Pożyczka na komunię

Pożyczka na komunię

author
Dominika Sobieraj
10 września 2023

Uroczystość pierwszej Komunii Świętej to wyjątkowy moment w życiu dziecka i jego rodziny. To jednak nie tylko wydarzenie religijne, ale również okazja do obchodów, podczas których rodzina zbiera się, aby uczcić tę ważną chwilę. Jednak organizacja komunii może wiązać się z kosztami, które nie zawsze są łatwe do pokrycia z bieżących środków finansowych. Prezenty komunijne również od kilku lat zaskakują cenami. Dlatego wielu rodziców zastanawia się nad opcją pożyczki na komunię.

Pożyczki na komunię - ranking ofert

Spis treści:

  1. Pożyczki na komunię - ranking ofert
  2. Pożyczka na komunię - czy warto brać?
  3. Czy pożyczka na komunię się opłaca?
  4. Jak wybrać pożyczkę na komunię?
  5. Kiedy najczęściej bierzemy pożyczkę na komunię?
  6. Pożyczka na komunię także na prezent komunijny
  7. Wybrane przykłady reprezentatywne
Zwiń spis treści

Pożyczka na komunię - czy warto brać?

Decyzja o wzięciu pożyczki na Pierwszą Komunię Świętą może być trudnym dylematem dla wielu rodziców. Z jednej strony, chcieliby zapewnić swojemu dziecku piękny, niezapomniany i pełny radości dzień. Z drugiej strony, obawa przed zadłużeniem się lub koniecznością spłacania pożyczki może budzić pewne obawy – również dlatego, że wielu rodziców ma już zapewne inne zobowiązania finansowe, np.: kredyt hipoteczny na dom czy mieszkanie.

Przed podjęciem tej decyzji warto dokładnie rozważyć kilka kluczowych kwestii. Po pierwsze, warto oszacować rzeczywiste koszty związane z organizacją komunii, aby określić, czy rzeczywiście potrzebna jest pożyczka. Po drugie, trzeba dokładnie przeanalizować swoją zdolność kredytową i możliwość spłaty pożyczki w przyszłości, bez wpadania w trudności finansowe. Trzeba również pamiętać o tym, że pożyczka zawsze wiąże się z odsetkami i dodatkowymi kosztami, przez co w ostatecznym rozrachunku nasze komunijne wydatki będą jeszcze wyższe.

Czy pożyczka na komunię się opłaca?

Opłacalność pożyczki na raty lub chwilówki na komunię zależy przede wszystkim od jej kosztów. Koszty pożyczki natomiast zależą od indywidualnej oferty danego banku czy firmy pożyczkowej. Zazwyczaj najkorzystniejsze finansowo są oferty darmowych pożyczek lub chwilówek, a zaraz za nimi propozycje banków. Raty miesięczne stosunkowo wyższe są natomiast z reguły w przypadku pożyczek pozabankowych, chyba że skorzystamy z oferty promocyjnej, która będzie szczególnie nisko oprocentowana. Alternatywą dla pożyczek w banku lub firmie pozabankowej są również pożyczki społecznościowe. Pożyczka społecznościowa oraz pożyczka od najbliższej rodziny może okazać się bardzo korzystna finansowo i często skorzystać z niej mogą także osoby zadłużone. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w naszym wpisie https://www.zadluzenia.com/pozyczki-spolecznosciowe/.

Jak wybrać pożyczkę na komunię?

Pożyczka na komunię to zazwyczaj pożyczka gotówkowa, a nie celowa, co oznacza, że zobowiązanie finansowe zaciągamy tak naprawdę na dowolny cel. Wypłata pożyczki na komunię wplywa na nasze konto bankowe i samodzielnie dysponujemy pożyczonymi pieniędzmi – decydujemy, jaka część kwoty zostanie przeznaczona na konkretne wydatki związane z komunią (o tym, ile kosztuje komunia święta, przeczytasz w naszym artykule: Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta).

Żeby wybrać najkorzystniejszą pożyczkę na pierwszą Komunię Świętą, trzeba porównać oferty konkretnych firm. Można zrobić to samodzielnie, analizując oprocentowanie i koszty proponowane przez różne firmy albo posłużyć się internetowymi porównywarkami czy rankingami pożyczek. Warto pamiętać o tym, że porównywanie pożyczek powinniśmy zawsze zaczynać od określenia kwoty, która jest nam potrzebna. Może się bowiem okazać, że niektóre oferty pożyczek w ogóle nie są dla nas dostępne – każda firma czy bank oferuje minimalną i maksymalną kwotę pożyczki. Jeżeli już ustalimy, które pożyczki spełniają nasze oczekiwania w kwestii oferowanej kwoty, możemy przejść do wyboru najkorzystniejszej finansowo oferty.

Kiedy najczęściej bierzemy pożyczkę na komunię?

Termin I Komunii Świętej to ważna data w kalendarzu wielu rodzin, i często poznajemy go z wyprzedzeniem, zazwyczaj już na początku września. To wtedy, gdy dowiadujemy się o dokładnej dacie komunii naszego dziecka, pojawia się konieczność podjęcia decyzji finansowej dotyczącej organizacji tego wyjątkowego dnia. Wrzesień jest czasem, w którym wiele rodzin decyduje się na wzięcie pożyczki na komunię. Dlaczego? Dla wielu jest to idealny moment, aby rozpocząć planowanie i rezerwację lokalu na przyjęcie komunijne. Wybór odpowiedniego miejsca, szczególnie w okresie letnim, może być trudny, a często wymaga wcześniejszej rezerwacji. Pożyczka może pomóc w sfinansowaniu takich rezerwacji i zabezpieczeniu terminu w wymarzonym miejscu.

