Ukraiński startup będzie walczył z głodem na świecie z Warszawy

Ukraiński startup będzie walczył z głodem na świecie z Warszawy

author
Alicja Uzarowicz
11 maja 2019

Startup Deep Trait prosto z Ukrainy zamierza na zawsze odmienić rolnictwo. W jaki sposób naukowcy planują tego dokonać? Nauczą rośliny przetrwać suszę. Pomysłodawcy projektu zebrali już około 300 tys. dolarów kapitału, a swoje skrzydła rozwijać będą w polskiej stolicy.

Czy to jeden z kroków na drodze do wygrania nierównej walki z głodem na świecie? Nowa technologia, której pomysłodawcami są założyciele startupu Deep Trait z Ukrainy pozwoli roślinom przetrwać suszę. Firmie udało się zebrać już około 300 tys. dolarów dofinansowania od inwestorów. Pomysł ten może już wkrótce stać się rzeczywistością.

Naukowcy planują rozwijać swój doskonały pomysł w Warszawie, a pomóc ma im sztuczna inteligencja. Kim są założyciele startupu Deep Trait? Filarami zespołu badawczego są naukowcy Rusłana Radczuk i Sergij Szelpuk. Posiadają oni wsparcie biotechnologa i przedsiębiorcy profesora Juriego Gleby.

Głównym zamysłem naukowców jest połączenie algorytmów sztucznej inteligencji z genetyką roślin w taki sposób, aby były one mniej podatne na skutki działania różnych warunków atmosferycznych, w szczególności suszy. Rośliny zatem oduczyłyby się podatności na gwałtowne zmiany pogody i długotrwałe okresy bez opadów deszczu.

Sztuczna inteligencja plus biotechnologia

Podstawą badań Deep Trait jest analiza wielkiej ilości genomów zawartych w roślinach. Zadaniem sztucznej inteligencji byłoby wyselekcjonowanie z każdej rośliny takich genów, które stanowią o odporności roślin na konkretne warunki pogodowe. Wykorzystanie tego dosyć prostego testu może ułatwić niejedno życie.

"

Dzięki temu rośliny same nauczą się wytwarzać nawóz albo znosić jałowe warunki. Możliwe stanie się też zrównoważenie zawartości białek, tłuszczów i węglowodanów w jedzeniu bez konieczności zmiany diety

– mówi Sergij Szelpuk, współzałożyciel startupu Deep Trait.

Jeżeli założenia naukowców są słuszne, rozwiązałyby się praktycznie wszystkie problemy związane z żywnością w naszych czasach. Byłoby to mniejszą ingerencją w naturalny genom roślin niż tworzenie żywności genetycznie modyfikowanej. Metoda ta nie zakłada bowiem dokładania do roślin nowych genów a jedynie odnajdywanie i wzmacnianie ich.

To dopiero początek

Pierwsze badania mające na celu pokazanie w praktyce słuszności założeń naukowców z Deep Trait zakończyły się wynikiem pozytywnym. Algorytmy sztucznej inteligencji nie miały żadnego problemu w odnalezieniu tego pożądanego „ukrytego” genu. Udało się także obniżyć koszt jednostkowy takiego badania poniżej 1 tys. dolarów.

Startup zamierza prowadzić coraz to bardziej skomplikowane badania w obranym przez siebie kierunku. Udało się już na ten cel zebrać około 300 tys. dolarów. Kapitał pochodzi od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, funduszu StartFinder oraz od anioła biznesu z San Francisco – Nicka Bilogorskiego.

Ukraiński startup wybrał na miejsce swojego rozwoju Polskę. Zapytany o opinię na temat Deep Trait Maciej Sadowski, twórca StartUp Hub Poland stwierdził, iż działania tej firmy będą odpowiedzią na wyzwania odczuwane globalnie. Zaliczył do nich walkę z głodem, zmiany klimatu i coraz bardziej doskwierające rolnikom susze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

80% absolwentów uczelni znajduje pracę
Wpisy
author
Aneta Jankowska
21 lipca 2018

80% absolwentów uczelni znajduje pracę

Podstawowy rachunek płatniczy mBank
Banki
author
Dominika Sobieraj
16 lipca 2018

Podstawowy rachunek płatniczy mBank

Prawie 3 mln emerytów ma kredyt lub pożyczkę
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
20 stycznia 2019

Prawie 3 mln emerytów ma kredyt lub pożyczkę

Feniko – opinie
Firmy pożyczkowe
author
Aleksandra Gościnna
18 listopada 2021

Feniko – opinie

Kredyt 150 tysięcy – najlepsze oferty
Kredyty
author
Aleksandra Gościnna
12 kwietnia 2023

Kredyt 150 tysięcy – najlepsze oferty

Porównaj