Ile komornik może zająć z pensji w 2021?

Ile komornik może zająć z pensji w 2021?

author
Dominika Byczek
31 grudnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ile komornik może zabrać z pensji w 2021 roku? Sprawdź w naszym artykule aktualne dane oraz tabelę zajęć brutto/netto. Dzięki temu szybko ustalisz, ile komornik musi pozostawić do dyspozycji dłużnika przy egzekucji z wynagrodzenia. Uwaga! Kwota zajęcia jest zależna od rodzaju umowy, na której pracujemy. Sprawdź, ile komornik może zająć z umowy o pracę, z umowy zlecenie oraz z umowy o działo w 2021 roku.

Ten artykuł nie jest aktualny. Przejdź do artykułu na ten rok: Ile komornik może zajać z pensji?

Ile komornik może zająć z pensji w 2021 roku?

Kwota, którą może zająć komornik sądowy z wynagrodzenia, uzależniona jest od wysokości płacy minimalnej. Przypomnijmy, że wynagrodzenie minimalne w roku 2021 wynosi dokładnie 2800 zł brutto, czyli około 2062 zł “na rękę”.

Kwota ta jest sporo wyższa niż w roku 2020, kiedy to pensja minimalna wynosiła 2600 zł brutto. Im wyższe jest wynagrodzenie minimalne, tym więcej zostaje w kieszeni każdego dłużnika w przypadku egzekucji komorniczej. Można więc śmiało powiedzieć, że wraz z podwyżką minimalnego wynagrodzenia dłużnicy znaleźli się w sytuacji zdecydowanie lepszej niż w poprzednich latach.

Ważna informacja: minimalne wynagrodzenie jest zawsze wolne od zajęcia komorniczego. Co to oznacza? Jeżeli zarabiamy minimalne wynagrodzenie, komornik nie może zająć z tego ani złotówki.

Zasada ta nie dotyczy zajęć alimentacyjnych.

W 2021 roku komornik podczas egzekucji z wynagrodzenia musi zatem zostawić do dyspozycji dłużnika dokładnie kwotę 2800 zł brutto, czyli dokładniej mówiąc – jej równowartość w kwocie netto, bo większość Polaków otrzymuje wypłatę właśnie w wariancie netto). Kwotę 2800 zł brutto komornik musi pozostawić jedynie osobom poniżej 26 roku życia, ponieważ one – zgodnie z najnowszymi zarządzeniami – otrzymują wypłatę właśnie w kwocie brutto, bez potrącania podatków.

Taka kwota wolna od zajęcia komorniczego jest uniwersalna dla wszystkich dłużników niealimentacyjnych, o ile są oni zatrudnieni na pełny etat i na umowie o pracę. Niższe wymiary czasu pracy albo inne rodzaje umowy charakteryzują się już zupełnie innymi zasadami zajęcia, ale o tym napiszemy poniżej w osobnych punktach.

Warto także pamiętać o tym, że poza kwotą, którą komornik musi bezwzględnie pozostawić każdemu dłużnikowi, jest też ustalony maksymalny procent, który komornik może zająć z wynagrodzenia danej kwoty.

Komornik w 2021 roku może zająć maksymalnie: 

– 60% wynagrodzenia, jeżeli długi powstały z powodu alimentów,
– 50% wynagrodzenia, jeżeli długi powstały z innych powodów.

Oczywiście obie te zasady – zajęcie 50/60% wynagrodzenia oraz konieczność pozostawienia do dyspozycji dłużnika równowartości wynagrodzenia minimalnego na dany rok – trzeba traktować łącznie. Oznacza to, że jeżeli osoba zarabia jedynie tyle, ile wynosi wynagrodzenie minimalne na dany rok, to komornik nie jest już w stanie wykorzystać swojego prawa do zajęcia jej 50 czy 60% jej wynagrodzenia. Kwota zajęcia wyniesie wtedy i tak 0 zł.

Komornik może zajmować części wynagrodzenia dopiero wtedy, kiedy wynosi ono więcej niż pensja minimalna, ale i tak musi pozostawić dłużnikowi równowartość wynagrodzenia minimalnego. Pamiętajmy, że takie przywileje mają jedynie osoby, które są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę – pozostali niestety w przypadku egzekucji komorniczej będą mieli mniejsze prawa do zachowania swojego wynagrodzenia.

Pożyczki dla zadłużonych – także w SKOKu

Pożyczki bez baz – w całości przez Internet

Kredyt oddłużeniowy – także z komornikiem

Spis treści:

 1. Ile komornik może zająć z pensji w 2021 roku?
 2. Ile może zająć komornik z pensji minimalnej w 2021?
 3. Kwota wolna od potrąceń 2021
 4. Zajęcie wynagrodzenia 2021 - tabela brutto/netto
 5. Ile komornik może zająć z umowy o pracę w 2021?
 6. Ile komornik może zająć z pracy na niepełny etat w 2021?  
 7. Ile komornik może zająć z pensji za alimenty w 2021?  
 8. Ile zajmie komornik z umowy zlecenie w 2021?
 9. Ile zajmie komornik z umowy o dzieło w 2021?
 10. Ile zajmie komornik z konta w 2021?
Zwiń spis treści

Ile może zająć komornik z pensji minimalnej w 2021?

1) dłużnikom niealimentacyjnym

Z wynagrodzenia minimalnego w 2021 roku komornik nie może zająć dłużnikowi ani grosza. Zgodnie z prawem równowartość płacy minimalnej w przypadku osoby zatrudnionej na pełny etat na umowie o pracę zostaje w pełni do dyspozycji osoby, wobec której toczy się egzekucja komornicza.

