Ferie zimowe? Nie dla oszustów. BIK ostrzega

Ferie zimowe? Nie dla oszustów. BIK ostrzega

author
Alicja Uzarowicz
12 lutego 2020

W swoim najnowszym komunikacie Biuro Informacji Kredytowej przypomniało, że od poniedziałku swoje ferie zimowe rozpoczęły województwa mazowieckie, dolnośląskie i zachodniopomorskie. Wiele osób uda się na zimowy wypoczynek do miejscowości narciarskich. Warto zachować czujność i dbać o bezpieczeństwo finansów podczas urlopu.

Ferie zimowe to czas, gdy uczniowie mogą odpocząć między semestrami. Bardzo wielu Polaków decyduje się w tym okresie na wyjazdy na narty czy po prostu odpocząć w górach. Biuro Informacji Kredytowej postanowiło przypomnieć o zabezpieczaniu swoich finansów i dokumentów przed oszustami.

Okres zimowego wypoczynku niestety często stanowi czas żniw dla oszustów wyłudzających kredyty. Warto zatem pamiętać, by poza zabezpieczeniem swojej głowy kaskiem czy ciała przed przemarznięciem specjalną odzieżą, zadbać również o bezpieczeństwo swoich dokumentów i pieniędzy.

Ferie zimowe mają teraz województwa mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie i dolnośląskie. W dwóch pierwszych regionach nastąpiły rekordy odnośnie liczby i kwoty kredytów, jakie próbowali wymusić oszuści. W przypadku opolskiego tylko w ostatnim kwartale ubiegłego roku udało się powstrzymać 152 takie próby.

Bezpieczny odpoczynek w ferie zimowe

W przypadku Mazowsza natomiast, w analogicznym okresie udało się powstrzymać oszustów przed zaciągnięciem kredytu na nieswoje dane aż 71 razy. Właśnie tam ponadto padł rekord kwotowy tychże naruszeń – 16,2 mln złotych. Przy okazji ostrzeżenia Biuro Informacji Kredytowej przypomina o swoim Alercie BIK.

"

Wobec coraz częściej opisywanych w mediach przypadków wyłudzeń, wycieków i historii kradzieży danych, wyjazdy i urlopy to dobry moment, by przypomnieć o usłudze, która ostrzega i chroni przed wyłudzeniem kredytu. Jeśli ktokolwiek niepokoi się o bezpieczeństwo swoich danych osobowych w kontekście potencjalnego wyłudzenia pieniędzy, w pełni ochroni go przed tym automatyczna usługa – Alerty BIK

– czytamy w komunikacie BIK.

Alert działa jak zwykłe powiadomienie SMS czy e-mail. Osoba chroniona Alertem BIK otrzymuje je w momencie, gdy jakikolwiek bank czy instytucja finansowa sięgnie do bazy Biura w celu sprawdzenia historii kredytowej. Znacznie łatwiej jest zareagować natychmiastowo, gdy wiemy, że oszuści planują wyłudzić kredyt w tym samym momencie.

Alerty BIK – zabezpieczenie nie tylko na ferie zimowe

Jednocześnie warto wspomnieć, że rozwiązanie instytucji cieszy się niemałą popularnością – od momentu wdrożenia usługi system wysłał już ponad 4 miliony takich powiadomień do użytkowników. Nie zawsze jednak spodziewali się oni je otrzymać, co oznacza możliwość zablokowania próby wyłudzenia.

To inteligentne narzędzie działa przez 12 miesięcy od jego włączenia i działa 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. W jaki sposób można zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe przed wyjazdem na urlop zimowy? Aby uruchomić usługę należy posiadać własne aktywne konto na stronie bik.pl. Jego założenie jest bezpłatne, a umożliwia dokonanie wielu ważnych czynności.

Bowiem poza możliwością uruchomienia Alertów BIK konto na platformie BIK pozwala na zablokowanie dowodu osobistego w momencie podejrzenia o przejęcie jego danych przez osoby trzecie. Czynności tej dokonać można w dowolnym miejscu na świecie i o dowolnym czasie, dlatego stanowi wygodne rozwiązanie dla amatorów podróżowania.

Poza momentem sprawdzania danych z bazy BIK, Alerty BIK działają również w kilku innych sytuacjach. Powiadomienie nadchodzi bowiem także w momencie, gdy w systemie pojawi się nowe zobowiązanie na nasze dane oraz gdy jakiś podmiot sprawdzi nasze dane w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Ta opcja może uchronić nas przed wyłudzeniem abonamentu telefonicznego.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/484344/moda-na-bezpieczenstwo-nie-tylko-na-stoku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Średnie zarobki kierowców to 5032 zł netto
Wpisy
author
Patryk Byczek
03 lipca 2018

Średnie zarobki kierowców to 5032 zł netto

Idea Bank zwolniony z obowiązku dotyczącego rezerwy obowiązkowej
Bez kategorii
autor wpisu
Natalia Narloch
21 listopada 2018

Idea Bank zwolniony z obowiązku dotyczącego rezerwy obowiązkowej

ZUS oddział w Szczecinie
Oddziały
author
Patryk Byczek
15 września 2019

ZUS oddział w Szczecinie

InPost stawia lodówkomaty
Aktualności
author
Patryk Byczek
25 czerwca 2018

InPost stawia lodówkomaty

Coraz większa popularność serwisu ALEO.com
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
12 sierpnia 2020

Coraz większa popularność serwisu ALEO.com

Jak wygląda rekrutacja do Służby Ochrony Państwa?
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
19 stycznia 2018

Jak wygląda rekrutacja do Służby Ochrony Państwa?

Porównaj