zadluzenia.com
zamknij

Jakie sprzęty królują w polskich domach ?

Prawie każdy z nas posiada w domu pralkę. Tak przynajmniej wynika z badania CBOS, które sprawdziło, co Polacy posiadają w swoich domach. Zaraz za pralką z wynikiem 95% plasuje się telefon komórkowy. Co jeszcze znajdziemy w zestawieniu?

 

 

Pralka, komórka i telewizor na podium

 

Sierpniowe badanie pokazało, że 97% Polaków ma na wyposażeniu swojego domu pralkę automatyczną. Na drugim miejscu znalazła się komórka - posiada ją 95% ankietowanych. Okazuje się, że mamy ją głównie z własnego wyboru. Telefon komórkowy jest jednak najrzadziej spotykanym przedmiotem wśród osób starszych, w wieku 65 lat i więcej. Dla porównania telefon stacjonarny posiada co trzeci respondent - 35%. Podium zamyka telewizor z płaskim ekranem. Taki przedmiot posiada 86% gospodarstw domowych, a mniej więcej dwie trzecie (67%) korzysta z płatnej telewizji kablowej czy satelitarnej.

 

Powszechny dostęp do Internetu

 

Dalej w badaniu znalazł się dostęp do sieci. Korzystanie z własnego Internetu zadeklarowało 80% badanych - praktycznie wszyscy respondenci w wieku 18 - 44, absolwenci wyższych uczelni (95%) oraz większość mieszkańców największych miast (87%) jak i osób zadowolonych z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (89%).

 

W większości domów znajdziemy również komputer przenośny - 68%. Natomiast komputer stacjonarny lub tablet posiada 37% z nas. Te urządzenia najczęściej posiadają osoby w wieku 35 - 44 lat, absolwenci wyższych uczelni oraz mieszkańcy największych miast. Takie wyposażenie domu jest zależne od wielkości miejscowości i poziomu wykształcenia badanych, a także zadowolenia z materialnych warunków życia.


Inne przedmioty w polskich domach

 

- samochód osobowy posiada 75% ankietowanych, w tym prawie połowa ma jeden, a niemal co czwarty dwa i tylko niewielu, bo 6% respondentów posiada trzy samochody lub więcej
- cyfrowy aparat fotograficzny ma 43% Polaków
- zmywarkę - 42% respondentów - najczęściej są to osoby lepiej wykształcone, mieszkające w największych miastach i zadowolone ze swojej sytuacji materialnej.
- działkę rekreacyjną posiada 24% z nas
- co piąty Polak (21%) ma ciśnieniowy ekspres do kawy 
- kino domowe czy konsolę do gier znajdziemy w domach 18% badanych

 

Przedmioty rzadziej spotykane

 

Według badania CBOS, czytnik książek elektronicznych posiada 7% ankietowanych, klimatyzację - 3%, łódź motorową lub żaglową - 1%. Nieliczna grupa - 5% respondentów posiada domek letniskowy (najczęściej mieszkańcy największych miast, stanowiący 13% badanych).

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY