Decyzja UOKiK w sprawie zmowy przetargowej

Decyzja UOKiK w sprawie zmowy przetargowej

author
Alicja Uzarowicz
01 października 2019

W swoim najnowszym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o tym, w jaki sposób zakończyła się sprawa zmowy przetargowej, w której poszkodowaną organizacją była Poczta Polska. Decyzja organu wyjaśniła, że do nieuczciwej praktyki zastosowano metodę rozstawiania i wycofywania ofert.

Zgodnie z najnowszym komunikatem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), zakończyła się sprawa zmowy przetargowej, w której ucierpiała Poczta Polska. Decyzja organu stwierdziła, iż podmioty powiązane ze sobą rodzinne rozstawiały i wycofywały swoje ofertę działając na niekorzyść P.P.S.A.

Firmy zamieszane w zmowę przetargową bezprawnie ustalały między sobą szczegóły składanych ofert. Nie ma przy tym znaczenia, że pomiędzy firmami istnieją powiązania rodzinne, co podkreślił UOKiK w swoim komunikacie. Na czym dokładnie polegała zmowa przetargowa będąca przedmiotem zakończonego postępowania.

"

Najczęstszą formą zmowy jest mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert. Jeżeli propozycje uczestników porozumienia  są najkorzystniejsze wówczas zwycięzca przetargu rezygnuje z podpisania umowy, po to żeby zamawiający wybrał droższą ofertę innego uczestnika zmowy

– czytamy w komunikacie.

Konkurs UOKiK na najlepszą pracę doktorską

Decyzja prezesa UOKiK w sprawie przetargu Poczty Polskiej

"

Spokrewnieni ze sobą przedsiębiorcy mogą startować w tym samym przetargu, ale jeżeli prowadzą niezależną działalność gospodarczą – nie mogą wspólnie uzgadniać swoich ofert

– powiedział Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK, cytowany w komunikacie.

Na czym dokładnie polegała nielegalna praktyka w tym przypadku? Dwóch uczestników przetargu organizowanego przez Pocztę Polską łączyły powiązania rodzinne. Nie powstrzymało ich to jednak przez zmową przetargową przy okazji poszukiwania przez Pocztę Polską podwykonawców, którzy mieli doręczać w jej imieniu przesyłki pocztowe i kurierskie.

Firmy Aneta Kubiaczyk AK Trans oraz Kubiaczyk Jacek Przedsiębiorstwo Usługowe postanowiły wejść w zmowę przetargową ze szkodą dla Poczty Polskiej. Pierwszy podmiot złożył najkorzystniejszą ofertę, jednak nie uzupełnił niezbędnej dokumentacji. Poskutkowało to niemożliwością zawarcia umowy.

Pierwsza decyzja UOKiK w sprawie wcześniejszej spłaty kredytu

Zmowa przetargowa podmiotów z Konina

W toku postępowania Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów doszedł do ustaleń, iż celem zabiegu pierwszej spółki było umożliwienie otrzymania zamówienia drugiemu z przedsiębiorców. Decyzja organu ustanowiła w efekcie karę za takie postępowania w łącznej kwocie około 13 tys. zł, które to kary oba podmioty wpłaciły już do budżetu państwa.

Kara, która groziła tymże podmiotom za stosowanie tak nieuczciwej praktyki mogła wynieść nawet 10 proc. obrotu każdej ze spółki. UOKiK ponadto zachęca do anonimowego zgłaszania podobnych praktyk w celu ich ukrócenia.

"

Przypominamy o naszym programie pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów, m.in. od byłych i obecnych pracowników firm naruszających prawo. Jeżeli wiesz o praktykach ograniczających konkurencję, zawiadom UOKiK. Skontaktuj się z nami anonimowo pod numerem telefonu 22 55 60 500 lub adresem [email protected]

– czytamy w komunikacie UOKiK.

Postępowanie UOKiK przeciwko Biedronce

Źródła:
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15800

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Inspektorat ZUS w Gorlicach
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Gorlicach

Kredyt z poręczycielem
Kredyty
author
Aleksandra Gościnna
12 listopada 2022

Kredyt z poręczycielem

mBank placówki w Zabrzu
Oddziały
author
Patryk Byczek
01 czerwca 2019

mBank placówki w Zabrzu

Nowe rachunki firmowe w PKO BP
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
27 czerwca 2016

Nowe rachunki firmowe w PKO BP

Caseo – pożyczka dla przedsiębiorców
Pod Lupą
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
23 listopada 2016

Caseo – pożyczka dla przedsiębiorców

Santander Bank Polska w Pucku
Oddziały
author
Patryk Byczek
15 maja 2019

Santander Bank Polska w Pucku

Porównaj