Od 5 listopada możemy złożyć wniosek o nowy paszport

Od 5 listopada możemy złożyć wniosek o nowy paszport

author
Halszka Gronek
06 listopada 2018
Każdy, kto dnia wczorajszego złożył lub złoży wniosek o przyznanie paszportu, będzie mógł liczyć na wydanie dokumentu według nowego, jubileuszowego wzoru. Sprawdziliśmy, na czym polega owa zmiana w paszportach i czy wyrobienie nowego dokumentu będzie konieczne.

Wraz z dniem 5. listopada 2018 roku polskie urzędy paszportowe rozpoczęły nabór wniosków o wydanie nowego, udoskonalonego paszportu. Każdy, kto od tej pory zgłosi się po wyrobienie paszportu, otrzyma dokument wyemitowany według świeżo uchwalonego wzoru. 
 

Jak zapowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, nowe paszporty będą spełniały najwyższe standardy bezpieczeństwa, a zastosowane w nich rozwiązania pozwolą jeszcze skuteczniej chronić dokument przed próbą jego sfałszowania. 
 

Co równie istotne, na poszczególnych stronach nowo uchwalonego wzorca paszportowego znajdować się będą unikatowe motywy graficzne symbolizujące odzyskania przez Polskę niepodległości. Szata graficzna została bowiem na nowo opracowana właśnie w celu uczczenia przez nasz kraj rocznicy 100-lecia niepodległości.
 

Sprawdź nasz artykuł o tym, jak i gdzie wyrobić paszport.


fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Większe bezpieczeństwo
Nowe, jubileuszowe paszporty trafiły do powszechnego obiegu polskich obywateli na mocy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6. sierpnia 2018 roku (Dziennik Ustaw na rok 2018, pozycja 1605). Ich celem było nie tylko uczczenie 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości, lecz także zwiększenie bezpieczeństwa samych dokumentów.
 

Według zapowiedzi MSWiA nowy paszport spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Zdaniem ekspertów dopracowane zabezpieczenia i unikatowe cechy dokumentu stawiają go w jednym szeregu z najlepszymi pod względem zaawansowania i bezpieczeństwa paszportami na świecie. To, co szczególe, dotyczy między innymi tzw. strony personalizowanej paszportu. 
 

Owa strona będzie wykonana w całości z poliwęglanu, czyli przezroczystego tworzywa sztucznego o silnej odporności mechanicznej na pękanie. Wykorzystanie tak silnego materiału pozwoliło na zainstalowanie w stronie personalizowanej specjalnego chipa, jaki zwierać będzie niezbędne i poufne dane dotyczące posiadacza paszportu. 
 

Strona ta będzie także łączyć się z pozostałą częścią książeczki paszportowej za pomocą specjalnego „zawiasu”, dzięki czemu każda próba odłączenia jej od dokumentu będzie widoczna. Takie rozwiązanie jest pomysłem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
 

Sprawdź, jak powinno wyglądać prawidłowo zrobione zdjęcie do paszportu i nowego dowodu osobistego.
 

Unikatowy wygląd
Zgodnie z zapowiedziami ministra Błaszczaka z 2017 roku, nowy polski paszport został wprowadzony w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę. Choć pierwotnie zakładano, że nowy wzór dokumentu trafi do powszechnego obiegu już 1. stycznia 2018 roku, dopiero wczoraj (5. listopada 2018 roku) rozpoczęto nabory wniosków o wydanie nowego dowodu. 
 

Najnowsza książeczka paszportowa składa się z 19 stron, na których specjalnie wybrani w tym celu graficy umieścili 13 motywów zaproponowanych przez historyków i przedstawicieli służb – po jednym na każdą ze stron. 
 

Grafiki te mają przywoływać najważniejsze miejsca, postaci i zdarzenia, jakie wiążą się z odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku. Wśród tychże ilustracji znalazły się więc takie obrazy, jak Bitwa Warszawska, Order Virtuti Militari czy też portret Józefa Piłsudskiego oraz Romana Dmowskiego.

