Czy komornik może zająć subwencję z tarczy finansowej?

Czy komornik może zająć subwencję z tarczy finansowej?

author
Dominika Sobieraj
31 stycznia 2022

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali pomoc w ramach tarczy finansowej, donoszą, że komornicy zajmują te pieniądze na poczet ich długów. Czy jednak komornik może zająć subwencję z tarczy finansowej? Sprawdzamy.

Subwencja z PFR a zajęcie komornicze

Oczywiście z tarczą finansową sprawa nie jest tak prosta i jednoznaczna jak z innymi świadczeniami, których możliwości zajęcia komorniczego są jasno określone w polskim prawie. Wszystko dlatego, że jest to świadczenie stosunkowo nowe, jeszcze nie do końca uregulowane w przepisach prawa (a przynajmniej nie w tych, w których wskazuje się inne tego typu świadczenia).

Logicznym jednak wydaje się, by tarcza finansowa nie podlegała zajęciu, skoro ma służyć firmom właśnie po to, by dały radę wyjść na prostą i nie tonąć w długach spowodowanych przez pandemię. Rzeczywistość okazała się jednak inna. Na początku dajmy jednak jednoznaczną odpowiedź na pytanie, które postawiliśmy w tytule artykułu.

Czy komornik może zająć subwencję z tarczy finansowej?

NIE

Zajęcie subwencji z tarczy finansowej – podstawa prawna

Subwencja wypłacana przedsiębiorcom w ramach tarczy finansowej jednoznacznie nie podlega zajęciu komorniczemu. Stwierdza to ta sama ustawa, na podstawie której wprowadzono w ogóle wypłaty z Polskiego Funduszu Rozwoju. Zacytujmy kluczowy przepis prawny:

Art. 21a.

[Powierzenie Polskiemu Funduszowi Rozwoju realizacji rządowego programu udzielania przedsiębiorcom wsparcia finansowego – Tarcza finansowa]

2a. Środki pochodzące z udzielonego przedsiębiorcom wsparcia finansowego, o którym mowa w ust. 1, nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej, chyba że egzekwowana wierzytelność powstała w związku z naruszeniem zasad, na których udzielono danemu przedsiębiorcy takiego wsparcia. Środki te, w razie ich przekazania na rachunek bankowy, rachunek oszczędnościowy, rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy oraz rachunek terminowych lokat oszczędnościowych, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego.

Ten sam przepis cytowany jest z resztą w obszernym Przewodniku dla mikro, małych i średnich firm po tarczy finansowej PFR.

Przepisy jednak swoje, a życie swoje. Do szefa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa spływały liczne zawiadomienia o tym, że środki z tarczy finansowej były jednak zajmowane przez komorników.

 

Środki z PFR a zajęcie komornicze

Cytowane powyżej przepisy wskazują jasno, że środki, które pochodzą ze wsparcia finansowego udzielonego przedsiębiorcom, nie podlegają egzekucji sądowej i administracyjnej.

Niezależnie od naszej sytuacji finansowej, podczas egzekucji komorniczej możemy zawsze zawnioskować o pożyczkę z komornikiem. To produkt dostępny właśnie dla osób zadłużonych.

Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty oddłużeniowe – nawet do 200 000 zł

Kredyty dla zadłużonych – bez wychodzenia z domu

Pożyczki bez baz – do 50 000 zł online

Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, w której egzekwowana przez komornika zaległość powstała w związku z naruszeniem zasad, na których udzielono danemu przedsiębiorcy takiego wsparcia.

Pieniądze z tarczy antykryzysowej a komornik

Generalnie jakiekolwiek pieniądze z pomocy celowej nie mogą być zajmowane przez komorników. Tyle jednak mówi teoria, w praktyce okazuje się to dość trudne. Dlaczego? Ponieważ komornik, w przypadku świadczeń, które nie podlegają egzekucji, i tak nigdy nie wyda nakazu egzekucji z tego świadczenia. Może natomiast wydać nakaz egzekucji z konta bankowego dłużnika. Wtedy jednak nie wie, które pieniądze pochodzą z jakiego świadczenia – może jedynie zlecać bankowi zajęcie konkretnych kwot.

Jak więc ochronić środki pochodzące z tarczy przed egzekucją komorniczą? Tak naprawdę najlepiej samemu dopilnować tej kwestii. Tuż po wpłynięciu środków z tarczy należy zgłosić się do banku z prośbą i zablokowanie środków z tarczy antykryzysowej na czas egzekucji komorniczej. Bank może to zrobić i zapewne to zrobi – a dopiero potem przystąpi do przesłania pieniędzy komornikowi. Jeżeli zależy nam na ochronieniu środków z tarczy przed egzekucją, powinnismy samodzielnie poinformować bank o tym, by środków pochodzących z tarczy nie przekazywał komornikowi. 

Tarcza antykryzysowa 4.0 a komornik

Środki pochodzące z tarczy antykryzysowej nie mogą być zajęte przez komornika. Na podstawie ustawy 4.0 o tarczy zajęciu nie podlegają również mikropożyczki z urzędu pracy oraz dofinansowania do wynagrodzeń (przyznawane przez starostwa). Co istotne – środki te wolne są od zajęcia nawet wtedy, kiedy wpływają na konto bankowe i kiedy komornik dokonuje właśnie zajęcia konta. 

Pieniądze z tarczy finansowej, które zostały wypłacone na:

  • rachunek bankowy,
  • rachunek oszczędnościowy,
  • rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy
  • rachunek terminowych lokat oszczędnościowych

nie podlegają zajęciu komorniczemu. 

Podsumowanie

  1. Komornik nie może zająć subwencji z tarczy finansowej.
  2. W przypadku egzekucji z konta bankowego również można ochronić środki z tarczy finansowej przed zajęciem przez komornika.
  3. Polski Fundusz Rozwoju gwarantuje, że środki otrzymywane przez przedsiębiorców w ramach tarczy finansowej są chronione przed zajęciem komorniczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

ALEKSANDRA Z
ALEKSANDRA Z
2021-02-17 11:30:51

Wszystko fajnie, tylko że są CWANIAKI którzy na subwencjach się wzbogacili. Kupując PRZED PANDEMICZNIE dobrze działające spółki na tzw słupa, pozwalniali pracowników nie płacąc im wynagrodzeń, nie wywiązują się z zobowiązań finansowych wobec innych firm, wobec banków, leasingów, itp śmiejąc im się w twarz. Komornik nie może zająć kont przyznanych im milionowych subwencji, a konta spółki z o.o. ze śmiesznym 5000 kapitałem świecą pustkami. Firmy działające uczciwie niestety zawsze mają pod górkę. A cwaniak spółkę zamknie ,"prezes" słup i tak nic nie ma na siebie więc majątku mu nikt nie zajmie bo nie posiada. Uważam, że kwoty subwencji nie powinny być zupełnie nietykalne. Tarcze zostały przyznane na pokrycie kosztów i zobowiązań firm.

Podobne artykuły

Ile kosztuje echo serca?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
12 lipca 2019

Ile kosztuje echo serca?

Indeks PMI dla Polski jest negatywny już 13. raz z rzędu
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
04 grudnia 2019

Indeks PMI dla Polski jest negatywny już 13. raz z rzędu

Szybkie pożyczki Ostrów Wielkopolski
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
12 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Ostrów Wielkopolski

„Ubieralne” urządzenia płatnicze nową modą w Polsce
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
04 grudnia 2019

„Ubieralne” urządzenia płatnicze nową modą w Polsce

Agencja Fitch podwyższa prognozę wzrostu PKB w Polsce
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
21 marca 2019

Agencja Fitch podwyższa prognozę wzrostu PKB w Polsce

Porównaj