Pekao świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości

Pekao świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości

autor wpisu
Natalia Narloch
11 listopada 2018

Bank Pekao jest inicjatorem wielu przedsięwzięć mających na celu upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Od początku roku zorganizował debaty eksperckie i finansował różne prestiżowe wydarzenia upamiętniające odrodzenie Rzeczpospolitej.

Początki banku w odrodzonej Polsce

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest nie tylko okazją dla banku do organizacji debat i wydarzeń upamiętniających historię kraju, ale także do powrotu do swoich początków. „Czerpanie z tradycji jest naturalną konsekwencją zakończonego procesu repolonizacji. To dla nas wielkie zobowiązanie”  mówi Michał Krupiński, Prezes Zarządu Banku Pekao SA. 

Polska Kasa Opieki S.A. została powołana w 1929r. z inicjatywy Henryka Grubera – legionisty i bohatera walk o niepodległość. Bank powstał w celu ochrony oszczędności i umożliwienia przesyłania pieniędzy przez Polaków zamieszkałych za granicą. Początkowo kierował swoje oferty głównie do Polaków zamieszkałych we Francji, Palestynie, Argentynie oraz Stanach Zjednoczonych.

Ze środków Polskiej Kasy Opieki finansowano różne cele społeczne, w tym stypendia, biblioteki a także naukę przedsiębiorczości. Znaczne fundusze przeznaczano na ważne inwestycje II Rzeczpospolitej Polskiej.

Bank Pekao S.A. promuje Polskę na arenie międzynarodowej

Przed wojną bank stanowił wizytówkę odrodzonego państwa polskiego. Powstał w okresie odradzania się Polski. Jego głównym celem było wsparcie Polaków przebywających poza granicami kraju.

Dzisiaj Bank Pekao S.A. powraca do swojej tradycji. Prezes Michał Krupiński wspólnie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, Prezesem NBP i Przewodniczącym KNF podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos promowali Polskę przed potencjalnymi inwestorami i przedstawicielami międzynarodowych przedsiębiorstw.

„Dla mnie, jako prezydenta RP, jest niesłychanie ważne, aby wspierać budowanie rozpoznawalnych na świecie polskich marek, które będą w stanie z sukcesem konkurować na arenie globalnej. Cieszę się, że Bank Pekao S.A. wspiera ten sam cel” – mówił Prezydent.

Kolejną inicjatywą banku była zorganizowana w marcu debatę ekspertów, pt. „Utworzenie Banku Polska Kasa Opieki w 1929 r. jako przykład polityki gospodarczej II RP. Jakie zobowiązania nakłada na nas historia?”

W dyskusji wypowiadali się profesorowie Andrzej Chojnowski (Uniwersytet Warszawski), Wojciech Morawski (Szkoła Główna Handlowa), Waldemar Paruch (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej) i Włodzimierz Suleja (Instytut Pamięci Narodowej).

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa eksponująca przedwojenne dokumenty i zdjęcia związane z historią banku. Czarno-białe fotografie zostały poddane cyfrowej koloryzacji. 

W kwietniu zaś odbyło się  XXI Forum Polonijne w Toruniu, w którym uczestniczył m.in. prezes Michał Krupiński. W przemówieniu nawiązywał do początków Banku Pekao S.A.  Podkreślił istotę wspierania Polaków przebywających za granicą. Wspomniał inicjowane projekty mające na celu promocję wizerunku Polski poza granicami kraju.

Do dziś misją banku jest propagowanie polskiej marki i narodowych wartości. Tego wyrazem jest wsparcie dla wybitnego polskiego skialpinisty – Andrzeja Bargiela. Jako pierwszy człowiek na świecie zjechał na nartach z K2, drugiego pod względem wysokości szczytu na Ziemi. Bank Pekao S.A. zobowiązał się sponsorować wyprawę.

Dokonał tego 22 lipca 2018 i podkreślił, że nie bez przyczyny ekspedycja ta odbyła się w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. „Cieszę się, że mogłem uczcić w taki sposób ten jubileusz, który przypomina nam o wolności” – powiedział po powrocie do kraju.

Kolejną inicjatywą Banku Pekao S.A. było otworzenie przedstawicielstwa w Londynie. Było to swoiste nawiązanie do przedwojennej tradycji tworzenia placówek za granicą kraju. W listopadzie natomiast, bank postanowił wesprzeć wystawę „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” zaprezentowaną w Łazienkach Królewskich. Ekspozycja ta stanowi także zapowiedź przyszłorocznych obchodów okrągłej 90. rocznicy istnienia Banku Pekao S.A.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Świnoujściu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 maja 2019

Alior Bank w Świnoujściu

Zdalne otwieranie konta w aplikacji Credit Agricole
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
08 lutego 2020

Zdalne otwieranie konta w aplikacji Credit Agricole

PKO BP w Opolu Lubelskim
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
05 sierpnia 2019

PKO BP w Opolu Lubelskim

Kredyt konsolidacyjny Lubliniec
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
05 maja 2017

Kredyt konsolidacyjny Lubliniec

Ponowne skazanie komornika ze Szczytna
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
13 grudnia 2012

Ponowne skazanie komornika ze Szczytna

Co warto wiedzieć o BIOZ ?
Porady BIK
autor wpisu
Maciej_Stanko
15 marca 2013

Co warto wiedzieć o BIOZ ?

Porównaj