Najczęściej komentowane
Decyzja UOKiK w sprawie zmowy przetargowej
W swoim najnowszym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o tym, w jaki sposób zakończyła się sprawa zmowy przetargowej, w której poszkodowaną organizacją była Poczta Polska. Decyzja organu wyjaśniła, że do nieuczciwej praktyki zastosowano metodę rozstawiania i wycofywania ofert.
Zgodnie z najnowszym komunikatem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), zakończyła się sprawa zmowy przetargowej, w której ucierpiała Poczta Polska. Decyzja organu stwierdziła, iż podmioty powiązane ze sobą rodzinne rozstawiały i wycofywały swoje ofertę działając na niekorzyść P.P.S.A.
Firmy zamieszane w zmowę przetargową bezprawnie ustalały między sobą szczegóły składanych ofert. Nie ma przy tym znaczenia, że pomiędzy firmami istnieją powiązania rodzinne, co podkreślił UOKiK w swoim komunikacie. Na czym dokładnie polegała zmowa przetargowa będąca przedmiotem zakończonego postępowania.
Najczęstszą formą zmowy jest mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert. Jeżeli propozycje uczestników porozumienia są najkorzystniejsze wówczas zwycięzca przetargu rezygnuje z podpisania umowy, po to żeby zamawiający wybrał droższą ofertę innego uczestnika zmowy
– czytamy w komunikacie.
Konkurs UOKiK na najlepszą pracę doktorską
Decyzja prezesa UOKiK w sprawie przetargu Poczty Polskiej
Spokrewnieni ze sobą przedsiębiorcy mogą startować w tym samym przetargu, ale jeżeli prowadzą niezależną działalność gospodarczą – nie mogą wspólnie uzgadniać swoich ofert
– powiedział Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK, cytowany w komunikacie.
Na czym dokładnie polegała nielegalna praktyka w tym przypadku? Dwóch uczestników przetargu organizowanego przez Pocztę Polską łączyły powiązania rodzinne. Nie powstrzymało ich to jednak przez zmową przetargową przy okazji poszukiwania przez Pocztę Polską podwykonawców, którzy mieli doręczać w jej imieniu przesyłki pocztowe i kurierskie.
Firmy Aneta Kubiaczyk AK Trans oraz Kubiaczyk Jacek Przedsiębiorstwo Usługowe postanowiły wejść w zmowę przetargową ze szkodą dla Poczty Polskiej. Pierwszy podmiot złożył najkorzystniejszą ofertę, jednak nie uzupełnił niezbędnej dokumentacji. Poskutkowało to niemożliwością zawarcia umowy.
Pierwsza decyzja UOKiK w sprawie wcześniejszej spłaty kredytu
Zmowa przetargowa podmiotów z Konina
W toku postępowania Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów doszedł do ustaleń, iż celem zabiegu pierwszej spółki było umożliwienie otrzymania zamówienia drugiemu z przedsiębiorców. Decyzja organu ustanowiła w efekcie karę za takie postępowania w łącznej kwocie około 13 tys. zł, które to kary oba podmioty wpłaciły już do budżetu państwa.
Kara, która groziła tymże podmiotom za stosowanie tak nieuczciwej praktyki mogła wynieść nawet 10 proc. obrotu każdej ze spółki. UOKiK ponadto zachęca do anonimowego zgłaszania podobnych praktyk w celu ich ukrócenia.
Przypominamy o naszym programie pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów, m.in. od byłych i obecnych pracowników firm naruszających prawo. Jeżeli wiesz o praktykach ograniczających konkurencję, zawiadom UOKiK. Skontaktuj się z nami anonimowo pod numerem telefonu 22 55 60 500 lub adresem [email protected]
– czytamy w komunikacie UOKiK.
Postępowanie UOKiK przeciwko Biedronce
Źródła:
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15800
Dodaj komentarz