Dzieci bez alimentów nie pojadą na wakacje

Dzieci bez alimentów nie pojadą na wakacje

author
Alicja Uzarowicz
01 lipca 2019

Alimenty są nierzadko jedyną szansą na zaspokojenie najważniejszych potrzeb dziecka. Niestety, w dalszym ciągu zdarzają się rodzice, którzy po rozstaniu nie zamierzają finansować życia swoich dzieci. Efektem jest fakt, iż co siedemnasta rodzina, która nie dostaje należnych sądowo alimentów żyje w biedzie. 

Każdy rodzic posiada względem swoich dzieci obowiązek alimentacyjny. W przypadku rozejścia się dróg rodziców, sąd może zasądzić alimenty na dziecko od jednego z nich. Niestety, w dalszym ciągu jest w Polsce bardzo dużo rodziców niepłacących alimentów, co odbija się na stopie życia ich dzieci.

Zgodnie z wynikami badań BIG InfoMonitor, który organizuje akcję „Odzyskuj alimenty”, już co siedemnasta rodzina pokrzywdzona brakiem alimentów żyje w ubóstwie. Co więcej, prawie połowa tychże gospodarstw domowych może pozwolić sobie jedynie na skromną egzystencję.

Nie pomaga w tej sytuacji fakt rozpoczęcia się wakacji. Badania pokazują bowiem, że rodzic, który nie łoży na dziecko w roku szkolnym, nie będzie skory do pomocy finansowej w wakacje. Oznacza to w zbyt wielu przypadkach monotonne wakacje bez możliwości wyjazdu na obóz czy kolonię.

Samotni rodzice nie pojadą na wakacje

W opisanym wcześniej badaniu Providenta odnośnie planów Polaków na tegoroczne wakacje wykazano, że w większości na wakacje nie mogą pozwolić sobie rodziny z dziećmi. 41 proc. tych rodzin pozostanie w domach w porównaniu do tylko 29 proc. singli. Nawet krótki wyjazd wakacyjny oznacza bowiem poważne wydatki.

Jest to duży problem w szczególności, gdy całe utrzymanie dzieci i domu spoczywa na barkach tylko jednego rodzica. Zgodnie z danymi BIG InfoMonitor z grudnia 2018 r., 86 proc. osób, które nie otrzymują zasądzonych alimentów, wychowuje dzieci samotnie. Jest to niemal 9 na 10 takich rodziców.

Analizy tejże sytuacji podjęły się również różne organizacje walczące o prawa kobiet. Wynika z nich, że blisko milion polskich dzieci cierpi z powodu nie otrzymywania zasądzonych alimentów. Nie dziwi zatem, że samotni rodzice nie mogą sfinansować letnich atrakcji czy w ogóle jakichkolwiek atrakcji swoim dzieciom mając do utrzymania całe gospodarstwo domowe z jednej pensji.

Fot. BIG InfoMonitor

 

Brak alimentów nie dotyka najmocniej

Chociaż w obliczu braku środków na życie na odpowiednim poziomie, nudne wakacje stają się przykrą perspektywą, to jest jeszcze jedna bardziej smucąca wiadomość. Rodzice, którzy zgodnie z orzeczeniem sądu powinni płacić alimenty, ale tego nie robią, odmawiają także utrzymywania kontaktu z dziećmi.

O ile więc dziecko jest w stanie zrozumieć, że rodzic, u którego pozostaje, nie może sfinansować ich atrakcji czy wyjazdów wakacyjnych, o tyle poważny ból sprawiać im może całkowity brak lub ograniczony kontakt z tym drugim rodzicem. Tylko 21 proc. niepłacących alimentów ma względnie regularny kontakt z dzieckiem.

41 proc. tych rodziców odwiedza swoje dzieci przy większych okazjach, na przykład urodziny. Większość rodziców w ten dzień spotyka się i dzwoni (64 proc.). Niestety co piąty rodzic tylko dzwoni z życzeniami do swojego dziecka.

Fot. BIG InfoMonitor

 

Brak kontaktu, brak wsparcia finansowego

Ze względu na fakt, iż nieliczna grupa rodziców z zasądzonymi alimentami utrzymuje stały kontakt ze swoimi dziećmi, ciężko jest liczyć na akty hojności z ich strony. Ponad 3 z 4 niealimentowanych dzieci (bo aż 77 proc.) nie otrzymuje żadnych prezentów czy wsparcia finansowego w jakiejkolwiek innej formie.

Jednocześnie, rodzic niepłacący alimentów nie wyraża woli wsparcia swojego dziecka w wakacje. Nie ma za często nawet mowy o jakimkolwiek dołożeniu się do wakacji letnich czy zimowych. Najczęstszą okazją, z której dziecko może liczyć na podarek od rodzica niepłacącego alimentów są urodziny.

W największej mierze rodzice ci kupują swoim dzieciom zabawki (17 proc.) i ubrania (15 proc.). Nieco mniej popularne są słodycze (9 proc.) oraz przybory przydatne w szkole (6 proc.). Statystyki pokazują, że dzieci wiedzą o nierzetelności drugiego rodzica. W 57 proc. rodzice utrzymujący dziecko informują pociechy, iż drugi rodzic nie płaci zasądzonych alimentów.

Fot. BIG InfoMonitor

 

Ilu nierzetelnych rodziców wpisano do BIG InfoMonitor?

Z badania BIG InfoMonitor wynika, że rodzice wychowujący samotnie swoje dzieci przekazują im tę niezbyt przyjemną wiadomość dopiero w wieku, w którym są one w stanie zrozumieć, że jest to pośrednia przyczyna ich niedostatku. Są oczywiście rodzice, którzy nie mówią o tym dzieciom, gdyż nie chcą ranić ich uczuć.

Pod koniec maja bieżącego roku, liczba rodziców niepłacących zasądzonych alimentów wpisana do rejestru BIG InfoMonitor wyniosła 301 359. Co więcej, mieli oni łącznie do oddania swoim dzieciom prawie 12 mld zł.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/448499/dzieci-alimenciarzy-bez-grosza-na-wakacyjne-wyjazdy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Reparacje wojenne od Niemiec – ile miałyby wynosić?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
03 marca 2020

Reparacje wojenne od Niemiec – ile miałyby wynosić?

Bank Pocztowy zwolniony z fall-back przez KNF
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
16 grudnia 2019

Bank Pocztowy zwolniony z fall-back przez KNF

Alior Bank w Brzezinach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
30 maja 2019

Alior Bank w Brzezinach

Alior Bank rozwija bankowość internetową
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
13 maja 2021

Alior Bank rozwija bankowość internetową

E-paragon ograniczy szarą strefę
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
19 kwietnia 2020

E-paragon ograniczy szarą strefę

Porównaj