2) dłużnikom alimentacyjnym

Dłużnikom alimentacyjnym komornik musi pozostawić do dyspozycji jedynie równowartość 4/10 minimalnego wynagrodzenia, czyli 1120 zł brutto. Kwota zajęcia z pensji minimalnej wobec takich dłużników wyniesie zatem 1680 zł brutto.

W skrócie:


Ile zajmie komornik z pensji minimalnej w 2021

 1. dłużnikom niealimentacyjnym: 0 zł
 2. dłużnikom alimentacyjnym: 1680 zł brutto

Kwota wolna od potrąceń 2021

Kwotą wolną od potrąceń nazywamy kwotę, której komornik nie może zająć dłużnikowi. Jak już wskazaliśmy powyżej – wynosi ona dokładnie tyle, ile wynagrodzenie minimalne w danym roku, a więc w 2021 roku kwota wolna od potrąceń wynosi 2800 zł.

Kwota wolna w tej wysokości nie dotyczy jedynie dłużników alimentacyjnych. Są oni przez prawo traktowani dużo surowiej, jako że potrzeby dzieci pozostawionych bez alimentów są dla państwa priorytetowe. Dlatego też wobec dłużników alimentacyjnych kwota wolna od potrąceń komorniczych wynosi dokładnie 4/10 minimalnego wynagrodzenia na dany rok (w 2021 roku jest to kwota 1680 zł).

Podsumujmy teraz dotychczasowe informacje w trzech punktach:

1. Komornik przy zajęciu z wynagrodzenia musi zawsze stosować się do dwóch zasad – kwoty wolnej od potrąceń (wyrażanej w złotówkach) oraz do maksymalnej granicy zajęcia (wyrażanej w procentach).

2. Minimalną kwotą, którą komornik musi zostawić dłużnikowi w 2021 roku, jest równowartość wynagrodzenia minimalnego. W 2021 roku jest to kwota 2800 zł brutto. Maksymalna granica zajęcia z pensji wynosi natomiast 50% wynagrodzenia w odniesieniu do dłużników niealimentacyjnych i 60% w odniesieniu do dłużników alimentacyjnych.

3. W opisany powyżej sposób przed egzekucją komorniczą z wynagrodzenia chroni nas jedynie umowa o pracę.


Teraz – po wyjaśnieniu w skrócie całej teorii dotyczącej zajęć komorniczych z wynagrodzenia – przejdźmy do tabeli z konkretnymi kwotami.

Zajęcie wynagrodzenia 2021 - tabela brutto/netto

W naszej tabeli możesz sprawdzić dokładną kwotę potrącenia z Twojej wysokości pensji oraz ustalić, ile pieniędzy pozostanie do Twojej dyspozycji po zajęciu w 2021 roku.

Uwaga! Wszystkie kwoty w tabeli określono dla dłużników niealimentacyjnych.

Ile komornik może zająć z umowy o pracę w 2021?

Przy egzekucji komorniczej z wynagrodzenia komornik musi stosować się do kilku prostych zasad. Są one inne wobec dłużników alimentacyjnych i inne wobec dłużników niealimentacyjnych.


Jeżeli długi powstały z tytułu alimentów, komornik:

– zajmie maksymalnie 60% wynagrodzenia dłużnika,
– musi pozostawić do dyspozycji dłużnika co najmniej 1680 zł brutto.

Jeżeli długi powstały z innego powodu niż zaległe alimenty, komornik:

– zajmie maksymalnie 50% wynagrodzenia dłużnika,
– musi pozostawić do dyspozycji dłużnika co najmniej 2800 zł brutto.


Komornik działa na podstawie przepisów prawa, więc nie może samodzielnie decydować o tym, ile zabiera danemu dłużnikowi. Przepisy natomiast wskazują na to, że osobom, które pracują w oparciu o umowę o pracę, są maksymalnie chronione przed egzekucją komorniczą.

W najlepszej sytuacji są oczywiście osoby, które mają umowę o pracę na pełny etat i nie mają długów z powodu niespłaconych alimentów – im komornik musi bezwzględnie zostawić 2800 zł brutto (około 2062 na rękę). Żeby wobec takiego dłużnika zostały zastosowane przepisy o zajęciu ponad 50% wynagrodzenia, musiałby on zarabiać więcej niż 5700 zł brutto miesięcznie. Wszystkim dłużnikom zarabiającym mniej niż tę kwotę, komornik zabierze jedynie równowartość minimalnego wynagrodzenia.

Przykładowa sytuacja:

Paweł jest przedstawicielem handlowym firmy samochodowej tytoniowej i z tytułu umowy o pracę zarabia w miesięcznie 4500 zł brutto. Na rękę miesięcznie zarabia więc około 3261 zł. Rodzina Pawła znalazła się w trudnej sytuacji i zdecydował się on na wzięcie pożyczki w dużej kwocie. Niestety rat pożyczki nie spłacał regularnie, ponieważ nie wystarczało mu na to środków. Obecnie egzekucją jego długów zajmuje się komornik. 

Komornik najpierw upewnił się, czy Paweł zarabia więcej niż minimalne wynagrodzenie – w innej sytuacji egzekucja byłaby niemożliwa, bo potrącenie wynosiłoby 0 zł miesięcznie. Okazało się, że Paweł zarabia dużo więcej niż minimalna krajowa, dlatego komornik podjął decyzję, że zaległości finansowe będzie pobierał właśnie z wypłaty Pawła. 

Po podjęciu decyzji o egzekucji z wynagrodzenia, komornik przystąpił do wyliczenia, jak dużą kwotę z pensji Pawła może zająć. Gdyby chciał zastosować zasadę o zajęciu 50% wypłaty, Pawłowi zostałoby mniej niż wynagrodzenie minimalne, więc takiego zajęcia nie mógł dokonać.

