Połowa Polaków nadal robi zakupy w niedziele
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ISBnews przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna, 51% Polaków wciąż robi zakupy w niedzielę. Aż 74% respondentów stwierdza, że według ich opinii, ceny są wtedy wyższe.
Ograniczenia w handlu obowiązują w Polsce od marca 2018 roku
Zakaz sprzedaży w dwie niedziele w miesiącu wprowadzono w Polsce 1 marca tego roku. Zgodnie z ustawą są dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 2019 roku zakupy będą możliwe jedynie w jedną – ostatnią niedzielę miesiąca, natomiast od 2020 roku obowiązywać będzie całkowity zakaz sprzedaży w niedzielę.
Wyższe ceny w sklepach nieobjętych zakazem sprzedaży
Do niedzielnych zakupów najczęściej przyznają się mieszkańcy dużych miast (56% spośród wszystkich respondentów). Mieszkańcy wsi, stosunkowo najrzadziej – 47%. Ocenili także ceny w sklepach prowadzących sprzedaż w niehandlowe niedziele. Ich zadaniem było porównanie cen do tych, obowiązujących w niedzielę przed wprowadzeniem ograniczeń (przed marcem tego roku).
Respondenci w przeważającej części (74%) zauważyli, że ceny w sklepach nieobjętych zakazem handlu są wyższe. 64% odpowiedziało się za tym, że są „raczej wyższe”, podczas gdy 26% uważa, że są niższe niż przed zmianą.
Wciąż krytycznie podchodzimy do niehandlowych niedziel
Zdecydowana większość respondentów – 95% wskazała, że są świadomi istoty zakazu handlu ale jednocześnie 45% pytanych ocenia je negatywnie. Popieraja zmianę 42% badanych, 13% odpowiedziało „trudno powiedzieć”.
Jak się okazało, najbardziej sceptycznie nastawieni są mieszkańcy miast. Aż 55% zamieszkujących wielkie i duże miasta nie zgadzają się z wprowadzonym ograniczeniem. 33% odpowiedziało się za niehandlowymi niedzielami.
Biorąc pod uwagę tą samą kategorię lecz tym razem mieszkańców wsi, zadowolonych jest 50%, przeciwko 35%.
Dlaczego nie wszyscy potrafią zaakceptować niehandlowe niedziele?
Jak wskazały badania, część osób nie potrafi zaakceptować faktu wprowadzenia (dwóch w miesiącu) niehandlowych niedziel. Jako powód niezadowolenia, podają odczuwalne ograniczenie wolności gospodarczej (38% ankietowanych), utrudnienie życia (34%) i ograniczenie wolności osobistej (32%).
Po drugiej stronie znajdują się zwolennicy ustawy, którzy cenią sobie możliwość spędzenia tego czasu z bliskimi, rodziną, znajomymi, a także mają dodatkową chwilę dla siebie. Najbardziej cieszą się osoby zatrudnione w handlu (55% wskazań).
Od 2020 roku – całkowite wprowadzenie niehandlowych niedziel
Zgodnie z ustawą, od 2020 roku obowiązywać będzie pełny zakaz handlu w niedzielę, z wyjątkiem siedmiu dni w roku. Dodatkowo, jak dotychczas, na zakupy będzie można pójść w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz jedną przed Wielkanocą.
Wyłączone z zakazu są m.in. piekarnie, cukiernie, lodziarnie, stacje benzynowe, kwiaciarnie, sklepy z prasą, placówki pocztowe oraz oczywiście każdy sklep prywatny, za którego ladą stanie właściciel.
Badanie przeprowadzone zostało w dniach 26-29 października 2018 roku, na ogólnopolskiej próbie 1055 osób, przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie ISBnews.
Dodaj komentarz