Najczęściej komentowane
Deep Fake w kampanii BNP Paribas
W swoim najnowszym komunikacie BNP Paribas informuje o nowej kampanii, która wykorzystuje technologię Deep Fake. Dotychczas żaden bank nie skorzystał z tej techniki obróbki obrazu przy swoich reklamach, dlatego BNP Paribas można nazwać pionierem tej metody marketingowej. Na czym polega ta technologia?
BNP Paribas zdaje się doskonale rozumieć, jak szkodliwe dla ludzkości mogą być fałszywe komunikaty. W ciekawy sposób spółka wykorzystała technologię Deep Fake w swojej najnowszej kampanii. Jak czytamy w najnowszym komunikacie BNP Paribas, właśnie ten bank jako pierwszy skorzystał z nowej techniki obróbki obrazu.
Rozwój technologii nie jest już przyszłością, ale faktem istniejącym już teraz. Nie da się zaprzeczyć, że osiągnięcia techniczne ułatwiły i na zawsze zmieniły wiele sfer życia człowieka. Nie wolno jednak zapominać, ze technologia ma także swoje negatywne cechy, które nierzadko przewyższają ich zalety i funkcjonalność.
Przykładem takiego kontrowersyjnego rozwiązania technologicznego jest Deep Fake. Jak czytamy w komunikacie BNP Paribas, zyskuje ona obecnie na znaczeniu zarówno w Internecie, jak i w innych mediach. Ta technika obróbki obrazu pozwala nałożyć twarz jednego człowieka na jakąkolwiek inną postać. Jakie zagrożenia może to wywołać?
Co to jest Deep Fake
Chociaż takie narzędzie służy obecnie do zabawy i głupich żartów, to wykorzystanie w złych celach może przynieść znaczne konsekwencje. Albowiem w praktyce Deep Fake pozwala włożyć komuś w usta słowa, których nigdy nie wypowiedział. Właśnie takie wrażenie musieli odnieść obserwujący na Instagramie Aretę Szpurę.
18 września na swoim instagramowym profilu użytkowniczka zaczęła wygłaszać antyekologiczne poglądy, takie jak to, że powinno się zawsze pić przez plastikową słomkę, a segregowanie odpadów jest nudne i niepotrzebne. Followersi Arety szybko wykryli, że coś jest nie tak z „twarzą polskiej ekologii”.
Dotychczas publikowane przez Aretę treści nakłaniały do życia w zgodzie z naturą i zasadami ekologii. Na swoim koncie instagramerka ma chociażby książkę poświęconą naszej planecie, jak również akcję „Tu pijesz bez słomki”. Obserwujący natychmiast zaczęli wypytywać użytkowniczkę o powody tak nagłej zmiany poglądów.
BNP Paribas – dowiedz się więcej
Prowokacja nakłaniająca do kwestionowania odbieranych treści
Na wyjaśnienie zaistniałej sytuacji obserwujący Arety musieli poczekać do następnego dnia. Dopiero w czwartek (19 września) stało się jasnym, że chociaż kwestie antyekologiczne wypowiadała twarz Arety, to nie była to w rzeczywistości ona, ale jej koleżanka. Dzięki Deep Fake mogła ona „przejąć” profil Arety na jeden dzień.
Internet wydaje nam się pozornie wolnym medium, ale niestety musimy się nauczyć kwestionować i to co tam widzimy. W dzisiejszych czasach nie tylko są to wyreżyserowane zdjęcia z odpowiednim filtrem na instagramie, ale i nowoczesne technologie z których zagrożeń ja sama nie zdawałam sobie sprawy. Mam nadzieję, że dzięki tej akcji alarmowa lampka zapali się nam częściej w głowie i będziemy ostrożniejsi w naszych zachowaniach
– powiedziała Areta Spzura, cytowana w komunikacie.
Jaki jest udział BNP Paribas w tej kampanii? Reakcja obserwujących Arety spowodowała uświadomienie sobie przez bankierów poważnego problemu, jaki tworzą technologie takie jak Deep Fake. Mowa tutaj o realnym zagrożeniu kradzieży tożsamości. Co gorsza, zagrożenie nie jest przyszłe, ale współczesne.
Dziękujemy BNP Paribas za odważne podejście do tematu. Jako “bank zmieniającego się świata” po raz kolejny udowodnił, że potrafi szybko reagować także na poziomie produktu, na zachodzące zmiany i nowe zagrożenia
– powiedział Łukasz Szczybelski, współzałożyciel Feeders Agency, pomysłodawcy kampanii, cytowany w komunikacie.
Źródła:
http://media.bnpparibas.pl/pr/462788/bnp-paribas-jako-pierwszy-bank-w-polsce-wykorzystal-w-kampanii-technol
Dodaj komentarz