwoty 600 000 zł przy kredycie dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem
 • wkład własny maksymalnie 200 000 zł
 • dopłata państwa do rat przez 10 lat kredytu (pierwsze 120 rat kredytu)
 • na mieszkanie z rynku pierwotnego i wtórnego
 • okres kredytowania: 15-30 lat

Wniosek o bezpieczny kredyt 2% w Alior Banku

Żeby zawnioskować o Bezpieczny Kredyt 2% w Alior Banku należy przejść na stronę internetową Alior Banku odnoszącą się do nowego programu. Następnie należy zrobić symulację kredytu, a w kolejnym kroku trzeba udać się od oddziału Alior Banku i stacjonarnie złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2%.

Wniosek o bezpieczny kredyt 2% w Alior Banku złożyć będzie można w oddziałach obsługujących kredyty hipoteczne od dnia 3 lipca 2023 roku.

Kto może otrzymać bezpieczny kredyt 2% w Alior Banku?

1) Osoba, która ma maksymalnie 45 lat

“Bezpieczny kredyt 2%” to produkt dostępny wyłącznie dla osób, które ukończyły maksymalnie 45. rok życia. Są oczywiście wyjątki od tego warunku – jest to sytuacja, w której do kredytu przystąpi więcej niż jedna osoba, np.: mąż i żona, wtedy warunek wieku będzie musiała spełnić co najmniej jedna z tych osób (druga może być starsza).

2) Osoba, która dotychczas nie miała żadnego mieszkania/domu

Kredyt na preferencyjnych warunkach otrzymają tylko te osoby, które dotychczas nie miały żadnego:

 • mieszkania,
 • domu,
 • spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Zatem ten kredyt będzie dostępny wyłącznie dla osób, które planują zakup swojego pierwszego mieszkania. Osoby wynajmujące lub uczestniczące w programach TBS/SIM prawnie nie posiadają własności nieruchomości, dlatego będą mogły skorzystać z “bezpiecznego kredytu 2%”.

3) Osoba, która będzie miała zdolność kredytową

Mimo preferencyjnych warunków udzielania “bezpiecznego kredytu 2%”, nadal konieczne będzie przejście przez standardowe procedury bankowe dotyczące oceny zdolności kredytowej. Podczas tej oceny uwzględniane będą nasza historia kredytowa oraz aktualna sytuacja zawodowa, takie jak rodzaj zatrudnienia, wysokość i stabilność naszego wynagrodzenia.

Jeżeli przed przystąpieniem do wnioskowania o kredyt chcesz zadbać o swoją zdolność kredytową, sprawdź najlepsze sposoby na to, jak zwiększyć zdolność kredytową.

4) Osoba, która będzie miała wkład własny

Podobnie jak w przypadku każdego kredytu hipotecznego, również “bezpieczny kredyt 2%” będzie wymagał posiadania wkładu własnego. W bankach powszechnie oczekuje się, że Klient wniesie wkład w wysokości 10-20% wartości nieruchomości. Program nie określa minimalnej wartości wkładu własnego, ale wskazuje maksymalną kwotę – wkład nie może przekroczyć 200 000 zł. Jeśli osoba nie dysponuje odpowiednią kwotą wkładu własnego, może skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. “Bezpieczny kredyt 2%” można również połączyć z programem “Mieszkanie bez wkładu własnego”. Dodatkowo, dla osób bez zdolności kredytowej, istnieje drugi instrument – Konto Mieszkaniowe.

5) Osoba, która będzie chciała kupić lokal o wartości do 500 000 zł lub 600 000 zł 

Wartość lokalu w programie nie będzie niestety dowolna. Kredytowaniu na warunkach “bezpiecznego kredytu 2%” będzie mógł podlegać jedynie lokal o wartości:

 • do 500 000 zł – dla osoby samodzielnie prowadzącej gospodarstwo domowe,
 • do 600 000 zł – dla osoby prowadzącej gospodarstwo domowe ze współmałżonkiem,
 • do 600 000 zł – dla osoby mającej do najmniej jedno dziecko.

Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących maksymalnego metrażu nabywanego mieszkania ani ceny za metr kwadratowy w ramach programu. Kwota przewidziana w programie może być użyta na różnorodne lokale, a ich metraż głównie zależeć będzie od lokalizacji. Na przykład, w Warszawie lub w innych dużych miastach, gdzie ceny za metr kwadratowy sięgają obecnie kilkunastu tysięcy złotych, program pozwoli nam zakupić co najwyżej kawalerkę. W mniejszych miastach w Polsce natomiast wciąż można znaleźć lokale o cenie 5-6 tysięcy złotych za metr kwadratowy, co oznacza, że można rozważać zakup nawet kilkupokojowego mieszkania.

Najważniejsze informacje dla Klientów Alior Banku

Alior Bank – sesje przelewów

Alior Bank – kod IBAN

Alior Bank- infolinia

Bezpieczny kredyt 2% w Alior Banku - opinie

Po wprowadzeniu programu “bezpieczny kredyt 2%” pojawiły się różne opinie na jego temat. Zwolennicy programu podkreślają przede wszystkim, że nowy program umożliwi dostęp do kredytów hipotecznych osobom, które z różnych powodów nie spełniają warunków zdolności kredytowej lub obawiają się nieporadzenia w spłacie kredytu w ramach standardowych warunków komercyjnych.

Przeciwnicy programu mają zastrzeżenia, sugerując, że może on przynieść więcej szkody niż pożytku. Ich główny argument dotyczy nie tyle samych kredytobiorców, co sytuacji gospodarczej kraju. Wielu ludzi zauważa, że od czasu ogłoszenia programu ceny nieruchomości znacząco wzrosły, co oznacza, że w ramach maksymalnej kwoty kredytu można zakupić głównie kawalerki lub mieszkania dwupokojowe, które nie spełniają potrzeb większości rodzin.

Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Podziel się nim z nami w komentarzu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Bytomiu
Oddziały
author
Patryk Byczek
23 maja 2019

Santander Bank Polska w Bytomiu

Bank Pocztowy wygrał ranking satysfakcji klientów 2019
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
09 grudnia 2019

Bank Pocztowy wygrał ranking satysfakcji klientów 2019

Ile zarabia cukiernik?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
28 grudnia 2019

Ile zarabia cukiernik?

Ile kosztuje akademik w Krakowie?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
11 września 2019

Ile kosztuje akademik w Krakowie?

Porównaj