Przyjęcie komunii świętej po raz pierwszy to wielkie wydarzenie w życiu każdego katolika. Obecnie do pierwszej komunii świętej przystępują dzieci z drugiej lub trzeciej klasy szkoły podstawowej. Nieodłącznym elementem tej uroczystości jest obdarowanie dziecka symbolicznymi prezentami. Sprawdź, co można kupić w prezencie z okazji pierwszej komunii świętej. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 30.04.2018
Udostępnij:

Zgodnie z tradycją chrześcijańską, prezenty dawane z okazji przyjęcia sakramentu Eucharystii powinny przede wszystkim odnosić się do wiary. Od kilku lat obserwujemy jednak trend obdarowywania dzieci pieniędzmi i wszelkiego rodzaju elektroniką. W rankingu zebrane zostały propozycje prezentów zarówno związanych z wiarą, jak i z nią niezwiązanych, jednakże zdecydowanie polecamy wybór podarunków z tej pierwszej grupy.  


Fot. Marta Darowska/REPORTER

RANKING NAJLEPSZYCH PREZENTÓW

Najbardziej wartościowym z punktu widzenia wiary katolickiej jest oczywiście Pismo Święte. Biblię można dostosować zarówno do rozwoju dziecka, jak i do jego upodobań. W sklepie z dewocjonaliami albo w księgarni znajdziemy różne rodzaje Pisma Świętego: z obrazkami lub bez, pisane językiem uproszczonym lub w standardowym stylu biblijnym, kieszonkowe lub dużych rozmiarów.

W sklepach z dużym asortymentem będziemy mogli znaleźć także specjalne edycje stworzone pod patronatem biskupów lub papieża. Na rynku dostępne są także Biblie z grawerem (na okładce książki lub na pamiątkowym pudełku, w które opakowane jest Pismo Święte). Jeżeli na grawerze umieścimy imię i nazwisko dziecka wraz z datą pierwszej komunii świętej, z pewnością będzie to dla niego niepowtarzalna pamiątka z tej uroczystości.

Cena: 50 – 150 zł 
 


Medalik to doskonały prezent religijny zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Sklepy jubilerskie oferują szeroką gamę łańcuszków i samych zawieszek. Dla dziewczynek najczęściej wybieramy delikatne łańcuszki srebrne lub złote, a dla chłopców grubsze. Od wyboru kruszca zależy oczywiście cena takiego prezentu.

Jako zawieszka może posłużyć nie tylko medalik z wizerunkiem świętego, ale i krzyżyk. W dobrych sklepach z dewocjonaliami albo w większych katedrach możemy znaleźć nawet krzyżyki z relikwiami świętego. Ciekawym pomysłem może być także wybór medalika z imiennym patronem dziecka. 

Cena: 100 – 500 zł 
 


Kolejnym religijnym pomysłem na prezent może być różaniec. Taki prezent również możemy dopasować do płci i preferencji dziecka. Znajdziemy delikatne różańce z kamieniami dla dziewcząt i masywne, drewniane różańce dla chłopców. Różańce możemy kupić w sklepach z dewocjonaliami albo w miejscach świętych – może mamy w okolicy jakąś katedrę, do której można wybrać się w celu nabycia takiego prezentu? Na pewno będzie on bardziej wyjątkowy niż taki, który kupujemy w zwykłym sklepie. 

Można także pomyśleć o różańcowym komplecie, w którego skład wchodzi:
– tradycyjny różaniec z pięcioma dziesiątkami,
– różaniec na rękę z jedną dziesiątką,
– pierścionek z zaznaczoną jedną dziesiątką różańca. 
Taki komplet również może być wykonany ze srebra lub złota albo zawierać kamienie szlachetne. 

Cena: 50 zł – 1000 zł (w przypadku różańców ze złota)
 


Prezent tradycyjny, ale jakże praktyczny. Wśród zegarków znajdziemy:
– zegarki tradycyjne (z tarczą i wskazówkami),
– zegarki elektroniczne (z wyświetlaczem cyrf),
– smartwatche (zegarki posiadające więcej funkcji, niż wskazywanie godziny).

Zegarek tradycyjny może być gustownym prezentem zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Skórzany pasek i tarcza ze srebra lub złota będą ponadczasowe i z pewnością posłużą dziecku długie lata. Zegarki elektroniczne polecane są natomiast dla dzieci pasjonujących się sportem – możemy wtedy wybrać zegarek wodoodporny albo taki, któremu nie straszne będą wstrząsy, uderzenia, czy pył piasku. 

Smartwatch natomiast ma zdecydowanie bardziej rozbudowane funkcje – możemy znaleźć na rynku urządzenia odtwarzające muzykę, wyświetlające zdjęcia, liczące kroki, odczytujące e-maile, a nawet robiące zdjęcia. Taki zegarek będzie prezentem na styku tradycji i nowoczesności. 

Cena: 100 – 1000 zł 
 


Któż z nas nie marzył o otrzymaniu rowera na komunię? Dzieci XXI wieku, mimo rozwoju telefonów i komputerów, również o nim marzą. Nie musimy się obawiać, że nasz prezent będzie przestarzały – obecnie na rynku jest wiele nowoczesnych modeli rowerów, które możemy dopasować do zainteresowań i upodobań dziecka. Jeżeli chcemy, aby rower służył dziecku przez długie lata, wybierajmy model bardziej klasyczny – różowe kwiatki w końcu się znudzą. 

Na rynku jest też wiele modeli rowerów służących do wykonywania tricków – charakterystyczne są w nich grube opony i niska rama. Przed takim zakupem jednak warto skonsultować się z rodzicami dziecka, ponieważ mogą oni obawiać się, że nie jest to bezpieczny sport dla trzecioklasisty. 

Cena: 500 – 2000 zł 
 


Hulajnoga wraca do łask – modny 20 lat temu pojazd zmienił swój wygląd i przystosowanie i znowu króluje wśród młodych i dorosłych. Nowoczesne hulajnogi mają duże koła, wzmocnione amortyzatory i rozwijają prędkość dużo większą, niż te z małymi kołami. Jazda na hulajnodze może być zarówno relaksem, jak i treningiem, a nawet praktycznym sposobem na przemieszczanie się – dziecko mogłoby na niej dojeżdżać do szkoły lub na zajęcia dodatkowe. Prezent taki sprawdzi się u każdego małego sportowca. 

Cena: 200 – 1000 zł 
 


Biżutera będzie dobrym wyjściem dla tych, którzy chcieliby podarować dziecku coś wartościowego, ale niekoniecznie są zdecydowani na zakup medalika z wizerunkiem świętego. Chłopcu możemy kupić grubszy łańcuszek ze srebra lub złota – często takie prezenty są noszone przez chłopców przez długie lata, ponieważ moda na nie nie przemija. 

Dziewczynce natomiast możemy sprezentować zarówno łańcuszek, jak i bransoletkę, pierścionek, czy nawet kolczyki. W sklepach jubilerskich znajdziemy wiele dziewczęcych kompletów (często z jakimś kamieniem szlachetnym). Jeżeli zdecydujemy się na klasykę, prezent może okazać się ponadczasowy. 

Cena: 100 – 1000 zł 
 Książki to doskonały pomysł na prezent dla dziecka – dzięki trafnemu doborowi lektury, będziemy w stanie przekonać do nich nawet największego maniaka sprzętów elektronicznych. Jeżeli chcemy podarować dziecku prezent w duchu religijnym, możemy zdecydować się na komplet książek zawierających ciekawostki związane z religią.

Jeżeli chcemy natomiast, żeby prezent był po prostu praktyczny i zachwycił dziecko tematyką, zdecydujmy się na serię związaną z zainteresowaniami dziecka – biografie najpopularniejszych piłkarzy dla sportowców, skarby UNESCO dla małych podróżników albo kanon poezji dziecięcej. Znajdziemy także wiele książek młodzieżowych zgrupowanych w większe serie – najczęściej można je kupić w pięknym, eleganckim wydaniu. Taki prezent może pięknie prezentować się na półce przez długie lata, a do książek zajrzy z pewnością niejedno pokolenie. 

Cena: 100 – 500 zł 
  

Pod pojęciem sprzętu muzycznego kryje się wiele gadżetów związanych z odtwarzaniem muzyki. Możemy rozważyć kupno słuchawek, radia, głośnika bluetooth albo nawet przenośnego odtwarzacza muzyki (mp3 lub iPoda). Prezent taki spodoba się praktycznie każdemu nastolatkowi. 

Cena: 100 – 500 zł 
 


Jeżeli dziecko uczęszcza na lekcje gry na jakimś instrumencie, nie posiada jeszcze własnego w domu, to możemy wykorzystać tę sytuację. Instrumenty zazwyczaj kosztują niemało, więc najczęściej rodzice opłacają dziecku jedynie lekcje gry na sprzęcie nauczyciela. Z pewnością jednak instrument, na którym dziecko mogłoby grać w domu, sprawiłby mu ogromną przyjemność. 

Jeżeli natomiast dotychczas dziecko nie gra jeszcze na żadnym instrumencie, możemy zaryzykować i kupić mu intrument wraz z karnetem na naukę gry na nim – najpopularniejsze wśród młodszych dzieci są gitary i keyboardy, ponieważ gra na nich nie jest trudna. 

Cena: 100 – 1000 zł 
 


Posiadanie rolek to marzenie niemal każdego dziecka. Nie musimy obawiać się, że dziecko jeszcze nie potrafi dobrze na nich jeździć – bardzo szybko się nauczy, jeżeli będzie miało swoje własne rolki. Jeżeli chcemy, żeby prezent posłużył dziecku przez dłuższy czas, wybierzmy rolki o regulowanym rozmiarze stopy. 

Cena: 150 – 500 zł 
 


Wszelkiego rodzaju kursy mogą poszerzyć horyzonty dziecka i nauczyć go nowych umiejętności. Coraz częściej dochodzimy do wniosku, że zamiast w kolejny sprzęt elektroniczny, warto zainwestować w rozwój wiedzy i pasji. Możemy wyszukać na przykład:
– kurs nauki pływania,
– kurs języka obcego,
– kurs uprawiania jakiegoś sportu (tenisa, jeździectwa).

Cena: 200 – 1000 zł 
 


Kreatywnym pomysłem na prezent będzie zafundowanie dziecku wycieczki. Dokąd? Możliwości jest wiele. Wszystko zależy od tego, jak dobrze znamy dziecko. Możemy także zafundować dziecku bon wycieczkowy, żeby mogło samo zdecydować, dokąd pojedzie z rodzicami. Miejscem, do którego wycieczkę możemy kupować niemal w ciemno, jest na pewno Disneyland, w którym chciałoby znaleźć się każde dziecko. 

Cena: 1000 – 2000 zł 
 


Często słyszymy, że aparaty fotograficzne wyszły z użytku, ponieważ każdy posiada aparat w smartfonie. Nie do końca tak to wygląda. Po pierwsze – nie każde dziecko posiada smartfon z dobrym aparatem, a po drugie – aparat w telefonie nie zastąpi sprzętu profesjonalnego, np.: lustrzanki. Mały, dobry aprat może obudzić w dziecku pasję do fotografowania (być może za kilka lat stanie się fotografem wszystkich rodzinnych uroczystości?). Wiele rodziców chce także uchronić dziecko przed uzależnieniem od telefonu i nie pozwala zabierać go na różne wyjazdy – dzięki posiadaniu osobnego aparatu fotograficznego, dziecko będzie mogło zawsze uchwycić ważną chwilę. 