Komornik ściąga więc miesięcznie z pensji Pawła 1199 zł, a do jego dyspozycji pozostawia 2062 zł. Ze zajmowanych co miesiąc pieniędzy komornik pokrywa dług Pawła. 

W skrócie:

1. Dłużnikowi niealimentacyjnemu zatrudnionemu na umowie o pracę na pełny etat komornik musi pozostawić do dyspozycji miesięcznie 2800 zł brutto.
2. Dłużnikowi alimentacyjnemu pracującemu na umowie o pracę na pełny etat komornik musi zostawić do dyspozycji jedynie 1680 zł brutto.
3. Komornik przy zarobkach wyższych niż minimalna krajowa bezwzględnie musi stosować się do zasady zajęcia maksymalnie 50% wynagrodzenia w przypadku dłużników niealimentacyjnych i 60% w przypadku dłużników alimentacyjnych.

Ile komornik może zająć z pracy na niepełny etat w 2021?  

Wszystkie opisane powyżej zasady dotyczyły pracy na pełny etat, jednakże na umowie o pracę można przecież pracować również w niepełnym wymiarze godzin. W takim przypadku dłużnik jest nadal chroniony przed egzekucją wynagrodzenia, ale po prostu w stopniu proporcjonalnym do wysokości swojego etatu. Co to oznacza?

Zależność ta jest bardzo prosta. Wobec osób zatrudnionych na część etatu stosuje się po prostu przelicznik procentowy względem płacy minimalnej, czyli tej, która jest wolna od zajęcia. Jeżeli dłużnik jest na przykład zatrudniony na pół etatu, to w jego przypadku kwota wolna od zajęcia komorniczego wyniesie dokładnie tyle, co połowa płacy minimalnej na dany rok.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego jest więc w przypadku osób pracujących na niepełny etat tym mniejsza, im na mniejszą część etatu dana osoba jest zatrudniona. Obliczenie kwoty, którą komornik musi pozostawić do dyspozycji osobie pracującej na część etatu, jest bardzo proste. Wystarczy, że pomnożymy kwotę płacy minimalnej (2800 brutto = 2062 zł netto) przez wymiar etatu dłużnika (np.: przez 0,25, jeżeli jest on zatrudniony na 1/4 etatu).

Kwota wolna od zajęcia komorniczego 2021


dłużnicy niealimentacyjni

1/2 etatu
1400 zł brutto
1031 zł netto (na rękę)

1/4 etatu
700 zł brutto
515,5 zł netto (na rękę)

3/4 etatu
2100 zł brutto
1546,5 zł netto (na rękę)

Wskazane powyżej kwoty są wolne od zajęcia wobec dłużników niealimentacyjnych. Oczywiście w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę komornik musi stosować się również do ograniczeń związanych z maksymalnym procentem zajęcia pensji. Wobec dłużników alimentacyjnych komornik może zająć 60% ich wypłaty, a wobec dłużników niealimentacyjnych komornik może zająć 50% ich wypłaty.

Przykładowa sytuacja:

Karolina jest sprzedawczynią w sklepie odzieżowym i z tytułu umowy o pracę w niepełnym wymiarze godzin (pół etatu) zarabia w miesięcznie 2000 zł brutto (około 1497 zł na rękę). Niestety przez niespłacane wcześniej pożyczki wobec Karoliny prowadzone jest postępowanie komornicze. Komornik, ze względu na nieduże zaległości finansowe dłużniczki, zdecydował się na egzekucję z wynagrodzenia. 

Najpierw komornik upewnił się, na jaki wymiar etatu jest zatrudniona Karolina oraz czy jej pensja przekracza kwotę minimalną wynagrodzenia za taki wymiar czasu pracy. Jeżeli okazało się, że zajęcie będzie możliwe, komornik wyliczył kwotę, którą miesięcznie może zabierać Karolinie. Nie było możliwości zastosowania wobec Karoliny zajęcia w wysokości 50% jej wynagrodzenia, ponieważ zarabia ona zbyt mało, ale za to można było zarządzić zajęcie Karolinie całej nadwyżki nad kwotę wolną od zajęcia komorniczego przy zatrudnieniu na pół etatu. 

Ze względu na to, że kwota wolna od zajęcia komorniczego przy pracy na pół etatu równa jest 1031 zł netto, Karolinie na poczet długu co miesiąc ściągane jest 466 zł. Z tej kwoty pokrywany jest dług Karoliny oraz odsetki od zwłoki ze spłatą. 

W skrócie:

1. Umowa o pracę chroni zarówno osobę zatrudnioną na pełny etat, jak i na niepełny etat.
2. Komornik dłużnikowi zatrudnionemu na umowę o pracę musi zostawić do dyspozycji taką część równowartości płacy minimalnej, która proporcjonalna jest do wymiaru czasu pracy dłużnika.
3. Aby obliczyć, jaka jest kwota wolna od potrąceń komorniczych wobec osoby zatrudnionej na niepełny etat w 2021 roku, wystarczy pomnożyć kwotę płacy minimalnej (2800 zł brutto, 2062 zł na rękę) przez wymiar etatu.

Ile komornik może zająć z pensji za alimenty w 2021?  

Dłużnicy alimentacyjni są traktowani przez prawo dużo bardziej restrykcyjnie niż pozostali dłużnicy. Tutaj bowiem na niespłaconym długu nie cierpi kieszeń wierzyciela, a dziecko, którego zdrowie i życie może być zależne właśnie od należnych mu środków. Spłatę zaległości wobec naszych własnych dzieci prawo uznaje za priorytetową.

