Rodzaje kredytów – najważniejsze informacje

Rodzaje kredytów – najważniejsze informacje

author
Aleksandra Gościnna
19 maja 2023
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Kategoria

Rynek finansowy pełen jest wszelkich form finansowania. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy pożyczki i kredyty. Wielu z nas musi stanąć przed trudnym wyborem odpowiedniej oferty. W większości przypadków sięgamy najpierw do kredytów, które oferują nam popularne banki. Sprawdźmy podział kredytów oraz na jakie produkty kredytowe się zdecydować biorąc pod uwagę nasze aktualne potrzeby, a także czym poszczególne typy finansowania różnią się od siebie.

Spis treści:

 1. Kredyt gotówkowy
 2. Kredyt hipoteczny
 3. Kredyt samochodowy
 4. Kredyt inwestycyjny
 5. Kredyt konsolidacyjny
 6. Kredyt studencki
 7. Kredyt obrotowy
 8. Kredyt towarowy
 9. Kredyt dla firm
 10. Kredyt celowy
 11. Kredyt dla konkretnej grupy społecznej
 12. Kredyt ratalny
 13. Pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy (kredyt bankowy) jest jednym z najchętniej wybieranych produktów finansowych. To, co wyróżnia go pośród większości pozostałych kredytów, to brak konieczności określenia celu, na który chcemy przeznaczyć uzyskane pieniądze. Taki typ kredytu możemy zaciągnąć biorąc pod uwagę nasze aktualne potrzeby i wydatki np. kredyt na wesele. Kolejnym przykładem może być kredyt na leczenie.

Kredyt gotówkowy zaliczamy do grupy kredytów konsumpcyjnych, czyli takich, które otrzymać mogą osoby prywatne. Jedyne ograniczenie w kwestii przeznaczenia otrzymanych pieniędzy jest takie, że nie możemy wykorzystać ich na wydatki związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Kwota, którą możemy otrzymać, jest stosunkowo wysoka, a dodatkowo większość kredytodawców oferuje długi czas spłaty zobowiązania.

Środki z kredytu gotówkowego są wypłacane zazwyczaj jeszcze tego samego dnia, w którym podpisaliśmy umowę kredytową. Jeżeli zależy nam na czasie, może być to dobry wybór rodzaju kredytu. Kredyt gotówkowy jest również bardzo wygodnym rozwiązaniem ze względu na wymagane dane, a także możliwość zaciągnięcia zobowiązania przez internet.

W tym wypadku konieczne będą tylko podstawowe informacje takie jak:

 • dane osobowe,
 • informacje z dowodu osobistego,
 • dane dotyczące zatrudnienia i wynagrodzenia.

Aby porównać oferty warto sprawdzić nasz ranking kredytów gotówkowych.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny (kredyt bankowy) zaliczamy do kredytów długoterminowych. Czas spłaty uwarunkowany jest przede wszystkim wysoką kwotą finansowania. To zadłużenie, o które ubiegamy się z przyczyny, jaką jest zakup nieruchomości – mieszkania, domu lub działki budowlanej.  Zatem cel jest ściśle określony i zapisany w warunkach umowy. Cechą charakterystyczną dla tego kredytu jest także konieczność zabezpieczenia poprzez zapis hipoteki do księgi wieczystej –  w niektórych wypadkach ogranicza on np. możliwość spłaty nieruchomości bez wcześniejszej zgody banku. Umowę zawieramy zwykle na około 30 lat.

W przypadku chęci zaciągnięcia tak dużego i długo trwającego zobowiązania należy mieć na uwadze sytuacje losowe, utratę pracy czy inne zagrożenia. Mogą one wpłynąć negatywnie na naszą zdolność spłaty rat kredytu hipotecznego. Z tego powodu warto rozważyć różne możliwości. Cały proces starania się o kredyt także nie należy do najłatwiejszych. Kredyt hipoteczny (kredyt bankowy) wiąże się z wieloma formalnościami oraz wymaganymi przez bank dokumentami. Z tego powodu proces, przez który należy przejść jest dość długi i często wymagający.

