Jakie sprzęty królują w polskich domach ?

Jakie sprzęty królują w polskich domach ?

author
Aneta Jankowska
29 września 2017
Prawie każdy z nas posiada w domu pralkę. Tak przynajmniej wynika z badania CBOS, które sprawdziło, co Polacy posiadają w swoich domach. Zaraz za pralką z wynikiem 95% plasuje się telefon komórkowy. Co jeszcze znajdziemy w zestawieniu?

Pralka, komórka i telewizor na podium

Sierpniowe badanie pokazało, że 97% Polaków ma na wyposażeniu swojego domu pralkę automatyczną. Na drugim miejscu znalazła się komórka – posiada ją 95% ankietowanych. Okazuje się, że mamy ją głównie z własnego wyboru. Telefon komórkowy jest jednak najrzadziej spotykanym przedmiotem wśród osób starszych, w wieku 65 lat i więcej. Dla porównania telefon stacjonarny posiada co trzeci respondent – 35%. Podium zamyka telewizor z płaskim ekranem. Taki przedmiot posiada 86% gospodarstw domowych, a mniej więcej dwie trzecie (67%) korzysta z płatnej telewizji kablowej czy satelitarnej.

Powszechny dostęp do Internetu

Dalej w badaniu znalazł się dostęp do sieci. Korzystanie z własnego Internetu zadeklarowało 80% badanych – praktycznie wszyscy respondenci w wieku 18 – 44, absolwenci wyższych uczelni (95%) oraz większość mieszkańców największych miast (87%) jak i osób zadowolonych z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (89%).

W większości domów znajdziemy również komputer przenośny – 68%. Natomiast komputer stacjonarny lub tablet posiada 37% z nas. Te urządzenia najczęściej posiadają osoby w wieku 35 – 44 lat, absolwenci wyższych uczelni oraz mieszkańcy największych miast. Takie wyposażenie domu jest zależne od wielkości miejscowości i poziomu wykształcenia badanych, a także zadowolenia z materialnych warunków życia.

Inne przedmioty w polskich domach

samochód osobowy posiada 75% ankietowanych, w tym prawie połowa ma jeden, a niemal co czwarty dwa i tylko niewielu, bo 6% respondentów posiada trzy samochody lub więcej
cyfrowy aparat fotograficzny ma 43% Polaków
zmywarkę – 42% respondentów – najczęściej są to osoby lepiej wykształcone, mieszkające w największych miastach i zadowolone ze swojej sytuacji materialnej.
działkę rekreacyjną posiada 24% z nas
– co piąty Polak (21%) ma ciśnieniowy ekspres do kawy 
kino domowe czy konsolę do gier znajdziemy w domach 18% badanych

Przedmioty rzadziej spotykane

Według badania CBOS, czytnik książek elektronicznych posiada 7% ankietowanych, klimatyzację – 3%, łódź motorową lub żaglową – 1%. Nieliczna grupa – 5% respondentów posiada domek letniskowy (najczęściej mieszkańcy największych miast, stanowiący 13% badanych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Konin
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
23 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Konin

Kasa Stefczyka Głubczyce
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 października 2020

Kasa Stefczyka Głubczyce

Credit Agricole w Skarżysku-Kamiennej
Oddziały
author
Patryk Byczek
01 sierpnia 2019

Credit Agricole w Skarżysku-Kamiennej

Kredyt gotówkowy Leżajsk
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
12 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Leżajsk

Promocja: „300 zł z Kontem 360° i lokatą” w Banku Millennium
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
07 października 2020

Promocja: „300 zł z Kontem 360° i lokatą” w Banku Millennium

Porównaj