Najczęściej komentowane
Czy komornik może zająć czternastą emeryturę?
Czy podczas egzekucji komorniczej komornik może zająć dodatkowe świadczenie jakim jest czternasta emerytura? Sprawdziliśmy przepisy prawne i odpowiadamy jasno na to pytanie.
Czternasta emerytura chroniona w egzekucji komorniczej
Okazuje się, że zgodnie z ustawą o jednorazowym świadczeniu pieniężnym komornik nie może zająć czternastej emerytury. Zakaz ten obowiązuje zarówno wtedy, kiedy mamy egzekucję za długi alimentacyjne, jak i niealimentacyjne.
Ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym
Art. 10. Z kwoty jednorazowego świadczenia pieniężnego nie dokonuje się potrąceń i egzekucji.
Komornik nie może więc dokonać zajęcia komorniczego z czternastej emerytury. Co innego zwykłe emerytury lub renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy lub z tytułu całkowitej niezdolności. Te mogą być zajęte, ponieważ dotyczy ich ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Czy komornik zajmie jednorazowe świadczenie?
Jak już wskazaliśmy wcześniej, komornik nie może dokonać potrąceń z tzw. czternastki. Organ egzekucyjny nie ma takiego prawa, a każda egzekucja komornicza musi być wykonywana zawsze w granicach prawa. Komornik ma obowiązek wiedzieć, jakie świadczenia podlegają egzekucji, a jakie nie.
Ponadto komornik musi także doskonale rozróżniać zajęcie emerytury od zajęcia konta bankowego czy zajęcia komorniczego z wynagrodzenia. Ponadto musi znać kwoty wolne (kwotę wolną wyznacza się w zależności od konkretnych świadczeń, które podlegają zajęciu komorniczemu).
Sprawdź także we własnym zakresie:
Ile komornik może zająć z renty?
Ile komornik może zająć z rachunku bankowego?
Ile komornik może zająć z pensji?
Ile komornik może zająć z emerytury?
Co może zająć komornik sądowy?
Kwota wolna od zajęcia komorniczego
14. emerytura – sprawdź szczegóły
Czy osoby starsze są uprzywilejowane w postępowaniu komorniczym?
Wiele osób starszych oczekuje od komornika specjalnego traktowania – głównie ze względu na niskie kwoty świadczenia emerytalnego. Tym bardziej, jeżeli spojrzy się na to, ile wynosi minimalna emerytura, a ile w ostatnim czasie kosztują chociażby opłaty czy produkty spożywcze. Tym bardziej, że do rąk emeryta czy na jego konto bankowe nie trafia przecie kwota brutto emerytury, a jedynie netto.
Osoby starsze często muszą obawiać się, czy starczy im na konieczne leki – nie mówiąc już o opłaceniu pobytu w zakładach opiekuńczo-leczniczych lub pielęgnacyjno opiekuńczych. Należności są tak wysokie, że niewielu emerytów czy rencistów może sobie na to pozwolić. Stąd prawdopodobnie część emerytów sądzi, że kwoty zajęcia wobec nich powinny być niższe – wszak i tak mają już wyjątkowo ciężko.
Dodatkowe świadczenie nie zostanie zajęte
Dobra wiadomość byłaby zapewne taka, że emeryt rzeczywiście może liczyć na specjalne traktowanie. Niestety – o ile 14. emeryturę może zachować dla siebie, o tyle w przypadku egzekucji z emerytury czy renty obowiązują go dokładnie takie same zasady jak wszystkich innych. Prawo w tej kwestii nie przewiduje żadnych wyjątków i odstępstw.
Sprawdź także
Czy komornik może zająć alimenty?
Czy komornik może zająć premię lub nagrodę?
Czy komornik może zająć zasiłek rodzinny?
Czy komornik może zająć zasiłek pielęgnacyjny?
Czy komornik może zająć zasiłek chorobowy?
Czy komornik może zająć zasiłek pogrzebowy?
Czy komornik może zająć zasiłek dla bezrobotnych?
Czy komornik może zająć skrytkę bankową?
Podsumowanie
- Czternasta emerytura nie podlega egzekucji komorniczej.
- Dodatkowe świadczenie w postaci 14. emerytury trafia w całości na konto bankowe emeryta lub do rąk emeryta.
- Zupełnie innym zasadom zajęcia podlega zwykła emerytura czy renty, np.: renta rodzinna.
- Wysokość czternastki zależy od tego, czy przekraczamy wyznaczony na dany rok próg dochodowy.
- Jeżeli komornik mimo wszystko zajmie naszą dodatkową 14. emeryturę, należy złożyć skargę na czynności komornika.
- Zawsze 14. emerytura wypłacana jest w taki sam sposób, jak emerytura zazwyczaj.
- Z czternastki komornik nie ma prawa dokonać żadnego potrącenia. Kwota tego jednorazowego świadczenia jest w pełni należna każdemu, kto jest uprawniony do otrzymania tych środków.
Dodaj komentarz