Strona główna Blog Coraz więcej osób korzysta z Internetu

Coraz więcej osób korzysta z Internetu

author
Natalia Narloch
23 października 2018
Według najnowszych obliczeń GUS odsetek osób korzystających z Internetu wynosi obecnie 77.5%. Jest to wzrost o 1,6 punktów procentowych w porównaniu do ubiegłego roku. Więcej jest także osób regularnie korzystających z sieci. Do kategorii tej zalicza się 74,8% Polaków.

GUS podaje, iż 82,7% gospodarstw domowych (co najmniej jedna osoba w wieku 16-74) posiadało przynajmniej jeden komputer. Wskaźnik ten także stale wzrasta. Porównując rok ubiegły jest to  o 09, pkt proc. więcej i prawie 5 pkt proc. więcej niż w 2015r.

Powody braku dostępu do Internetu

Obecnie 84,2% gospodarstw domowych ma stały dostęp do Internetu. Jest to wzrost o 2,3 pkt proc. biorąc pod uwagę rok 2017 oraz 8,4 pkt proc. w stosunku do roku 2015. Zwiększeniu o 1,7 pkt proc. uległa także liczba osób korzystających z łącza szerokopasmowego. Co więcej, według ostatnich obliczeń GUS dostęp do Internetu częściej posiadały gospodarstwa domowe z dziećmi niż bez nich.

Spośród osób wciąż niepodłączonych do sieci, większość z nich nie wyraża potrzeby korzystania z Internatu. Drugą przyczyną jest brak umiejętności. Zadeklarowały to zwłaszcza osoby starsze. Wysokie koszty sprzętu wciąż pozostają barierą do przyłączenia się do sieci, a część poddanych badaniu stwierdziło nawet, że wyraża niechęć do Internetu.

Z jakiego Internetu korzystają Polacy?

GUS podaje, że systematycznie wzrasta odsetek przedsiębiorstw z dostępem do szerokopasmowego Internetu. Obecnie, jest to 65%, podczas gdy internet mobilny posiada 67,6%  podmiotów. W dużych firmach, aż w 99,6% przypadków zainstalowane jest szerokopasmowe łącze stałe.

Co więcej, w 2018r. 11,5% przedsiębiorstw korzystało z usług chmury obliczeniowej. Jest to rozwiązanie coraz bardziej popularne w polskich firmach. Największym zainteresowaniem cieszyła się e-poczta, jedna z usług oferowanych w ramach chmury. Na jej zakup zdecydowało się 7,7% przedsiębiorstw.

Coraz więcej kupujemy przez Internet

GUS podaje, iż jedynie w 2017r. nastąpił wzrost zamówień internetowych przez firmy o 33,6%.  Aby złożyć zamówienie, większość z nich wykorzystywała aplikację mobilną lub stronę internetowa (33%).

Internet służy też przedsiębiorcom w realizacji zamówień. Drogą elektroniczną otrzymywało je 12,1%.  9,4% polskich firm regularnie sprzedawało swoje produkty poprzez własną stronę internetową lub aplikację mobilną. 6,4% ogółu przedsiębiorstw korzystało w tym celu z zewnętrznych platform handlowych.


 

Administracja publiczna przez Internet

Ponad to, prawie 2/3 firm wypełniało wszystkie procedury administracyjne internetowo, bez konieczności wysyłania wersji papierowych. Zdecydowana większość z nich -70,1% korzystała z e-administracji samodzielnie. Pozostała część korzystała z usług zewnętrznego podmiotu, np. biura rachunkowego.

Marketing internetowy – klucz do sukcesu

GUS podkreślił także rolę Internetu, jako głównego źródła promocji swojej działalności przez polskie przedsiębiorstwa. Firmy dostrzegają korzyści z obecności w mediach społecznościowych i łatwości w nawiązywaniu kontaktów biznesowych.

"Odsetek przedsiębiorstw wykorzystujących media społecznościowe systematycznie rośnie. W 2013 r., kiedy to po raz pierwszy zebrano informacje na ten temat, wskaźnik osiągnął wartość 19,1% i w przeciągu pięciu lat wzrósł o 11,2 pkt proc. Ponad 60% przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 osób i więcej) wykorzystywało przynajmniej jeden z rodzajów mediów społecznościowych" napisał Główny Urząd Statystyczny.

Rola Internetu w obecnych czasach jest nieoceniona i bezsprzecznie rośnie na znaczeniu. Jest to narzędzie do zdalnej pracy, szybkiej komunikacji, promocji i handlu. Badania wskazują na ciągły wzrost liczby osób korzystających z sieci internetowej, która staje się narzędziem niezbędnym w wielu dziedzinach naszego życia.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Kasa Stefczyka Gorzów Wielkopolski
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 października 2020

Kasa Stefczyka Gorzów Wielkopolski

Nagroda przedsiębiorców dla Provident Polska
Wpisy
author
Patryk Byczek
16 stycznia 2018

Nagroda przedsiębiorców dla Provident Polska

Horum Bank szuka finansowania
Wpisy
author
Patryk Byczek
17 lipca 2018

Horum Bank szuka finansowania

Bank Pekao w Luborzycy
Oddziały
author
Patryk Byczek
07 lipca 2019

Bank Pekao w Luborzycy

KRD działa już od 15 lat
Wpisy
author
Patryk Byczek
09 sierpnia 2018

KRD działa już od 15 lat

Kredyt gotówkowy Czechowice-Dziedzice
Wpisy Inne
author
Aleksandra Gościnna
27 lutego 2021

Kredyt gotówkowy Czechowice-Dziedzice