Strona główna Bez kategorii Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

author
Dominika Sobieraj
24 lipca 2020

Prąd drożeje w zatrważającym tempie, więc wielu z nas szuka alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. Jedną z najpopularniejszych obecnie inwestycji jest zakładanie instalacji fotowoltaicznej, która pobiera darmową energię ze słońca. Sprawdź, gdzie uzyskasz kredyt na fotowoltaikę – bez wkładu własnego i z niskim oprocentowaniem.

Kredyt na fotowoltaikę – oferty

Bancovo

Bancovo

Kwota pożyczki: od 1000 do 200 000 zł

Spłata: od 3 miesięcy do 10 lat

Oferty kilku banków i firm w 1 miejscu

Bez zaświadczeń o dochodach

W całości przez Internet

RRSO 9,59%

Alior Bank

Alior Bank

Wysokość pożyczki: od 500 do 133 000 zł

Spłata: od 2 do 5 lat

W całości przez Internet

Środki przelane na konto tuż po zawarciu umowy

Możliwość wnioskowania za pomocą smartfona

RRSO 13,38%

Smartney

Smartney

Kwota pożyczki: od 3000 do 60 000 zł

Spłata: od 24 do 60 miesięcy

W całości przez Internet

Szybki przelew na konto

Minimum formalności

RRSO 15,38%

 

Santander Consumer Bank

Santander Consumer Bank

Kwota kredytu: od 500 do 25 000 zł

Spłata: od 3 do 60 miesięcy

Bez wychodzenia z domu

Minimum formalności

Wypłata nawet w 24h

RRSO 21,16%

Santander Bank Polska

Santander Bank Polska

Wysokość pożyczki: od 500 zł do 92 000 zł

Spłata: od 3 do 120 miesięcy

Kredyt na dowolny cel

Minimum formalności

Możliwość skorzystania z ubezpieczenia Spokojny Kredyt

RRSO 11,13%

Kto może otrzymać kredyt?

Kredyt na fotowoltaikę może otrzymać praktycznie każda pełnoletnia osoba, która ma zamiar zainwestować w instalację fotowoltaiczną dla swojego domu. Ważne jest jednak, by spełniać podstawowe warunki do uzyskania kredytu:

– zdolność kredytowa,
– polskie obywatelstwo,
– dobra ocena punktowa w BIK,
– pełna zdolność do czynności prawnych,
– dobra historia kredytowa.

Istotne jest również posiadanie regularnego źródła dochodu. Choć oczywiście nie wszystkie banki oferujące kredyt na fotowoltaikę wymagają okazywania zaświadczenia lub oświadczenia o dochodach, to przecież co miesiąc będziemy potrzebować konkretnej kwoty na to, by spłacić ratę naszego zobowiązania.

Jak już wyżej wskazaliśmy – kredyty na fotowoltaikę nie są produktami dla osób zadłużonych (z komornikiem czy negatywnymi wpisami w bazach dłużników). Takie osoby mogą skorzystać jedynie z pożyczek dla zadłużonych, które są udzielane także osobom z problemami finansowymi.

Jak otrzymać kredyt na fotowoltaikę?

Praktycznie wszystkie kredyty na fotowoltaikę to kredyty online, więc ich uzyskanie jest bardzo proste i zajmuje niewiele czasu. Wszystkie formalności załatwiamy bez wychodzenia z domu.

Przed przystąpieniem do szukania oferty musimy jednak zawsze przeprowadzić wycenę paneli fotowoltaicznych, których potrzebujemy. Inny bowiem kredyt może być bardziej opłacalny przy kwocie 5000 zł, a zupełnie inny przy kwocie 15 000 zł.

O wycenę najlepiej zapytać tę firmę, która będzie dostarczała i instalowała nasze panele. Każdy dom i jego położenie są inne, więc nie ma uniwersalnej recepty na to, ile paneli będziemy potrzebować do zapewnienia energii dla danej powierzchni mieszkalnej. Wyliczeniami w tej kwestii muszą zająć się specjaliści.

Kiedy już wiemy, jakiej kwoty potrzebujemy na zakup naszych paneli fotowoltaicznych, możemy przystąpić do porównywania ofert różnych banków. Możemy zrobić to samodzielnie, wykorzystując do tego kalkulatory kosztów dostępne na stronach różnych banków albo skorzystać z gotowych rankingów przygotowanych przez portale finansowe.

Kluczowe dla porównania ofert jest ich RRSO – nie to, które jest zawarte w przykładzie reprezentatywnym, a to, które jest wyliczane dla naszego konkretnego wymogu kwotowego i deklarowanego czasu spłaty.

Po wybraniu konkretnej oferty czeka nas już tylko klika prostych kroków:

1) wypełniamy wniosek kredytowy,
2) podajemy swoje dane osobowe,
3) jeżeli to wymagane – załączamy zaświadczenie/oświadczenie o dochodach,
4) potwierdzamy swoją tożsamość,
5) oczekujemy na decyzję kredytową.

Jeżeli decyzja jest pozytywna – pieniądze są wypłacane nawet w ciągu 15 minut.

Wymagane dokumenty

Do uzyskania kredytu na fotowoltaikę będziemy potrzebować:

– dowodu osobistego,
– opcjonalnie: zaświadczenia/oświadczenia o dochodach.

Nieraz kredytodawcy wymagają od Klienta dostarczenia kopii umowy z pracodawcą, ale zazwyczaj w celu potwierdzenia zarobków wystarczy jedynie przesłać wyciągi konta z kilku ostatnich miesięcy. Jeżeli pracujemy na umowę o pracę, zazwyczaj kredytodawca poprosi nas o przesłanie wyciągu z 3 miesięcy, a jeżeli na umowę śmieciową (zlecenie lub o dzieło) to aż z 6 lub 12 miesięcy.

Zdarza się także, że przy niewielkich kwotach kredytu (z reguły do 15-20 000 zł) w ogóle nie trzeba okazywać zaświadczenia o zarobkach ani w żaden sposób potwierdzać swojego zatrudnienia.

Kredyt na fotowoltaikę w PKO BP

Specjalny kredyt celowy na fotowoltaikę oferuje PKO Bank Polski. Produkt ten nazywany jest Ekopożyczką PKO i można go wziąć nie tylko na zakup paneli fotowoltaicznych, ale także na zakup innych urządzeń i pojazdów ekologicznych. Co ważne – produkt jest dostępny dla wszystkich, nie tylko dla osób, które posiadają konto w PKO BP.

Ekopożyczka PKO to oferta, w której możemy pożyczyć od 500 do 50 000 zł na okres od 2 do nawet 120 miesięcy. Propozycja ta dostępna jest również w opcji z ubezpieczeniem.

Uwaga! Wniosku o tego typu pożyczkę celową nie złożymy przez Internet. PKO BP podkreśla, że Ekopożyczkę PKO można otrzymać wyłącznie w placówce PKO Banku Polskiego. Przez Internet możemy jednak wstępnie przekalkulować koszty oferty, by sprawdzić, czy będzie ona dla nas opłacalna. Kalkulator Ekopożyczki PKO dostępny jest tutaj: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/pozyczki/ekopozyczka/. Przykładowa oferta wyliczona przez kalkulator:

PKO BP podkreśla, że “Ekopożyczkę PKO możesz przeznaczyć m.in. na zakup lub montaż urządzeń ekologicznych korzystających z odnawialnych źródeł energii, poprawiających jakość powietrza, efektywność energetyczną budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz zmniejszających emisję gazów cieplarnianych”. W szczególności możemy z tej pożyczki zakupić:

– pompy ciepła,
– panele fotowoltaiczne,
– kolektory solarne,
– samochody osobowe z napędem elektrycznym/hybrydowym,
– motocykle z napędem elektrycznym,
– skutery z napędem elektrycznym.

Przykład reprezentatywny oferty PKO BP: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 11,78%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 24 923,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 35 057,05 zł, oprocentowanie zmienne 7,20%, całkowity koszt kredytu 10 134,05 zł (w tym: prowizja 3 077,22 zł, odsetki 7 056,83 zł), 76 miesięcznych rat równych po 455,16 zł i ostatnia rata: 464,89 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 29.05.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Kredyt na fotowoltaikę w Santander

Kredyt na fotowoltaikę możemy również zaciągnąć w popularnym banku kredytującym różne zakupy na raty – Santander Consumer Banku. Współpracę z tym bankiem podjęta ma między innymi firma Eco Voltaika.

Podczas zakupu w takiej firmie wystarczy zadeklarować, że za zakup (lub jego część) nie chcemy płacić w gotówce, a właśnie skorzystać z kredytu. Santander Consumer Bank jest bardzo popularnym sprzedawcą kredytów na raty, stąd nie dziwi jego współpraca z dużymi firmami sprzedającymi panele fotowoltaiczne.

“Aby skorzystać z wygodnego finansowania, wystarczy znaleźć odpowiednią instalację, zapytać sprzedawcę o możliwość skorzystania z kredytu na zakup towarów i usług, czyli popularnych rat, w Santander Consumer Bank i wypełnić wniosek. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, nic już nie będzie stało na przeszkodzie, by szybko przestawić się na przyjazne środowisku źródło energii i niższe (lub wręcz nieistniejące!) rachunki za prąd” – wskazuje Santander Consumer Bank na swoim blogu.

Kredyt na fotowoltaikę w IKEA (Ikano Bank)

Kredyt celowy na zakup paneli fotowoltaicznych oferuje także popularny sklep IKEA (ku zdziwieniu wielu osób – sprzedający nie tylko meble, ale również panele słoneczne). Kredytów na panele marki IKEA udziela Ikano Bank. Wniosek można złożyć przez Internet poprzez tę stronę: https://bank.ikano/pl/energia-sloneczna-na-raty/.

W Ikano Banku na panele fotowoltaiczne możemy pożyczyć od 3000 do 60 000 zł. Liczba miesięcznych rat wynosi zawsze od 12 do maksymalnie 180 rat (lub przy oprocentowaniu stałym do maksymalnie 60 rat). Na warunkach promocyjnych często można załapać się na zerową prowizję od kredytu.

źródło: https://www.ikea.com/pl/pl/customer-service/solar-panels/

Co ważne – do kwoty 20 000 zł nie trzeba przedstawiać żadnych zaświadczeń o dochodach. Umowa kredytowa z Ikano Bankiem podpisywana jest zdalnie przez całkowicie bezpieczną platformę Autenti. Decyzja kredytowa przychodzi przez e-mail i SMS w ciągu 15-30 minut od złożenia wniosku. Więcej informacji uzyskasz na infolinii: Ikano Bank kontakt infolinia.

Przykład reprezentatywny oferty Ikano Banku: Informacja o reprezentatywnym przykładzie dla kredytu z oprocentowaniem zmiennym na dzień 9.04.2020 r.:Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 6,17%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 25 700 zł, całkowita kwota do zapłaty 32 496,94 zł, oprocentowanie zmienne 6%, całkowity koszt kredytu 6 796,94 zł (w tym: prowizja 0%, odsetki 6 796,94 zł, ubezpieczenie 0 zł, usługi dodatkowe 0 zł), 97 miesięcznych równych rat w wysokości 335,02 zł. Dostępność kredytu zależy od pozytywnego wyniku oceny zdolności kredytowej Klienta.

Pytania i odpowiedzi

1) Czy opłaca się kupować instalacje fotowoltaiczną na kredyt?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ sytuacja każdej osoby jest inna. Wiadomo jednak powszechnie, że przy stale drożejącej energii elektrycznej, tak naprawdę fotowoltaika to nie tyle wydatek, co inwestycja. Po kilku latach możemy być bowiem znacznie na plus finansowo na skutek sporych oszczędności. Wytwarzanie własnej energii elektrycznej wymaga sporego nakładu finansowego tylko na początku, potem już prąd mamy praktycznie za darmo.

2) Czy za zakup instalacji fotowoltaicznej można zapłacić w ratach wszędzie?

Nie, nie wszyscy sprzedawcy i dystrybutorzy paneli fotowoltaicznych oferują zakup produktu na raty. Jeżeli zależy nam na spłacie ratalnej, musimy albo wziąć kredyt bankowy na zakup fotowoltaiki, albo znaleźć taką firmę, w której od razu przy kupowaniu możemy skorzystać z opcji wzięcia w raty.

3) Czy kredyt na fotowoltaikę można wziąć przez Internet?

Tak, wszystkie kredyty z naszego rankingu dostępne są w opcji 100% przez Internet. Online bardzo łatwo wyszukamy ofertę, złożymy wniosek oraz otrzymamy decyzję kredytową.

4) Jak potwierdzić tożsamość w kredycie na fotowoltaikę online?

Nie musimy się martwić potwierdzaniem tożsamości. To już nie czasy, w których naszą tożsamość potwierdza kurier lub my sami w stacjonarnym punkcie obsługi banku. Teraz do tego procesu wykorzystuje się internetowe narzędzia, np.: platformę Autenti.

5) W jakim wieku można wziąć kredyt na fotowoltaikę?

Teoretycznie produkty kredytowe dostępne są w Polsce dla osób pełnoletnich, ale rzadko kiedy zdarza się, by w wieku 18 lat rzeczywiście udzielono komuś kredytu. Wiąże się to głównie z faktem, że osoba w tym wieku raczej nie posiada jeszcze stałego zatrudnienia gwarantującego bezproblemową spłatę. Bezpiecznym wiekiem, który na pewno nie będzie przeszkodą przy żadnym kredycie, jest 21 lat.

Dane o pożyczkodawcach i przykłady reprezentatywne


1) Bancovo

Właściciel platformy: NewCommerce Services Spółka

Adres: ul. Łopuszańska 38D, 02-232 Warszawa

RRSO: 9,59%

Przykład reprezentatywny:

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dostępnych u pośrednika kredytów konsumenckich w „Ofercie dla Nowych Klientów” wynosi 9,59%, całkowita kwota kredytu: 25 455,06 zł, całkowita kwota do zapłaty przez Konsumenta: 36 027,48 zł, oprocentowanie 1,64%, całkowity koszt kredytu: 10 572,43 zł (w tym: prowizja 2 361,43 zł, odsetki 8 211,00 zł), 56 miesięcznych rat równych w wysokości 433,79 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 31.01.2019 r. na reprezentatywnym przykładzie. „Oferta dla Nowych Klientów” dotyczy Klientów, którzy złożyli pierwszy wniosek o kredyt konsumencki na bancovo.pl po 20.02.2019 r.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dostępnych u pośrednika kredytów konsumenckich wynosi 60,54 %, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 4.681,85 zł, całkowita kwota do zapłaty 8.932,95 zł, oprocentowanie stałe 9,26 %, całkowity koszt kredytu 4.251,10 zł (w tym: prowizja 3.094,31 zł, odsetki 1.156,79 zł), 36 miesięcznych równych rat w wysokości po 248,21 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 26.12.2018 r. na reprezentatywnym przykładzie.


2) Alior Bank

Nazwa pożyczkodawcy: Alior Bank Spółka Akcyjna

Adres: ul. Łopuszańska 38D, 02-232 Warszawa

RRSO: 13,25%

Przykład reprezentatywny:

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla Pożyczki z Mikrokosztami V wynosi 13,38%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów): 17 085 zł, całkowita kwota do zapłaty: 22 589,45 zł, oprocentowanie stałe: 7,19%, całkowity koszt pożyczki: 5504,45 zł (w tym prowizja: 2110 zł (12,35%), odsetki: 3394,45 zł), 55 miesięcznych rat (w tym 54 równe raty w wysokości 410,72 zł, ostatnia rata: 410,57 zł). Kalkulacja została dokonana na 4.06.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Okres kredytowania: minimalny 24 miesiące, maksymalny 60 miesięcy. Średni miesięczny koszt pożyczki za każdy pożyczony 1000 zł wynosi nie więcej niż 6 zł dla pożyczek zaciągniętych na okres od 55 miesięcy. Ostateczne warunki kredytowania zależą od wiarygodności kredytowej klienta, daty wypłaty pożyczki, długości okresu kredytowania oraz daty płatności pierwszej raty. Szczegóły oferty oraz Taryfa opłat i prowizji w placówkach Alior Banku SA i na www.aliorbank.pl.


3) Smartney

Nazwa pożyczkodawcy: Smartney Sp. z o.o.

Adres: ul. Krakowiaków 46, 02-255 Warszawa

RRSO: 14,69%

Przykład reprezentatywny:

Oferta produktowa „Nowoczesna” obowiązuje od 9.10.2019 r. i dotyczy pożyczki w wysokości od 5 000 zł do 60 000 zł, zawieranej na okres od 51 do 60 miesięcy za pośrednictwem strony www.smartney.pl. Przykład reprezentatywny dla pożyczki „Nowoczesna”: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 15,38%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 16 079,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 22 652,61 zł, oprocentowanie zmienne 7,2%, całkowity koszt kredytu 6 573,61 zł (w tym: prowizja 2 894,22 zł, odsetki 3 679,39 zł), 59 miesięcznych równych rat po 400,43 zł, ostatnia rata wyrównująca 380,70 zł. Kalkulacja na dzień 29.05.2020 r.

Oferta produktowa „Korzystna” obowiązuje od 09.10.2019 r. i dotyczy pożyczki w wysokości od 3 000 zł do 50 000 zł, zawieranej na okres od 24 do 50 miesięcy, za pośrednictwem strony www.smartney.pl. Przykład reprezentatywny dla pożyczki „Korzystna”: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 30,85%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 7 071,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 10 625,60 zł, oprocentowanie zmienne 7,2%, całkowity koszt kredytu 3 554,60 zł (w tym: prowizja 2 404,14 zł, odsetki 1 150,46 zł), 37 miesięczne równe raty po 279,59 zł, ostatnia rata wyrównująca 280,77 zł. Kalkulacja na dzień 29.05.2020 r.


4) Santander Consumer Bank

Nazwa pożyczkodawcy: Santander Consumer Bank S.A.

Adres: ul. Legnicka 48 B, 54-202 Wrocław

RRSO: 21,16%

Przykład reprezentatywny:

Dla propozycji kredytu gotówkowego, oferowanego przez Santander Consumer Bank S.A. z siedzibą we Wrocławiu, wyliczenia na podstawie przykładu reprezentatywnego na dzień 29.05.2020 r., ustalonego zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim są następujące: stała stopa oprocentowania kredytu: 7,20%, całkowity koszt kredytu: 3769,89 zł obejmuje: prowizję 2123,95 zł, odsetki: 1634,95 zł, opłatę za wypłatę gotówki w kasie oddziału Banku: 10,99 zł. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 21,16 %, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 8 490,11 zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, całkowita kwota do zapłaty: 12 260 zł, wysokość 47 miesięcznych rat 255,42 zł, wysokość ostatniej 48 raty 255,26 zł. W przypadku skorzystania przez konsumenta z usługi dodatkowej PUB, do wysokości raty kredytu doliczana jest opłata w kwocie 11,99 zł.


5) Santander Bank Polska

Nazwa pożyczkodawcy: Santander Bank Polska S.A.

Adres: al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

RRSO: 11,13%

Przykład reprezentatywny:

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) kredytu gotówkowego udzielonego za pośrednictwem usług Santander internet/Santander mobile, wynosi 12,30%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 9 738,07 zł, całkowita kwota do zapłaty 12 557,48 zł, oprocentowanie zmienne w skali roku 7,20% (stanowi sumę wartości stopy referencyjnej NBP, która na dzień 29.05.2020 r. wynosi 0,1 % i marży banku w wysokości 7,10 p.p.), całkowity koszt kredytu 2 819,41 zł (w tym: prowizja 961,93 zł, odsetki 1 857,48 zł), umowa zawarta na okres 54 miesięcy, 53 miesięcznych rat równych w kwocie 232,79 zł, ostatnia rata 219,61 zł.


Źródła:

https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/pozyczki/ekopozyczka/

https://www.ikea.com/pl/pl/customer-service/solar-panels/promocja-panele-sloneczne-puba1f79775

https://bank.ikano/pl/energia-sloneczna-na-raty/

https://www.blog.santanderconsumer.pl/bank-mozliwosci/niech-slonce-obnizy-rachunki,1,55.html

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Inspektorat ZUS w Pabianicach
Oddziały
author
Patryk Byczek
25 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Pabianicach

PKO BP w Żukowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
21 sierpnia 2019

PKO BP w Żukowie

Kredyty Polek według Biura Informacji Kredytowej
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
10 marca 2020

Kredyty Polek według Biura Informacji Kredytowej

Shama.pl walczy przeciwko marnowaniu żywności
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
09 lipca 2019

Shama.pl walczy przeciwko marnowaniu żywności

Zmiany w zarządzie Getin Noble Bank
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 grudnia 2018

Zmiany w zarządzie Getin Noble Bank

Kasa Stefczyka Rybnik
Oddziały
author
Patryk Byczek
17 października 2020

Kasa Stefczyka Rybnik