Połowa Polaków nadal robi zakupy w niedziele

Połowa Polaków nadal robi zakupy w niedziele

autor wpisu
Natalia Narloch
13 listopada 2018

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ISBnews przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna, 51% Polaków wciąż robi zakupy w niedzielę. Aż 74% respondentów stwierdza, że według ich opinii, ceny są wtedy wyższe.

Ograniczenia w handlu obowiązują w Polsce od marca 2018 roku

Zakaz sprzedaży w dwie niedziele w miesiącu wprowadzono w Polsce 1 marca tego roku. Zgodnie z ustawą są dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia.  Od 2019 roku zakupy będą możliwe jedynie w jedną – ostatnią niedzielę miesiąca, natomiast od 2020 roku obowiązywać będzie całkowity zakaz sprzedaży w niedzielę.

Wyższe ceny w sklepach nieobjętych zakazem sprzedaży

Do niedzielnych zakupów najczęściej przyznają się mieszkańcy dużych miast (56% spośród wszystkich respondentów). Mieszkańcy wsi, stosunkowo najrzadziej – 47%. Ocenili także ceny w sklepach prowadzących sprzedaż w niehandlowe niedziele. Ich zadaniem było porównanie cen do tych, obowiązujących w niedzielę przed wprowadzeniem ograniczeń (przed marcem tego roku).

Respondenci w przeważającej części  (74%) zauważyli, że ceny w sklepach nieobjętych zakazem handlu są wyższe. 64% odpowiedziało się za tym, że są „raczej wyższe”, podczas gdy 26% uważa, że są niższe niż przed zmianą.

Wciąż krytycznie podchodzimy do niehandlowych niedziel

Zdecydowana większość respondentów – 95% wskazała, że są świadomi istoty zakazu handlu ale jednocześnie 45% pytanych ocenia je negatywnie. Popieraja zmianę 42% badanych, 13% odpowiedziało „trudno powiedzieć”.

Jak się okazało, najbardziej sceptycznie nastawieni są mieszkańcy miast. Aż 55% zamieszkujących wielkie i duże miasta nie zgadzają się z wprowadzonym ograniczeniem. 33% odpowiedziało się za niehandlowymi niedzielami.
Biorąc pod uwagę tą samą kategorię lecz tym razem mieszkańców wsi, zadowolonych jest 50%, przeciwko 35%.

Dlaczego nie wszyscy potrafią zaakceptować niehandlowe niedziele?

Jak wskazały badania, część osób nie potrafi zaakceptować faktu wprowadzenia (dwóch w miesiącu) niehandlowych niedziel. Jako powód niezadowolenia, podają odczuwalne ograniczenie wolności gospodarczej (38% ankietowanych), utrudnienie życia (34%) i ograniczenie wolności osobistej (32%).

Po drugiej stronie znajdują się zwolennicy ustawy, którzy cenią sobie możliwość spędzenia tego czasu z bliskimi, rodziną, znajomymi, a także mają dodatkową chwilę dla siebie. Najbardziej cieszą się osoby zatrudnione w handlu (55% wskazań).

Od 2020 roku – całkowite wprowadzenie niehandlowych niedziel

Zgodnie z ustawą, od 2020 roku obowiązywać będzie pełny zakaz handlu w niedzielę, z wyjątkiem siedmiu dni w roku. Dodatkowo, jak dotychczas,  na zakupy będzie można pójść w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz jedną przed Wielkanocą.

Wyłączone z zakazu są m.in. piekarnie, cukiernie, lodziarnie, stacje benzynowe, kwiaciarnie, sklepy z prasą, placówki pocztowe oraz oczywiście każdy sklep prywatny, za którego ladą stanie właściciel.

Badanie przeprowadzone zostało w dniach 26-29 października 2018 roku, na ogólnopolskiej próbie 1055 osób, przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie ISBnews.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kantor Walutowy Alior Bank – opinie
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
20 września 2020

Kantor Walutowy Alior Bank – opinie

Ile kosztuje akademik w Rzeszowie?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
15 września 2019

Ile kosztuje akademik w Rzeszowie?

Santander Bank Polska w Radomiu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
25 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Radomiu

Identyfikator komornika sądowego
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
16 sierpnia 2018

Identyfikator komornika sądowego

Szybkie pożyczki Łaziska Górne
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
16 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Łaziska Górne

Porównaj