Czy komornik może zająć świadczenie postojowe?

Czy komornik może zająć świadczenie postojowe?

author
Dominika Byczek
25 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Czy komornik może zająć świadczenie postojowe, wypłacane po to, żebyśmy byli w stanie przeżyć, kiedy nasz zakład pracy funkcjonuje? Prawo teoretycznie pozwala na takie zajęcie. Sprawdzamy, czy aktualnie komornik może zająć świadczenie postojowe.

Świadczenie postojowe a komornik

Świadczenie postojowe to założenia takie świadczenie, które przez pewien czas dla osób niemogących pracować jest jedynym pieniądzem, który pozwoli im się utrzymać. Dotyczy to szczególnie setek tysięcy osób pracujących dotychczas na popularnych śmieciówkach (umowach cywilnoprawnych).

Nic więc dziwnego, że podstawowym zmartwieniem takich osób jest fakt, czy to świadczenie – jeżeli już zostanie wypłacone – może zostać im odebrane przez komornika. Na początku wskażmy więc, jak obecnie wygląda sytuacja:

Czy komornik może zająć świadczenie postojowe?

Nasza odpowiedź:

PODCZAS TRWANIA EPIDEMII KORONAWIRUSA

NIE – w egzekucji alimentów
NIE – w egzekucji niealimentacyjnej

W POZOSTAŁYCH OKOLICZNOŚCIACH

TAK – w egzekucji alimentów
TAK – w egzekucji niealimentacyjnej

Jeżeli zastosowalibyśmy do tego świadczenia zwykłe przepisy egzekucji komorniczej, mogłoby ono w istocie być zajęte przez komornika. Rząd chce jednak – z uwagi na wyjątkowość obecnej sytuacji – uniemożliwić komornikom zajmowanie tego świadczenia.  Wramach wprowadzanej Tarczy Antykryzysowej 2.0 wydano oświadczenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie zabezpieczenia środków finansowych służących powstrzymaniu COVID-19 przed egzekucją komorniczą.

Zabezpieczenie środków finansowych służących powstrzymaniu COVID-19 przed egzekucją

Jeśli Ty lub Twoja firma przeznaczacie środki finansowe na walkę z koronawirusem, nie będą one podlegały egzekucji w ramach:

  • postępowania cywilnego,
  • czynności komorników sądowych,
  • administracyjnych organów egzekucyjnych.

– czytamy w rządowym komunikacie. Komunikat ten nie był jednak jednoznaczny – nie mogliśmy być bowiem pewni, że świadczenie postojowe jest w istocie “środkiem finansowym przeznaczonym na walkę z koronawirusem”. Teraz stanowisko rządu jest już oficjalne.

Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji finansowej się znajdujemy, możemy zawsze zawnioskować o pożyczkę z komornikiem. To produkt dostępny dla osób, które są w trakcie postępowania komorniczego.

Zajęcie świadczenia postojowego – podstawa prawna

Warto również wspomnieć o tym, że świadczenie postojowe nie jest innowacją rządową wymyśloną dopiero w ramach reakcji na pandemię koronawirusa. Świadczenie takie jest zapisane w kodeksie pracy już od 1974 roku i obowiązuje do dziś. Podlega też wszystkim obowiązującym prawom egzekucyjnym.

Art. 81. Wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy

§ 1. Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
§ 2.Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie nie przysługuje.


Dz.U.2019.0.1040 t.j. – Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy

Świadczenie postojowe, które obowiązuje w trakcie trwania pandemii koronawirusa, jest więc tym samym świadczeniem, które zapisane jest w Kodeksie Pracy – zostało jedynie zmodyfikowane tak, by mogło zostać przyznane większej liczbie potrzebujących Polaków. Do świadczenia postojowego należałoby więc przyłożyć obowiązujące przepisy prawne dotyczące zajęcia z wynagrodzenia.

Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty oddłużeniowe – nawet do 200 000 zł

Kredyty dla zadłużonych – bez wychodzenia z domu

Pożyczki bez baz – do 50 000 zł online

Sytuacja zajęcia z wynagrodzenia jest różna w zależności od tego, na jaką umowę jest zatrudniona dana osoba. Świadczenie postojowe jest bowiem wypłacane osobom zatrudnionym na umowy cywilnoprawne, a wynagrodzenia z tych umów są z reguły przez komornika zajmowane w 100%. Takie same prawo obowiązuje także wobec wynagrodzenia postojowego wypłacanego za to, że zlecenia tego wykonywać nie możemy.

Inaczej sytuacja wygląda natomiast w przypadku, kiedy wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej jest wynagrodzeniem powtarzającym się i mającym znamiona pracy stałej (ważne jest to, by ich celem było zapewnienie utrzymania danej osobie lub by stanowiły jedyne źródło utrzymania Dłużnika).

Wtedy wobec takiego wynagrodzenia (a więc i do wynagrodzenia postojowego wypłacanego, jeżeli takiego zlecenia nie możemy wykonywać) stosujemy odpowiednio przepisy o potrąceniach za wynagrodzenie o pracę oraz kwotę wolną od potrąceń za pracę.

W takiej sytuacji komornik z takiego świadczenia zająłby jedynie… około 200 zł. Dlaczego? Ponieważ jeżeli wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej jest stałe i powtarzalne i stosujemy wobec niego przepisy o potrąceniach z umowy o pracę, to obowiązuje wobec niego kwota wolna od potrąceń.

Czy postojowe jest chronione przed egzekucją?

Świadczenie postojowe generalnie podlega egzekucji, ale obecnie – w trakcie trwania pandemii koronawirusa – przepisy te nie obowiązują. W normalnych warunkach komornik mógłby zająć 100% takiego świadczenia, jak z każdej umowy cywilnoprawnej, ale aktualnie nie może zająć nawet złotówki.

