E-urzędy już na stałe wpisują się w kanon codziennych spraw administracyjnych. Co więcej, z cyfrowych udogodnień korzystają już nie tylko urzędnicy, ale coraz większa ilość rodaków. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o niebagatelnym sukcesie e-administracji w październiku, kiedy system miał już rekordowe 6 mln użytkowników.

Autor: Alicja Uzarowicz
Dodano: 07.11.2019
Udostępnij:

W swoim najnowszym komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji pochwaliło się coraz bardziej imponującymi wynikami platformy gov.pl. E-urzędy odwiedziło w październiku aż 6 mln użytkowników, co dało łącznie 18,5 mln odsłon. Co więcej, każdego dnia rządowe portale usługowe odwiedza średnio ćwierć miliona Polaków.

Jako naród jesteśmy bardzo chętni nowości i oczekujemy wygodnych i intuicyjnych rozwiązań, nie tylko w przypadku usług płatniczych. Nie powinno zatem dziwić to swoiste rozszerzenie sympatii do cyfrowych rozwiązań na usługi e-administracji. Wielu z nas wręcz marzyło o alternatywie dla stania w urzędowej kolejce by móc załatwić sprawę.

Tak nagła popularyzacja tej metody kontaktu z urzędami może być również pokłosiem rządowej kampanii informacyjnej, która swój początek miała właśnie na początku rekordowego października. „E-Polak potrafi” miała propagować usługi cyfrowe, jak również możliwość założenia Profilu Zaufanego.

E-urzędy coraz popularniejsze wśród rodaków

Spoty reklamowe, które zachęcały odbiorców do korzystania z e-administracji  bez wychodzenia z domu, emitowano na antenach największych krajowych stacji telewizyjnych. Co więcej, na popularność usług oferowanych przez e-urzędy mogły wpłynąć również wybory.

Albowiem osoby pozostające w dniu wyborów poza miejscem zamieszkania, czyli poza swoim obwodem wyborczym, mogły stosowny wniosek o głosowanie poza nim składać właśnie przez Internet. Sukces e-administracji potwierdza również rosnąca systematycznie liczba istniejących Profili Zaufanych (PZ). Już częściej niż co dziesiąty Polak korzysta z jego funkcji.

Albowiem tylko w 2019 roku przybyło 1,9 miliona nowych Profili Zaufanych, co daje już 4,5 miliony Polaków „istniejących” w internetowej administracji. Każdy z nich może korzystać z licznych funkcji w sferach opieki zdrowotnej, spraw urzędowych, czy rozwiązań jak na przykład mPojazd.

E-urzędy ze świetnymi wynikami

"

Tylko w październiku nasz portal odwiedziło ponad 6 milionów Polaków, którzy wygenerowali 18,5 miliona odsłon oraz zainicjowali ponad 8,2 miliona sesji. To czterokrotny wzrost od stycznia bieżącego roku i dowód na to, że GOV.PL spełnia oczekiwania użytkowników. Znając ten adres zyskujemy nie tylko łatwy dostęp do informacji o tym, co dzieje się w poszczególnych instytucjach, ale i do wszystkich e-usług

– powiedział Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji, cytowany w komunikacie.

Celem wdrożenia usług w ramach portalu gov.pl jest ułatwienie życia obywatelom. A ci zdecydowanie potwierdzają potrzebę tworzenia cyfrowych rozwiązań przez rząd. Każdego dnia bowiem serwis z najróżniejszych powodów odwiedza 250 tys. Polaków, a rekordem był 1 lipca, kiedy do platformy zalogowało się aż pól miliona rodaków.

Systematycznie rośnie także liczba spraw, jakie można załatwić poprzez portal gov.pl. Albowiem już teraz w jego ramach działają strony internetowe 19 ministerstw oraz kolejne e-urzędy. Tych drugich jest już 5, w tym cztery wojewódzkie. Stopniowo resort dąży do ujednolicania portali i ich szat graficznych tak, aby korzystanie z e-urzędów było jeszcze wygodniejsze.


Źródła:
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/e-polak-potrafi-i-korzysta-z-govpl

Komentarze