Nowy banknot o nominale 19 zł od NBP

Nowy banknot o nominale 19 zł od NBP

author
02 października 2019

Narodowy Bank Polski (NBP) wprowadził do obiegu 2 października nowy banknot kolekcjonerski: 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Banknot o wartości 19 zł upamiętnia 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Sprawdzamy szczegóły emisji.

Źródło: NBP

NBP wprowadził kolejny banknot kolekcjonerski z serii „Niepodległość”. To emisja, która upamiętnia 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW).

Jak wygląda banknot?

Na banknocie znajduje się data: 25 stycznia 2019 roku. Jest to dzień, w którym przypada 100. rocznica powstania PWPW.  Chociaż wartość banknotu może zaskakiwać, to nawiązuje ona właśnie do roku utworzenia Wytwórni.

Banknot został wyprodukowany na podłożu papierowym, a znak wodny przedstawia wizerunek orła z pierwszego polskiego banknotu wyprodukowanego w PWPW po odzyskaniu niepodległości.

Przednia strona banknotu przedstawia portret Ignacego Jana Paderewskiego, napis „niepodległa” oraz stylizowany wizerunek orderu Orła Białego. Z drugiej strony możemy zobaczyć wizerunek gmachu Wytwórni na tle panoramy współczesnej Warszawy. Obok znajduje się również wbudowane w logotyp PWPW zabezpieczenie SPARK Live oraz pasek opalizujący.

Sprawdź plan emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych NBP na 2020 rok

Źródło: NBP
"

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA została powołana 25 stycznia 1919 r. decyzją Rady Ministrów pod przewodnictwem premiera Ignacego Jana Paderewskiego. Do 10 lipca 1926 r. funkcjonowała pod nazwą Państwowe Zakłady Graficzne. W tym samym roku rozpoczęto budowę nowego gmachu, przy ulicy Romana Sanguszki w Warszawie. Do dziś jest to główna siedziba PWPW. (…) Od 100 lat Wytwórnia pozostaje gwarantem bezpieczeństwa państwa polskiego i tożsamości jego obywateli. PWPW wytwarza doskonale zabezpieczone banknoty, dokumenty identyfikacyjne,znaczki pocztowe oraz kilkadziesiąt innych druków z kategorii security printing. Obecnie PWPW jest jedną z najnowocześniejszych na świecie firm zajmujących się produkcją papieru zabezpieczonego, banknotów oraz druków zabezpieczonych. Pozostając w służbie państwa polskiego, spółka z powodzeniem realizuje zamówienia krajowe oraz dynamicznie rozwija produkcję eksportową. 

– czytamy w oficjalnym biuletynie NBP.

Banknot: 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Nominał:19 zł
Wymiary:
150 mm x 77 mm
Nakład: do 55 000 szt
Projektant monety: Justyna Kopecka
Emitent: NBP

Na zlecenie NBP banknoty kolekcjonerskie wyprodukowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

SPRZEDAŻ MONET I BANKNOTÓW KOLEKCJONERSKICH

Każda osoba, która jest zainteresowana zakupem monet lub banknotów kolekcjonerskich wyemitowanych przez NBP, może nabyć je:

– w oddziałach okręgowych instytucji

– w oficjalnym sklepie internetowym: kolekcjoner.nbp.pl

Sprawdź inne monety od NBP:

O NBP

Narodowy Bank Polski (NBP) jest centralnym bankiem państwa. Odpowiada on za politykę pieniężną i stabilność cen, a jego konkretne funkcje określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i ustawa o NBP. Ma on wyłączne prawo do emisji pieniądza i prowadzi obsługę budżetu państwa oraz podmiotów sektora finansów publicznych. NBP gromadzi również rezerwy walutowe państwa i zarządza nimi. Pełni funkcję banku banków, ponieważ tworzy warunki do działania systemu bankowego, a także jest jednym z najważniejszych ośrodków naukowo-analitycznych w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych.


Źródło: NBP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Biuro paszportowe w Chrzanowie
Biura paszportowe
author
27 lipca 2022

Biuro paszportowe w Chrzanowie

Technologia 5G w bankowości
Bez kategorii
author
24 grudnia 2019

Technologia 5G w bankowości

Prezes Idea Banku rezygnuje ze stanowiska
Wpisy
author
08 listopada 2018

Prezes Idea Banku rezygnuje ze stanowiska

Pożyczki bez BIK Przasnysz
Pożyczki miasta
author
02 lipca 2022

Pożyczki bez BIK Przasnysz

Bank Millennium posiada 2 mln Klientów cyfrowych
Bez kategorii
author
08 września 2020

Bank Millennium posiada 2 mln Klientów cyfrowych

Biuro Terenowe ZUS w Wieruszowie
Oddziały
author
25 sierpnia 2019

Biuro Terenowe ZUS w Wieruszowie