Dlatego też dłużnikom alimentacyjnym komornik może zabrać zawsze więcej niż tym, których długi powstały z innych powodów niż niespłacone alimenty. Dłużników alimentacyjnych obejmuje zarówno inny procent maksymalnego zajęcia z pensji, jak i inna kwota wolna od zajęcia komorniczego.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego 2021


dłużnicy alimentacyjni

pełny etat
1680 zł brutto
1271 zł netto (na rękę)

1/2 etatu
840 zł brutto
412,4 zł netto (na rękę)

1/4 etatu
420 zł brutto
206,2 zł netto (na rękę)

3/4 etatu
1260 zł brutto
618,6 zł netto (na rękę)

Dłużnikom alimentacyjnym komornik może zająć 60% ich wynagrodzenia. Jednocześnie musi pozostawić do ich dyspozycji równowartość 40% minimalnego wynagrodzenia na dany rok, czyli w 2021 roku jest to kwota 1680 zł brutto (około 1271 zł na rękę). Komornik zajmujący wynagrodzenie dłużnika alimentacyjnego pracującego na pełny etat musi mu więc zostawić tak naprawdę jedynie 1271 zł albo – jeżeli zarabia on bardzo dużo – maksymalnie 40% jego wynagrodzenia.

W odniesieniu do dłużników alimentacyjnych obowiązują również zasady dotyczące proporcjonalnego zmniejszenia kwoty wolnej od zajęcia w przypadku pracy na niepełny etat. Wszystkie kwoty wolne od zajęcia przy pracy na część etatu wypisaliśmy w powyższym zestawieniu.

Przykładowa sytuacja:

Karol jest obecnie w nowym związku, a z poprzedniego małżeństwa ma dwoje dzieci, na które od wielu miesięcy nie płaci alimentów. W końcu jego długami alimentacyjnymi zajął się komornik. Karol, ze względu na konieczność opieki nad małymi dziećmi z nowego związku, pracuje tylko na pół etatu. Zarabia z tego tytułu tyle, ile wynosi połowa płacy minimalnej (1400 zł brutto).

Karol był pewny, że ze względu na to, że pracuje na umowie o pracę i w dodatku zarabia niewiele, komornik nie będzie mógł zabrać mu ani grosza. Bardzo się zaskoczył, kiedy otrzymał pismo wskazujące na rozpoczęcie egzekucji komorniczej z jego wynagrodzenia. Uświadomiło mu ono, że dłużnicy alimentacyjni nie są chronieni przez prawo w taki sam sposób jak inni dłużnicy. 

Komornik, mając więc pełne prawo do egzekucji z wynagrodzenia Karola, podjął decyzję o zajęciu maksymalnej możliwej kwoty z jego pensji. Przed egzekucją chronione jest jedynie 40% minimalnego wynagrodzenia, a w przypadku pracy na pół etatu w dodatku tylko połowa tej kwoty, więc z wypłaty Karolowi miesięcznie zostaje tylko nieco ponad 400 zł na własne potrzeby. 

W skrócie:

1. Prawo jest dużo bardziej restrykcyjne wobec dłużników alimentacyjnych niż wobec dłużników niealimentacyjnych.
2. Dłużnikom alimentacyjnym pracującym na pełny etat komornik musi pozostawić do dyspozycji jedynie 40% minimalnego wynagrodzenia (1271 zł na rękę).
3. Dłużnikom alimentacyjnym osiągającym zarobki znacznie przewyższające pensję minimalną komornik może zając maksymalnie 60% ich wynagrodzenia.

Ile zajmie komornik z umowy zlecenie w 2021?

Umowa zlecenie niestety nie chroni pracownika w taki sam sposób jak umowa o pracę. Nie bez powodu umowa zlecenie nazywana jest umową śmieciową. Jeszcze do niedawna było tak, że rzeczywiście w obliczu egzekucji komorniczej taką umowę mogliśmy sobie po prostu wyrzucić do śmieci – zupełnie nie chroniła ona przed zajęciem z wynagrodzenia w przypadku długów.

Ostatnio jednak sytuacja dłużników z umowami zlecenia nieco się poprawiła. W 2019 roku weszły w życie nowe przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Wcześniej komornik mógł bezwzględnie zająć 100% z każdej umowy zlecenia. Teraz – po zmianach prawa – jest nawet szansa na to, by komornik potraktował umowę zlecenie tak samo, jak umowę o pracę. Jak to możliwe?

W nowelizacji kodeksu wskazano, że w odniesieniu do niektórych świadczeń, które mają charakter powtarzalny (a taki charakter ma wypłata z umowy zlecenie, o ile jest regularna i w stałej lub chociaż podobnej kwocie) stosuje się przepisy o potrąceniach z wynagrodzenia takie same, jak te, które są wskazane dla umowy o pracę. Przyjrzyjmy się przepisom:

Art. 833. KPC

 

§ 1. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy.

(…)

 

§ 2 ze zn. 1. Przepisy art. 87 potrącenia z wynagrodzenia za pracę i art. 871 kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną.

Dla osób zatrudnionych na umowie zlecenie jest to więc szansa na uchronienie sporej części swojego wynagrodzenia przed egzekucją komorniczą. Skorzystanie z tej szansy nie jest jednak “automatyczne” – dłużnik samodzielnie musi postarać się o to, by komornik dowiedział się o tym, że jego wynagrodzenie z umowy zlecenia spełnia wszystkie warunki wskazane w cytowanym powyżej przepisie.

Komornik może bowiem zgodnie z prawem próbować doprowadzić do zajęcia całego wynagrodzenia pochodzącego z umowy zlecenia. Na dłużniku spoczywa obowiązek wykazania komornikowi, że jego wynagrodzenie spełnia dwa warunki:

1) ma charakter powtarzający się,
2) zapewnia utrzymanie dłużnika lub jest jego jedynym źródłem dochodu.

