Deep Fake w kampanii BNP Paribas

Deep Fake w kampanii BNP Paribas

author
Alicja Uzarowicz
23 września 2019

W swoim najnowszym komunikacie BNP Paribas informuje o nowej kampanii, która wykorzystuje technologię Deep Fake. Dotychczas żaden bank nie skorzystał z tej techniki obróbki obrazu przy swoich reklamach, dlatego BNP Paribas można nazwać pionierem tej metody marketingowej. Na czym polega ta technologia?

BNP Paribas zdaje się doskonale rozumieć, jak szkodliwe dla ludzkości mogą być fałszywe komunikaty. W ciekawy sposób spółka wykorzystała technologię Deep Fake w swojej najnowszej kampanii. Jak czytamy w najnowszym komunikacie BNP Paribas, właśnie ten bank jako pierwszy skorzystał z nowej techniki obróbki obrazu.

Rozwój technologii nie jest już przyszłością, ale faktem istniejącym już teraz. Nie da się zaprzeczyć, że osiągnięcia techniczne ułatwiły i na zawsze zmieniły wiele sfer życia człowieka. Nie wolno jednak zapominać, ze technologia ma także swoje negatywne cechy, które nierzadko przewyższają ich zalety i funkcjonalność.

Przykładem takiego kontrowersyjnego rozwiązania technologicznego jest Deep Fake. Jak czytamy w komunikacie BNP Paribas, zyskuje ona obecnie na znaczeniu zarówno w Internecie, jak i w innych mediach. Ta technika obróbki obrazu pozwala nałożyć twarz jednego człowieka na jakąkolwiek inną postać. Jakie zagrożenia może to wywołać?

Co to jest Deep Fake

Chociaż takie narzędzie służy obecnie do zabawy i głupich żartów, to wykorzystanie w złych celach może przynieść znaczne konsekwencje. Albowiem w praktyce Deep Fake pozwala włożyć komuś w usta słowa, których nigdy nie wypowiedział. Właśnie takie wrażenie musieli odnieść obserwujący na Instagramie Aretę Szpurę.

18 września na swoim instagramowym profilu użytkowniczka zaczęła wygłaszać antyekologiczne poglądy, takie jak to, że powinno się zawsze pić przez plastikową słomkę, a segregowanie odpadów jest nudne i niepotrzebne. Followersi Arety szybko wykryli, że coś jest nie tak z „twarzą polskiej ekologii”.

Dotychczas publikowane przez Aretę treści nakłaniały do życia w zgodzie z naturą i zasadami ekologii. Na swoim koncie instagramerka ma chociażby książkę poświęconą naszej planecie, jak również akcję „Tu pijesz bez słomki”. Obserwujący natychmiast zaczęli wypytywać użytkowniczkę o powody tak nagłej zmiany poglądów.

Prowokacja nakłaniająca do kwestionowania odbieranych treści

Na wyjaśnienie zaistniałej sytuacji obserwujący Arety musieli poczekać do następnego dnia. Dopiero w czwartek (19 września) stało się jasnym, że chociaż kwestie antyekologiczne wypowiadała twarz Arety, to nie była to w rzeczywistości ona, ale jej koleżanka. Dzięki Deep Fake mogła ona „przejąć” profil Arety na jeden dzień.

"

Internet wydaje nam się pozornie wolnym medium, ale niestety musimy się nauczyć kwestionować i to co tam widzimy. W dzisiejszych czasach nie tylko są to wyreżyserowane zdjęcia z odpowiednim filtrem na instagramie, ale i nowoczesne technologie z których zagrożeń ja sama nie zdawałam sobie sprawy. Mam nadzieję, że dzięki tej akcji alarmowa lampka zapali się nam częściej w głowie i będziemy ostrożniejsi w naszych zachowaniach

– powiedziała Areta Spzura, cytowana w komunikacie.

Jaki jest udział BNP Paribas w tej kampanii? Reakcja obserwujących Arety spowodowała uświadomienie sobie przez bankierów poważnego problemu, jaki tworzą technologie takie jak Deep Fake. Mowa tutaj o realnym zagrożeniu kradzieży tożsamości. Co gorsza, zagrożenie nie jest przyszłe, ale współczesne.

"

Dziękujemy BNP Paribas za odważne podejście do tematu. Jako “bank zmieniającego się świata” po raz kolejny udowodnił, że potrafi szybko reagować także na poziomie produktu, na zachodzące zmiany i nowe zagrożenia

– powiedział Łukasz Szczybelski, współzałożyciel Feeders Agency, pomysłodawcy kampanii, cytowany w komunikacie.


Źródła:
http://media.bnpparibas.pl/pr/462788/bnp-paribas-jako-pierwszy-bank-w-polsce-wykorzystal-w-kampanii-technol

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Konto firmowe w EnveloBank
Banki
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
28 września 2017

Konto firmowe w EnveloBank

ZUS oddział w Radomiu
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 września 2019

ZUS oddział w Radomiu

PKO BP w Żorach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
28 sierpnia 2019

PKO BP w Żorach

Szybsze wakacje z Bankiem Pocztowym
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
28 czerwca 2020

Szybsze wakacje z Bankiem Pocztowym

Biuro paszportowe w Gdańsku
Biura paszportowe
author
Dominika Sobieraj
13 lipca 2022

Biuro paszportowe w Gdańsku

Renta dożywotnia – na czym polega?
Ekonomia
author
Halszka Gronek
06 marca 2020

Renta dożywotnia – na czym polega?

Porównaj