Który bank nie patrzy na wpisy w BIK?

Który bank nie patrzy na wpisy w BIK?

autor wpisu
Julia Wierciło
15 września 2023

Zaciągając zobowiązanie często pojawiającym się zagadnieniem jest weryfikacja naszych danych w bazie Biura Informacji Kredytowej. Który bank nie patrzy na zapytania w BIK? Sprawdźmy czy rejestr sprawdzany jest przez wszystkie instytucje finansowe, a także w jaki sposób możemy poprawić swoją zdolność kredytową poprzez zmianę negatywnego wyniku w bazie BIK.

Spis treści:

 1. Który bank nie patrzy na zapytania w BIK?
 2. Banki a zapytania w BIK - podstawa prawna
 3. Jak poprawić BIK?
 4. Kredyt bez BIK - gdzie znaleźć i na co należy uważać?
Zwiń spis treści

Który bank nie patrzy na zapytania w BIK?

Etapem koniecznym w przypadku zaciągania zobowiązania finansowego jest weryfikacja bazy BIK przez bank. Obojętnie czy jest to wniosek dotyczący kredytu gotówkowego, czy kredytu hipotecznego. Oznacza to, że każdy bank przed udzieleniem kredytu sprawdza nasze dane w bazie BIK. Obowiązek takiej weryfikacji jest ustanowiony przez prawo i dotyczy także wpisywania do baz klientów firm pożyczkowych.

Banki a zapytania w BIK - podstawa prawna

Sprawdźmy, które przepisy i podstawy prawne określają konieczność sprawdzenia potencjalnego kredytobiorcy w bazie dłużników.

Rekomendacja T:

Jest to zbiór określonych wytycznych, na podstawie których banki mają obowiązek przeprowadzić ocenę zdolności, a także historii kredytowej potencjalnego klienta. Dopiero po wykonaniu obligatoryjnych czynności, bank może podjąć decyzję o przyznaniu finansowania lub odrzuceniu wniosku kredytowego.

Ustawa antylichwiarska:

Ustawa antylichwiarska polega między innymi na kontroli klientów przez firmy pożyczkowe. Otrzymanie chwilówki bez BIK może okazać się obecnie bardzo trudne. Firmy mają bowiem obowiązek kontroli swoich klientów w bazach dłużników.

Jak poprawić BIK?

Czyszczenie BIK jest możliwe dopiero w momencie spłaty zobowiązania i po upłynięciu określonego czasu. Jak zatem możemy poprawić swój wynik w bazie BIK aby otrzymanie kolejnego zobowiązania było realne? Istnieje kilka rozwiązań, które możemy wprowadzić i tym samym poprawić scoring w BIK.

Jak poprawić BIK?

 • terminowe spłaty zobowiązań,
 • wyrażenie zgody na przetwarzanie informacji – dotyczących terminowo uregulowanych zobowiązań,
 • brak kilku zobowiązań jednocześnie – mimo możliwości spłacania kilku mniejszych zobowiązań, takich jak np. kredyt online jednocześnie, taka sytuacja może być kłopotliwa i obniżać szanse na kolejne zobowiązanie,
 • limit na karcie kredytowej – najlepszym rozwiązaniem jest nieprzekraczanie go,
 • monitorowanie raportu kredytowego – regularnie sprawdzajmy raport kredytowy, aby upewnić się, że nie zawiera błędów lub nieautoryzowanych wpisów. Jeśli znajdziemy jakieś nieprawidłowości, należy je natychmiast zgłosić,
 • konsolidacja zadłużenia – jeśli mamy wiele kredytów i trudno nam je kontrolować, możemy rozważyć konsolidację zadłużenia, aby uprościć spłatę.

Pamiętajmy, że poprawa scoringu w BIK nie nastąpi natychmiastowo, ale z czasem. Jeśli będziemy konsekwentnie stosować się do powyższych zasad, zobaczymy pozytywny wpływ na naszą zdolność kredytową.

Kredyt bez BIK - gdzie znaleźć i na co należy uważać?

Prawo Bankowe zostało stworzone w celu maksymalnej ochrony interesów kredytobiorców. Warto zaznaczyć, że zakaz udzielania wsparcia finansowego osobom z negatywną historią kredytową został wprowadzony w naszym najlepszym interesie. Niemniej jednak, życie niesie ze sobą różne sytuacje, które czasem wymagają dostępu do dodatkowych środków finansowych, nawet dla osób mających zobowiązania kredytowe. Niestety, często te grupy klientów stają się łatwym celem oszustów. Pamiętajmy, że kredyt a pożyczka to dwa różne instrumenty finansowe. Przed zaciągnięciem zobowiązania należy dokładnie zapoznać się z ofertą i sprawdzić kto udziela nam finansowania.

Zagrożenia:

 • oszustwa i wyłudzenia – firmy lub osoby oferujące pożyczki bez weryfikacji kredytowej  czy sprawdzenia BIK często mogą być oszustami. Mogą próbować wyłudzić opłaty za przetwarzanie wniosku lub inne nieuczciwe opłaty, a nawet próbować zdobyć Twoje dane osobowe do celów przestępczych,
 • ryzyko utraty danych osobowych – podając swoje dane osobowe przy składaniu wniosku o pożyczkę online w niezweryfikowanej firmie, istnieje ryzyko, że te dane mogą zostać wykorzystane w celach nieuczciwych, takich jak kradzież tożsamości lub wyłudzenie kredytów na nasze nazwisko,
 • brak przejrzystości – nieuczciwe firmy oferujące pożyczki czy „kredyty” bez weryfikacji kredytowej często nie dostarczają jasnych informacji na temat warunków pożyczki, co może prowadzić do niespodziewanych kosztów i trudności w rozumieniu umowy,
 • spirala zadłużenia – koszty i oprocentowanie tego rodzaju pożyczek mogą prowadzić do cyklu zadłużenia, w którym osoba pożyczająca musi stale spłacać jedną pożyczkę inną, co może prowadzić do trudności finansowych.

Warto zdawać sobie sprawę, że nie każda taka oferta jest rzeczywista, a osoba, która zdobędzie nasze dane, może próbować wykorzystać je w nieuczciwy sposób. Przykładem może być próba wyłudzenia kredytu lub zawarcia umowy najmu lokalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Cinema Happy” w Idea Banku
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
30 października 2018

Promocja: „Cinema Happy” w Idea Banku

Wzrost produktywności w Polsce nie przekłada się na pensje
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
15 maja 2019

Wzrost produktywności w Polsce nie przekłada się na pensje

Pożyczka online dla przedsiębiorców w ING
Pod Lupą
autor wpisu
Wozniak
13 marca 2017

Pożyczka online dla przedsiębiorców w ING

Pożyczki bez BIK Brzesko
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
05 lipca 2022

Pożyczki bez BIK Brzesko

Pożyczki bez zaświadczeń Jelenia Góra
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
09 listopada 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Jelenia Góra

Porównaj