Krajowa Rada Komornicza

Krajowa Rada Komornicza

author
Dominika Byczek
05 lipca 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Krajowa Rada Komornicza to jeden z ważnych organów całej struktury komorniczej państwa. Głównym zadaniem KRK jest kontrola wszystkich komorników i czuwanie nad tym, by ich działania były zgodne z prawem. Sprawdź wszystkie szczegóły dotyczące Krajowej Rady Komorniczej.

Spis treści:

  1. Krajowa Rada Komornicza - co to jest?
  2. Czym zajmuje się Krajowa Rada Komornicza?
  3. Krajowa Rada Komornicza - licytacje
  4. Infolinia Krajowej Rady Komorniczej
  5. Krajowa Rada Komornicza - dane kontaktowe
Zwiń spis treści

Krajowa Rada Komornicza - co to jest?

Krajowa Rada Komornicza to najogólniej mówiąc organ reprezentujący wszystkich komorników. Posiada on osobowość prawną i podlega najwyższej władzy samorządu – Krajowemu Zjazdowi Komorników. Kadencja władz samorządu komorniczego to 4 lata. Działanie Krajowej Rady Komorniczej uregulowane jest przez Ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji. 

Krajowa Rada Komornicza zbiera się regularnie na posiedzeniach, podczas których dokonuje podziału czynności pomiędzy członków. Raz w roku KRK musi złożyć do Ministra Sprawiedliwości oficjalną informację o stanie egzekucji.

Czym zajmuje się Krajowa Rada Komornicza?

Głównym i nadrzędnym zadaniem Krajowej Rady Komorniczej jest kontrolowanie ogółu komorników w Polsce. Nadzór ten jest niezależna od tego, który jest sprawowany przez prezesów sądów i Ministra Sprawiedliwości. Krajowa Komornicza zajmuje się także wyznaczaniem komorników, którzy w roli wizytatorów dokonują kontroli w kancelariach danego okręgu. Komornicy są wysyłani na takie inspekcje co najmniej raz na 3 lata. 

Zadaniem KRK jest także prowadzenie strony internetowej https://www.komornik.pl. Obowiązkiem prawnym Krajowej Rady Komorniczej jest zamieszczanie tam wszystkich oficjalnych informacji i ogłoszeń.

Podstawa prawna
Art. 65. Nadzór nad komornikami sprawowany przez Krajową Radę Nadzorczą
3. Przedmiotem nadzoru, o którym mowa w ust. 1, jest terminowość, rzetelność i skuteczność postępowania egzekucyjnego.
4. Osoby powołane do sprawowania nadzoru nad działalnością komorników mają prawo wglądu w czynności komorników, mogą żądać wyjaśnień oraz w razie stwierdzenia uchybień mogą wystąpić do sądu o wydanie zarządzenia w trybie art. 759 uprawnienie do wykonywania czynności egzekucyjnych § 2 Kodeksu postępowania cywilnego.
Dz.U.2017.0.1277 t.j. – Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji

Krajowa Rada Komornicza - licytacje

Krajowa Rada Komornicza zajmuje się także przeprowadzaniem licytacji majątku dłużników. Pieniądze uzyskane z licytacji komorniczych przechodzą na rzecz spłaty zadłużenia danej osoby. Ustawa nakłada na Krajową Radę Komorniczą umieszczanie obwieszczeń o licytacjach w Internecie. W tym celu stworzona została strona internetowa http://www.licytacje.komornik.pl. Są tam zamieszczone wszystkie informacje dotyczące planowanych przez komorników sądowych licytacjach ruchomości i nieruchomości.

Korzystanie z serwisu nie jest obciążone żadną opłatą. Dostępna jest także opcja ustawienia powiadomień dotyczących nowych licytacji np.: w naszej okolicy. Zainteresowani otrzymują takie informacje na swoją pocztę elektroniczną.


fragment witryny: http://www.licytacje.komornik.pl/Home/AboutUs

Licytowane ruchomości pochodzą z grup: 

  • antyki, sztuka
  • biżuteria, zegarki
  • łodzie, jachty
  • maszyny przemysłowe
  • maszyny rolnicze
  • materiały przemysłowe
  • meble
  • motocykle, skutery, quady
  • odzież
  • pozostałe ruchomości
  • przyczepy, naczepy
  • samochody ciężarowe
  • samochody osobowe
  • sprzęt agd
  • sprzęt komputerowy
  • sprzęt rtv
  • surowce

Wśród licytowanych nieruchomości znajdują się natomiast: 

  • domy
  • garaże, miejsca postojowe
  • grunty
  • lokale użytkowe
  • magazyny i hale
  • mieszkania
  • nieruchomości
  • statki morskie

Infolinia Krajowej Rady Komorniczej

Infolinia Krajowej Rady Komorniczej udziela informacji dotyczących egzekucji komorniczej. Infolinia działa bardzo prężnie, ale niestety jest czynna tylko przez 6 godzin raz w tygodniu, więc siłą rzeczy nie każdy będzie w stanie dodzwonić się do ekspertów.

Numer: (22) 299 87 77
Dzień otwarcia: każdy wtorek
Godziny otwarcia: 9:00-15:00

Z naszego doświadczenia wynika, że czas oczekiwania na połączenie z Infolinią Krajowej Rady Komorniczej może wynosić nawet godzinę.

Krajowa Rada Komornicza - dane kontaktowe

Pełna nazwa: Krajowa Rada Komornicza
Email: [email protected]
Tel.: +48 22 827 71 13
Faks: +48 22 827 29 76
Adres: ul.Szpitalna 4/10, 00-031 Warszawa, Polska
Bank: ING Bank Śląski S.A

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pułapki przy kredytach gotówkowych

Niemal każdy z nas choć raz w życiu znalazł się w potrzebie zaciągnięcia kredytu gotówkowego. Warto jednak wiedzieć, jakich tricków i pułapek bankowych unikać, by nie wplątać się w niekorzystne zobowiązanie na wiele długich lat. W dzisiejszym artykule wskażemy, w jakich momentach należy zachować szczególną uwagę, podpisując umowę kredytową. 

author
Halszka Gronek
17 stycznia 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Ile wyniesie deficyt budżetowy w 2019?

Sejm przyjął kilka dni temu budżet na 2019 rok. Ile wyniesie deficyt budżetowy w bieżącym roku?

author
Aneta Jankowska
21 stycznia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Chwilówki Legionowo

Pilnie potrzebujesz gotówki, dlatego rozglądasz się za szybkimi pożyczkami „na dowód”? Sprawdź nasze zestawienie i porównaj najlepsze oferty dostępne w Legionowie. Maksymalna kwota pożyczki wynosi aż 15 000 zł.

author
Aleksandra Gościnna
08 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bank Pekao w Ostródzie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Ostródzie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
19 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Wiosenny bonus” w BGŻ BNP Paribas

BGŻ BNP Paribas ruszył z kolejną promocją dotyczącą Konta Optymalnego, w której za spełnienie prostych warunków można zgarnąć 250 złotych premii. Promocja trwa do 7 kwietnia 2019 roku lub osiągnięcia 1500 rejestracji w promocji.

author
Patryk Byczek
29 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pożyczka “Kupuj to, czego potrzebujesz” w ING

Podczas promocji na Black Friday zaszaleć bardzo łatwo… o ile oczywiście nas na to stać. Tym, który wypatrzą świetną okazję, a nie mają na nią wystarczającej gotówki, w zakupie może pomóc pożyczka. ING Bank Śląski przygotował specjalną ofertę pożyczek na Black Friday. Promocja ważna jest tylko do 3 grudnia!

author
Dominika Byczek
25 listopada 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj