BGK podjął współpracę z Santander Bank Polska i Santander Factoring

BGK podjął współpracę z Santander Bank Polska i Santander Factoring

author
Alicja Uzarowicz
08 sierpnia 2019

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował w najnowszym komunikacie o zawarciu umowy z Santander Bank Polska oraz Santander Factoring. Wartość tego przedsięwzięcia to 200 mln zł. Oznacza to poszerzenie współpracy BGK z podmiotami rynku finansowego o pionierskie w Polsce porozumienie na finansowanie działalności operacyjnej.

Zgodnie z najnowszym komunikatem Banku Gospodarstwa Krajowego bank inwestycyjny poszerzył swoją współpracę z instytucjami finansowymi o nową umowę. Stronami tego porozumienia są Santander Bank Polska oraz Santander Factoring, a całe przedsięwzięcie wyceniono na 200 mln zł.

Celem umowy pomiędzy BGK i dwoma podmiotami jest ułatwienie finansowania działalności faktornigowej Santander Bank Polska oraz Santander Factoring. Na polskim rynku finansowym nie było dotychczas podobnej umowy, a jest ona związana z rosnącym zainteresowaniem usługami faktoringowymi.

Sam faktoring polega na sprzedawaniu przez różne podmioty gospodarcze nieuregulowanych jeszcze faktur, które następnie są rozliczane przez firmę faktoringową. Takie rozwiązanie stanowi alternatywę dla tradycyjnego finansowania bieżącej działalności i w dalszym ciągu cieszy się rosnącym popytem na usługi tego rodzaju.

bgk

„Promocja dla przedsiębiorców II” w Santander Bank Polska

BGK widzi potencjał faktoringu w Polsce

Zadaniem BGK jest przede wszystkim zwiększanie opłacalności przedsięwzięć przedsiębiorców działających na różnych rynkach. Podmiot ten zauważył zatem, że rynek faktoringu w Polsce nie został jeszcze nasycony i w dalszym ciągu inwestowanie w niego może przynieść niemałe korzyści.

Za rosnącym potencjałem tej branży przemawiają również statystyki. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego bowiem zeszły rok zakończył się z wynikiem faktoringu lepszym o 21,6 proc. w porównaniu z rokiem 2017. Przełożyło się to na wykup należności firm o łącznej wartości 296 629 mln zł.

W tymże okresie z usług faktoringowych w całej Polsce skorzystało już 17 917 klientów. Stanowi to wzrost o 12,8 proc. rok do roku. Nowo zawarta umowa ma pomóc rozłożyć ryzyko na wspomniane trzy podmioty umowy. Pozwoli to na zwiększenie rentowności działalności faktoringowej Santander Factoring.

bgk

Firmy coraz chętniej wybierają faktoring

Rozłożenie ryzyka pomoże w rozwoju

Wspomniana wartość umowy ustalona na kwotę 200 mln zł stanowi gwarancję, której BGK udzielił Santander Bank Polska i Santander Factoring. Oznacza to zatem pewność, że w razie okresowych problemów finansowych strony umowy będą mogły liczyć na wsparcie finansowe.

"

Nasze wsparcie działa na zasadzie linii gwarancyjnej, z której instytucja finansowa, świadcząca usługi faktoringowe, może korzystać w sposób elastyczny, w zależności od zapotrzebowania. BGK przejmuje część ryzyka i gwarantuje firmie faktoringowej wypłatę do 50 proc. środków z przyznanego jej klientom limitu faktoringowego

– wyjaśniła Anna Babiarz z BGK, cytowana w komunikacie.

W jakiej sytuacji Santander Factoring będzie mógł liczyć na pomoc? Zgodnie z komunikatem wypłatę otrzyma każde przedsiębiorstwo, z którym firma faktoringowa nie rozliczy się w wyznaczonym terminie. Konieczne jest w takiej sytuacji złożenie do BGK żądania wypłaty środków z gwarancji. Następnie dochodzi do niezwłocznego ich przekazania.

bgk

Polskie firmy z unijnym finansowaniem – raport BGK

Źródła:
https://media.bgk.pl/67129-bgk-rozszerza-wspolprace-z-instytucjami-finansowymi-umowa-na-200-mln-zl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

W ile osób zaciągamy kredyt hipoteczny
Wpisy
author
Aneta Jankowska
21 listopada 2016

W ile osób zaciągamy kredyt hipoteczny

Bank Pekao w Ełku
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 lipca 2019

Bank Pekao w Ełku

Automatyczne otwieranie bramek na A1 z PKO
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
04 listopada 2020

Automatyczne otwieranie bramek na A1 z PKO

Kasa Stefczyka Brzeg
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 października 2020

Kasa Stefczyka Brzeg

Santander Consumer Bank Lubliniec
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
18 lipca 2021

Santander Consumer Bank Lubliniec

Statystyki z polskiej służby zdrowia
Blog
author
Aneta Jankowska
02 listopada 2017

Statystyki z polskiej służby zdrowia

Porównaj