zadluzenia.com
zamknij

Tadeusz Kościuszko – nowe monety NBP

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu dwie nowe monety kolekcjonerskie - złotą i srebrną - z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.

 

Źródło: nbp.pl

 

Monetę złotą o nominale 200 złotych, zaprojektowała Anna Wątróbska-Wdowiarska, a srebrną o nominale 10 złotych, Robert Kotowicz. Obie monety można nabyć w Oddziałach Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner.

 

Jak wyglądają monety ?

 

Na awersie monety złotej przedstawiono stylizowane wyobrażenia odznaczenia Orderu Wojennego Virtuti Militari, a także Kopca Kościuszki w Krakowie. Na rewersie możemy zobaczyć portret Tadeusza Kościuszki według stalorytu Antoniego Oleszczyńskiego wysztychowanego w Paryżu w 1829 r. 

 

Źródło: nbp.pl

 

Natomiast na awersie monety srebrnej przedstawione są postacie kosynierów na tle armaty i sztandarów (jest to nawiązaniem do zwycięstwa pod Racławicami). Na rewersie widnieje popiersie Tadeusza Kościuszki z medalu wybitego w Paryżu w 1818 r. w serii sławnych mężów przez Duranda według projektu Augusta Caunois.

 

Źródło: nbp.pl

 

Moneta "200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki"

 

Nominał 200 zł

Metal: Au 900/1000
Stempel: lustrzany
Średnica: 27,00 mm
Masa: 15,50 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 1500 szt.
Projektant monety: Anna Wątróbska-Wdowiarska
Emitent: NBP


Nominał 10 zł
Metal: Ag 925/1000
Stempel: lustrzany (wysoki relief)
Średnica: 32,00 mm
Masa: 31,10 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 16 000 szt.
Projektant monety: Robert Kotowicz
Emitent: NBP

 

Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.

 

Tadeusz Kościuszko - Człowiek Idei


W Warszawie na placu Powstańców Warszawy zorganizowano również ekspozycję "Tadeusz Kościuszko - Człowiek Idei”. Przygotowało ją Muzeum Historii Polski. To plenerowa instalacja, która wykorzystuje nowoczesne środki wystawiennicze. Na multimedialnych ekranach zwiedzający zobaczą między animacje bitew z udziałem Tadeusza Kościuszki. Wystawa potrwa jeszcze do piątku 27 października.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY