Kredyt ekologiczny – na czym polega?

Kredyt ekologiczny – na czym polega?

Wprowadzane obecnie kredyty ekologiczne są już dostępne w ofertach wielu instytucji bankowych. Kredyt ekologiczny jest produktem, który pozwoli na oszczędność środków, ale także ma przyczynić się do ochrony środowiska. Dzięki niskim kosztom utrzymania rozwiązań ekologicznych kredyt ten może być wysoce opłacalny. Sprawdźmy czym dokładnie jest kredyt ekologiczny, jakie warunki należy spełnić aby go otrzymać, a także czy warto zaciągać to zobowiązanie finansowe.

author
Julia Wierciło
24 lipca 2023

Kredyty, które można wykorzystać na cel ekologiczny

Spis treści:

 1. Kredyty, które można wykorzystać na cel ekologiczny
 2. Kredyt ekologiczny – na czym polega?
 3. Kredyt ekologiczny – cele
 4. Kredyt ekologiczny – warunki
 5. Banki, które udzielają kredytu ekologicznego
 6. Czy warto brać kredyt ekologiczny?
Zwiń spis treści

Kredyt ekologiczny – na czym polega?

Kredyt ekologiczny jest ekokredytem, który ma być wsparciem finansowym w realizacji wprowadzania modernizacji swojej infrastruktury. Oznacza to, że możemy zaciągnąć go w celu zastosowania rozwiązań ekologicznych. W niektórych wypadkach do kredytu ekologicznego zostają dodane dodatkowe dofinansowania.

Kredyt ekologiczny jest zobowiązaniem finansowym zaciąganym przez klientów indywidualnych w celu wprowadzenia planu proekologicznego. W zależności od banku może być on tańszy niż kredyt, który jest w ofercie standardowej.

W większości przypadków kredyt ekologiczny jest kredytem celowym. Przeznaczenie otrzymanych środków musi być jasno określone. Kredyt ekologiczny jest najczęściej bardziej opłacalny niż zwykła oferta kredytu gotówkowego. Wynika to z niskiego oprocentowania, a także łatwości dopasowania okresu spłaty do indywidualnych potrzeb. Okres kredytowania wynosić od kilku miesięcy do dwudziestu lat. By uzyskać kredyt, bezwzględnie trzeba posiadać zdolność kredytową.

Kredyt ekologiczny – cele

Ze względu na to, że kredyt ekologiczny jest kredytem celowym, otrzymanie go wiąże się z przestrzeganiem konkretnego celu finansowania. Mimo tego, kredyt ekologiczny możemy zaciągnąć na naprawdę wiele rozwiązań. Najogólniej mówiąc – z kredytu skorzystają ci, którzy chcą wprowadzić rozwiązanie sprzyjające efektywności energetycznej, także związane z energooszczędnością lub zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne. Sprawdźmy, które z nich są najczęściej występującymi w przypadku zaciągania tego zobowiązania.

Na co możemy zaciągnąć kredyt ekologiczny?

 • studnie głębinowe,
 • pokrycie dachu – musi być ono pochodzenia naturalnego,
 • mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła,
 • docieplenie budynku,
 • sprzęty AGD A+++ (a także wymiana żarówek na LED),
 • wiatraki lub elektrownie wodne (przydomowe),
 • pompy ciepła,
 • kolektory słoneczne,
 • instalacja fotowoltaiczna o mocy 2kW do 20 kW,
 • zakup pojazdów elektrycznych,
 • inne cele, które zostały uznane przez wybrany bank.

Warunki otrzymania kredytu ekologicznego ostatecznie uzależnione są od konkretnego banku. Przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z ofertą, a także sprawdzić czy nasz cel może zostać sfinansowany za pomocą środków otrzymanych dzięki kredytowi ekologicznemu. Należy pamiętać, że podobnie do innych produktów bankowych, kredyt ekologiczny wiąże się z koniecznymi formalnościami. Jeśli jednak zależy nam na bardzo szybkim rozwiązaniu możemy skorzystać z pożyczki online.

Kredyt ekologiczny – warunki

Mimo tego, że kredyt ekologiczny jest udzielany na warunkach, które zależne są od konkretnego banku, posiada kilka cech wspólnych ze standardowymi zobowiązaniami. Najważniejsze czynniki, bez których na pewno nie otrzymamy kredytu ekologicznego powtarzają się także w przypadku kredytów dla firm.

Warunki:

 • zdolność kredytowa,
 • dobra historia kredytowa,
 • sytuacja finansowa, która pozwoli na późniejszą spłatę zobowiązania,
 • forma zatrudnienia.

Oprócz wyżej wymienionych czynników podstawowych, niektóre banki mogą wymagać od kredytobiorcy dodatkowych dokumentów, które są związane z celem kredytu ekologicznego. Mogą to być dowody zakupu, a także inna dokumentacja potwierdzająca instalację ekologicznego rozwiązania, które zostało sfinansowane kredytem ekologicznym.

Jeśli nasza zdolność kredytowa okaże się niewystarczająca do zaciągnięcia kredytu ekologicznego, warto zastanowić się jak ją zwiększyć. Możemy skorzystać z kilku prostych rad, które pomogą zwiększyć zdolność kredytową.

Banki, które udzielają kredytu ekologicznego

Obecnie możliwość zaciągnięcia kredytu ekologicznego jest dostępna w większości banków. W zależności od wybranej placówki pomoże sfinansować wyznaczone w swojej ofercie cele ekologiczne. Przed podpisaniem dokumentów musimy sprawdzić, które z nich będą dopasowane do naszych potrzeb. Sprawdźmy, które banki oferują udzielenie kredytu ekologicznego.

Banki udzielające kredytów ekologicznych:

 • PKO BP,
 • BNP Paribas,
 • ING Bank Śląski,
 • Bank Spółdzielczy,
 • Pekao,
 • BOŚ Bank,
 • mBank,
 • Alior Bank,
 • BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego).

Kwota, którą możemy otrzymać w ramach kredytu ekologicznego również jest uzależniona od banku. Niektóre z nich oferują możliwość wykorzystania części środków na dowolny cel, w tym na finansowanie inwestycji. Wybrane banki umożliwiają również zaciągnięcie zobowiązania za pomocą kredytu online. Takie rozwiązanie zdecydowanie przyspiesza procedurę i pomaga zaoszczędzić cenny czas.

Uwaga! Obecnie kredytobiorcy mogą otrzymać z Banku Gospodarstwa Krajowego premię ekologiczną na częściową spłatę kredytu. Nabór wniosków o dofinansowanie projektu w BGK trwa od 13 czerwca 2023 r. do 17 sierpnia 2023 r. do godziny 16.00.

Dotacja kierowana jest jednak jedynie do przedsiębiorstw sektora MŚP (mikro, małe i średnie) oraz small mid-caps (małych spółek o średniej kapitalizacji) i mid-caps (spółek o średniej kapitalizacji). Premia zależy od miejsca realizacji projektu i wielkości przedsiębiorstwa. Nabór wniosków odbywa się w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) 2021-27.

Czy warto brać kredyt ekologiczny?

Kredyt ekologiczny jest rozwiązaniem skierowanym do osób, które chcą sfinansować planowane zmiany za pomocą otrzymanych środków. Należy pamiętać, że kredyt ekologiczny będzie miał znacznie korzystniejsze warunki niż w przypadku ofert standardowych. Ogromną zaletą mogą być także oszczędności, które zyskamy dzięki ekologicznym rozwiązaniom.

Należy wziąć pod uwagę, że oferta, oprocentowanie, a także cele, na które możemy przeznaczyć środki otrzymane w ramach zobowiązania są uzależnione od konkretnego banku. Przed zaciągnięciem kredytu ekologicznego musimy dokładnie zapoznać się z wymaganiami i warunkami wybranego banku, a także porównać oferty. Pozwoli nam to podjąć świadomą decyzję, która będzie dopasowana do naszych oczekiwań, a przede wszystkim do naszych możliwości finansowych.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Zadłużenie Świętochłowic przekroczyło 100 mln zł

Świętochłowice muszą wdrożyć plan naprawczy, jeżeli nie chcą zniknąć z mapy Polski. Dług miasta wynosi obecnie ponad 102 mln zł. Prezydent miasta Daniel Beger wierzy, że uda się uratować dramatyczną sytuację finansową miasta.

author
Dominika Byczek
26 lutego 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Santander Consumer Bank Przysucha

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Przysusze – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
25 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

„I odpuść nam nasze długi” – film o problemie zadłużenia

Problemy finansowe mogą stać się inspiracją do stworzenia filmu. "I odpuść nam nasze długi" to włoska produkcja, opowiadająca o historii technika komputerowego, który boryka się z długami. W filmie gra również polski aktor - Jerzy Stuhr.

author
Aneta Jankowska
24 października 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Bankowym Menedżerem

Tytuł Bankowy Menedżer po raz kolejny trafił w ręce Zbigniewa Jagiełły, Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego. Największy Bank w Polsce został nagrodzony w konkursie Najlepszy Bank 2020 za skalę działania, rozwój kanałów obsługi oraz wyniki.

author
Patryk Byczek
19 czerwca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Idea Bank w Lublinie

Jeżeli posiadasz firmę i szukasz najlepszego dla siebie banku otwartego na przedsiębiorstwa, to Idea Bank może okazać się bardzo dobrym wyborem. Sprawdź dane dotyczące placówki zlokalizowanej w Lublinie.

author
Patryk Byczek
02 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile komornik może zabrać z renty w 2024?

Kwota renty minimalnej na rok 2024 wynosi 1780,96 zł. Komornik może zająć rentę, ale nie w całości. Wraz ze wzrostem renty zwiększa się również kwota wolna od zajęcia komorniczego, która chroni każdego rencistę. Zapraszam do zapoznania się z niniejszym poradnikiem, opartym na danych z oficjalnych źródeł rządowych. W poradniku wskazuję, jaka część renty może być zajęta podczas egzekucji komorniczej.

author
Kornel Siwiec
10 lutego 2024
Prawnik, absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Doświadczenie zawodowe zdobywał w trójmiejskich kancelariach prawnych. Ukończył Podyplomowe Studia Menedżerskie na UG oraz studia Lean Six Sigma Black Belt na Politechnice Gdańskiej.
Porównaj