Kredyt samochodowy

Kredyt na samochód (kredyt bankowy), podobnie jak hipoteczny, charakteryzuje się tym, że ma określony cel przeznaczenia pieniędzy. Tym razem jest to pojazd, może nim być np. samochód czy motocykl. Oferta dotyczy zarówno nowych pojazdów, jak i tych z drugiej ręki.

Kredyt na samochód jest typem kredytu gotówkowego, jednak z innym przeznaczeniem uzyskanych środków. Aby otrzymać Kredyt na samochód, jak w przypadku większości kredytów musimy spełnić szereg warunków.

Ten typ kredytu mogą otrzymać osoby, które:

 • ukończyły osiemnasty rok życia,
 • mają polskie obywatelstwo,
 • mieszkają na terenie Polski,
 • nie są zadłużone,
 • uzyskują regularne wynagrodzenie.

Aby otrzymać kredyt na samochód kredytobiorca nie musi posiadać prawa jazdy.

Kredyt inwestycyjny

Jest to rodzaj kredytu, który wykorzystać możemy na zrealizowanie pewnych inwestycji. Zaliczamy do nich np. remont nieruchomości, zakup nowych sprzętów czy nawet papierów wartościowych. To finansowanie charakteryzujące się przeważnie wysokimi kwotami możliwymi do uzyskania w celu rozwoju swojej firmy. Ten kredyt jest rodzajem kredytu celowego, ponieważ otrzymujemy go w konkretnym, wskazanym przez nas celu. Pozyskane w ramach takiego kredytu środki możemy przeznaczyć na rozwój działalności gospodarczej.

Kredyt może otrzymać określona grupa osób. Jest on skierowany przede wszystkim do firm, które działają na rynku przez dłuższy czas. Jeżeli interesuje nas kredyt dla firmy z krótszym stażem możemy rozważyć kredyt dla nowych firm. Przy wyborze oferty kredytu inwestycyjnego należy dokładnie przeanalizować potrzeby naszego przedsiębiorstwa. Będzie to kluczowy czynnik, który należy wziąć pod uwagę decydując się na konkretną ofertę kredytową.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny (kredyt bankowy) to doskonała oferta dla tych osób, które mają na głowie kilka zobowiązań finansowych, umożliwia on bowiem na połączenie wszystkich rat w jedną, wygodną. Jest to zatem spore ułatwienie, a dodatkowo pozwala na obniżenie wysokości miesięcznych rat naszych zadłużeń oraz wydłużenie okresu kredytowania.

Obecnie kredyt konsolidacyjny możemy otrzymać:

 • w placówce banku,
 • online.

Kredyt konsolidacyjny online jest z pewnością dużo wygodniejszym rozwiązaniem. Warunki takiego kredytu będą identyczne w porównaniu do oferty, którą możemy otrzymać w placówce. Jedyną różnicą, która występuje pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami jest wygoda i zaoszczędzony czas.

Jeżeli jesteśmy osobą, która nie może poradzić sobie ze spłatą kilku zadłużeń jednocześnie, powinniśmy rozważyć kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu wszystkie dotychczasowe długi zostaną połączone w jedno zobowiązanie. Pozwala to na lepszą organizację, a także na uniknięcie przypadkowego pominięcia opłaty ze względu na ilość i różne daty płatności rat.

Kredyt studencki

To finansowanie skierowane do młodych klientów. Studenci wykorzystują go zwykle w celu utrzymania się w okresie studiowania, ale może okazać się również przydatny do pierwszych inwestycji. Cechuje go przede wszystkim niskie oprocentowanie, gdyż przeważnie dofinansowany z budżetu państwa. Okres spłaty kredytu studenckiego rozpoczyna się nawet po dwóch latach od zakończenia nauki. Ten typ kredytu udzielany jest na maksymalnie okres studiów pierwszego i drugie stopnia czyli 6 lat. Jeśli chodzi o studia doktoranckie okres ten wynosi 4 lata.

Kredyt studencki wypłacany jest przez 10 miesięcy w roku akademickim. Na środki możemy liczyć od października do lipca. Podstawą przyznania kredytu studenckiego jest przede wszystkim odpowiednie kryterium dochodowe. Dochód netto na jednego członka rodziny studenta nie może być wyższy niż 3 tysiące złotych netto. Oprócz dochodów ważny będzie również wiek studenta czy doktoranta.

Kredyt obrotowy

Z tego rozwiązania mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy chcą inwestować w swoją działalność. Jest szczególnie przydatny w momencie, w którym przedsiębiorstwo zmaga się z wizją zadłużeń.

Wyróżniamy dwa rodzaje kredytów obrotowych:

 • w rachunku kredytowym,
 • w rachunku bieżącym.

Kredyt w rachunku kredytowym cechuje konieczność wybrania konkretnego celu, na który chcemy przeznaczyć pieniądze, natomiast kredyt w rachunku bieżącym działa na podobnych zasadach, co pożyczki odnawialne. Kredyt obrotowy jest rodzajem pomocy pieniężnej. Udzielany jest on wyłącznie wiarygodnym przedsiębiorcom. Głównym celem kredytu obrotowego jest wsparcie bieżące przedsiębiorstwa, a często także umożliwienie dalszego prowadzenia firmy.

Kredyt towarowy

Kredyt towarowy nazywany jest także kredytem kupieckim. Wykorzystywany jest w celu uregulowania opłaty za usługi lub towary, które zostały już dostarczone. Zaletą tego finansowania jest to, że można otrzymać je bez żadnych opłat. Dlatego niekiedy nazywany jest nie kredytem, a fakturą z przedłużonym okresem spłaty.

Kredyt towarowy udzielany jest przez sprzedawcę. Ma on formę odroczonego terminu płatności za towar lub usługę. Korzystają z niego najczęściej małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Kredyt towarowy jest wyjątkowym rodzajem kredytu ze względu na to, że jego podmioty nie są instytucjami finansującymi. Jeżeli obie strony transakcji uzgodnią między sobą odroczenia płatności, oznacza to zmianę normalnej transakcji w kredyt kupiecki.

Kredyt dla firm

Kredyt dla firm zaciągany jest najczęściej w celu rozwoju swojej działalności. Może być także odpowiednim rozwiązaniem w przypadku pojawienia się kłopotów finansowych. Korzystne oprocentowanie kredytów dla firm jest ich dużą zaletą. Kto może starać się o kredyt dla firm?

Ten typ kredytu mogą otrzymać:

 • osoby pełnoletnie, które posiadają dowód osobisty,
 • przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą,
 • spółki jawne,
 • spółki cywilne,
 • spółki komandytowo-akcyjne,
 • spółki komandytowe,
 • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • spółki akcyjne pod warunkiem, że ich właściciele są osobami fizycznymi.

W zależności od wyboru oferty, niektóre banki proponują opcje dodatkowe dołączone do kredytu dla firm.

Kredyt celowy

Kredyt celowy jest rodzajem kredytu, dzięki któremu możemy sfinansować konkretny cel. W umowie kredytowej znajdzie się informacja o tym, na co powinniśmy przeznaczyć uzyskane środki. Przykładem kredytu celowego może być kredyt hipoteczny czy kredyt na samochód. Aby otrzymać kredyt celowy musimy wykazywać się odpowiednią zdolnością kredytową, a także dobrą historią kredytową. Konieczne będzie również dopełnienie formalności związanych z celem, na który chcemy przeznaczyć środki z otrzymanego kredytu.

Zabezpieczeniem kredytu celowego jest najczęściej przedmiot, na który kredyt został zaciągnięty. W przypadku kredytu samochodowego będzie to auto, które sfinansowaliśmy z otrzymanych środków. Jeżeli zaciągniętym przez nas zobowiązaniem będzie kredyt hipoteczny, jego zabezpieczenie będzie stanowiła hipoteka. Wybór kredytu uzależniony jest od naszych aktualnych potrzeb. Należy dokładnie przeanalizować, która oferta będzie dla nas najlepszym wyborem. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy i co chcemy sfinansować.

Kredyt dla konkretnej grupy społecznej

W tym wypadku procedura procesu kredytowego jest standardowa. Obecnie przy wnioskowaniu o kredyt dla konkretnej grupy społecznej, takiej jak kredyt dla żołnierza i policjanta, posiadanie legitymacji służbowej nie będzie miało znaczenia. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku kredytu dla nauczycieli. Wyjątek stanowi nauczyciel, który pracuje w dowolnej placówce dydaktycznej. Jeżeli w trakcie wnioskowania o kredyt jest on w trakcie podejmowania zatrudnienia, może liczyć na udzielenie dodatkowego finansowania. Warunkiem jest minimalny staż pracy, który wynosi 3 miesiące w czasie wnioskowania o kredyt.

W przypadku kredytu dla rolników najczęściej udzielanymi kredytami są tradycyjne kredyty gotówkowe. Z otrzymanych środków można sfinansować zakup potrzebnych materiałów siewnych czy maszyn. Oprócz oferty tradycyjnej warto rozważyć opcję pożyczki preferencyjnej, która może lepiej sprawdzić się w określonych sytuacjach.

Kredyt ratalny

Kredyt ratalny działa podobnie do kredytu gotówkowego. Różnica między tymi dwoma produktami finansowymi polega na tym, że kredyt na produkt (ratalny) umożliwia zakup konkretnych towarów. Natomiast kredyt gotówkowy możemy przeznaczyć na dowolny cel. Kredyt ratalny wybierany jest często przez osoby, które chcą sfinansować zakupy sprzętów AGD, RTV oraz mebli. Dzięki kredytowi ratalnemu możemy rozłożyć wartość zakupu na dogodne dla nas raty. Warunkiem otrzymania kredytu ratalnego jest oczywiście odpowiednia zdolność kredytowa.

Oferta kredytów ratalnych jest bardzo korzystna ze względu na często występujące RRSO 0%.

W porównaniu z kredytem gotówkowym, kredyt na produkt (ratalny) jest o wiele tańszym i jednocześnie wygodniejszym rozwiązaniem. Ta forma finansowania jest niezwykle prosta, a płatność możemy rozłożyć na kilka lub kilkadziesiąt rat. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie sklepy czy produkty będą podlegały takiej formie płatności.

Czy warto korzystać z kredytu?

Decyzja o korzystaniu z jakiegokolwiek z wymienionych kredytów zależy od indywidualnej sytuacji finansowej i konkretnych potrzeb osoby. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników przed zaciągnięciem jakiejkolwiek formy kredytu:

 1. Cel. Jeśli istnieje konkretny cel, na który potrzebne są dodatkowe środki finansowe, np. zakup nieruchomości lub samochodu, kredyt może być sensowną opcją.
 2. Warunki kredytu. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie przeanalizować warunki kredytu, takie jak oprocentowanie, okres spłaty, koszty związane z kredytem (np. prowizje, ubezpieczenia) oraz możliwość wcześniejszej spłaty kredytu.
 3. Stan finansowy. Warto realistycznie ocenić swoją zdolność kredytową, czyli zdolność do regularnego spłacania rat kredytowych. Należy uwzględnić swoje obecne dochody, wydatki i inne zobowiązania finansowe.
 4. Alternatywy. Przed zaciągnięciem kredytu warto rozważyć inne dostępne opcje, np. oszczędzanie lub pozyskanie środków od innych źródeł.
 5. Porównanie ofert. Jeśli zdecydujesz się na kredyt, ważne jest porównanie różnych ofert różnych instytucji finansowych, aby znaleźć najlepsze warunki i najkorzystniejsze oprocentowanie.

Ostateczna decyzja o korzystaniu z kredytu powinna być świadoma i dobrze przemyślana, z uwzględnieniem własnych możliwości finansowych oraz celów, dla których kredyt jest potrzebny. Warto również skonsultować się z ekspertem finansowym, który pomoże ocenić sytuację i dostosować wybór kredytu do indywidualnych potrzeb i możliwości.

Brak spłaty kredytu – jakie konsekwencje?

Brak spłaty kredytu może prowadzić do różnych konsekwencji, które mogą mieć negatywny wpływ na sytuację finansową osoby zaciągającej kredyt. Oto kilka potencjalnych skutków braku spłaty kredytu:

 1. Opóźnienia i koszty. Jeśli nie dokonuje się regularnych spłat rat kredytowych zgodnie z umową, instytucja finansowa może nałożyć opóźnienia i dodatkowe koszty w postaci odsetek karanych i opłat za opóźnienia.
 2. Naruszenie umowy. Brak spłaty kredytu jest naruszeniem umowy kredytowej, co może prowadzić do prawnych konsekwencji. Instytucja finansowa może podjąć kroki prawne w celu odzyskania swoich środków, takie jak zgłoszenie sprawy do sądu lub przekazanie zadłużenia do windykacji.
 3. Wpływ na zdolność kredytową. Brak spłaty kredytu może negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową osoby. Informacje o nieuregulowanych zobowiązaniach finansowych mogą być zgłaszane do biur informacji gospodarczej i wpływać na ocenę kredytową w przyszłości. Może to utrudnić otrzymanie kredytu lub prowadzić do oferowania mniej korzystnych warunków kredytowych.
 4. Egzekucja zabezpieczeń. W przypadku kredytów zabezpieczonych, takich jak kredyty hipoteczne czy samochodowe, instytucja finansowa ma prawo zająć zabezpieczenie (np. nieruchomość, pojazd) w celu odzyskania należnych środków. Może to prowadzić do utraty majątku lub majątkowej szkody dla osoby zaciągającej kredyt.

W przypadku trudności finansowych lub braku możliwości spłaty kredytu, ważne jest jak najszybsze skontaktowanie się z instytucją finansową i poinformowanie ich o sytuacji. Często istnieją możliwości restrukturyzacji kredytu lub negocjacji alternatywnych rozwiązań, takich jak plan spłaty lub umowa o umorzenie części zadłużenia. Warto również skonsultować się z doradcą finansowym w celu uzyskania profesjonalnej pomocy i wsparcia w rozwiązaniu problemu.

Windykacja

Windykacja to proces dochodzenia należności pieniężnych od dłużnika przez wierzyciela lub podmiot działający w imieniu wierzyciela, zwany windykatorem lub agencją windykacyjną. Głównym celem windykacji jest odzyskanie zaległych płatności lub uregulowanie zobowiązań finansowych.

Proces windykacji może przebiegać w kilku etapach i obejmuje różne działania mające na celu przekonanie dłużnika do uregulowania zadłużenia. Oto kilka kluczowych elementów procesu windykacji:

 1. Upomnienia i wezwania do zapłaty. Wierzyciel lub windykator zaczyna od przesyłania pisemnych upomnień i wezwań do zapłaty dłużnikowi. Te dokumenty informują o zaległościach i wzywają do uregulowania długu w określonym terminie.
 2. Kontakty telefoniczne i negocjacje. Windykator może również nawiązać bezpośredni kontakt telefoniczny z dłużnikiem w celu omówienia zadłużenia i negocjacji spłaty. Celem jest znalezienie rozwiązania, które będzie akceptowalne zarówno dla wierzyciela, jak i dłużnika.
 3. Monitorowanie i analiza. W przypadku braku reakcji ze strony dłużnika lub nieudanych negocjacji, windykator monitoruje sytuację finansową dłużnika oraz analizuje dostępne informacje na temat jego majątku, dochodów i innych zobowiązań w celu ustalenia możliwości spłaty.
 4. Egzekucja przymusowa. Jeśli inne środki nie przynoszą rezultatów, wierzyciel może podjąć kroki prawne w celu uzyskania nakazu sądowego, który pozwala na egzekucję przymusową. Może to obejmować zajęcie majątku dłużnika, potrącenie z wynagrodzenia lub inne działania mające na celu odzyskanie należności.

Windykacja może być przeprowadzana przez wierzyciela samodzielnie lub powierzone specjalistycznym agencjom windykacyjnym. Agencje windykacyjne posiadają doświadczenie w obszarze windykacji i dysponują narzędziami oraz wiedzą prawno-finansową, co może zwiększyć szanse na odzyskanie zaległych płatności.

Warto pamiętać, że proces windykacji musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i respektować prawa dłużnika. Dłużnik ma prawo do otrzymania pisemnych powiadomień, ochrony przed nadmiernym nękaniem i możliwości wniesienia sprzeciwu w przypadku nieuzasadnionych roszczeń.

Pytania i odpowiedzi

Brak konieczności określenia celu, na który chcemy przeznaczyć uzyskane pieniądze.

Kredyt gotówkowy może być udzielany osobom prywatnym, które mają dobrą historię kredytową i wysoką zdolność kredytową.

Nie można ich wykorzystać na wydatki związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

Kredyty hipoteczne to długoterminowe kredyty przeznaczone na zakup nieruchomości, z zabezpieczeniem hipotecznym i umową na około 30 lat (zależy od preferencji i możliwości Klienta). Wysokość kredytu zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej Klienta, mimo wszystko jednak są to kredyty długoterminowe.

Osoba musi mieć ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo, mieszkać na terenie Polski, nie być zadłużoną oraz uzyskiwać regularne wynagrodzenie. Prawo jazdy nie jest wymagane

Remont nieruchomości, zakup nowych sprzętów czy nawet papierów wartościowych.

Kredyt jest skierowany głównie do firm, które działają na rynku przez dłuższy czas.

Połączenie wszystkich rat zadłużeń w jedną, wygodniejszą spłatę oraz obniżenie wysokości miesięcznych rat i wydłużenie okresu kredytowania. Kredyty konsolidacyjne są także dla osób, które nie chcą już pamiętać o kilku ratach i wolą mieć jedną, z jednym terminem spłaty. Oczywiście przed udzieleniem konsolidacji bank sprawdza zdolność kredytową klienta. Ofertę kredytu konsolidacyjnego posiada niemalże każdy bank.

Młodzi studenci, którzy spełniają odpowiednie kryteria dochodowe i mają status studenta lub doktoranta.

Do przedsiębiorców, którzy chcą uregulować opłatę za dostarczone towary lub usługi.

Kredyt obrotowy to rodzaj kredytu udzielanego firmom na pokrycie bieżących potrzeb finansowych związanych z prowadzeniem działalności, takich jak zakup surowców, płatności dla dostawców lub pokrycie kosztów operacyjnych. Jest to linia kredytowa, która umożliwia firmom elastyczne korzystanie z dostępnych środków w zależności od ich bieżących potrzeb. Kredyt ten można mieć w rachunku bieżącym.

Rodzaje kredytów – informacje dodatkowe

Jednym z często zapomnianych kredytów bankowych jest kredyt konsumpcyjny. Warto o nim wiedzieć, ponieważ jego maksymalna kwota wynosi aż 255 000 zł, a nie jak w przypadku kredytu gotówkowego 200 000 zł. Wielu Polaków nie wie, jakich kredytów udzielają banki, a wiedza ta powinna być naprawdę szeroko rozwinięta. Ważne są też formy zabezpieczenia kredytów bankowych, o których można dowiedzieć się w każdym banku. Formą kredytu są również karty kredytowe.

Prawo bankowe mówi jasno, jeżeli kredytobiorca zobowiązuje się do wzięcia kredytu to musi spełniać wszystkie warunki, które przecież sam podpisał (ten kredytobiorca). Podpisanie umowy oznacza, że kredytobiorca zaakceptował np. oprocentowanie kredytu, jego odsetki i całkowitą kwotę do spłaty.

