Do obiegu trafiła nowa moneta NBP z serii „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni", o nominale 10 zł. Znajduje się na niej wizerunek Feliksa Selmanowicza, który występował pod pseudonimem „Zagończyk". 

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 30.11.2017
Udostępnij:

Jak wygląda moneta ?

To już czwarta moneta z serii „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni". Na monecie znajduje się podobizna Feliksa Selmanowicza. Awers przedstawia wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz rozerwane kraty więzienne. Rewers natomiast wizerunek popiersia Feliksa Selmanowicza, z lewej strony wizerunek orła wojskowego, a także biało-czerwoną flagę z umieszczoną na niej kotwicą, symbolem Polski Walczącej oraz napis: "Zachowali się jak trzeba". 

W broszurze informacyjnej NBP czytamy:

Urodzony 6 czerwca 1904 r. w Wilnie. Przed wybuchem I wojny światowej zdążył ukończyć pięć klas gimnazjum. Jako ochotnik, we wrześniu 1918 r., przystąpił do Samoobrony Wileńskiej, a następnie do I Batalionu Strzelców Nadniemeńskich, z którym uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Później pracował w Milicji Ludowej Pasa Neutralnego – obszaru, który po zakończeniu walk między Litwinami i Polakami znajdował się pod kontrolą międzynarodową. W wolnej Polsce był urzędnikiem, prowadził także gospodarstwo rolne. Prawdopodobnie związany z polskim, a także francuskim wywiadem wojskowym. (…)

Monetę można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP oraz sklepie Kolekcjoner.

Moneta Feliks Selmanowicz ps. „Zagończyk”

Nominał: 10 zł
Metal: Ag 925/1000
Stempel: lustrzany, tampondruk
Średnica: 32,00 mm
Masa: 14,14 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 15 000 szt.
Projektant awersu: Dobrochna Surajewska
Projektant rewersu: Urszula Walerzak
Emitent: NBP

Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.

Komentarze