Cena: 300 – 1500 zł 
 


Prezent najbardziej typowy – szczególnie dla tych, którzy chcą podejść do prezentu asekuracyjnie i nie kupić czegoś, co nie spodoba się dziecku. Jedni uważają, że to dobre wyjście z sytuacji, inni – że to pójście na łatwiznę. Jeżeli natomiast chemy dać prezent finansowy z zaznaczeniem, że ma on zostać przeznaczony na konkretną rzecz dla dziecka (na przykład, żeby samo wybrało sobie rower lub sprzęt AGD/RTV), być może lepiej po prostu wręczyć bon/kartę podarunkową do danego sklepu. Będziemy mieli pewność, że pieniądze przez nas podarowane, zostaną przeznaczone na to, na co my chcieliśmy je przeznaczyć. 

Cena: do ustalenia według własnych możliwości 
 


Ostatnie 5 miejsc tego rankingu wypełniają prezenty zdecydowanie "rodem z XXI wieku". Polecamy oczywiście wybranie prezentu z pozycji znajdujących się powyżej tej ramki, ale – jako że sprzęty AGD/RTV bardzo często są obecnie kupowane jako prezent dla dziecka – zamieszczamy je na ostatnich miejscach tego rankingu. 
 


W tym przypadku – do wyboru, do koloru. Najczęściej wybierany jest telefon dotykowy (tzw. smartfon). Możemy przebierać zarówno w rozmiarach, w kolorach obudowy, jak i w samych firmach. Cena uzależniona będzie od wszystkich tych czynników. 

Cena: 300 – 2000 zł 
 


Tablet to po prostu większych rodzajów smartfon – często także posiadający funkcję dzwonienia i wysyłania smsów. Cena takiego sprzętu będzie uzależniona głównie od marki i średnicy ekranu. Warto także zorientować się, do czego dziecko miałoby wykorzystywać tablet, ponieważ – jeżeli na przykład dziecko ma już swoje ulubione gry – być może są one dostępne tylko na wybranych systemach operacyjnych lub wymagają konkretnej specyfikacji. 

Cena: 300 – 2000 zł
 


Laptopy różnią się między sobą głównie rozmiarem – jeżeli chcemy, żeby był to sprzęt przenośny, kieszonkowy, zdecydujmy się na notebook. Jeżeli natomiast wybieramy laptop z myślą, że będzie on stał na biurku niczym komputer stacjonarny, kluczowy będzie duży ekran, żeby dziecko (oddalone przecież od monitora na szerokość biurka) nie niszczyło sobie wzroku. 

Cena: 700 – 3000 zł 
 


Komputery stacjonarne ucieszą głównie "graczy", dla których laptopy mają zbyt słabą specyfikację i nie obsługują bardziej zaawansowanych gier. Znajdziemy komputery tradycyjne składające się z popularnej "skrzynki" i monitora, a także bardziej nowoczesne sprzęty, w których cały mechanizm komputera ukryty jest w monitorze. 

Cena: 700 – 3000 zł 
 


Konsola to marzenie głównie chłopców – i tych małych, i tych dużych. Jeżeli wybierzemy zestaw z większą liczbą padów, gra na konsoli może stać się wspólną rozrywką całej rodziny lub grona znajomych dziecka. Aktualnie modne są także konsole kinetyczne, które rejestrują ruch całej postaci – takie sprzęty sprawdzą się jednak tylko w dużych domach, ponieważ do gry potrzebna jest duża przestrzeń. 

Cena: 700 – 3000 zł 


 

Komentarze (0)

Lepszy niż telefon (smart fot czy iPhone) będzie dla dziecka smartwatch wg mnie, zresztą poczytajcie o zaletach takiego urządzenia http://www.umalgosi.pl/zegarki-typu-smartwatch-nowoczesny-gadzet-i-bezpieczenstwo-dziecka/ . Sama byłam zaskoczona, że może być aż tak praktyczny. Dla dziecka to zarówno fajny gadżet jak i idealny zamiennik telefonu a dla mnie dyskretna forma kontroli.