 

Podsumowanie

1. Kredyt gotówkowy wyróżnia się tym, że nie wymaga określenia konkretnego celu wykorzystania uzyskanych środków. Jest on udzielany osobom prywatnym i oferuje swobodę w wykorzystaniu pieniędzy, z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oferty kredytów gotówkowych królują na rynku bankowym. Należy Jedak pamiętać, że umowa kredytu bankowego musi być jasna i przejrzysta dla obu stron.

2. Kredyt hipoteczny jest kolejnym rodzajem kredytów, przeznaczonym na zakup nieruchomości. Charakteryzuje się długoterminowym okresem spłaty, zazwyczaj wynoszącym około 30 lat, oraz zabezpieczeniem hipotecznym.

3. Kredyt na samochód pozwala na finansowanie zakupu pojazdu i jest dostępny dla osób mających ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo i stałe miejsce zamieszkania w Polsce. Nie jest wymagane posiadanie prawa jazdy.

4. Kredyt inwestycyjny umożliwia finansowanie różnych inwestycji, takich jak remont nieruchomości, zakup sprzętu czy inwestowanie w papier wartościowe. Jest on skierowany głównie do firm działających na rynku przez dłuższy czas.

5. Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie wszystkich rat zadłużeń w jedną, bardziej wygodną spłatę. Daje również możliwość obniżenia miesięcznych rat i wydłużenie okresu spłaty.

6. Kredyt studencki jest dedykowany młodym studentom spełniającym określone kryteria dochodowe i posiadającym status studenta lub doktoranta.

7. Kredyt towarowy, który jest skierowany do przedsiębiorców, umożliwiając im uregulowanie opłat za dostarczone towary lub usługi.

8. Przy każdym kredycie następuje badanie zdolności kredytowej, niezależnie od dyspozycji kredytobiorcy, ponieważ bank przeprowadza proces na własną rękę.

9. Pamiętajmy, że termin spłaty zobowiązania jest bardzo ważny dla Klienta, ponieważ ten zobowiązał się do systematycznej spłaty podpisując jakiekolwiek umowy kredytowe.

10. Podział kredytów ze względu na zabezpieczenie kredytu jest bardzo szeroki. Należy wiedzieć jakich kredytów udzielają banki, aby móc w ogóle rozważać dodatkowe zabezpieczenie.

author
Aleksandra Gościnna
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

BNP Paribas oddziały w Jędrzejowie

BNP Paribas jest jednym z najpopularniejszych banków w Polsce. Poniżej umieściliśmy szczegółowe dane na temat placówki instytucji w Jędrzejowie.

author
Patryk Byczek
24 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Cztery statuetki Innovation 2020 dla BNP Paribas

BNP Paribas poinformował w komunikacie prasowym o zdobyciu przez instytucję kolejnych nagród za innowacyjność swoich projektów. Bank znalazł się w grupie czterech marek uznanych za najbardziej innowacyjne. Podczas oficjalnej gali Innovation 2020 Bank otrzymał cztery statuetki: dwie złote, jedną srebrną i jedną brązową.

author
Patryk Byczek
05 czerwca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

mBank placówki w Tomaszowie Mazowieckim

mBank to czwarty największy bank w Polsce. Choć zaczynał działalność jako internetowy bank, większość formalności załatwimy także w stacjonarnej placówce. Sprawdzamy oddziały mBank w Tomaszowie Mazowieckim.

author
Patryk Byczek
01 czerwca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Bank Polska w Kamiennej Górze

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Kamiennej Górze – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
21 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Coraz mniejsze koszty Programu 500+

Jak podaje serwis Rzeczpospolita, polityka rodzinna nie wymaga obecnie takiego wkładu finansowego, jaki potrzebny był w niedalekiej przyszłości. Z najnowszych informacji wynika, że znaczna część budżetu na rok 2019 ma zasilić sądy i wojsko.

author
Patryk Byczek
27 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Świebodzinie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Świebodzinie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
10 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj