Co kupić na I Komunię Świętą?

Co kupić na I Komunię Świętą?

author
Dominika Sobieraj
09 maja 2022

Przyjęcie komunii świętej po raz pierwszy to wielkie wydarzenie w życiu każdego katolika. Obecnie do pierwszej komunii świętej przystępują dzieci z drugiej lub trzeciej klasy szkoły podstawowej. Nieodłącznym elementem tej uroczystości jest obdarowanie dziecka symbolicznymi prezentami. Sprawdź, co można kupić w prezencie z okazji pierwszej komunii świętej.

Zgodnie z tradycją chrześcijańską prezenty dawane z okazji przyjęcia sakramentu Eucharystii powinny przede wszystkim odnosić się do wiary. Od kilku lat obserwujemy jednak trend obdarowywania dzieci pieniędzmi i wszelkiego rodzaju elektroniką. W rankingu zebrane zostały propozycje prezentów zarówno związanych z wiarą, jak i z nią niezwiązanych, jednakże zdecydowanie polecamy wybór podarunków z tej pierwszej grupy.


Fot. Marta Darowska/REPORTER

Spis treści:

  1. Ranking najlepszych prezentów
  2. Prezenty na Komunię dla chłopca i dziewczynki
  3. Co kupić dla chrześniaka na Komunię?
Zwiń spis treści

Ranking najlepszych prezentów

Najbardziej wartościowym z punktu widzenia wiary katolickiej jest oczywiście Pismo Święte. Biblię można dostosować zarówno do rozwoju dziecka, jak i do jego upodobań. W sklepie z dewocjonaliami albo w księgarni znajdziemy różne rodzaje Pisma Świętego: z obrazkami lub bez, pisane językiem uproszczonym lub w standardowym stylu biblijnym, kieszonkowe lub dużych rozmiarów.

W sklepach z dużym asortymentem będziemy mogli znaleźć także specjalne edycje stworzone pod patronatem biskupów lub papieża. Na rynku dostępne są także Biblie z grawerem (na okładce książki lub na pamiątkowym pudełku, w które opakowane jest Pismo Święte). Jeżeli na grawerze umieścimy imię i nazwisko dziecka wraz z datą pierwszej komunii świętej, z pewnością będzie to dla niego niepowtarzalna pamiątka z tej uroczystości.

Cena: 50 – 150 zł 

Medalik to doskonały prezent religijny zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Sklepy jubilerskie oferują szeroką gamę łańcuszków i samych zawieszek. Dla dziewczynek najczęściej wybieramy delikatne łańcuszki srebrne lub złote, a dla chłopców grubsze. Od wyboru kruszca zależy oczywiście cena takiego prezentu.

Jako zawieszka może posłużyć nie tylko medalik z wizerunkiem świętego, ale i krzyżyk. W dobrych sklepach z dewocjonaliami albo w większych katedrach możemy znaleźć nawet krzyżyki z relikwiami świętego. Ciekawym pomysłem może być także wybór medalika z imiennym patronem dziecka.

Cena: 100 – 500 zł 

Kolejnym religijnym pomysłem na prezent może być różaniec. Taki prezent również możemy dopasować do płci i preferencji dziecka. Znajdziemy delikatne różańce z kamieniami dla dziewcząt i masywne, drewniane różańce dla chłopców. Różańce możemy kupić w sklepach z dewocjonaliami albo w miejscach świętych – może mamy w okolicy jakąś katedrę, do której można wybrać się w celu nabycia takiego prezentu? Na pewno będzie on bardziej wyjątkowy niż taki, który kupujemy w zwykłym sklepie.

Można także pomyśleć o różańcowym komplecie, w którego skład wchodzi:
– tradycyjny różaniec z pięcioma dziesiątkami,
– różaniec na rękę z jedną dziesiątką,
– pierścionek z zaznaczoną jedną dziesiątką różańca.
Taki komplet również może być wykonany ze srebra lub złota albo zawierać kamienie szlachetne.

Cena: 50 zł – 1000 zł (w przypadku różańców ze złota)

Prezent najbardziej typowy – szczególnie dla tych, którzy chcą podejść do prezentu asekuracyjnie i nie kupić czegoś, co nie spodoba się dziecku. Jedni uważają, że to dobre wyjście z sytuacji, inni – że to pójście na łatwiznę. Jeżeli natomiast chemy dać prezent finansowy z zaznaczeniem, że ma on zostać przeznaczony na konkretną rzecz dla dziecka (na przykład, żeby samo wybrało sobie rower lub sprzęt AGD/RTV), być może lepiej po prostu wręczyć bon/kartę podarunkową do danego sklepu. Będziemy mieli pewność, że pieniądze przez nas podarowane, zostaną przeznaczone na to, na co my chcieliśmy je przeznaczyć.

Cena: do ustalenia według własnych możliwości 

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź:

Kredyty online – wypłata nawet w 1 dzień

Pożyczki na dowód – do 200 000 zł online

Któż z nas nie marzył o otrzymaniu rowera na komunię? Dzieci XXI wieku, mimo rozwoju telefonów i komputerów, również o nim marzą. Nie musimy się obawiać, że nasz prezent będzie przestarzały – obecnie na rynku jest wiele nowoczesnych modeli rowerów, które możemy dopasować do zainteresowań i upodobań dziecka. Jeżeli chcemy, aby rower służył dziecku przez długie lata, wybierajmy model bardziej klasyczny – różowe kwiatki w końcu się znudzą.

Na rynku jest też wiele modeli rowerów służących do wykonywania tricków – charakterystyczne są w nich grube opony i niska rama. Przed takim zakupem jednak warto skonsultować się z rodzicami dziecka, ponieważ mogą oni obawiać się, że nie jest to bezpieczny sport dla trzecioklasisty.

Cena: 500 – 2000 zł 

Hulajnoga wraca do łask – modny 20 lat temu pojazd zmienił swój wygląd i przystosowanie i znowu króluje wśród młodych i dorosłych. Nowoczesne hulajnogi mają duże koła, wzmocnione amortyzatory i rozwijają prędkość dużo większą, niż te z małymi kołami. Jazda na hulajnodze może być zarówno relaksem, jak i treningiem, a nawet praktycznym sposobem na przemieszczanie się – dziecko mogłoby na niej dojeżdżać do szkoły lub na zajęcia dodatkowe. Prezent taki sprawdzi się u każdego małego sportowca.

Cena: 200 – 1000 zł 

Biżutera będzie dobrym wyjściem dla tych, którzy chcieliby podarować dziecku coś wartościowego, ale niekoniecznie są zdecydowani na zakup medalika z wizerunkiem świętego. Chłopcu możemy kupić grubszy łańcuszek ze srebra lub złota – często takie prezenty są noszone przez chłopców przez długie lata, ponieważ moda na nie nie przemija.

Dziewczynce natomiast możemy sprezentować zarówno łańcuszek, jak i bransoletkę, pierścionek, czy nawet kolczyki. W sklepach jubilerskich znajdziemy wiele dziewczęcych kompletów (często z jakimś kamieniem szlachetnym). Jeżeli zdecydujemy się na klasykę, prezent może okazać się ponadczasowy.

Cena: 100 – 1000 zł 


Książki to doskonały pomysł na prezent dla dziecka – dzięki trafnemu doborowi lektury, będziemy w stanie przekonać do nich nawet największego maniaka sprzętów elektronicznych. Jeżeli chcemy podarować dziecku prezent w duchu religijnym, możemy zdecydować się na komplet książek zawierających ciekawostki związane z religią.

Jeżeli chcemy natomiast, żeby prezent był po prostu praktyczny i zachwycił dziecko tematyką, zdecydujmy się na serię związaną z zainteresowaniami dziecka – biografie najpopularniejszych piłkarzy dla sportowców, skarby UNESCO dla małych podróżników albo kanon poezji dziecięcej. Znajdziemy także wiele książek młodzieżowych zgrupowanych w większe serie – najczęściej można je kupić w pięknym, eleganckim wydaniu. Taki prezent może pięknie prezentować się na półce przez długie lata, a do książek zajrzy z pewnością niejedno pokolenie.