Możemy też oczywiście liczyć na to, że komornik sam ustali, że nasze wynagrodzenie z umowy zlecenia spełnia te wszystkie przesłanki, ale oczywiście nasze nadzieje mogą okazać się złudne. Komornik nie ma takiego obowiązku, więc tak naprawdę nie mamy podstaw, by oczekiwać od niego takiego działania.

Co zrobić, by komornik nie zajął wynagrodzenia z umowy zlecenia w 2021?

Aby komornik nie zajął nam naszych środków pochodzących z umowy zlecenia, powinniśmy sami zadbać o to, by dowiedział się on o spełnianiu wszystkich przesłanek ku temu, by zarobki te były przez niego traktowane jak wypłata z umowy o pracę.

Przede wszystkim my sami musimy sprawdzić, czy na pewno zachodzą wszystkie konieczne okoliczności do zastosowania wobec nas takiej ulgi:

1) Musimy być osobami fizycznymi.
2) Zarobki z tytułu umowy zlecenia muszą mieć charakter stały (nie może być to więc praca dorywcza, powinna trwać od co najmniej kilku miesięcy).
3) Wypłata z umowy zlecenia musi być jedynym źródłem dochodu dłużnika lub jedynym źródłem utrzymania.
4) Zarobki z tytułu umowy zlecenia muszą mieć charakter powtarzalny (wypłata musi wpływać np.: co tydzień lub co miesiąc).

Jeżeli będziemy już pewni, że spełniamy wszystkie konieczne przesłanki, musimy postarać się o zorganizowanie na to wszelkich dowodów. Najlepiej zebrać:

– kopię swojej umowy zlecenia,
– potwierdzenia regularnych wypłat środków na konto.

Takie dokumenty powinniśmy przedstawić komornikowi – nie może przecież uwierzyć nam na słowo. Jeżeli nasze dokumenty potwierdzą to, że nasze wynagrodzenie z umowy zlecenia spełnia wszystkie przesłanki ku temu, by było traktowane jak wynagrodzenie z umowy o pracę, będą nas dotyczyły te same limity zajęcia, co dłużników zatrudnionych na etat.

Przykładowa sytuacja:

Kinga wyjechała na studia do innego miasta i rozpoczęła tam pracę, żeby być w stanie się utrzymać. Kupiła sobie również laptop na raty, by ułatwić sobie notowanie na uczelni. Niestety  Kinga prowadziła rozrywkowe życie i nie zawsze starczało jej na to, by na czas spłacić ratę za sprzęt.

Po pewnym czasie do Kingi odezwał się komornik. Okazało się, że chce zająć jej wynagrodzenie w celu uregulowania zaległych rat za laptop oraz spłacenia odsetek, które narosły już z tytułu opóźnienia. 

Komornik, ze względu na to, że Kinga pracuje na umowie zlecenie, może zająć jej 100% jej wypłaty. Jeżeli jednak Kinga postara się udowodnić komornikowi, że jej wynagrodzenie spełnia wszystkie przesłanki ku temu, by było traktowane jak umowa o pracę, zajęcie będzie mogło objąć tylko nadwyżkę nad płacę minimalną wyznaczoną na rok 2021 (czyli 2062 zł na rękę przy pełnym etacie). 

W skrócie:

1. Umowa zlecenia nie chroni dłużnika przed egzekucją komorniczą – komornik sądowy może zająć 100% pensji pochodzącej z takiej umowy.
2. Dłużnik ma możliwość ubiegania się o to, by jego wypłata z umowy zlecenie była przez komornika potraktowana tak, jak wypłata z umowy o pracę.
3. Przesłankami do potraktowania wypłaty z umowy zlecenia na równi z wypłatą z umowy o pracę jest jej powtarzalność, regularność oraz fakt, że wypłata ta jest głównym źródłem utrzymania dłużnika.

Ile zajmie komornik z umowy o dzieło w 2021?

Gorzej niż z umową zlecenie jest natomiast z umową o dzieło. Tutaj bowiem nie ma już takich możliwości “ratunku przed egzekucją” jak w przypadku umowy zlecenia. Dlaczego? Ponieważ umowa o dzieło charakteryzuje się z natury tym, że nie jest powtarzalna i regularna, a więc nie spełni przesłanek do tego, by wynagrodzenie z niej komornik mógł potraktować jak wypłatę z umowy o pracę.

Obecnie zgodnie z przepisami komornik zajmie 100% wynagrodzenia z umowy o dzieło. W wyjątkowych sytuacjach dłużnik może próbować ubiegać się u komornika o potraktowanie wynagrodzenia z umowy o dzieło na lżejszych warunkach, ale z góry ostrzegamy, że szanse powodzenia są niestety niewielkie.

Kwota, którą zarabiamy z takiej umowy, nie ma tu żadnego znaczenia. Czy jest duża, czy jest mała, komornik i tak ma prawo zająć 100% takiej wypłaty.

Przykładowa sytuacja:

Adam pracuje w branży kreatywnej i wykonuje dobrze płatne projekty stron internetowych. Pracuje w oparciu o umowy o dzieło, które podpisuje z konkretnymi firmami, dla których realizuje zamówienia. Za realizowane w różnych okresach czasu projekty dostaje z reguły jednorazowo od 5 do 10 tysięcy złotych na rękę. 

Adam zapomniał jednak o długu, który ma wobec swojego byłego współpracownika. Teraz jego długiem zajmuje się komornik, który chce jak najszybciej ściągnąć pieniądze dla wierzyciela Adama.