Również kwiecień i maj to okres, w którym niektórzy rodzice podejmują decyzję o wzięciu pożyczki na komunię, pomimo że data uroczystości zbliża się już bardzo szybko. Dla niektórych może to wynikać z początkowej niechęci do organizacji przyjęcia komunijnego w restauracji i planowania zorganizowania uroczystości w domu. Zmiana planów w ostatniej chwili bardzo często kończy się zaciągnięciem pożyczki na ten cel.

Pożyczka na komunię także na prezent komunijny

W momencie przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej często nie skupiamy się jedynie na organizacji uroczystości. Wybór prezentu komunijnego dla naszego dziecka to kolejne ważne wyzwanie (jeżeli do teraz nie wiesz, co kupić dziecku na komunię, sprawdź naszą listę prezentów komunijnych na każdą kieszeń). Dzieci często mają marzenia o konkretnych prezentach, które mogą być kosztowne, a nasze bieżące środki finansowe mogą nie zawsze pozwolić na ich spełnienie. W takich sytuacjach szybka pożyczka na już staje się rozwiązaniem, które pozwala sprostać oczekiwaniom naszych pociech i uczynić ten dzień jeszcze bardziej wyjątkowym.

Jednak pożyczka na prezent komunijny nie dotyczy tylko rodziców. Goście przybywający na komunię często zastanawiają się, jaki prezent podarować dziecku. Wiele osób wybiera opcję wręczenia prezentu w formie gotówki, aby dać dziecku możliwość samodzielnego wyboru i spełnienia swoich marzeń. Jeśli jesteśmy jednym z gości i chcielibyśmy podarować większą kwotę niż nasze bieżące środki pozwalają, pożyczka może stanowić rozwiązanie, które pozwoli nam uczestniczyć w radości komunijnego dnia naszego bliskiego. Zobacz też, ile pieniędzy dać na komunię jako chrzestny lub dalszy gość.

Przy wyborze prezentu lub kwoty, którą chcemy włożyć do koperty, warto również pamiętać, że to nie jego wartość materialna jest najważniejsza, ale symbolika i wartość emocjonalna. Dla wielu dzieci i ich rodziców to chwila wspólnego świętowania i radości jest najważniejsza, niezależnie od kosztów prezentu.

Wybrane przykłady reprezentatywne

1) Vivus

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 04.04.2023r.

Reprezentatywny przykład dla kolejnej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 313,58% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 5400 zł; całkowita kwota do zapłaty 6068,34 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 19%; całkowity koszt pożyczki 668,34 zł (prowizja 584,01 zł, odsetki 84,33 zł); umowa na 30 dni. Stan na 07.09.2023 r.

2) Ratka

Reprezentatywny przykład pożyczki: Pożyczana kwota 10000 zł. Okres pożyczki 12 msc. Oprocentowanie 7.2%. Odsetki od kwoty pożyczki 1720 zł. RRSO 34.97%. Całkowita kwota do spłaty 11720 zł. Wysokość raty 976.67 zł.

3) Provident

Oferta produktowa pożyczka Samoobsługowa „Prima” jest dostępna od 09.08.2023 r. i dotyczy pożyczki przez Internet o całkowitej kwocie pożyczki od 1 000 zł do 20 000 zł spłacanej w 12, 18, 24, 36 ratach miesięcznych. Liczba możliwych rat jest zależna od wybranej całkowitej kwoty pożyczki. Warunkiem skorzystania z pożyczki Samoobsługowej „Prima” jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 29,01%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 5 000 zł, całkowita kwota do zapłaty 6 080 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 1080 zł (w tym: prowizja 312 zł, opłata przygotowawcza 40 zł, opłata za elastyczny plan spłat 728 zł, odsetki 0 zł), 17 równych rat miesięcznych w wysokości 337,78 zł i ostatnia 18 rata w wysokości 337,74zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 09.08.2023 na reprezentatywnym przykładzie pożyczki Samoobsługowej „Prima”.

4) Wonga

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 22,99%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 5000 zł, całkowita kwota do zapłaty 7428,56 zł, oprocentowanie zmienne 20,5%, całkowity koszt kredytu 2428,56 zł (w tym: kredytowana prowizja 32,50 zł, odsetki 2396,06 zł), 47 miesięcznych równych rat w kwocie 154,48 zł i ostatnia rata w wysokości 168,00 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 08.09.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO Ubezpieczenia ma nowego prezesa
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 września 2021

PKO Ubezpieczenia ma nowego prezesa

Wakacje na raty
Pożyczki
author
Dominika Sobieraj
19 września 2023

Wakacje na raty

Twisto z 12 tys. użytkowników po pierwszym tygodniu istnienia
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
30 października 2019

Twisto z 12 tys. użytkowników po pierwszym tygodniu istnienia

Kredyt hipoteczny Siemianowice Śląskie
Kredyty miasta
author
Dorota Cholewicka
28 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Siemianowice Śląskie

Kredyt samochodowy Legionowo
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
20 listopada 2017

Kredyt samochodowy Legionowo

Porównaj