Cena: 100 – 500 zł 


Pod pojęciem sprzętu muzycznego kryje się wiele gadżetów związanych z odtwarzaniem muzyki. Możemy rozważyć kupno słuchawek, radia, głośnika bluetooth albo nawet przenośnego odtwarzacza muzyki (mp3 lub iPoda). Prezent taki spodoba się praktycznie każdemu nastolatkowi.

Cena: 100 – 500 zł 

Jeżeli dziecko uczęszcza na lekcje gry na jakimś instrumencie, nie posiada jeszcze własnego w domu, to możemy wykorzystać tę sytuację. Instrumenty zazwyczaj kosztują niemało, więc najczęściej rodzice opłacają dziecku jedynie lekcje gry na sprzęcie nauczyciela. Z pewnością jednak instrument, na którym dziecko mogłoby grać w domu, sprawiłby mu ogromną przyjemność.

Jeżeli natomiast dotychczas dziecko nie gra jeszcze na żadnym instrumencie, możemy zaryzykować i kupić mu instrument wraz z karnetem na naukę gry na nim – najpopularniejsze wśród młodszych dzieci są gitary i keyboardy, ponieważ gra na nich nie jest trudna.

Cena: 100 – 1000 zł 

Posiadanie rolek to marzenie niemal każdego dziecka. Nie musimy obawiać się, że dziecko jeszcze nie potrafi dobrze na nich jeździć – bardzo szybko się nauczy, jeżeli będzie miało swoje własne rolki. Jeżeli chcemy, żeby prezent posłużył dziecku przez dłuższy czas, wybierzmy rolki o regulowanym rozmiarze stopy.

Cena: 150 – 500 zł 

Wszelkiego rodzaju kursy mogą poszerzyć horyzonty dziecka i nauczyć go nowych umiejętności. Coraz częściej dochodzimy do wniosku, że zamiast w kolejny sprzęt elektroniczny, warto zainwestować w rozwój wiedzy i pasji. Możemy wyszukać na przykład:
– kurs nauki pływania,
– kurs języka obcego,
– kurs uprawiania jakiegoś sportu (tenisa, jeździectwa).

Cena: 200 – 1000 zł 

Kreatywnym pomysłem na prezent będzie zafundowanie dziecku wycieczki. Dokąd? Możliwości jest wiele. Wszystko zależy od tego, jak dobrze znamy dziecko. Możemy także zafundować dziecku bon wycieczkowy, żeby mogło samo zdecydować, dokąd pojedzie z rodzicami. Miejscem, do którego wycieczkę możemy kupować niemal w ciemno, jest na pewno Disneyland, w którym chciałoby znaleźć się każde dziecko.

Cena: 1000 – 2000 zł 

Często słyszymy, że aparaty fotograficzne wyszły z użytku, ponieważ każdy posiada aparat w smartfonie. Nie do końca tak to wygląda. Po pierwsze – nie każde dziecko posiada smartfon z dobrym aparatem, a po drugie – aparat w telefonie nie zastąpi sprzętu profesjonalnego, np.: lustrzanki. Mały, dobry aprat może obudzić w dziecku pasję do fotografowania (być może za kilka lat stanie się fotografem wszystkich rodzinnych uroczystości?). Wiele rodziców chce także uchronić dziecko przed uzależnieniem od telefonu i nie pozwala zabierać go na różne wyjazdy – dzięki posiadaniu osobnego aparatu fotograficznego, dziecko będzie mogło zawsze uchwycić ważną chwilę.

Cena: 300 – 1500 zł 

Prezent tradycyjny, ale jakże praktyczny. Wśród zegarków znajdziemy:
– zegarki tradycyjne (z tarczą i wskazówkami),
– zegarki elektroniczne (z wyświetlaczem cyrf).

