Bezpieczne e-zakupy – badania MasterCard

Bezpieczne e-zakupy – badania MasterCard

author
Alicja Uzarowicz
15 czerwca 2019

MasterCard postanowiło zbadać bezpieczeństwo zakupów przez Internet. E-zakupy są coraz popularniejsze wśród internautów, dlatego firmy obsługujące tego rodzaju transakcje powinny w jak największym stopniu dbać o ich bezpieczeństwo. W środę 12 czerwca firma znana z dystrybucji kart płatniczych opublikowała wyniki swoich analiz w tej kwestii.

E-zakupy są narzędziem coraz chętniej wykorzystywanym przez użytkowników Internetu. Nie dziwi zatem szczególne zainteresowanie firm proponujących tego rodzaju transakcje bezpieczeństwem płatności przez Internet. W środę 12 czerwca firma MasterCard opublikowała wyniki badania „Bezpieczne e-zakupy”.

W raporcie odnaleźć można rozwiązanie takich kwestii jak między innymi postawa klientów rynku e-commerce względem tej metody dokonywania zakupu. Badanie rozpatruje również nastawienie osób dokonujących e-zakupów względem nadchodzących zmian na tymże rynku.

Co ciekawe, Polacy chętnie dokonują zakupów na rynku e-commerce. Entuzjazm wykazują także względem coraz to nowszych metod weryfikacji płatności, tak zwanych biometrycznych metod uwierzytelniania. Jako świadomy niebezpieczeństw czyhających w Internecie naród wykazujemy także potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa.

Za co Polacy lubią e-zakupy

Na pierwszym miejscu pod względem powodu wykazywania entuzjazmu względem e-zakupów Polacy stawiają wygodę. Już 78 proc. respondentów doceniło to, że zakupu można dokonać z każdego miejsca i urządzenia mobilnego. Niemniej ważna jest szybkość (70 proc.) oraz dostępność e-zakupów w każdej chwili (68 proc.).

Wielu usługodawców rynku e-commerce nieustannie poprawia swoje systemy. Zauważyli to także klienci robiący e-zakupy i docenili prostotę takich transakcji w 62 proc. Jak e-konsumenci wyobrażają sobie przyszłość rynku e-commerce? W 51 proc. są zgodni, że warto byłoby obniżyć ceny w sklepach internetowych.

Już ponad co piąty respondent wskazał również, że należy w dalszym ciągu zwiększać bezpieczeństwo transakcji oraz dawać klientom gwarancję ochrony danych osobowych jak i tych bankowych.

E-zakupy opłacane kartą

Już teraz płatnością kartą debetową i kredytową jest dosyć popularną metodą płatności wybieraną przez Polaków. Jej wykorzystanie zadeklarowało 51 proc. ankietowanych. Co ciekawe, wkrótce metoda ta może stać się bardziej popularna. MasteCard zapytał o powody, dla których klienci płaciliby kartą przez Internet chętniej.

Wśród odpowiedzi najczęściej wybieraną (51 proc. ) było istnienie zniżek albo ofert specjalnych na ten rodzaj płatności. Znaczenie bezpieczeństwa podkreśliło 46 proc. respondentów. Ważne dla klientów robiących e-zakupy są również zaufanie do sklepu internetowego (28 proc.) oraz preferencja łatwiejszego procesu transakcji (27 proc.).

Chociaż Polaków bardziej kuszą promocje, to wciąż liczy się dla nich bezpieczeństwo transakcji kartą płatniczą przez Internet. Co więcej, ich potrzeby w tej kwestii już wkrótce zostaną spełnione. Wszystko za sprawą tak zwanego SCA (ang. strong customer authentication – silne uwierzytelnianie klientów).

Wprowadzenie SCA umożliwi wchodząca w życie 14 września 2019 r. dyrektywa PSD2. Zgodnie z jej założeniami, przy każdej transakcji kartą płatniczą odbywać się będzie weryfikacja na podstawie 2 z 3 metod. Wybierać będzie je bank wydający kartę. Metody te to: coś, co klient zna (PIN, hasło), coś, co klient ma (np. smartfon) oraz coś unikalnego (rozpoznawanie twarzy albo odcisku palca).

Fot. MasterCard

 

Biometria przyszłością rynku e-commerce

Rozwiązania biometryczne kojarzyć mogą się z filmami science fiction, kiedy jakaś ważna osobistość otwiera drzwi na podstawie skanu tęczówki oka. Technologia biometryczna doznała tak szybkiego rozwoju, że rozwiązania te nie należą już do przyszłości. Coraz więcej urządzeń działa na ich podstawie.

Biometrię wykorzystuje się jednak nie tylko do uwierzytelniania. Jej regularne użytkowanie deklaruje już co czwarty respondent badania. Drugie tyle, bo aż 50 proc. badanych korzystałoby z niej, gdyby mieli taką możliwość. 47 proc. ankietowanych przyznało, że chętnie używałoby biometrycznej weryfikacji przy każdej płatności kartą, również w sklepach stacjonarnych.

Najpopularniejszymi wśród ankietowanych rozwiązaniami są skan odcisku palca, tęczówki oka, a także rozpoznawanie rysów twarzy czy głosu. 19 proc. respondentów z kolei potwierdziło, że z tego rodzaju metod weryfikacji korzysta już dziś. Hasło czy PIN mogą zostać zapomniane. Biometria sprawi, że nie będzie trzeba ich pamiętać.

Fot. MasterCard

 


Źródła:
https://newsroom.mastercard.com/eu/pl/press-releases/badanie-mastercard-biometria-stanie-sie-nowym-standardem-potwierdzania-tozsamosci-w-platnosciach/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Deutsche Bank w Głogowie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
18 listopada 2017

Deutsche Bank w Głogowie

„Odzyskaj alimenty” z BIG InfoMonitor
Wpisy
author
Aneta Jankowska
07 października 2016

„Odzyskaj alimenty” z BIG InfoMonitor

Santander Consumer Bank Kraków
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
05 lipca 2021

Santander Consumer Bank Kraków

Kredyt na działkę budowlaną
Kredyty
autor wpisu
Julia Wierciło
28 czerwca 2023

Kredyt na działkę budowlaną

Promocja: „Kino za doładowanie w PKO Banku Polskim”
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
02 listopada 2018

Promocja: „Kino za doładowanie w PKO Banku Polskim”

Inspektorat ZUS w Sanoku
Oddziały
author
Patryk Byczek
13 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Sanoku

Porównaj