Rządowe dopłaty do najmu – nowe kryteria dochodowe

Rządowe dopłaty do najmu – nowe kryteria dochodowe

author
Alicja Uzarowicz
20 maja 2019

Rząd nieustannie stara się zwiększać zasięg proponowanych przez siebie rozwiązań socjalnych na kolejne podmioty. Kolejnym przykładem takiego działania jest rozszerzenie kryterium dochodowego do ponad średniej krajowej dla osób starających się o dopłatę do najmu.

Gwarantowana dopłata w wysokości 300 zł miesięcznie przez okres maksymalnie 15 lat jest częścią programu wsparcia mieszkaniowego Mieszkanie+. Nocą 16 maja Sejm poparł zmiany w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Wynikiem tej reformy ma być zwiększenie kryterium dochodowego do dopłaty do najmu mieszkania.

Jak mówi się w Sejmowych korytarzach, ustawa ta ma za zadanie zmianę głośnych ostatnimi czasy uchwalanych ustaw dotyczących programu Mieszkanie+. Zmiana w ustawie odnoszącej się do dopłat do czynszów dla osób osiągających najniższe dochody ma znormalizować trochę kontrowersyjne efekty działań rządu.

Jak aktualnie wygląda kryterium dochodowe? Aby otrzymać dopłatę do najmu mieszkania należy zarabiać nie więcej niż 60 proc. średniej krajowej na jednoosobowe gospodarstwo domowe. Każda kolejna osoba powoduje wzrost tego kryterium o 30 punktów procentowych średniego miesięcznego wynagrodzenia.

Co zmieni nowelizacja?

Głównym celem aktualizacji przepisów jest złagodzenie wymagań dochodowych zaprezentowanych wyżej. W jej efekcie, singiel będzie mógł starać się o dopłatę jeżeli zarabiać będzie netto maksymalnie średnią krajową brutto – 4585,03 zł na miesiąc. Dla rodziny z trójką dzieci to kryterium dochodowe osiągnie zatem wartość prawie 12 tys. zł.

Zgodnie z wybranym przez ustawodawcę mechanizmem wyliczania przyrównuje się kwoty netto zarobków osób starających się o dofinansowanie do wysokości średniego wynagrodzenia podanej przez GUS w wartości brutto. Powyższe zarobki mogą zatem być jeszcze wyższe, aby stanowiły podstawę do otrzymania dopłaty do najmu mieszkania.

Zagwarantowanie prawem pomocy dla osób zarabiających średnią krajową pozwoli na objęcie programem znacznej części polskiego społeczeństwa. Z danych GUS wynika bowiem, że większość Polaków zarabia mniej niż wynosi średnia krajowa. Co za tym idzie, do dofinansowania kwalifikować ma wynagrodzenie „na rękę” a nie brutto.

Kto rzeczywiście może starać się o dopłatę

Ze względu na ograniczenia przedmiotowe rządowych opłat wcale nie tak wielu Polaków może ubiegać się o dofinansowanie. Drugim najważniejszym kryterium przyznania pomocy jest bowiem fakt zamieszkiwania lokalu znajdującego się w budynku wybudowanym i wynajmowanym w porozumieniu z gminą.

Gminie przydziela się w efekcie nowe kompetencje. Może ona wyrazić swoje zdanie względem samego projektu budowy jak również będzie mogła wybrać najemców. Mówiąc bardziej precyzyjnie, dopłaty obejmą wyłącznie wciąż nieliczne lokale zbudowane w ramach programu Mieszkanie+.

Ustalono także, że pierwszeństwo w możliwości wynajęcia lokalu przysługiwać będzie rodzinom wielodzietnym, tym w trudnej sytuacji czy mieszkańcom danej gminy.  Ma to zatem stanowić swego rodzaju pomoc osobom najbardziej potrzebującym ze względu na grożące im wykluczenie społeczne.


Źródła:
https://bip.kprm.gov.pl/kpr/form/r9324512211,Projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-Krajowym-Zasobie-Nieruchomosci-oraz-niektorych.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Skarszewach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
24 czerwca 2019

Alior Bank w Skarszewach

Darmowa pożyczka 1500 zł w 2 ratach
Wpisy
autor wpisu
Monika_Lis
09 lutego 2016

Darmowa pożyczka 1500 zł w 2 ratach

Ile zarabia rodzina zastępcza?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
21 grudnia 2019

Ile zarabia rodzina zastępcza?

Konkurs Kredito24
Blog
autor wpisu
iwonanowak
22 grudnia 2015

Konkurs Kredito24

Spotkanie z Bator i Cielecką w BGŻ BNP Paribas
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
30 marca 2019

Spotkanie z Bator i Cielecką w BGŻ BNP Paribas

Awaria w Alior Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
01 lipca 2020

Awaria w Alior Banku

Porównaj