Zegarek tradycyjny może być gustownym prezentem zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Skórzany pasek i tarcza ze srebra lub złota będą ponadczasowe i z pewnością posłużą dziecku długie lata. Zegarki elektroniczne polecane są natomiast dla dzieci pasjonujących się sportem – możemy wtedy wybrać zegarek wodoodporny albo taki, któremu nie straszne będą wstrząsy, uderzenia, czy pył piasku.

Cena: 100 – 1000 zł 

W tym przypadku – do wyboru, do koloru. Najczęściej wybierany jest telefon dotykowy (tzw. smartfon). Możemy przebierać zarówno w rozmiarach, w kolorach obudowy, jak i w samych firmach. Cena uzależniona będzie od wszystkich tych czynników.

Cena: 300 – 2000 zł 

Tablet to po prostu większych rodzajów smartfon – często także posiadający funkcję dzwonienia i wysyłania smsów. Cena takiego sprzętu będzie uzależniona głównie od marki i średnicy ekranu. Warto także zorientować się, do czego dziecko miałoby wykorzystywać tablet, ponieważ – jeżeli na przykład dziecko ma już swoje ulubione gry – być może są one dostępne tylko na wybranych systemach operacyjnych lub wymagają konkretnej specyfikacji.

Cena: 300 – 2000 zł

Laptopy różnią się między sobą głównie rozmiarem – jeżeli chcemy, żeby był to sprzęt przenośny, kieszonkowy, zdecydujmy się na notebook. Jeżeli natomiast wybieramy laptop z myślą, że będzie on stał na biurku niczym komputer stacjonarny, kluczowy będzie duży ekran, żeby dziecko (oddalone przecież od monitora na szerokość biurka) nie niszczyło sobie wzroku.

Cena: 700 – 3000 zł 

Komputery stacjonarne ucieszą głównie “graczy”, dla których laptopy mają zbyt słabą specyfikację i nie obsługują bardziej zaawansowanych gier. Znajdziemy komputery tradycyjne składające się z popularnej “skrzynki” i monitora, a także bardziej nowoczesne sprzęty, w których cały mechanizm komputera ukryty jest w monitorze.

Cena: 700 – 3000 zł 

Konsola to marzenie głównie chłopców – i tych małych, i tych dużych. Jeżeli wybierzemy zestaw z większą liczbą padów, gra na konsoli może stać się wspólną rozrywką całej rodziny lub grona znajomych dziecka. Aktualnie modne są także konsole kinetyczne, które rejestrują ruch całej postaci – takie sprzęty sprawdzą się jednak tylko w dużych domach, ponieważ do gry potrzebna jest duża przestrzeń.

Cena: 700 – 3000 zł 

Doskonałym pomysłem na nowoczesny i innowacyjny prezent dla młodego człowieka może być również dron. Takie urządzenie może pobudzić wyobraźnię dziecka i dać mu szansę na zyskanie nowej pasji oraz poznanie świata z innej strony.

Cena: 100 – 2000 zł 

Dzieci zaczynające swoją przygodę ze sportami ekstremalnymi mogą natomiast ucieszyć się z prezentu w postaci kamerki sportowej, czyli urządzenia pozwalającego na rejestrowanie własnych wyczynów sportowych.

Cena: 100 – 1000 zł 

W czasach, w których dzieci coraz rzadziej sięgają po papierowe książki, dobrym prezentem – wpływającym korzystnie na ich rozwój – może być elektroniczny czytnik książek. W formie e-booków dystybuowane są obecnie wszelkiego rodzaju powieści młodzieżowe oraz lektury szkolne, do których dzięki tego typu urządzeniu można mieć darmowy dostęp (na przykład poprzez bibliotekę internetową Wolne Lektury). Prezent taki może być zatem i atrakcyjny, i praktyczny.

Cena: 200 – 1000 zł 

Prezentem na miarę współczesnych czasów może być także deskorolka elektryczna, zwana też czasem hoverboardem. Tego typu urządzenie może spodobać się nie tylko małym sportowcom, ale i dzieciom, które często wychodzą na spacery. Deskorolki elektryczne są jednymi z najmodniejszych obecnie urządzeń umożliwiających szybkie poruszanie się w przestrzeni miejskiej.

