Cudzoziemcy chętnie biorą w Polsce kredyty hipoteczne

Cudzoziemcy chętnie biorą w Polsce kredyty hipoteczne

author
Alicja Uzarowicz
27 maja 2019

Coraz częściej na zakup mieszkania decydują się nie tylko Polacy, a także cudzoziemcy. Przyczyną może być coraz lepsza sytuacja na rynku pracy. Zgodnie z wynikiem analizy firmy Expander imigranci w roku 2018 zaciągnęli kredyty mieszkaniowe na prawie 200 mln zł.

Coraz większy udział w rynku kredytów hipotecznych po stronie klientów mają w Polsce cudzoziemcy. Coraz częściej bowiem decydują się oni na zakup mieszkania w Polsce. Zgodnie z danymi firmy Expander z roku 2018, obcokrajowcy wzięli w ubiegłym roku blisko 200 mln zł kredytu hipotecznego. Przyczyną może być poprawa sytuacji na rynku pracy.

Sprawdź także pożyczki dla obcokrajowców.

Najliczniejszą grupę imigrantów w Polsce stanowią obywatele Ukrainy. Firma ARC Rynek i Opinia opublikowała w zeszłym roku raport, z którego wynika, że aż 59 proc. tych obcokrajowców zamierza w Polsce zostać na dłużej. Badanie to wykazało również, że niemal połowa z nich miała zamiar zakupić mieszkanie.

Wśród Ukraińców zamierzających nabyć swój własny kąt aż 65 proc. wskazało, że głównym źródłem finansowania tego zamiaru będzie właśnie kredyt hipoteczny. Jak wynika z wyliczeń Expander, na zamiarach się nie zakończyło. Cudzoziemcy coraz chętniej bowiem biorą kredyty na zakup mieszkania.

Ile mieszkań kupili cudzoziemcy

Na ten moment nie zostały jeszcze opublikowane oficjalne dane informujące, ile dokładnie mieszkań zakupili w 2018 roku w Polsce cudzoziemcy. Dokładną liczbę ma wkrótce podać Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Istnieją jednak dane z roku 2017. Zgodnie z nimi cudzoziemcy nabyli 4 822 mieszkania i 1 563 lokale użytkowe.

Aż w przypadku 25 proc. wszystkich tych zakupionych nieruchomości nowymi szczęśliwymi ich właścicielami stawali się właśnie Ukraińcy. Gdzie najczęściej cudzoziemcy kupują mieszkania w Polsce? Wybierają miasta największe, dominują wśród nich Warszawa, Wrocław i Kraków.

Niewątpliwą zachętą do zakupu nieruchomości przez obywateli Ukrainy jest fakt, że jeżeli opłacają oni kupno mieszkania bez kredytu, nie są potrzebne jakiekolwiek dodatkowe dokumenty. Zgodnie z informacjami od specjalistów firmy Expander nie ma żadnych przeszkód stojących na drodze Ukraińców przy zakupie mieszkania.

"

W rzeczywistości nabywca nie musi nawet fizycznie przebywać w Polsce. W takim przypadku może ustanowić pełnomocnika, który za niego dopełni formalności. Wyjątek stanowią m. in. mieszkania znajdujące się w strefie przygranicznej czy nieruchomości z działką (np. dom). Wtedy potrzebne jest zezwolenie MSWiA

– wskazują analitycy z firmy Exapander.

Cudzoziemcy a kredyt hipoteczny

Poza dokumentami, które przygotować musi każdy potencjalny kredytobiorca cudzoziemcy muszą przede wszystkim przedstawić zaświadczenie, że w Polsce przebywają zgodnie z prawem. Dodatkowo, w przypadku kredytu hipotecznego istnieje warunek posiadania stałego dochodu oraz 10 proc. wkładu własnego.

"

Jeśli ktoś posiada zezwolenie na pobyt stały lub kartę rezydenta długoterminowego UE, to kredyt uzyska niemal w każdym banku. W przypadku osób posiadających zezwolenie na pobyt czasowy, warunkiem otrzymania środków z banku jest posiadanie karty pobytu, ważnej przynajmniej w ciągu najbliższych 12 miesięcy

– tłumaczą analitycy z firmy Expander.

Które banki proponują kredyt dla cudzoziemców z pozwoleniem na tymczasowy pobyt? Są to między innymi: Millenium, mBank, Alior Bank, ING Bank Śląski oraz Pekao S.A. Co więcej, niektóre z wymieniowych banków nie wymagają od kredytobiorcy nawet numeru PESEL.

Zdolność kredytowa obywateli Ukrainy

Niewątpliwie poza źródłem dochodu i pozwoleniem na pobyt w Polsce najważniejsza w procesie zaciągania kredytu jest historia kredytowa. Wpływa ona na zdolność kredytową co przekłada się bezpośrednio na wysokość kredytu udzielonego przez bank. W przypadku tej ważnej kategorii Biuro Informacji Kredytowej postanowiło pomóc Ukraińcom.

BIK podjęło bowiem współpracę z dwoma instytucjami z Ukrainy o tym samym polu zainteresowań. W efekcie banki w Polsce mają dostęp do historii kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Umożliwia to potwierdzenie, że zaciągnięte wcześniej zadłużenia były spłacane systematycznie i terminowo.

Bez historii kredytowej uzyskanie kredytu w satysfakcjonującej wysokości jest mocno utrudnione. Z tego powodu informacje o historii kredytowej zadłużeń zaciągniętych jeszcze na Ukrainie są jak najbardziej akceptowane w przypadku, gdy kredyt zamierza wziąć imigrant właśnie z tego kraju.


Źródła:
https://www.expander.pl/aktualnosci/kategorie/raporty/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Inspektorat ZUS w Gorlicach
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Gorlicach

PKO BP w Połańcu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 października 2019

PKO BP w Połańcu

Santander Consumer Bank Ostrów Wielkopolski
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
28 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Ostrów Wielkopolski

Alior Bank w Proszowicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
28 czerwca 2019

Alior Bank w Proszowicach

Zmiany w prawie budowlanym 2019
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
28 kwietnia 2019

Zmiany w prawie budowlanym 2019

Porównaj