zadluzenia.com
zamknij

Udany sezon urlopowy

W tegorocznym sezonie liczba wakacyjnych wyjazdów za granicę wzrosła o 30%. Najchętniej odwiedzaliśmy Hiszpanię, Grecję, Bułgarię, Turcję oraz Egipt. 

 

 

Stać nas na więcej

 

Średni koszt pobytu dla jednej osoby w lipcu br. wyniósł 2490 zł, to o 5% więcej niż w ubiegłym roku. Dlaczego ceny wyjazdów wzrosły? Na klientów przerzucono obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (wprowadziła ją ustawa z listopada 2016 r., po tym jak w trakcie sezonu niektóre biura podróży ogłosiły bankructwo). Teraz wszyscy turyści “zrzucają” się na możliwe pokrycie kosztów powrotu do kraju i zwrot pieniędzy za przerwane czy odwołane wakacje.

 

W przypadku lotu samolotem czarterowym i w sytuacji, kiedy dany kraj nie ma połączenia lądowego z Polską, dodatkowy koszt to 15 zł od osoby. Za imprezy nieczarterowe, które są realizowane poza Europę, to 13 zł od osoby. Natomiast za imprezy autokarowe i oparte o loty rejsowe w Europie (poza państwami, które mają granicę z polską) - 10 zł od osoby.

 

Co więcej, stać nas na wyższy komfort podróżowania, coraz częściej nocujemy też w droższych hotelach. Raport Travelplanet.pl informuje, że 63% turystów zatrzymywało się w hotelach cztero i pięciogwiazdkowych. Rok temu było ich 59%.

 

Nadal lubimy polskie morze

 

Wakacje nad Bałtykiem okazują się wyborem ekonomicznym. Średni koszt pobytu za osobę nad polskim morzem wyniósł 1183 zł. Ciekawe, że w 2016 r. decydowaliśmy się na wyjazdy rodzinne - 22,3%. Za to w tegorocznym sezonie na wakacje z dziećmi zdecydowała się co siódma osoba - 14,6%. 

 

Według prognoz biura podróży tegoroczny sezon wakacyjny przedłuży się do pierwszych dni września. Ciekawe, że coraz częściej rodzice zwalniają dzieci z pierwszych dni szkoły, aby skorzystać jeszcze z tańszych ofert.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY