Akademia PSD2 od BNP Paribas

Akademia PSD2 od BNP Paribas

author
Alicja Uzarowicz
24 lipca 2019

Zgodnie z najnowszym komunikatem BNP Paribas, rozpoczął się nabór firm typu fintech do nowej inicjatywy, które partnerem jest Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka. Otrzymała ona nazwę Akademia PSD2. W zamian za współpracę przy tworzeniu innowacyjnej bankowości zgodnej z ideą wchodzącej w życie dyrektywy unijnej, BNP Paribas wesprze współpracujące firmy przy uzyskaniu niezbędnych licencji.

Fintechy, czyli firmy zajmujące się projektowaniem i wdrażaniem ultranowoczesnych narzędzi będą mogły rozwinąć skrzydła wraz z dniem 14 września, kiedy to w życie wejdzie dyrektywa PSD2. Problem stanowią jednak kwestie formalne. Dostęp do licencji i pozwoleń ma zagwarantować Akademia PSD2 od BNP Paribas.

Jak napisano w komunikacie BNP Paribas na temat Akademii, sama technologia nie wystarczy do tchnięcia życia w nawet najdoskonalsze i najbezpieczniejsze rozwiązania. Konieczne dla fintechów jest zdobycie odpowiedniej licencji od Komisji Nadzoru Finansowego. Bank postanowił pomóc fintechom je uzyskać.

22 lipca rozpoczął się nabór do projektu o nazwie Akademia PSD2, który BNP Paribas rozpoczął we współpracy z Kancelarią Domański Zakrzewski Palinka. W ramach współpracy bank ma fintechom do zaoferowania jednak coś więcej niż tylko pomoc w kwestiach formalnych.

akademia

Tenis z Radwańską i BNP Paribas w Giżycku.

Akademia PSD2 – BNP Paribas szuka chętnych

Współpraca pomiędzy bankiem i fintechami oparta będzie na konsultacjach, mentoringu oraz możliwości nawiązania długofalowej współpracy jeszcze po zakończeniu projektu. Od bardziej praktycznej zaś strony, Akademia PSD2 zagwarantuje pomoc w badaniach typu UX (ang. – User Experience – doświadczenie użytkowników).

Korzyści odnajdą się także po stronie samego banku. BNP Paribas bowiem wyszkoli i nauczy fintechy współpracy z bankami. Wykorzystując do tego posiadane zasoby projekt zagwarantuje, że firmy te będą doskonale przygotowane pod kątem realiów i procedur BNP Paribas. Bank dąży nieustannie do wdrażania nowoczesnych rozwiązań.

"

Aktywnie poszukujemy ich (rozwiązań – przyp. red.) na rynku. Jako pierwsi uruchomiliśmy produkcyjne API, oparte na najlepszych rynkowych standardach i technologiach, widząc w tym szansę na dalszą poprawę jakości naszych rozwiązań i możliwość ponadstandardowego rozwoju produktów

– powiedział Konrad Szermanowicz z BNP Paribas, cytowany w komunikacie.

akademia

BNP Paribas z nowym Raportem CSR.

Akademia PSD2 w odpowiedzi na wymagania KNF

Nowa dyrektywa unijna wprowadzi wiele interesujących możliwości dla fintechów, które nierzadko stanowić będą podmioty typu Third Party Providers (TPP – podmioty trzecie). Z drugiej zaś strony Komisja Nadzoru Finansowego nie mogła tak po prostu dopuścić do rynku finansowego niedoświadczone podmioty.

Efektem takiego podejścia, uzasadnionego interesem klientów tej branży są liczne obostrzenia i warunki, jakie fintech musi spełnić, aby uzyskać licencję. Akademia PSD2 jest projektem, który ma za zadanie wypełnić lukę, której konsekwencji doświadczają firmy tego rodzaju.

"

Naszą ambicją jest wyłowienie i przygotowanie najciekawszych fintechów do współpracy z BNP Paribas. Wybrane firmy wspólnie rozpoczną Akademię PSD2 już 8 sierpnia. Inaczej niż w typowych programach akceleracyjnych, później każda z nich będzie podążać własną, zindywidualizowaną ścieżką

– powiedziała Paulina Skrzypińska z BNP Paribas, cytowana w komunikacie.

Do końca roku Akademia PSD2 wyłoni 3 z 6 mających wziąć udział w projekcie fintechów. To właśnie z nimi bank podejmie długotrwałą współpracę. Nabór chętnych firm potrwa do 2 sierpnia bieżącego roku. O wyborze tych trzech firm zadecydują klienci BNP Paribas, którym udostępnione zostaną opracowane w projekcie rozwiązania.

akademia

Fot. BNP Paribas

 


Źródła:
http://media.bnpparibas.pl/pr/452546/bank-bnp-paribas-szuka-fintechow-z-ktorymi-otworzy-bankowosc-rusza-nab

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ranking darmowych pożyczek – czerwiec 2016
Wpisy
autor wpisu
iwonanowak
06 czerwca 2016

Ranking darmowych pożyczek – czerwiec 2016

PKO BP w Rypinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
28 lipca 2019

PKO BP w Rypinie

Wonga będzie współpracować z bankami ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
06 września 2017

Wonga będzie współpracować z bankami ?

Ulubione metody płatności Polaków w zagranicznych e-sklepach
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
16 grudnia 2019

Ulubione metody płatności Polaków w zagranicznych e-sklepach

NBP wprowadził nową monetę kolekcjonerską
Wpisy
author
Aneta Jankowska
23 sierpnia 2018

NBP wprowadził nową monetę kolekcjonerską

Polityka Energetyczna Państwa – projekt PEP
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
27 listopada 2018

Polityka Energetyczna Państwa – projekt PEP

Porównaj