Kiedy tylko komornik dowiaduje się, że Adam pracuje w oparciu o umowy o dzieło, podejmuje decyzję o zajmowaniu 100% kwot wypłaty z takich umów. Pieniądze z wynagrodzeń będzie zajmował aż do momentu, w którym dług Adama będzie w pełni spłacony. 

W skrócie:

1. Umowa o dzieło nie chroni dłużnika przed zajęciem komorniczym.
2. Komornik może zająć 100% wynagrodzenia z umowy o dzieło.
3. Nie ma znaczenia, jakie kwoty zarabia dłużnik z umowy o dzieło – komornik ma prawo zająć wynagrodzenie w każdej wysokości, o ile tylko będzie ono służyło pokryciu długu i odsetek od niego.

Ile zajmie komornik z konta w 2021?

Egzekucja z konta jest zupełnie czymś innym niż egzekucja z wynagrodzenia – są to dwa różne sposoby odzyskiwania pieniędzy, które jest winien dłużnik. Oba typy egzekucji przeprowadzane są jednak przez tę samą osobę – przez komornika sądowego.

Egzekucja z wynagrodzenia oznacza, że komornik fizycznie nie ma wglądu do tego, skąd ogółem pozyskujemy wszystkie nasze środki do życia i co z nimi robimy. W takim typie egzekucji komornik jest zainteresowany wyłącznie samym wynagrodzeniem. Co więcej – zajęcia takiego komornik nie dokonuje samodzielnie, on jedynie zleca zajęcie konkretnej kwoty naszemu pracodawcy. Komornik przesyła do naszego pracodawcy sądowy nakaz egzekucji i na jego podstawie pracodawca zaczyna dzielić nasze wynagrodzenie:

– jedną jego część wypłaca nam,
– drugą jego część przelewa komornikowi.

Na konto dłużnika trafia więc jedynie kwota mu należna, nikt mu niczego z konta nie pobiera. Z pieniędzy, które są na koncie dłużnika, przy egzekucji z wynagrodzenia komornik nic wziąć nie może. Dłużnik samodzielnie zarządza swoim kontem bankowym i tylko on ma do niego wgląd. Egzekucja z wynagrodzenia nie jest tym samym, co egzekucja z konta bankowego.

Zajęcie konta bankowego wygląda bowiem zupełnie inaczej – wraz z nim dłużnik traci możliwość samodzielnego zarządzania całym swoim kontem bankowym, a nie tylko wypłatą, która na nie wpływa. Komornik w imieniu dłużnika ma pełny wgląd do jego konta – widzi wszystkie przelewane pieniądze i może zdecydować, które ze środków zajmie na poczet długu.

Przy zajęciu konta komornika obowiązuje stosowanie się właściwie tylko do jednej zasady – na koncie dłużnika w każdym miesiącu musi pozostawić kwotę równą 75% minimalnej płacy w danym roku, czyli w 2021 roku jest to około 1519 zł. Wszystko powyżej tej kwoty może natomiast zostać zajęte na poczet długu.

Co więcej – w odniesieniu do dłużników alimentacyjnych takie prawo nie obowiązuje. Im komornik może zająć nawet 100% wpływów na konto.

Jedynym, co chroni konto dłużnika – zarówno alimentacyjnego, jak i niealimentacyjnego – jest prawo, które mówi o świadczeniach chronionych przed zajęciem. Zgodnie z ustawą zwolnione z zajęcia komorniczego są:

 1. świadczenia alimentacyjne,
 2. świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów,
 3. świadczenia rodzinne,
 4. dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych,
 5. zasiłki dla opiekunów,
 6. świadczenia z pomocy społecznej,
 7. świadczenia integracyjne,
 8. świadczenie wychowawcze
 9. oraz jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.

(Art. 833. Ograniczenie egzekucji z innych świadczeń pieniężnych, § 6, Dz.U.2018.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego).

Zajęcie komornicze 2021 – podstawa prawna

Egzekucja komornicza jest precyzyjnie regulowana w przepisach prawa. Samą egzekucję z wynagrodzenia za pracę opisuje dokładnie jeden z działów kodeksu postępowania cywilnego. Jego tytuł to “Egzekucja z wynagrodzenia za pracę”.  Zajęcia z wynagrodzenia dotyczą artykuły od 880 do 888.

Art. 881. Zajęcie wynagrodzenia za pracę przez komornika
§ 1. Do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie.
§ 2. Komornik zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób. Dotyczy to w szczególności periodycznego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy.

Dz.U.2018.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego

Potrącenia obowiązkowe 2021

Potrącenia obowiązkowe – ze względu na nazwę, która kojarzy nam się z potrąceniami komorniczymi – często mylone są właśnie ze środkami zajmowanymi przez komornika sądowego. Takie potrącenia nic jednak wspólnego z egzekucją nie mają.

Pojęcie potrącenia obowiązkowe odnosi się do potrąceń z wypłaty w kwocie brutto – dokładniej do tych potrąceń, które sprawiają, że ostatecznie otrzymujemy wypłatę w kwocie netto. Pod tą nazwą kryją się więc wszystkie obowiązkowe ubezpieczenia i składki, które musi zapłacić nasz pracodawca.

Jedynym, co właściwie warto wiedzieć na temat potrąceń obowiązkowych, jest to, że są one nadrzędne wobec potrąceń komorniczych. Oznacza to, że nasz pracodawca nie może samodzielnie zdecydować, że np.: nie opłaci naszej składki chorobowej, a zamiast tego wyśle te pieniądze do komornika, byśmy szybciej pozbyli się naszego długu. Potrącenia obowiązkowe muszą być uiszczone przez pracodawcę w pierwszej kolejności.

Co zaliczamy do potrąceń obowiązkowych? Przede wszystkim są to:

 1. ubezpieczenia społeczne,
 2. ubezpieczenie zdrowotne,
 3. zaliczki pieniężne udzielane pracownikowi,
 4. finansowe kary porządkowe.

Wszystkie wskazane powyżej kwoty muszą być opłacone jeszcze przed tym, zanim kwota wypłaty dłużnika zostanie podzielona pomiędzy niego samego i komornika. 

Co zrobić, jak komornik zajmie za dużo w 2021?

Komornik to tylko człowiek i zwyczajnie może się po prostu pomylić. Niestety egzekucja komornicza to dla dłużnika z reguły ogromny stres, dlatego wszelkie pomyłki urzędnika przeżywa on kilkukrotnie silniej niż w normalnej sytuacji. Nie pomaga fakt, że błąd komornika może często skutkować tym, że dłużnik pozostanie bez żadnych środków do życia.

Na szczęście żadne zajęcie komornicze nie jest nieodwracalne. Wszystkiemu możemy jeszcze zaradzić. Najpierw jednak – gdy tylko stwierdzimy jakąkolwiek nieprawidłowość w przebiegu naszej egzekucji – zadajmy sobie pytanie, kto jest winny nieprawidłowego zajęcia naszych pieniędzy. Jak to rozpoznać? Wystarczy zapoznać się z tymi dwoma zasadami:

1) Jeżeli do komornika trafiła za duża kwota naszego wynagrodzenia, to winnym błędu jest najprawdopodobniej nie komornik, a nasz pracodawca, ponieważ to pracodawca na polecenie komornika zajmuje się rozdzieleniem środków pochodzących z naszej wypłaty.

2) Jeżeli do komornika trafiła kwota ze świadczenia pieniężnego wliczającego się do katalogu świadczeń wyłączonych z egzekucji, to najprawdopodobniej winnym błędu jest komornik.

Ustalenie tego, kto jest winny nieprawidłowego zajęcia naszych środków, jest bardzo ważne, ponieważ najpierw powinniśmy sprawę wyjaśniać tam, gdzie jest realna szansa uzyskania pomocy.

Komornik zajął za dużo przez błąd pracodawcy – co robić?

Jeżeli pracodawca przesłał komornikowi przez pomyłkę zbyt dużo z wynagrodzenia dłużnika, to jest zobowiązany do tego, by swój błąd naprawić i doprowadzić do odzyskania pieniędzy przez swojego pracownika. W takiej sytuacji musimy zgłosić problem bezpośrednio do pracodawcy, a on skontaktuje się z komornikiem i powiadomi go o błędzie, a następnie doprowadzi do zwrócenia nam należnych nam środków finansowych.

Komornik zajął za dużo przez własny błąd – co robić?

Jeżeli natomiast komornik zajął za dużo przez swój własny błąd, musimy zgłosić się bezpośrednio do komornika. Prawo dokładnie reguluje, ile czasu mamy na zgłoszenie takiego zdarzenia – musimy zrobić to w ciągu 7 dni od momentu zauważenia zajęcia środków, do których komornik nie miał praw. Z komornikiem najlepiej skontaktować się telefonicznie.

W przypadku niesłusznego zajęcia komornik niezwłocznie po naszym telefonie powinien wypłacić pieniądze z powrotem na konto dłużnika. Jeżeli tego nie zrobi, powinniśmy poinformować go o tym, że – jeżeli nadal będzie uchylał się od zwrócenia nam naszych pieniędzy – złożymy skargę na jego czynności. Kolejnym krokiem będzie już samo złożenie skargi (oczywiście składamy ją tylko w sytuacji, kiedy komornik rzeczywiście będzie nadal unikał wypłacenia nam pieniędzy). 

Czy komornik może zająć najniższą krajową?

W Polsce wiele osób otrzymuje miesięcznie dochody w wysokości minimalnego wynagrodzenia. Co w przypadku, gdy nad takimi osobami wisi groźba zajęcia komorniczego? Mamy dobrą informację, gdyż komornik nie ma możliwości zajęcia minimalnej krajowej. Ważna informacja jest jednak taka, że przepisy dotyczące najniższej krajowej dotyczą wyłącznie osób, które otrzymują takie dochody i są jednocześnie zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Kwota najniższej krajowej w 2021 nie podlega pod zajęcie komornicze. Zasada nie obowiązuje tylko w przypadku konieczności uregulowania zaległości z tytułu świadczeń alimentacyjnych. W każdym innym wypadku komornik nie zajmie ani złotówki z pensji minimalnej.

Osoby, które zalegają ze spłatą kredytów, pożyczek czy innych zobowiązań finansowych, nie musza obawiać się, że gdy uzyskują minimalną pensję, to komornik zajmie ją w celu uregulowania zaległości. Kwota wolna od potrąceń komorniczych przeważanie jest bowiem równa wysokości minimalnej kwoty obowiązującej w danym roku. Jednak nie zawsze tak jest. Są dwa przypadki, które powodują odejście od tej reguły. Zajęcie pensji minimalnej może nastąpić w przypadku pobrania pieniężnych kar określonych w art. 108 Kodeksu pracy. W takim przypadku odjąć można 10% minimalnego wynagrodzenia. Drugim przypadkiem jest potrącenie zaliczek pieniężnych, które uzyskuje pracownik. Komornik wówczas ma prawo potrącić 25% sumy minimalnego wynagrodzenia.

W jakiej formie komornik zajmuje majątek w 2021 roku?

