Polacy uwielbiają pieczywo - 98% z nas deklaruje, że je spożywa, a 80% Polaków robi to przynajmniej raz dziennie. Badania przeprowadził Kantar Millward Brown na zlecenie sieci handlowej Netto.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 14.12.2017
Udostępnij:

Czy Polacy wiedzą jak produkowane jest pieczywo w dyskontach? Według analiz, 41% z nas jest przekonanych, że chleby i bułki wypiekane w sklepach są przygotowywane ze świeżych składników, a nie z ciasta mrożonego. Tak odpowiedziało 31% ankietowanych, natomiast 14% stwierdziło, że dostępne są oba rodzaje produktów. Tyle samo badanych wybrało rownież opcję "nie wiem".

Różnica w przygotowaniu takiego pieczywa jest duża. Tradycyjny wypiek chleba bazuje na naturalnych składnikach, ciasto jest ręcznie wyrabiane, a bochenek trafia do pieca. W przypadku pieczywa z ciasta mrożonego, do sklepów trafiają już produkty gotowe głęboko mrożone, a na miejscu są jedynie odpiekane.

Jaki chleb wybieramy najczęściej ?

Wraz z rozwojem dyskontów przyszła moda na ciepły chleb z supermarketu. Badanie pokazało, że Polacy chętnie kupują pieczywo w sklepach. Okazuje się, że w pieczywo głęboko mrożone przede wszystkim zaopatrują się ludzie młodzi, poniżej 34. roku życia. Im starszy klient, tym bardziej szuka pieczywa z tradycyjnych piekarni. W grupie wiekowej 60-75 lat pieczywo wypiekane w sklepie wybiera 64% klientów, zaś wśród badanych w wieku 18-24 wybiera je 86%.

Od 2007 roku sklepy muszą oznaczać odpowiednim znakiem pieczywo, które zostało wyprodukowane z ciasta głęboko mrożonego. Nad Wisłą, rynek mrożonego pieczywa stanowi około 15%. Na zachodzie to już od 30 do 60%. 

Polacy kochają pieczywo

  • więcej niż 90% Polaków zadeklarowało, że uwielbia smak dobrego pieczywa
  • 86% z nas jako dobry chleb określa ten, który powstał z niewielu składników
  • 8 na 10 osób uważa, że ważne jest kupowanie pieczywa pieczonego naturalna metodą
  • ponad połowa twierdzi, że kupienie pieczywa wypiekanego ze świeżych składników dobrej jakości jest trudne

Najpopularniejsze wśród Polaków gatunki to:

  • chleb ciemny – 50%
  • chleb biały – 47%
  • bułka pszenna – 27%.
Komentarze