Świadczenie postojowe w trakcie trwania pandemii koronawirusa jest bowiem prawnie chronione przed egzekucją. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy komornik zleca zajęcie nie świadczenia postojowego, a zajęcie konta. Wtedy ściągnięcie pieniędzy pochodzących z postojowego w istocie jest możliwe. 

Egzekucja komornicza w czasie pandemii

W czasie pandemii koronawirusa egzekucja komornicza ze świadczenia postojowego jest wstrzymana. Dopóki pandemia koronawirusa w Polsce trwa, żaden komornik nie zajmie świadczenia postojowego dłużnikowi – zarówno wobec dłużnika alimentacyjnego, jak i niealimentacyjnego.

Zajęcie konta bankowego a świadczenie postojowe

Zajęcie konta bankowego rządzi się swoimi prawami. W przypadku zajęcia konta komornik nie sprawdza już, skąd konkretnie pochodzą środki wpływające na to konto. Istotny jest dla niego jedynie limit kwoty wolnej od zajęcia (sprawdź, ile komornik może zająć z konta bankowego w 2022 roku).

Jedynie tyle komornik musi pozostawić na koncie dłużnika przy zajęciu całego konta bankowego. Świadczenie postojowe wpływa na konto bankowe, więc podlega egzekucji komorniczej na takich samych zasadach, jak wszystkie inne środki zgromadzone na koncie bankowym.

Podsumowanie

  1. Świadczenie postojowe jest świadczeniem, które może być zajęte przez komornika.
  2. Komornik może zająć nawet 100% świadczenia postojowego.
  3. Egzekucji podlegają zarówno dłużnicy alimentacyjni, jaki i niealimentacyjni.
  4. Podczas trwania pandemii koronawirusa komornik nie może zająć ani złotówki ze świadczenia postojowego.
  5. W przypadku egzekucji ze świadczenia postojowego nie obowiązuje kwota wolna od potrąceń. 
  6. Komornik może zająć świadczenie postojowe tylko wtedy, kiedy wpływa ono na konto dłużnika, a komornik przeprowadza egzekucję z konta. 
author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Jerzy Falek
Jerzy Falek
2020-06-01 11:12:38

nalezało mi się 2080zł... dostałem 36,60zł. Jak mam to rozumieć???

Jacek puknel
Jacek puknel
2020-05-29 16:10:38

To bzdura,państwo daje po czym zabiera.czekalem na te pieniądze 2 i pół miesiaca tyle czasu nie mam nic, teraz dostałem ale mam tylko 4oo płn. Zalosne.

Bolesław
Bolesław
2020-05-25 16:48:26

Na jakiej podstawie komornik może zabrać z 80% wynagrodzenia jeśli takie dostaję od zakładu gdzie pracuję,wiem że w tarczy 3.0 jest powiedziane że komornicy mają wstrzymać egzekucje komornicze na czas pandemi w Polsce,ale jest łamanie tego prawa przez komorników bo zakład i tak wysyła im 80% mego wynagrodzenia daną kwotę mam fiszkę i jest pobrana kwota dla komornika.Jest łamane prawo w polsce

Podobne artykuły

BNP Paribas organizatorem największej emisji obligacji w historii spółki ATAL

BNP Paribas poinformował w komunikacie prasowym, że pełnił rolę wyłącznego organizatora oraz prowadzącego księgę popytu dla największej emisji obligacji, które wyemitowała spółka ATAL. Firma pozyskała Łącznie 200 000 000 złotych, z których 50 000 000 złotych przeznaczono na zapisy złożone na papiery w dodatkowej rundzie. Sytuacja ta miała miejsce zaraz po tym, jak popyt na obligacje przekroczył pierwotnie zakładane 150 000 000 złotych.

author
Patryk Byczek
11 września 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak zastrzec kartę w Getin Banku?

Nie orientujesz się, jak możesz zastrzec kartę w Getin Banku? Przejdź do dalszej części artykułu.

author
Patryk Byczek
13 października 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO TFI bije kolejny rekord – 40 mld zł aktywów

PKO Bank Polski poinformował w komunikacie prasowym, że w sierpniu bieżącego roku wartość aktywów, którymi zarządza PKO TFI, przekroczyła 40 000 000 000 złotych. Jedynie w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy PKO TFI pozyskało ponad 5 000 000 000 złotych netto. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
06 września 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ekonomia współdzielenia

Otaczający nas świat nieustannie się zmienia i ulega coraz to nowszym trendom. Nie inaczej jest w kwestii gospodarki, jaka na przełomie ostatnich lat niemal całkowicie poddała się innowacyjnemu modelowi ekonomii współdzielenia. Na czym polega to zjawisko i z czym się ono wiąże?

author
Halszka Gronek
19 października 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Promocja: “Korzyści dla Ciebie 2020 – jesień 2020” w Credit Agricole

Bank Credit Agricole wystartował z kolejną promocją dla nowych Klientów, którzy w zamian za otworzenie Konta dla Ciebie i spełnienie bardzo prostych warunków, mogą zgarnąć 200 złotych premii. Promocja trwa do 30 listopada 2020 roku. Sprawdź warunki promocji.

author
Patryk Byczek
03 września 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Perekaz24 – przelewy do Ukrainy

Rynek finansowy po raz kolejny otwiera się na ciągle rosnącą społeczność Ukraińców w Polsce. Nowe możliwości związane z przekazami pieniężnymi z Polski na Ukrainę oferuje serwis Perekaz24.

author
Patryk Byczek
12 listopada 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj