Czy roboty zastąpią nas w pracy?

Czy roboty zastąpią nas w pracy?

author
Alicja Uzarowicz
27 czerwca 2019

Automatyzacja procesów produkcji jak i wielu usług to już współczesność. Nie da się zaprzeczyć, że coraz więcej czynności wykonują roboty zamiast ludzi. Raport TOP CDR – Digitally Responsible Company wykazał, że obawę przed koniecznością przekwalifikowania lub zmiany pracy w wyniku zastąpienia przez robota wykazuje już około 33 proc. polskich pracowników.

Polacy, którzy brali udział w badaniu TOP CDR, są świadomi postępu technologicznego jak i faktu, że posiadane dotychczas kwalifikacje nie wystarczą, by znaleźć pracę w przypadku zastąpienia ich przez roboty. Obawę tego rodzaju zadeklarował co trzeci respondent badania.

"

Badani zdają sobie sprawę, że dotychczasowe umiejętności mogą nie wystarczyć, by utrzymać się na rynku pracy w dobie postępującej cyfryzacji. Blisko 1/3 badanych wskazuje, że w ciągu ostatnich 3 lat wdrożenie nowoczesnych technologii wymusiło redukcję etatów

– napisano w komunikacie do raportu TOP CDR.

Co więcej, pytanie w badaniu zawierało również termin zmian tego rodzaju. Około 33 proc. Polaków boi się, że roboty zastąpią ich w ciągu najbliższych 10 lat. Niecała połowa respondentów wyraziła natomiast nadzieję, że roboty nie zabiorą im w tym czasie pracy. Blisko 25 proc. badanych nie jest pewnych tego, co nastąpi w przyszłości.

Polacy nieświadomi zmian

"

Polscy pracownicy nie do końca zdają sobie sprawę z nadchodzących przemian. Eksperci przewidują, że praca, która wymaga powtarzalnych czynności, niskich kwalifikacji już niedługo będzie w pełni wykonywana przez roboty. Coraz częściej roboty zastępują także przedstawicieli bardziej skomplikowanych zawodów takich jak: prawnik, lekarz czy prezenter telewizyjny

– powiedziała Iwona Kubicz, Prezes Agenci Procontent.

Już teraz ponadto widać, jak bardzo roboty wpisały się w kanon codzienności człowieka. Odzwierciedlają ro na przykład chatboty udzielające informacji o różnych usługach, kasy samoobsługowe w supermarketach oraz roboty, które wspierają pracę restauracji. Powoduje to pole do popisu dla nowych zawodów.

Niewątpliwie jednymi z bardziej poszukiwanych zawodów przyszłości będą robotycy oraz osoby, które roboty będą programować. Może się niestety okazać, że duża grupa osób borykać się będzie z cyfrowym wykluczeniem. Spowoduje to przede wszystkim ogromne tempo, jakiego nabrała przemiana technologiczna.

Amerykanie a roboty

Zdanie Polaków na temat utraty pracy w przyszłości w wyniku automatyzacji usług jest nieco odmienne, a nawet odwrotne względem poglądu na ten temat wyrażanego przez kraje, które cechuje wysokie zaawansowanie technologiczne.

Zgodnie z danymi PewResearch przeprowadzonym na mieszkańcach Stanów Zjednoczonych aż 72 proc. respondentów przyznało, że przeraża ich postępująca automatyzacja. Raptem 33 proc. Amerykanów reaguje na proces rozwoju technologii pozytywnie.

Co więcej, na kształt rynku pracy w przyszłości wpływ mają pracodawcy. Jest to wynikiem między innymi tego, jak szybko wprowadzają oni w swoich firmach nowe technologie. Niemałe znaczenie ma również ich podejście do zbliżających się z każdym krokiem zmian. Od nich zależy przyszłość rynku pracy.


Źródła:
http://topcdr.pl/2019/06/17/debata-ekspercka-top-cdr/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt samochodowy Świdnik
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
22 listopada 2017

Kredyt samochodowy Świdnik

Santander Bank Polska w Białej Podlaskiej
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
25 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Białej Podlaskiej

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi mailami
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
25 czerwca 2019

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi mailami

PKO BP w Świdwinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
10 września 2019

PKO BP w Świdwinie

Kasa Stefczyka Będzin
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 października 2020

Kasa Stefczyka Będzin

Polacy łatwo zadłużają się na tle mieszkańców Europy
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
03 grudnia 2019

Polacy łatwo zadłużają się na tle mieszkańców Europy

Porównaj