Co równie ciekawe, ilustracje na 6 pozostałych stron książeczki paszportowej zostały wybrane przez internautów spośród kilkunastu kolejnych propozycji grafików. Drogą wirtualnego głosowania wybrano następujące motywy:

  • Mogiła Mogił – Kopiec Czynu Niepodległościowego;

  • Mauzoleum Matki i Serca Syna;

  • Orzełek legionowego;

  • portret Gabriela Narutowicza;

  • obraz Jacka Malczewskiego pt. „Polonia”;

  • portret Eugeniusza Kwiatkowskiego.

 

Łącznie wszystkie 19 grafik, zarówno tych wybranych przez grafików, jak i tych przegłosowanych przez internautów, trafiło na 19 kolejnych stron nowego, jubileuszowego paszportu.

 

Oto, jak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiadało nowe paszporty:


fot. posty archiwalne twitter.com/MSWiA_GOV_PL


fot. posty archiwalne twitter.com/MSWiA_GOV_PL


fot. posty archiwalne twitter.com/MSWiA_GOV_PL


fot. posty archiwalne twitter.com/MSWiA_GOV_PL

fot. posty archiwalne twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Czy konieczna jest zmiana paszportu na nowy?
Przyjęte dotychczas zasady, czy może raczej rekomendacje, zakładają konieczność zmiany wzoru paszportowego przynajmniej raz na dekadę – ze względu na odpowiedni poziom zabezpieczeń. Wzorzec paszportu, jaki wydawany był na wnioski złożone przed 5. listopada, obowiązywał już w Polsce od 2006 roku.
 

Warto jednak wiedzieć, że wszelkie zmiany wyglądu paszportu nie równają się jednoznacznie konieczności wymiany tegoż dokumentu przez wszystkich obywateli Rzeczypospolitej. Obowiązek złożenia niosku o nowy paszport spoczywa tylko na tych osobach, których obecny dokument stracił ważność. 
 

Osoby, zechcą otrzymać nowy paszport, będą mogły liczyć na wyrobienie tego dokumentu w terminie do 30 dni od chwili wpłynięcia wniosku do odpowiedniego punktu paszportowego. Każdy, kto zawnioskował o wydanie nowego paszportu, ma także możliwość dogodnego sprawdzenia postępu w procesie wyrabiania paszportu na stronie obywatel.gov.pl. 
 

Według danych zebranych przez Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zajmuje się między innymi przygotowywaniem i koordynowaniem nad procesem wydawania dokumentów dla obywateli, co roku wydawanych jest już blisko 1,5 miliona paszportów. W 2016 r. było to 1 mln 334 tys. dokumentów paszportowych, a w 2017 r. – 1 mln 452 tys.
 

Źródła:
https://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/18355,Od-poniedzialku-mozna-skladac-wnioski-o-nowy-paszport.html
http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2018/1605
https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

michu
michu
2018-11-13 08:34:48

bardzo dyplomatycznie napisane.. ani slowa o dyskryminacji kobiet w przypadku niepodległościowych grafik i ani slowa a przewodnim hasle narodowcow bóg honor ojczyzna... czy to jakas deklaracja z waszej strony?

Podobne artykuły

Poświąteczna promocja w Biedronce
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
30 grudnia 2019

Poświąteczna promocja w Biedronce

Usługa wielowalutowa w Alior Banku
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
20 września 2018

Usługa wielowalutowa w Alior Banku

10 najcenniejszych marek świata
Blog
author
Alicja Uzarowicz
04 lipca 2019

10 najcenniejszych marek świata

Pożyczki Mielec
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
20 stycznia 2022

Pożyczki Mielec

PKO BP przygotował dla Klientów Kartę Ekstraklasy
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 lipca 2019

PKO BP przygotował dla Klientów Kartę Ekstraklasy

Biuro paszportowe w Lubinie
Biura paszportowe
author
Aleksandra Gościnna
14 lipca 2022

Biuro paszportowe w Lubinie

Porównaj