Prawie każdy z nas posiada w domu pralkę. Tak przynajmniej wynika z badania CBOS, które sprawdziło, co Polacy posiadają w swoich domach. Zaraz za pralką z wynikiem 95% plasuje się telefon komórkowy. Co jeszcze znajdziemy w zestawieniu?

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 29.09.2017
Udostępnij:

Pralka, komórka i telewizor na podium

Sierpniowe badanie pokazało, że 97% Polaków ma na wyposażeniu swojego domu pralkę automatyczną. Na drugim miejscu znalazła się komórka – posiada ją 95% ankietowanych. Okazuje się, że mamy ją głównie z własnego wyboru. Telefon komórkowy jest jednak najrzadziej spotykanym przedmiotem wśród osób starszych, w wieku 65 lat i więcej. Dla porównania telefon stacjonarny posiada co trzeci respondent – 35%. Podium zamyka telewizor z płaskim ekranem. Taki przedmiot posiada 86% gospodarstw domowych, a mniej więcej dwie trzecie (67%) korzysta z płatnej telewizji kablowej czy satelitarnej.

Powszechny dostęp do Internetu

Dalej w badaniu znalazł się dostęp do sieci. Korzystanie z własnego Internetu zadeklarowało 80% badanych – praktycznie wszyscy respondenci w wieku 18 – 44, absolwenci wyższych uczelni (95%) oraz większość mieszkańców największych miast (87%) jak i osób zadowolonych z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (89%).

W większości domów znajdziemy również komputer przenośny – 68%. Natomiast komputer stacjonarny lub tablet posiada 37% z nas. Te urządzenia najczęściej posiadają osoby w wieku 35 – 44 lat, absolwenci wyższych uczelni oraz mieszkańcy największych miast. Takie wyposażenie domu jest zależne od wielkości miejscowości i poziomu wykształcenia badanych, a także zadowolenia z materialnych warunków życia.

Inne przedmioty w polskich domach

samochód osobowy posiada 75% ankietowanych, w tym prawie połowa ma jeden, a niemal co czwarty dwa i tylko niewielu, bo 6% respondentów posiada trzy samochody lub więcej
cyfrowy aparat fotograficzny ma 43% Polaków
zmywarkę – 42% respondentów – najczęściej są to osoby lepiej wykształcone, mieszkające w największych miastach i zadowolone ze swojej sytuacji materialnej.
działkę rekreacyjną posiada 24% z nas
– co piąty Polak (21%) ma ciśnieniowy ekspres do kawy 
kino domowe czy konsolę do gier znajdziemy w domach 18% badanych

Przedmioty rzadziej spotykane

Według badania CBOS, czytnik książek elektronicznych posiada 7% ankietowanych, klimatyzację – 3%, łódź motorową lub żaglową – 1%. Nieliczna grupa – 5% respondentów posiada domek letniskowy (najczęściej mieszkańcy największych miast, stanowiący 13% badanych).

Komentarze