Nowy tani dyskont Mere prosto z Rosji już niedługo w Polsce

Nowy tani dyskont Mere prosto z Rosji już niedługo w Polsce

author
Alicja Uzarowicz
21 maja 2019

Już w lipcu bieżącego roku mieszkańcy Częstochowy jako pierwsi w Polsce będą mogli wybrać się po zakupy do rosyjskiego dyskontu Mere. Koncern Svetofor prosto z Rosji zamierza wprowadzić na rynek polski więcej niż jeden dyskont tej firmy. Zakupy w Mere odbywają się jednak na innych zasadach niż w innych sklepach.

Swój pierwszy dyskont Mere w Polsce Svetofor – koncern rosyjski, otworzy w lipcu tego roku. Na miejsce początku inwestycji wybrano Częstochowę. Co ciekawe, jest to już drugi plan wejścia na polski rynek rosyjskiej firmy. Pierwszym razem zakładano otwarcie około 100 sklepów na terenie całej Polski.

Dlaczego koncern zrezygnował z tego pomysłu? Przeprowadzone analizy polskiego rynku dyskontów pokazały, że Polakom nie spodoba się zbytnio sposób, w jaki udostępniane są klientom towary w Mere. Produkty są tam bowiem wystawiane do zakupu bezpośrednio na paletach.

Na decyzję o ponownej próbie wejścia na polski rynek niewątpliwie miał wpływ ogromny sukces osiągnięty przez dyskont koncernu w Lipsku. Styczniowa popularność tamtego punktu doprowadziła do zamknięcia sklepu na dwa dni niecały tydzień po jego otwarciu. Przyczyną były braki towaru w magazynach.

Nietypowy pomysł na biznes

Svetofor ma całkiem unikalny pomysł na biznes. Poza sposobem udostępniania towaru na paletach, Mere walczy o jak najniższe ceny. Nie dziwią więc wysokie wymagania stawiane przez koncern potencjalnym dostawcom. Ceny produktów mają być niższe o 20-30 proc. niż u konkurencji. Jak dostawcy mają to osiągnąć?

Ze względu na nietypowy sposób wystawiania towarów do sprzedaży, łatwiej jest zaoszczędzić na ich opakowaniu. Jest to rozwiązanie nie tylko tańsze, ale i bardziej ekologiczne. To nie koniec ciekawych pomysłów – dyskont Mere nie zawita do największych miast Polski. Głównym celem firmy są miasta duże i średnie.

Lokalizacje, jakie rozważa Svetofor mają znajdować się blisko ruchliwych dróg. Kolejnymi kryteriami są parkingi na minimum 30-40 samochodów a także odpowiednia powierzchnia od 800 do 1 200 metrów kwadratowych. Lokale muszą spełniać również wymogi stawiane względem zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

Potencjalny pracodawca

Od kwietnia firma Mere poszukuje pracowników na różne stanowiska. Jeżeli pierwszy sklep przyniesie oczekiwane zyski, firma rozwinie się na pozostałe części polskiego rynku. Z jakiego powodu pierwszym razem Svetofor wycofał się z pomysłu wejścia na rynek polski? Jak już wcześniej wspomniano, w Mere towar sprzedawany jest bezpośrednio z palet.

Z badań rynku konsumentów wynika, że Polacy lubią jednak ładne sklepy, w których wszystko jest wygodnie popakowane. Nie bez powodu zatem istniejące już w Polsce dyskonty walczą o klientów między innymi wizualnie. W ostatnich latach stały się one tak poważną konkurencją dla delikatesów, że te jeden po drugim zniknęły z rynku.

Czy Svetofor i jego dyskonty Mere mają szanse powodzenia w Polsce? Po sukcesie, jaki koncern odniósł w Niemczech warto jest zaryzykować. Sam koncern istnieje od 10 lat i mieści się na Syberii. W trakcie swojego istnienia Svetofor dorobił się już około 800 dyskontów w Rosji, Chinach, Kazachstanie i Białorusi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

BGK poszerzył grono beneficjentów programu Kreatywna Europa
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
25 października 2019

BGK poszerzył grono beneficjentów programu Kreatywna Europa

Wyniki Raiffeisen Bank Polska za I półrocze
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
30 sierpnia 2013

Wyniki Raiffeisen Bank Polska za I półrocze

PKO BP w Strzelinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
21 sierpnia 2019

PKO BP w Strzelinie

Pożyczki bez BIK Sopot
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
19 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Sopot

Kredyt hipoteczny Olesno
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
16 października 2017

Kredyt hipoteczny Olesno

Porównaj