Komornik może zabrać nasz majątek w różniej postaci. Najczęściej jest to jednak zajęcie naszych pieniędzy. Oczywiście mogą pojawić się przypadku, w których komornik przejmie nasze drogocenne przedmioty. Tutaj wymienić można np. biżuterie, sprzęty RTV i AGD, wartościowe obrazy czy inne przedmioty, które są po prostu kosztowne. Jest to również forma jak najbardziej zgodna z prawem.

Zajęcie środków pieniężnych nie musi oznaczać tylko przejęcie przez komornika rzeczywistej gotówki. Komornik może także przejąć środki, które udało nam się zgromadzić na rachunku bankowym. Tak jest zresztą bardzo często, gdyż aktualnie większość osób uzyskuje wypłatę przelewem na konto. W takiej sytuacji musimy liczyć się z tym, że komornik przejmie należną część naszej wypłaty z konta bankowego.

Podsumowanie

Ile komornik zajmie z wypłaty w 2021?

1. Przed egzekucją komorniczą z wynagrodzenia najlepiej chroni umowa o pracę.
2. Przy umowie o pracę kwotą wolną od potrąceń komorniczych jest kwota równa minimalnemu wynagrodzeniu na dany rok.
3. W 2021 roku kwota wolna od zajęcia komorniczego wynosi 2800 zł brutto (2062 zł na rękę).
4. Osobom zatrudnionym na umowie o pracę komornik może zabrać maksymalnie 50% (jeżeli są dłużnikami niealimentacyjnymi) ich wynagrodzenia lub 60% (jeżeli są dłużnikami alimentacyjnymi).
5. Przy pracy na niepełny etat również zastosowanie mają przepisy o kwocie wolnej od zajęcia komorniczego – wolna od zajęcia jest wtedy jednak kwota proporcjonalna do wysokości etatu danego dłużnika.
6. Umowa o dzieło zupełnie nie chroni pracownika przed egzekucją – komornik zajmie 100% wypłaty pochodzącej z takiej umowy.
7. Wynagrodzenie z umowy zlecenia również może być zajęte w 100% (chyba że dłużnikowi uda się udowodnić, że ma ono charakter regularny i powtarzalny oraz jest ono jego podstawowym źródłem utrzymania).
8. Egzekucja z konta bankowego to coś zupełnie innego niż egzekucja z wynagrodzenia.
9. Z egzekucji z wynagrodzenia wyłączone są niektóre świadczenia, np.: 500+, alimenty.
10. Jeżeli uważamy, że komornik niewłaściwie wykonuje swoje obowiązki służbowe, możemy złożyć skargę na jego czynności.

Źródła:

https://wikipedia.org

https://www.komornik.pl

https://www.pip.gov.pl

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Małgośka
Małgośka
2021-05-30 10:56:18

Bzdury! Egzekucja z konta bankowego, dotycząca długu niealimentacyjnego, w 2021r. pozostawia dłużnikowi 2.100zł miesięcznie (kwota wolna od zajęcia), bez względu na źródło dochodu czy wpływów na konto. I to bank, nie komornik, decyduje i wylicza ile w danym miesiącu przelać na konto komornika. Ten artykuł to jawna forma zastraszenia dłużników.

Bartłomiej Ratajczak
Bartłomiej Ratajczak
2021-03-20 20:27:15

Pracuje na umowę zlecenie ile może zabrać mi komornik jestem jedynym zywicielem rodziny mam 3 dzieci

Hanna
Hanna
2021-03-01 21:15:49

#przeciw parabankom

Bobcat
Bobcat
2021-02-15 11:50:58

W jaki sposób będzie obliczona kwota zajęcia, jeżeli jeden komornik już zajmuje 50 % emerytury, a drugi - dopiero zajmie WYNAGRODZENIE ZA PRACĘ - cały lub część etatu ??? Czy obie te kwoty będą sumowane i kwota OBU zajęć zostanie naliczona tak, jakby to było jedno zajęcie %. Nigdzie, nie tylko w internecie, nie ma odpowiedzi na postawione wyżej pytania, tak jakby emeryci nie podejmowali dodatkowych zajęć mając już prawo do emerytury? Czy należność ta powinna być obliczona przez ZUS ???

Podobne artykuły

Promocja: „Wracamy do szkoły” w BNP Paribas

W BNP Paribas trwa kolejna oferta promocyjna na start, w której nowi Klienci mogą zgarnąć za założenie konta i spełnienie prostych warunków nawet 400 złotych w formie e-kodów do sieci sklepów Biedronka. Promocja trwa do 6 września 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
17 sierpnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Jastrzębie-Zdrój

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Jastrzębiu-Zdroju – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
19 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

KredytOK w Białej Podlaskiej

KredytOK jest polską firmą pożyczkową, która działa na rynku od blisko 20 lat. Firma posiada ponad 100 oddziałów w największych miastach. Sprawdź, gdzie znajdziesz placówkę w Białej Podlaskiej.

author
Patryk Byczek
18 lutego 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Hrubieszowie

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdzamy placówki i oddziały w Hrubieszowie – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
07 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Fałszywe SMS-y o Tarczy Antykryzysowej – MF ostrzega

Niestety trudny czas trwania pandemii nie jest dla nas łaskawy – oszuści wciąż czuwają i żerują na naszej naiwności. Tym razem znaleźli sposób na wyłudzenie pieniędzy poprzez oszustwo na SMS dotyczący Tarczy Antykryzysowej. Sprawdzamy szczegóły.

author
Dominika Byczek
28 marca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Profi Credit w Inowrocławiu

Druga największa firma pożyczkowa w Polsce to Profi Credit. Przedsiębiorstwo oferuje swoim Klientom pożyczki pozabankowe w wysokości 25 000 złotych. Przedstawione niżej dane dotyczą placówki w Inowrocławiu.

author
Dominika Byczek
01 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj