1 października 2018r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy powołał nowego głównego ekonomistę. Pierwszy raz w historii stanowisko to objęła kobieta. Jest to już trzecia tego typu instytucja – wraz z Bankiem Światowym i OECD, w której to właśnie kobiety obejmują najwyższe stanowiska ekonomiczne. 

Autor: Natalia Narloch
Dodano: 13.10.2018
Udostępnij:

Gita Gopinath jest Amerykanką pochodzącą z Indii. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Harwarda. Jest ekspertem w dziedzinie handlu, kursów walutowych, polityki pieniężnej i długu publicznego. 

Jako główny ekonomista MFW, międzynarodowej organizacji, która pomaga ustabilizować kursy walut i udziela pożyczki krajom rozwijającym się i znajdującym się w kryzysie finansowym, Gopinath będzie nadzorować półroczną prognozę gospodarczą organizacji, znaną jako World Economic Outlook. Jej celem jest dostosować rolę MFW w świecie nękanym przez kryzys i rozczarowany globalizacją. Zastąpi Maurice'a Obstfelda, który planuje przejść na emeryturę w grudniu (oficjalne oświadczenie zostało wypowiedziane w poniedziałek). 

Kim jest Gita Gopinath?

Gopinath pełni obecnie funkcję dyrektora Międzynarodowego Programu Finansów i Makroekonomii w Narodowym Biurze Badań Ekonomicznych. Poza tym, jest doradcą ekonomicznym w Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku i służy także w panelu doradczym dla indyjskiego Ministerstwa Finansów. 

Gita Gopinath jest doceniana za swoje osiągnięcia naukowe i poważana w środowisku finansowym. Tuż po ogłoszeniu wyników, Christine Lagarde, dyrektor zarządzająca MFW określiła ją jako „jednym z najwybitniejszych ekonomistów na świecie, posiadającym ogromną wiedzę akademicką, udokumentowane osiągnięcia w zakresie intelektualnego przywództwa i bogate międzynarodowe doświadczenie"

GITA GOPINATH – NAJWAŻNIEJSZE FAKTY

1. Wyróżniona.

 W 2014 roku znalazła się na liście "Najlepszych ekonomistów poniżej 45. roku życia" przygotowanej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

2. Podąża śladami byłego gubernatora RBI. 

Gopinath jest drugą osobą pochodzenia hinduskiego, mianowaną na stanowisko głównego ekonomisty po Raghuramie Rajanie, który był gubernatorem Indyjskiego Banku Rezerw w latach 2013-2016. Co więcej, mówi się, że pewnego dnia może zostać uznana za najwyższą pracę w centralnym banku Indii.

3. Jest pierwszą kobietą kierującą działem badań MFW. 

Oprócz tego, że jest Doradcą Ekonomicznym MFW, Gopinath będzie dyrektorem całego działu badań – stając się pierwszą kobietą na tym stanowisku. Departament ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania MFW, ponieważ monitoruje globalną gospodarkę i politykę państw członkowskich, a także ma za zadanie publikować raport „World Economic Outlook” każdego roku. 

4. Głośno wyrażała krytykę wobec inicjatywy demonetyzacji indyjskiego rządu Modi.

Gopinath głośno wyrażała krytykę wobec tego ruchu. Udowodniła, że ​​demonetyzacja nie była dobrym pomysłem, a rząd powinien poświęcić więcej czasu na dopracowanie innych reform. Proponowała na przykład wprowadzenie podatku od towarów i usług. 

5. To właśnie kryzys bilansu płatniczego Indii w 1991 r. ukształtował jej zainteresowania akademickie.

Zanim przeniosła się do Ameryki, by tam zdobyć tytuł magistra i doktora, Gopinath studiowała na dwóch indyjskich uczelniach ekonomicznych: Lady Shri Ram College i Delhi School of Economics. 

Był to czas kryzysu w Indiach, który wynikał z nadmiaru importu w połowie lat 80. Indie walczyły wtedy z problemem deficytu fiskalnego i handlowego. Sytuacja i okoliczności w których się znalazła zainspirowały ją do zainteresowania się głębiej finansami międzynarodowymi. 

Po ukończeniu Delhi School of Economics kontynuowała studia w Stanach Zjednoczonych i otrzymała tamtejsze obywatelstwo. Została absolwentką University of Washington (1996) i Princeton University (2001). Następnie zaczęła pracę w University of Chicago jako profesor nadzwyczajny i dołączyła do Harvardu w 2005 roku, wkrótce zostając starszym wykładowcą. 

6. Jest doradcą ekonomicznym głównego ministra Kerali

Od 2015 roku Gopinath doradza ministrowi Kerali w kwestiach gospodarczych.  Do tej pory jest to jedyna rola, jaką podjęła, wymagająca od niej bezpośredniego doradzania rządowi centralnemu lub państwowemu.

7. Jej ojciec jest rolnikiem, a matka jest gospodynią domową.

Oboje pochodzą z dzielnicy Kannur w Kerali. Jak podsumowała Christine Lagarde "Wszystko to sprawia, że jest wyjątkowo dobrze przygotowana do prowadzenia naszego Działu Badań w tym ważnym momencie. Cieszę się, że mogę nazwać tak utalentowaną postać jak nasz główny ekonomista". 

Komentarze