Cena: 700 – 3000 zł 

Idealnym prezentem dla młodych naukowców będzie mikroskop – prezent, który ma szansę pobudzić zainteresowanie biologią i chemią nawet największego wroga tradycyjnej szkolnej nauki. Przez dobrej jakości mikroskop można oglądać niemalże wszystkie drobne elementy otaczającej nas rzeczywistości, np.: strukturę własnego włosa, psiej sierści albo kształt ziarenka soli kuchennej.

Cena: 200 – 1000 zł 

Popularnym w ostatnich latach prezentem na pierwszą komunię świętą stał się quad, czyli czterokołowy pojazd rekreacyjny. Stosunkowo bezpieczne korzystanie z niego można jednak zapewnić jedynie dziecku, które ma dostęp do własnego podwórka (najlepiej przydomowego). Często słyszy się bowiem o wypadkach spowodowanych przez młode osoby poruszające się na quadach po terenach do tego nieprzystosowanych, np.: po lesie, w którym stanowić mogą zagrożenie dla osób spacerujących.

Cena: 800 – 4000 zł 

Smartwatch to zegarek, który ma zdecydowanie bardziej rozbudowane funkcje niż zegarek tradycyjny – możemy znaleźć na rynku urządzenia odtwarzające muzykę, wyświetlające zdjęcia, liczące kroki, odczytujące e-maile, a nawet robiące zdjęcia. Taki zegarek będzie prezentem na styku tradycji i nowoczesności.

Cena: 700 – 3000 zł 

Smartfony tylko z pozoru zastępują obecnie wszystkie inne urządzenia służące do odtwarzania dźwięku, filmu i robienia zdjęć. Doskonałym przykładem na wciąż praktyczne urządzenie jest odtwarzacz mp4, który posłuży muzyką tam, gdzie z telefonem wejść nie można. Kompaktowy przypinany do ubrania odtwarzacz muzyki może przydać się na przykład na siłowni lub podczas odrabiania lekcji, jeżeli dziecko koniecznie chce mieć włączoną muzykę, a nie powinno rozpraszać się w tym czasie zbędnymi powiadomieniami z Internetu.

Cena: 700 – 3000 zł 

Religijnym i nowoczesnym zarazem prezentem może być gra planszowa, której fabuła skupiona jest wokół świętych lub ważnych dla religii chrześcijańskiej wydarzeń. O ile trudno znaleźć takie gry w stacjonarnych sklepach z zabawkami, o tyle wiele tego typu tytułów znajdziemy w sklepach internetowych (najłatwiej szukać takich gier w dystrybucji księgarni katolickiej).

Cena: 30 – 150 zł 

Nowoczesnym i ciekawym prezentem dla dziecka może być również trampolina ogrodowa albo mniejsza trampolina do mieszkania (typu fitness). Przy tego typu prezencie warto upewnić się jednak, czy rodzice dziecka będą mieli możliwość ustawienia gdzieś tego typu sprzętu, ponieważ trampoliny i w formie złożonej i rozłożonej zajmują bardzo dużo miejsca (mogą nie zmieścić się do tradycyjnej piwnicy).

Cena: 150 – 900 zł 

Znakomitym prezentem na komunię, szczególnie dla dziecka przyzwyczajonego do siedzącego trybu życia, może być także wykupienie zajęć dodatkowych. Jeżeli nie mamy pomysłu na to, jaki kurs wykupić dziecku, możemy zorientować się w lokalnej ofercie zajęć artystycznych lub warsztatów kreatywnych – takie zajęcia właściwe są dla dzieci niemalże w każdym wieku. Warsztaty takie będą również dobrym pomysłem w ramach prezentu dla dzieci, które cierpią na nadpobudliwość psychoruchową – właściwy opiekun pokieruje dzieckiem tak, by znalazło ono właściwą drogę do dania upustu własnej energii w sposób jak najbardziej sprzyjający jego rozwojowi osobistemu.

Cena: 300-1000 zł

W porozumieniu z rodzicami dziecka przystępującego do Komunii Świętej możemy także kupić w prezencie zestaw biurowy. Nastolatek przystępujący do sakramentu jest w takim wieku, że często ma jeszcze stary przedszkolny zestaw biurowy nieodpowiedni dla dziecka uczącego się w szkole podstawowej. W ramach zestawu biurowego możemy kupić na przykład:

– biurko (warto poszukać biurka z nogami mającymi regulowaną wysokość),
– ergonomiczne krzesło biurowe,
– lampkę biurową.

Pamiętajmy jednak, aby przed zakupem tego typu rzeczy zawsze konsultować się z rodzicami dziecka – pomoże to nam uniknąć ewentualnych nieprzyjemności z tytułu nietrafionego prezentu.

Cena: 300-1500 zł

Prezenty na Komunię dla chłopca i dziewczynki

Jak widać, pomysłów na prezenty może być naprawę sporo. Warto jednak zachować umiar i nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na rzeczy, które będą dla dziecka nieprzydatne. Wciąż wielu Polaków uzyskuje zarobi poniżej średniej krajowej, dlatego w niektórych wypadkach rezygnacja ze szczególnie kosztowych prezentów tym bardziej może być rozsądna.

Podane powyżej propozycje prezentów komunijnych są raczej uniwersalne, a więc takie, z którego będzie cieszył się zarówno chłopiec, jak i dziewczynka. Poniżej przedstawiamy więc kilka propozycji prezentów przeznaczonych głównie dla chłopców lub dziewczynek.

Dobrym pomysłem na prezent dla dziewczynek mogą być na przykład:

– sukienka,

– kolczyki,

– bransoletka,

– maszyna do szycia dla dzieci,

– lalka,

– zestaw do kąpieli,

– akcesoria plastyczne.

Natomiast szczególnie chłopcy mogą ucieszyć się z:

– gry komputerowej,

– akcesoriów gamingowych,

– stroju sportowego z logo ulubionej drużyny,

– biletów na mecz reprezentacji.

Co kupić dla chrześniaka na Komunię?

Rodzice chrzestni należą do najważniejszych gości podczas uroczystości komunijnej. Wielu z nich chce upamiętnić ten dzień szczególnym prezentem. Tu bez wątpienia wymienić można wspomnianą wcześniej biżuterię, a konkretnie medalik oraz Pismo Święte czy różaniec. Chrzestni odpowiadają bowiem za duchowe wsparcie dziecka, dlatego każdy prezent mający bezpośredni związek z przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej będzie dobrym pomysłem.

Trafne będą również wskazane wcześniej przykłady, np. rower, hulajnoga czy zegarek. W przypadku, gdy nie mamy konkretnego pomysłu na prezent, który bez wątpienia będzie idealny dla naszego chrześniaka, możemy oczywiście skorzystać z bezpiecznej opcji, jaką są pieniądze. W takim wypadku dziecko będzie mogło przeznaczyć je na rzecz, o której marzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

r
r
2022-05-08 23:32:17

To co chce młody i tyle, ja kuzynowi dałem słuchawki z noisecancelingiem jak chciał, moze nie jakieś Bose, ale dobre noisecomfort2 od Lamaxa. Budżet i wiara w poszanowanko zrobiło swoje ;)

Podobne artykuły

Ile zarabia recepcjonista?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
11 grudnia 2019

Ile zarabia recepcjonista?

Promocja: „Jesienny bukiet korzyści” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
13 października 2020

Promocja: „Jesienny bukiet korzyści” w BNP Paribas

Przelewy na telefon BLIK w Getin Noble Banku
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
28 listopada 2019

Przelewy na telefon BLIK w Getin Noble Banku

Ile wynoszą zarobki w Biedronce?
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
18 stycznia 2018

Ile wynoszą zarobki w Biedronce?

PKO BP w Katowicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 września 2019

PKO BP w Katowicach

Porównaj